Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Gramo - frekvencny rozsah - zosilovac

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Analóg
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
stano.stano
Nádejný hifista


Založený: 22 jún 2007
Príspevky: 88
Bydlisko: Nitra

PríspevokZaslal: So júl 21, 2007 20:32:09    Predmet: Gramo - frekvencny rozsah - zosilovac Odpovedať s citátom

Niektore gramofonove prenosky dokazu "reprodukovat" az 50kHz zvuku. Ale ako je to so zosilnovacmi? Tie nie su frekvencne obmedzene? Ak by bol totiz zosilovac do 20kHz ak gramo velky zmysel nema. Samozrejme musi aj repro (resp. sluchatka) mat sirsi frekvencny rozsah.
Ale nie je mi to jasne s tym zosilovacom.
Vstypy PHONO na zosilovacoch su nejak specialne upravene, nez ostatne?
A mozno do nich zapojit gramofon bez predzosilovaca, alebo aj s predzosilovacom?
Velka vdaka, za objasnenie
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Rob
Hifi expert


Založený: 13 december 2006
Príspevky: 1094
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: So júl 21, 2007 21:44:49    Predmet: Odpovedať s citátom

zesíky jdou obvykle do 300khz

to by byl asi hodně mizernej zesík, kdyby šel jen do 20khz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
JC
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1174
Bydlisko: Úpätie Malých Karpát

PríspevokZaslal: Ne júl 22, 2007 08:43:11    Predmet: Re: Gramo - frekvencny rozsah - zosilovac Odpovedať s citátom

stano.stano napísal:

Vstypy PHONO na zosilovacoch su nejak specialne upravene, nez ostatne?
A mozno do nich zapojit gramofon bez predzosilovaca, alebo aj s predzosilovacom?
Velka vdaka, za objasnenie

Na prvú časť otázky si už odpoveď dostal, na druhú časť prikladám dva odkazy, kde je problematika vysvetlená jednoduchým spôsobom, zrozumiteľným aj laikovi:
http://www.belza.cz/audio/phono.htm
http://www.upeer.com/detail.php?id=36
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
stano.stano
Nádejný hifista


Založený: 22 jún 2007
Príspevky: 88
Bydlisko: Nitra

PríspevokZaslal: Ne júl 22, 2007 09:24:36    Predmet: Re: Gramo - frekvencny rozsah - zosilovac Odpovedať s citátom

JC napísal:
Na prvú časť otázky si už odpoveď dostal, na druhú časť prikladám dva odkazy, kde je problematika vysvetlená jednoduchým spôsobom, zrozumiteľným aj laikovi:
http://www.belza.cz/audio/phono.htm
http://www.upeer.com/detail.php?id=36


Fuu, veru som to popozeral ale jednozncnu odpoved som nenasiel. To mala byt hadanka? Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
JC
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1174
Bydlisko: Úpätie Malých Karpát

PríspevokZaslal: Ne júl 22, 2007 14:56:55    Predmet: Re: Gramo - frekvencny rozsah - zosilovac Odpovedať s citátom

stano.stano napísal:

Fuu, veru som to popozeral ale jednozncnu odpoved som nenasiel. To mala byt hadanka? Smile


Vôbec to nemala byť žiadna hádanka. Takže ešte raz a skutočne jednoducho, doplnenie si nájdeš v tých odkazoch. A prepáč za tú prvú odpoveď tiež už asi na mňa pôsobia tie horúčavy - nepozorne som čítal:-).
Áno, PHONO vstupy na zosilňovačoch sú "špeciálne" upravené, nezosilňujú všetky akustické kmitočty rovnako, ale recipročne k záznamovej charakteristike pri výrobe platne (podrobnejšie v odkazoch). Prenosku k nim pripájame priamo (dnes sa pre kvalitnú reprodukciu používa výlučne prenoska s pohyblivým magnetom alebo s pohyblivou cievkou), ale na tom zosilňovači musí byť vyznačené, že je to MG (MC) vstup. Pre úplnosť, boli aj staré prenosky, takzvané "kryštálové", pri ktorých sa potrebná korekcia záznamovej krivky robila priamo kapacitou tej prenosky a vstupným odporom a kapacitou zosilňovača (zjednodušene povedané). Takže sa ešte raz ospravedlňujem za prvú odpoveď. ja som tam prehliadol to slovko PHONO, vstup zosilňovača som chápal ako "lineárny".
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
simon
Hifista


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 222
Bydlisko: Dolni Kounice

PríspevokZaslal: Ne júl 22, 2007 18:38:34    Predmet: Re: Gramo - frekvencny rozsah - zosilovac Odpovedať s citátom

JC napísal:
...ale na tom zosilňovači musí byť vyznačené, že je to MG (MC) vstup


drobna oprava, MM nebo MC
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JC
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1174
Bydlisko: Úpätie Malých Karpát

PríspevokZaslal: Ne júl 22, 2007 20:59:32    Predmet: To Simon Odpovedať s citátom

Samozrejme, tak je to správne. Ďakujem za opravu!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
stano.stano
Nádejný hifista


Založený: 22 jún 2007
Príspevky: 88
Bydlisko: Nitra

PríspevokZaslal: Ne júl 22, 2007 21:05:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Ok, trosku som pochopil Smile
Ale zosik ma PHONO vstup 2xCinch. Ale ja som videl priame vystupy prenosky len 5-kolik (....ci nieco podobne)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
stephunk
Hifi expert


Založený: 23 december 2006
Príspevky: 1133
Bydlisko: Pobrežie Slotoviny

PríspevokZaslal: Po júl 23, 2007 19:23:22    Predmet: Odpovedať s citátom

To je starý DIN 5kolík kde sa nachádza zem, Ľavý a Pravý kanál. Jeden prípadne 2 kolíky sú nevyužité...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Lechos
Hifi expert


Založený: 03 január 2009
Príspevky: 1185
Bydlisko: Severní Morava okr.Karviná

PríspevokZaslal: Pi január 23, 2015 11:26:22    Predmet: Odpovedať s citátom

300 kHz ? Jmenuj mi nástroj který hraje do 25 kHz příkladem. Tomu
se říká overkill.

_________________
pioneer A-656 MK2***technics SL-PG400A***pioneer PL335***
aiwa AD-F 910E***sony ST-S390***technics SH-GE 70***toshiba SD-24 VL***
2x pioneer CS-901***Tesla B116 A
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Tico
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 október 2012
Príspevky: 560

PríspevokZaslal: Pi január 23, 2015 11:40:15    Predmet: Odpovedať s citátom

2 Lechos: Jasne, k čemu auto se 200kW V6 motorem, když na povolenou 130 km/hod. na dálnici staci s rezervou 40kW lidoveho litroveho trivalce Wink
_________________
HTPC/Foobar/Esi Juli@/WaveIO -> BB-DAC -> Customworks HYPA1+Actidamp mk4 -> DPA222Mk3 SE + DPA386SE -> B&W704, Sony ST-SB920QS, Sony CDP-XB930QS, AKG K701mod.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lechos
Hifi expert


Založený: 03 január 2009
Príspevky: 1185
Bydlisko: Severní Morava okr.Karviná

PríspevokZaslal: Pi január 23, 2015 11:43:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Jasné, to je to samý...nezdravá komerční megalomanie.
_________________
pioneer A-656 MK2***technics SL-PG400A***pioneer PL335***
aiwa AD-F 910E***sony ST-S390***technics SH-GE 70***toshiba SD-24 VL***
2x pioneer CS-901***Tesla B116 A
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Tico
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 október 2012
Príspevky: 560

PríspevokZaslal: Ne január 25, 2015 13:25:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Aha, takze napr. nemecky ridic, ktery se muze po A3 presouvat rychlosti, ktera mnohym Cizkum nahani hruzu, a v aute s kultivovanym tichym motorem, je vlastne obeti komercni megalomanie, protoze stejnou sluzbu mu odvede nejaka "ekologicka" trivalcova vydechlina, ktera na dalnici vresti jak vysavac, ze? Wink
Znameno to tedy, ze treba phono preampu musi bohate stacit sirka pasma 25kHz (-3dB)?

_________________
HTPC/Foobar/Esi Juli@/WaveIO -> BB-DAC -> Customworks HYPA1+Actidamp mk4 -> DPA222Mk3 SE + DPA386SE -> B&W704, Sony ST-SB920QS, Sony CDP-XB930QS, AKG K701mod.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lechos
Hifi expert


Založený: 03 január 2009
Príspevky: 1185
Bydlisko: Severní Morava okr.Karviná

PríspevokZaslal: Ne január 25, 2015 13:30:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Všechno toto marnost nad marnost jest...z taktických důvodů opouštím diskuzi, měj se krásně.
_________________
pioneer A-656 MK2***technics SL-PG400A***pioneer PL335***
aiwa AD-F 910E***sony ST-S390***technics SH-GE 70***toshiba SD-24 VL***
2x pioneer CS-901***Tesla B116 A
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ne január 25, 2015 17:44:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Tico napísal:
2 Lechos: Jasne, k čemu auto se 200kW V6 motorem...

Keď porovnávaš výkon, tak ho porovnávaj s výkonom (zosilňovača). Porovnávať takýmto spôsobom frekvenčný rozsah je nezmysel.

A keď sme už pri tom ultrazvuku, aký zdroj by si chcel na takých frekvenciách "počúvať"?
CD má pevný (aj to skôr teoretický) limit 20 kHz, LP prakticky ani toľko.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Iviak
Hifi obsluha


Založený: 19 október 2013
Príspevky: 33
Bydlisko: Munchen

PríspevokZaslal: Ne január 25, 2015 21:25:17    Predmet: tykravo Odpovedať s citátom

Co tu riesite? Elektronka ECC83 bola vyvynuta na spracovanie vf signalu a osvedcila sa aj v audiotechnike. Nejak tak je to aj s tranzistormi. Pochybujem, ze by si nejaky vyrobca dal tu namahu a robil tranzistory zosilnujuce od 50 do 20000... nech nezerem 25000Hz (a to si nie som celkom isty, ci by sa to vobec dalo) To prirovnanie s vykonom auta sa mi paci. Podla mna to zodpoveda, zo zosilnovaca co nema trochu rezervy by som nemal dobry pocit. Ak sa to niekomu nepaci, moze si zapojit k zosilnovacu vyhybku, ktora mu sirku pasma oseka... ci je to dobry napad neviem, necham na zvazenie Smile
_________________
Dnes som prekonal svoj osobny rekord v pocte dni, co som nazive.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Tico
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 október 2012
Príspevky: 560

PríspevokZaslal: Po január 26, 2015 00:09:22    Predmet: Odpovedať s citátom

2 MaG: Prosím nebrat doslova Wink Snažím se jenom upozornit na to, že je dobrým zvykem nechávat si v audiu rezervu v "rychlosti" zesilovačů, protože zesilovač s šířkou pásma 20-25000Hz (-3dB) je prostě pomalej shit a protože máme rok 2015, tak snad není problém s rozumnýma nákladama stavět komponenty co choděj aspoň do násobků "stropu" audiopásma. A nevidím důvod to nazývat overkillem Wink
S takovou logikou pro gramo potom stačí preamp s prastarým germaniovým tranzistorem v zapojení se SE a pár pasivních součástek kolem a pro fajnšmekry pak dvoustupňový RIAA zesilovač se starým dobrým MA1458 - že je to pomalý a šumí jak prase? Však gramo má z principu šumu a praskání tolik, že ta troška navrch to přece už nezabije Wink
Když jsem o elektronice věděl kulový (po maturitě na elektroprůmce), taky jsem si klepal na hlavu nad Kazzatelovými video tranzistoru ve VAS DPA zesilovačů - kupodivu ty trandy s ft řádově desítek až stovek MHz tam opodstatnění mají...

_________________
HTPC/Foobar/Esi Juli@/WaveIO -> BB-DAC -> Customworks HYPA1+Actidamp mk4 -> DPA222Mk3 SE + DPA386SE -> B&W704, Sony ST-SB920QS, Sony CDP-XB930QS, AKG K701mod.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Analóg Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist