Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Soužití televize a HiFi
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Video
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St máj 11, 2016 08:04:07    Predmet: Soužití televize a HiFi Odpovedať s citátom

Jako asi mnozí z vás, musím vyřešit umístění a propojení televize a HiFi aparátu, protože nemůžu mít samostatnou extra poslechovou místnost jenom na hudbu. Protože vývoj nelze zastavit, čeká mě časem pořízení placaté televize, takže bych rád požádal o nějaké rady a zkušenosti.
Jedná se o prostorové uspořádání a také signálové propojení. Představa je taková, že bych rád přes bedny poslouchal jak muziku, tak i doprovodný zvuk TV. Nejlépe galvanicky oddělený pomocí optiky SPDIF, abych nemusel řešit zemní smyčky od antény. Současně by měla být možnost sledovat i nějaká videa z internetu a poslouchat hudbu z PC. A do toho ještě gramofon (až ho postavím), který je náchylný na rušení a akustickou zpětnou vazbu od reprobeden.
Pokud máte nějaké inspirativní fotky, ať už z internetu, nebo jak to máte doma, bylo by to fajn a třeba to pomůže i dalším, kteří řeší podobný problém.

První dilema - televizi postavit na skříňku, nebo pověsit na zeď ? Na zdi se mi moc nelíbí, ale zase by zůstala volná horní plocha například na ten gramofon. S tím také souvisí, do jaké výšky dát tu telku ?

Pokud jde o počítač, je nutné řešit nějaké supertiché HTPC, nebo jít cestou menšího odporu a dát normální PC za zeď a jenom protáhnout kabely ?

Díky za případné rady, náměty a nápady.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11495
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St máj 11, 2016 08:07:44    Predmet: Odpovedať s citátom

ak ti staci stereo z pocitaca, tak mozes skusit takto:
- pc .. hdmi ... tv ... optika ... dac
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Odar
Hifi inventar


Založený: 14 december 2009
Príspevky: 3180

PríspevokZaslal: St máj 11, 2016 08:13:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Nerozumiem, aky je rozdiel medzi supertichym HTPC a normalnym PC. Ak ti nevadia ventilatory, ktore produkuju hluk 80 db, daj si tam co chces. To PC mozes vlozit aj do krabice od topanok a dat do uzavretej policky. Alebo to riesit luxusnou hlinikovou skatulou za 2000 EUR. Fantazii sa medze nekladu, ale podstata zostava rovnaka. Hluk nesmie rusit pri pozerani TV a prehravani hudby. Ci to mas poskladane v krabici od topanok, v superluxusnej hlinikovej skatuli, alebo nalozene v "akvariu" v oleji je trt jedno. Dolezity je vysledok. Kludne mozes pouzit aj beznu bednu. Dolezite je, aby nerezonovala a utlmila hluk od komponentov (dnes su najvacsi problem disky s datami). Najidealnejsie riesenie je mat disky mimo miestnosti a streamovat po 1 Gbit sieti. Teoreticky cez 5 GHz wifi. S MikroTik-om na AC steroidoch som sa dostal na neuveritelnych 333 Mbit (38,1 MB/s) v ramci LAN.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
mrba
Hifi expert


Založený: 09 máj 2014
Príspevky: 1241
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St máj 11, 2016 08:37:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Čaká Ťa relatívne ťažká rozhodovacia cesta. Riešení je viac, len si je z nich potrebné podľa vonkajších okolností a vlastných priorít niektorú vybrať. Ja som si tou cestou za posledné 2-3 roky prešiel.

Ak postačuje kompromisnejšie stereo, riešením je vhodné AVRko.

Ak o niečo lepšie stereo, AVRko s pre-out výstupom a k tomu stereo zosilňovač.

Ak čisté stereo, tak samostatné riešenie pre TV a pre stereo, a tu ešte 2 možnosti:

- repro prepínať (nejaké prepínače existujú)
- mať samostatné repro k TV a k stereu

Pripojenie PC či HTPC k tomu je už podľa mňa nezávislý problém.

Alebo ak nepotrebuješ multikanál, pripojiť TV cez DAC k predzosíku.

_________________
Qobuz,Tidal,DS918+>PC/Win10+lasso/Roon+HQPlayer(REWfilter+DLP\FF)/>
>NA Sunrise[cw DAC1USB(+ALPS+DO)\Topping E50\SMSL D300>>PRE90&EXT90>BVaudio PA300SSE]>
>DIY RS52+>2xSB-1000Pro+SPL-800R


Naposledy upravil mrba dňa St máj 11, 2016 08:56:24, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Basstl
Hifi expert


Založený: 26 apríl 2008
Príspevky: 2337
Bydlisko: Teplice

PríspevokZaslal: St máj 11, 2016 08:55:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Současné televize mají většinou jenom optický výstup.
Protože v současnosti nemám DAC s optickým vstupem, tak to řeším tak, že hraju přes satelitní receiver, který má analogový a koaxiální SPDIF výstup.
Jakmile pořádím DAC s optikou, tak vyřadím receiver a pojedu z Tv rovnou do DACu. Na hudbu používám normální PC, ale mám ho natolik tichý, že absulotně neruší. Vlastně o něm vůbec nevím a zapnutí poznám pouze podle modré LEDky. Smile
PC mám ve standardní hliníkové, černé krabici, umístěné blízko sestavy a propojené krátkým USB kabelem. Od něj mám vytažený 5m kabel k monitoru a bezdrátovou myš s klávesnicí.
Moje sestava tedy v dohledné době bude vypadat takhle:
PC, TV - DAC - preamp - koncáky. Až zprovozním gramo a dokončím phono preamp, tak ještě zařadím do sestavy analog.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
mrba
Hifi expert


Založený: 09 máj 2014
Príspevky: 1241
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St máj 11, 2016 08:59:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Nemáš už DAC s preampom v jednom?
_________________
Qobuz,Tidal,DS918+>PC/Win10+lasso/Roon+HQPlayer(REWfilter+DLP\FF)/>
>NA Sunrise[cw DAC1USB(+ALPS+DO)\Topping E50\SMSL D300>>PRE90&EXT90>BVaudio PA300SSE]>
>DIY RS52+>2xSB-1000Pro+SPL-800R
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Basstl
Hifi expert


Založený: 26 apríl 2008
Príspevky: 2337
Bydlisko: Teplice

PríspevokZaslal: St máj 11, 2016 09:21:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Nemám, byla to stavba na objednávku.
Něco podobnýho stavím manželce a synovi, ale já používám samostatný komponenty a nejspíš u toho zůstanu. Bylo by to příliš veliký.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St máj 11, 2016 09:31:16    Predmet: Re: Soužití televize a HiFi Odpovedať s citátom

opa napísal:
Jako asi mnozí z vás, musím vyřešit umístění a propojení televize a HiFi aparátu, protože nemůžu mít samostatnou extra poslechovou místnost jenom na hudbu. Protože vývoj nelze zastavit, čeká mě časem pořízení placaté televize, takže bych rád požádal o nějaké rady a zkušenosti.
Jedná se o prostorové uspořádání a také signálové propojení. Představa je taková, že bych rád přes bedny poslouchal jak muziku, tak i doprovodný zvuk TV. Nejlépe galvanicky oddělený pomocí optiky SPDIF, abych nemusel řešit zemní smyčky od antény. Současně by měla být možnost sledovat i nějaká videa z internetu a poslouchat hudbu z PC. A do toho ještě gramofon (až ho postavím), který je náchylný na rušení a akustickou zpětnou vazbu od reprobeden.
Pokud máte nějaké inspirativní fotky, ať už z internetu, nebo jak to máte doma, bylo by to fajn a třeba to pomůže i dalším, kteří řeší podobný problém.

První dilema - televizi postavit na skříňku, nebo pověsit na zeď ? Na zdi se mi moc nelíbí, ale zase by zůstala volná horní plocha například na ten gramofon. S tím také souvisí, do jaké výšky dát tu telku ?

Pokud jde o počítač, je nutné řešit nějaké supertiché HTPC, nebo jít cestou menšího odporu a dát normální PC za zeď a jenom protáhnout kabely ?

Díky za případné rady, náměty a nápady.


- TV mám připojenou analogovým výstupem do jednoho ze vstupů na předzesilovači (má celkem 4 vstupy)

- PC je ve vedlejší místnosti a výstup z externí karty, z analogového výstupu, jde kabelem o délce 10m, vloženým do podlahových rohových lišt, do dalšího vstupu preampu, přes linkové trafo.

Celý systém je ve II. třídě, takže problém zemních smyček se nekoná, brumy žádné, odstupy (měřené) bez problémů.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St máj 11, 2016 10:02:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak nakonec analogem by ta televize šla taky připojit. Ale ještě mě napadlo, že minidisk, když se pustí bez vloženého disku, funguje jako D/A převodník a má optický vstup. A nebo dodělat HS-DAC a dobastlit mu k jednomu vstupu převod z optiky.
Ale větší starost mi dělá to uspořádání. Někam pod tu televizi se musí nacpat:
CD, minidisk, kazeťák, tuner, gramofon, předzesilovač, časem asi D/A, možná satelit. K tomu nějaké trafo, napáječe, kabely. A navíc by to mělo trochu i vypadat.
Docela by pomohla nějaká fotka na inspiraci. Na googlu toho asi bude hafo, ale pod jakým heslem to vyhledávat ?
Pokud jde o skříňky, nejlíp, kdyby se to dalo poskládat z komponentů Ikea.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Odar
Hifi inventar


Založený: 14 december 2009
Príspevky: 3180

PríspevokZaslal: St máj 11, 2016 10:56:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Inspiracia sa da najst trebars tu http://www.hometheatershack.com/forums/home-theater-room-photos-finished-rooms-only/ V google treba hladat cosi ako "hifi rack living room". Ked mas toho tak vela, aj tak si to budes musiet vymysliet sam. Maximum veci, ku ktorym nepotrebujes pristup by som uplne schoval - hoci aj pod / za skrinku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: St máj 11, 2016 11:46:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud neplánuješ multikanál (AV Receiver), tak je použití optického digitálního výstupu zvuku z TV asi jediným běžně dostupným řešením eliminace input lagu TV. Navíc to i elegantně řeší oddělení od "země" anténního obvodu a případnou zemní smyčku (pokud je TV ve třídě 1). Pokud pro tebe není kvalita zvukového doprovodu TV vysílání kritická, tak můžeš kromě mini disku použít nějaký laciný DAC s optickým vstupem - třeba FiiO D03K.

Jestli TV na zeď nebo na skříňku je v principu jedno - buďto nízkou skříňku a držák na zeď (pak to ale chce vést kabely k TV ve zdi) nebo o polici vyšší skříňku a TV stojící na skříňce.

Jak a do čeho to všechno poskládat ti asi nikdo konkrétně poradit nemůže - na to je potřeba mít tu tvou sbírku přístrojů "v ruce".

Papundeklové imitace nábytku z Ikea bych ale rozhodně nekupoval. Drtivá většina toho šuntu je voštinové konstrukce (tedy dva papundekly a mezi nimi papírové plástve - jsou tak dělané např. laciné interiérové dveře). Když na to postavíš něco těžšího, tak se police většinou časem prohnou. Navíc povrchová úprava je tak mizerná, že třeba hrany poškodíš velice snadno. Z komerce možná poctivý masiv nebo kombinace sklo/kov. Ideální je podle mě řešení na míru z poctivé MDF ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Henri
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 marec 2015
Príspevky: 625

PríspevokZaslal: St máj 11, 2016 13:29:25    Predmet: Odpovedať s citátom

-ja by som tento dotaz rozšíril ešte na vaše praktické skúsenosti so spoľahlivosťou takejto kobinacie: Pretože Raspberry PI 3 už ma 802.11n wifi a Bluetooth -dá v pohode používať ako NAS a multimediálne centrum v domácej sieti, pripadne so Smart Televízorom s wifi. následne pripojene cez USB DAC na domáce hifi, -čiže či tato kombinácia už Bezproblémovo a spoľahlivo bez výpadkov niekomu funguje Question
vdaka
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St máj 11, 2016 13:36:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Vzhledem ke kvalitě a "vykradenosti", kompresi TV zvuku podle mě vůbec o typ propojení nejde, a i to analogové bohatě stačí.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Pucmeloud
Hifi obsluha


Založený: 08 február 2007
Príspevky: 19
Bydlisko: Rožnov p.Radh.

PríspevokZaslal: Ut jún 07, 2016 07:42:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Dnešní moderní TV mají zvukový výstup na HDMI, propojení se slušnějším AV receiverem tak není problém.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Odar
Hifi inventar


Založený: 14 december 2009
Príspevky: 3180

PríspevokZaslal: Ut jún 07, 2016 08:00:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Henri staci zagooglit a zistis, ze je tam viac problemov, ako uzitku. Nesiel by som do riesenia, kde by som sa spolahol na RPi 3 wifi modul.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Henri
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 marec 2015
Príspevky: 625

PríspevokZaslal: Ut jún 07, 2016 14:28:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Odar napísal:
Henri staci zagooglit a zistis, ze je tam viac problemov, ako uzitku. Nesiel by som do riesenia, kde by som sa spolahol na RPi 3 wifi modul.

vďaka, už som na to prišiel aj sám: za malo peňazí, malo muziky
riešenie : Intel NUC+ Linux Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kryton
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1022
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut jún 07, 2016 15:00:53    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Vzhledem ke kvalitě a "vykradenosti", kompresi TV zvuku podle mě vůbec o typ propojení nejde, a i to analogové bohatě stačí.

Nejde o kvalitu zvuku TV, ale o kvalitu zvuku audio aparatury, kde je žádoucí galvanické oddělení zemí audio a video aparátů. Osobně používám vždy optiku z TV do převodníku. Video komponenty jsou při audio poslechu automaticky zcela vypnuté (žádné standby s rušícím pulsním zdrojem). Videokomponenty jsou zapojeny na zcela jiný jistič než audio.

Analogové vstupy nepoužívám (s výjimkou vstupu pro převodník).

Co se oddělovacího trafa týká - už samotné jeho zapojení do zásuvky s audiokomponenty (naprázdno) zvyšuje rušení.

_________________
Roon server (DRC) - Roon Bridge (Allo USBBridge Signature, Shanti LPS) -> Topping E70 (XLR) -> Topping Pre90 (XLR) - BVAudio PA300SSE (XLR) -> Revel Performa F208, Supra USB, Supra EFF I XLR, QED Genesis Silver Spiral. DRC via Rephase/REW.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaK
Hifista - pokročilec


Založený: 19 marec 2007
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Ut jún 07, 2016 16:01:50    Predmet: Odpovedať s citátom

kryton napísal:
Co se oddělovacího trafa týká - už samotné jeho zapojení do zásuvky s audiokomponenty (naprázdno) zvyšuje rušení.

Této poznámce nerozumím. Oddělovací trafo nepoužíváš? Jak to myslíš s tou zásuvkou s audiokomponenty, proč bys ho tam naprázdno zapojoval?

Já mám oddělovací trafo téměř na začátku filtračního řetězce (před trafem je ještě filtr). Za trafem je soustava filtrů, čímž vznikne určitá síť, z jejíž uzlů se napájí jednotlivé komponenty. Žádné dva komponenty nejsou napájeny z jednoho místa (kromě dvou koncáků pro biamping). Kdysi jsem měl TV napájenou z jiné zásuvky a nebyla přes oddělovák.

Signál z TV jsem brával přes optiku do DACu, nyní to mám z analogu podobně jako PMA, protože externí DAC momentálně nepoužívám. Žádný brum se nekoná a je to vyhovující.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kryton
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1022
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut jún 07, 2016 16:14:38    Predmet: Odpovedať s citátom

MaK napísal:
Signál z TV jsem brával přes optiku do DACu, nyní to mám z analogu podobně jako PMA, protože externí DAC momentálně nepoužívám. Žádný brum se nekoná a je to vyhovující.


Tady přece vůbec nejde o nějaký brum. Ale to, že po připojení přístroje do preampu nic nebrumí ještě neznamená, že to neovlivňuje reprodukci (zapatlání výšek a podobně). Slyšet je i to, když připojím na nenavolený vstup preampu nikam jinam nepřipojený linkový kabel.

Luděk Šroll dobře ví, proč u svého integrovaného zesilovače odepíná u nepoužitých vstupů nejen živý vodič, ale i zem.

_________________
Roon server (DRC) - Roon Bridge (Allo USBBridge Signature, Shanti LPS) -> Topping E70 (XLR) -> Topping Pre90 (XLR) - BVAudio PA300SSE (XLR) -> Revel Performa F208, Supra USB, Supra EFF I XLR, QED Genesis Silver Spiral. DRC via Rephase/REW.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaK
Hifista - pokročilec


Založený: 19 marec 2007
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Ut jún 07, 2016 16:25:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Kryton:
No, já jsem nenapsal, že u mě je to ještě "purističtější" než u Luďka. Já mám na vstupu preampu jen jeden pár konektorů a zdroje signálu přepojuji ručně. Každý zdroj signálu má svůj linkový kabel (kabely) a ty vždy strčím do vstupu preampu Smile Embarassed Dřív jsem přepínal vstupy (TV, transport) ještě na digitální straně, tak mi jeden analogový vstup vyhovoval. A zvukově je to nejčistší.

Spíše by mě ale zajímalo, k čemu přesně směřovala ta poznámka s oddělovacím trafem. Jestli to byl jen pokus (zapojit primár trafa na stranu napájení audiokomponentů a zjistit vliv na zvuk), tak OK. Měl jsem dojem, jestli nezpochybňuješ přínos oddělovacího trafa.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kryton
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1022
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut jún 07, 2016 17:11:08    Predmet: Odpovedať s citátom

2 Mak: Bylo tím míněno to, že z hlediska EMI je nejefektivnější cesta v jednoduchosti, že optimalizace pospojování komponentů navzájem a optimalizace jejich připojení k síti vede často k cíli rychleji a levněji než drahá řešení s pračkami.

K tomu trafu - cokoliv zapojíš do zásuvky ovlivní ostatní připojená audio zařízení. A platí to i o oddělovacím trafu.

PS: Manuální přepojování vstupních kabelů, to už je skutečný underground. Na to jsem už líný.

_________________
Roon server (DRC) - Roon Bridge (Allo USBBridge Signature, Shanti LPS) -> Topping E70 (XLR) -> Topping Pre90 (XLR) - BVAudio PA300SSE (XLR) -> Revel Performa F208, Supra USB, Supra EFF I XLR, QED Genesis Silver Spiral. DRC via Rephase/REW.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jasnap
Hifista


Založený: 13 jún 2011
Príspevky: 225
Bydlisko: Česká Třebová

PríspevokZaslal: Ut jún 07, 2016 23:02:19    Predmet: Odpovedať s citátom

2 OPA Mám šikovný držák na zeď pro TV. Zastrčíš ji na pár cm od zdi (držák se poskládá do sebe), nebo vytáhneš dopředu až o 30 cm, natočíš do strany jak je libo. Značka Stell z Planeo. Za TV mám zásuvku 230 V a rychlý HDD na filmy. Na spodní a horní straně TV mám lišty s LED pásky - osvětlují zeď kolem aby nebolely oči, když je tma.Čouhá jen čidlo od IR dálky. Zvuk z TV jsem neřešil, neboť tam stejně není na co koukat a DVD pouštím z dom. kina.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St september 28, 2016 20:33:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Když už jsem to tu rozvířil, tak v tuto chvíli to vypadá na SPDIF optiku do minidisku. Funguje to. Dokonce lze na výstupu nastavit zpoždění, aby seděl zvuk s obrazem. Jenom bude potřeba žonglovat se dvěma dálkama, protože dig. výstup z telky pochopitelně není regulovaný.
Pokud jde o uspořádání, patrně telka skončí na zdi, okolo reprobedny a okolo beden králíkárna z Ikey (Kallax). Ano, je to nábytek na jedno použití, ale je to levné a při montáži se nechají některé příčky vynechat, aby vznikly širší poličky na komponenty. Toho nábytku bylo a bude potřeba víc a kdybych chtěl všechno z poctivého masivu, tak to nezaplatím, taková je realita.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Št september 29, 2016 19:44:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Pozrel som na ten Kallax z Ikey, a za tých pár poličiek z nekvalitného materiálu a subtílnej konštrukcie by som toľko peňazí nedal. Podľa popisu je to drevotrieska s potlačeným a reliéfnym akrylovým náterom Exclamation Ak vynecháš zvislú priečku, tak na tú tenkú poličku môžeš položiť akurát tak vázičku, a nie ťažšiu elektroniku.

Každý materiál má svoje výhody aj nevýhody, a tak je tomu aj s masívnym drevom. Má aj svoje nevýhody.
Ja osobne by som uprednostnil kvalitnú laminovanú drevotriesku (Egger, Bučina...). Je to pomerne lacný, pevný, stabilný a ľahko udržiavateľný materiál. S plastovými ABS hranami je výsledný nábytok vysoko odolný. Takú "králikáreň", ako Kallax, Ti za pár EUR zmontuje aj stolár-učeň. Predajcovia materiálov väčšinou ponúkajú aj porez a lepenie hrán, takže stačí to len zmontovať. Nevynechal by som stabilné rektifikačné nožičky.

Televízor na stenu? Možno tak v stiesnených priestoroch. Ak budeš mať okolo televízora nábytok, reprosústavy... , tak televízor opticky "v pozadí" pôsobí dosť neprirodzene. Zbytočne si tým opticky zmenšíš aj veľkosť obrazovky. Pre vnímanie veľkosti obrazu je dôležitý pozorovací uhol. A ďalej je tu otázka, čo s káblami? Ja osobne mám za TV poriadnu spleť káblov.

Niektoré riešenie vyzerajú pekne na obrázku v katalógu, ale v praxi sú nepraktické.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št september 29, 2016 21:45:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Jo, tu telku na stěnu už začínám přehodnocovat. Provizorně skončila na nízkém stolku a docela jí to tak sluší.
Kdybych si chtěl nábytek sestavit sám z lamina, určitě by to bylo lepší, ale bohužel, nejsou síly, není čas. Možná až se ten Kallax rozpadne, že bude víc klidu na vymýšlení alternativ, ale teď potřebuju rychlé řešení.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Št september 29, 2016 21:55:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Jak chceš do toho Kallaxu něco nacpat ? Vždyť to má kostky 30x30cm.... Já mám 2x vedle sebe toto:
http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/50247377/?query=502.473.77

Vzal jsem k tomu vyšší nožky (třeba tyhle http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/40244341/#/30244346 ), neosadil záda, aby byl přístup zezadu ke kabeláži a funguje i vypadá to v pohodě.



TV mám na zdi na věšáku asi taky z ikea, lištu na kabely na zeď tam koupíš taky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne október 02, 2016 17:59:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky za radu ! Nakonec jsem tedy koupil Best-u, ale trochu víc kusů (vysoké provedení), bude sloužit nejen na komponenty, ale i další věci. Hlavní výhoda - poličky jsou dost široké (56cm) a dají se nastavit do libovolných výšek.
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Po október 03, 2016 10:33:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Tá Besta vyzerá lepšie, ale chýba tam výstuž na priečnu stabilitu. Takže ak si...
djrix napísal:
..neosadil záda, aby byl přístup zezadu ke kabeláži...

tak sa skrinka bude dosť knísať. Tie 4 excentre sú na stabilnú skrinku málo. Ale ak sa pevne spoja skrutkami 2 skrinky vedľa seba, tak to môže byť použiteľné.
Tie rektifikačné nožičky vyzerajú dobre, ich použitie chválim. Presné prispôsobenie povrchu podlahy zlepší rovnomerné rozloženie hmotnosti a zlepší stabilitu.

Aj tak by som však redšej oslovil nejakého stolára v okolí. Je to úplne jednoduchá konštrukcia. Možno by to bolo o niečo drahšie, ale aspoň by to bolo z kvalitnejšieho materiálu (laminát na drevotrieske je oveľa odolnejší, ako fólia) a presne na mieru. A tiež je možné vybrať dekor zhodný s ďalším nábytkom.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Po október 03, 2016 16:41:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Není to tak hrozné, bál jsem se toho taky ale drží to stabilitu dobře, asi je to tím že je to dost nízké. Je fakt že mám dvě skříňky vedle sebe, spojené jen dole hliníkovou pásovinkou za původní montážní otvory a jen 5 nožek (pátá uprostřed mezi skříňkami) a stabilní je to dostatečně.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Po október 03, 2016 18:55:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Na spojenie skriniek stojacich tesne vedľa seba je vhodná bežná spojovacia skrutka. Ak už máš spojené dná, tak stačí jedna v hornej tretine skrinky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Video Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist