Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Multisub aneb věrný bas v malé místnosti
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
tictom
Hifi obsluha


Založený: 10 september 2014
Príspevky: 34

PríspevokZaslal: Po december 08, 2014 10:33:52    Predmet: Multisub aneb věrný bas v malé místnosti Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
tictom napísal:
Ostatně proč tady nezačít vlákno multisub?

Zkus to Smile


Tak tedy zkouším.

V tomto vlákně bych chtěl nahromadit něco málo informací o věrné reprodukci basů. Multisub mi připadá jako nejjednodušší způsob jak věrné reprodukce docílit a jako jediný způsob, jak ji docílit v normální místnosti.

Pokud máte basy ve své místnosti dobře pořešeny, neváhejte sem dát nějaký stručný popis své sestavy i s měřením - ať už pomocí několika subwooferů nebo jinak.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tictom
Hifi obsluha


Založený: 10 september 2014
Príspevky: 34

PríspevokZaslal: Po december 08, 2014 10:36:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Vyhrazeno pro obecné poznatky a literaturu.

Geddesův bilý list:

http://gedlee.azurewebsites.net/Papers/papers.aspx

Geddesova přednáška k multisubu:

https://www.youtube.com/watch?v=SCWL-zusyqw
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tictom
Hifi obsluha


Založený: 10 september 2014
Príspevky: 34

PríspevokZaslal: Po december 08, 2014 10:37:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Vyhrazeno pro odkazy k projektům s dobře ošetřeným basovým spektrem.

A co tak skusit 2 x nearfield subwoofer blizko miesta posluchu - napr. symetricky okolo sedacky:

https://mehlau.net/audio/dual_nearfield_sub/


http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=20144


Naposledy upravil tictom dňa Po február 16, 2015 10:05:02, celkom upravené 3 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tictom
Hifi obsluha


Založený: 10 september 2014
Príspevky: 34

PríspevokZaslal: Po december 08, 2014 10:39:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak já bych začal mým výtahem z přednášky z youtube výše:

- Basy pro nás představují 20% (možná i více - dle Toole) dojmu z nahrávky, takže je důležité je reprodukovat správně.
- Ucho je extrémně necitlivé na zpoždění basů. Dle geddese je zapotřebí 30-50ms, aby ucho rozdíl vůbec poznalo.
- Ucho tedy nepozná rozdíl mezi přímou a stojatou či jinou vlnou. Rozhodující je tedy pouze výkon krát čas pro vnímání jak silný je bas.
- V malých místnostech je obvykle poměrně krátký dozvuk. Z tohoto důvodu (výkon krát čas) je pod cca 200Hz potřeba přidat cca 3-6dB, aby byl bas vnímán jako neutrální.
- Pokud jde o místnost samotnou, tak lze její chování rozdělit na dominované módy a nedominované módy. Pro typickou malou místnost módy dominují do cca 120Hz. Ve veliké místnosti se toto posouvá směrem dolů a proto je multisub řešení pouze do malých místností. To, že módy od určité frekvence nehrají roli není dáno tím, že by neexistovaly, ale tím, že jsou tak blízko u sebe, že se složí do rovna.
- Neexistuje žádný zisk mísnosti (s výjimkou aut). Zvukové pole na basech je vždy superpozicí odražených, přímých a rychle umírajících stojatých vln.
- S jedním subwooferem lze charakteristiku na basech v místnosti (to co slyšíme) narovnat pouze na jednom místě a to za cenu obvykle většího zvlnění v jiných místech.
- Absorbéry, rezonátory a jiné ory mají jen velmi malý vliv a nestojí za námahu.
- Více subwooferů má ten efekt, že ekvalizace na místnost v jednom místě místnosti vždy zlepší odezvu i v jiných místech (nebo ji alespoň nezhorší).
Lze tedy ekvalizovat vůči někalika málo bodům v místnosti a být si jist, že zbytek místnosti bude také ok.
- Pokud jde o počet, tak dva jsou výrazně lepší než jeden a tři jsou poněkud lepší než dva. Čtyři jsou o trochu lepší než tři a pět už žádnou výhodu navíc neznamená. Ekvalizace jednotlivých subwooferů probíhá v REW softwaru. Jednotlivé ekvalizační křivky by asi nikdo neuhádl. Upravuje se pouze frekvenční charakteristika, zpoždění geddes vůbec nepoužívá, obrácení fáze se samozřejmě zohledňuje.
- Geddesem doporučené rozmístění subwooferů je v pravém předním rohu místnosti, v levém zadním rohu a podél jedné ze stěn. Na rozmístění ale až tak moc nezáleží, geddes se na něj zákazníků ani neptá.
- Pokud by někdo chtěl ekvalizaci od Geddese, musel by si od něj koupit subwoofery.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Bartoli
Hifi inventar


Založený: 24 jún 2008
Príspevky: 4089

PríspevokZaslal: Ut december 09, 2014 16:27:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Ok teorie je celkem slozita ale dejme tomu ze je zajimavejsi debata o realizaci multisub k 1518.
Takže mame 3 aktivni suby s equalizaci v PC + pasivni 1518 k tomu.

Neprijemna bude asi cena 3kusu sub.
V praxi se bavime o jakych menicich do jakeho objemu?
V praxi staci na suby asi D silice, treba ten ultra laciny 400W N core by stacil?
Aktivni filtrace a equalizace v PC ?
Celkove naklady jsou cca kolik?

Predpokladam ze to v CR nikdo doma nema a prvni pokus o multisub v akci bude ten system ve zdi co neni odladeny a hotovy?

Co se obecne sub reseni tyka tak vim jen o jedinem subu co sycak chvalil utopie + velodyne DD18, ale to je velmi drahe reseni a 3 kusy uz je financni maso.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ut december 09, 2014 16:53:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud bys k tomu zamýšlel multisub, dalo se to od začátku udělat úplně jinak. Pro multisub je dobré nechat přední bedny uzavřené, s tou výhodou, že můžou být i menší a hlavně mnohem citlivější. Pasivní výhybka pak také vychází o dost lépe, mj. i levněji, než když se tomu musí nechat "plnohodnotný" spodek - to je obrovský kompromis celopasivního sterea. Pokud bys to tak chtěl pojmout, v tuto chvíli to ještě není problém. Ozvučnice samozřejmě můžou zůstat, to ničemu nevadí, a nátrubky se dají vždy ucpat. Jde o tu pasivní výhybku - výslednou citlivost a rozsah směrem dolů. Uzavřená ozvučnice má méně strmý pokles a i tam, kde už je to třeba o 10 dB, to na basech pořád pomáhá k celkové vyrovnanosti. Krom toho se odstraní vyzařování středů skrz nátrubky, což je u takhle velkého dvoupásma jinak docela svízel. Čistě technicky/akusticky má multisub jen výhody.

Se samotnou konstrukcí subů není problém, to se dá udělat dostatečně kvalitně, aniž by to stálo balík. To je ještě to nejmenší, subwoofer sám je jednoduchá věc - tím spíš, když je jich víc menších. Osobně bych si vystačil s rozpočtem do 5 tisíc Kč na jeden DIY sub (bez zesilovače), 10" - 12" měniče. Klíč je v následném nastavení, podle měření na místě. Tam už se pak ale dá postupovat metodou pokus-omyl, resp. nastavení-měření.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Bartoli
Hifi inventar


Založený: 24 jún 2008
Príspevky: 4089

PríspevokZaslal: St december 10, 2014 08:44:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Moje 1518 nechame tak jak jsou tedy celopasivni stereo bez multisubu.

Multisub me zajima zatim jen jako myslenka abych mel o cem premyslet do budoucna. No a abych mel o cem premyslet tak potrebuju znat realne obrysy tech subu, hlavne cena, velikost tech kisni/menicu a podobne.

BTW ja myslel ze musi byt sub aspon 18", pokud by stacily 12" tak by to vychazelo i velmi male - prekvapive.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St december 10, 2014 08:54:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Bartoli napísal:
BTW ja myslel ze musi byt sub aspon 18", pokud by stacily 12" tak by to vychazelo i velmi male - prekvapive.

To záleží, jestli chceš poslouchat muziku, nebo zkoušet odolnost okolí na infrazvuk. Ještě tak na hlasité domácí kino, jinak IMHO nemá smysl to přehánět - 3 x 12" by snad mělo vyhovět v každé rozumné situaci. Objem 50 - 100 litrů na jeden. Jeden z nich bych udělal větší, dva menší. Když ten velký dostane 15", taky dobře.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tictom
Hifi obsluha


Založený: 10 september 2014
Príspevky: 34

PríspevokZaslal: St december 10, 2014 10:09:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslím, že s hypex ncore 400 si můžeš dovolit dát 12" klidně i do 20l. Musíš ale potom samozřejmě použít 12" basák, který to vydrží. Já jsem dával 12BR70 do 45l, ale to proto, že jsem potřeboval ušetřit každý decibel (když už jsem vyloučil bassreflex). Pokud jde o filmové efekty, tak imho věrná reprodukce explozí je nemožná. Z legrace jsem to zkusil a zapojil všechny 4 SW, co mám, vedle sebe. Na youtube jsem si pustil na maximální hlasitost výstřely z děla ... a... no oproti reálnému výstřelu to byla dost slabota - zkreslení dané nahrávkou bylo hodně znát a oproti reálnému výstřelu se nekonal ani ten pocit postupující tlakové vlny. Pravda SW to musely zahrát celé (tedy do cca 2,5k). Nezkreslenou nahrávku výstřelu jsem nenašel - by mě zajímalo, co do těch filmů místo výstřelů dávají, že to nezní úplně blbě. Ale to jenom tak, prostě nevydržím všechno nechal ležet, když už je to "skoro" hotové. Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Bartoli
Hifi inventar


Založený: 24 jún 2008
Príspevky: 4089

PríspevokZaslal: St december 10, 2014 14:52:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Kdyz je rec o prakticke realizaci 3 multisubu tak mi prijde esteticky sikovnejsi v praxi integrovat 2 suby do 2 velkych reprobeden (tedy do jedne krabice) a pak tedy posledni 3. sub instalovat nekde po mistnosti.
Je mi jasne ze se tim ztrati ta moznost sibovat se 3 suby po mistnosti ale stejne to sibovani 3 subu po cimre neni snadne kdyz jsou vsude dvere, nabytek a jine harampadi na bydleni + ke kazdemu subu hnusny kabel valejici se na podlaze a sitova snura, atd.

A obloukem se vracim zase uplne na zacatek meho estetickeho uvazovani ze nejvic esteticky vyvazena bedna se zvukovodem 18" je koncepce ala design zingali 2 15 18.
Zvukovod pekne do stredu kisne, cca 180 x50x50cm, pekne esteticky stihla.

Ma to nejake nevyhody co jsem nezohlednil ve sve estetizujici spekulativni uvaze?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tictom
Hifi obsluha


Založený: 10 september 2014
Príspevky: 34

PríspevokZaslal: St december 10, 2014 15:10:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Když máš bednu, co pokryje i dolní pásmo, tak dávat tam další reprák by mělo smysl jenom abys v tom dolním pásmu získal větší výkon. Hlavní bedny a SW se nedávají dohromady proto, že umístění SW je vhodné jinde než umístění hlavních beden. Jak moc by to ale vadilo nevím. Až budu mít hotovu svoji sestavu, tak to ostatně můžu vyzkoušet - hlavní bedny nechám hrát až do basů a změřím to stejně jako by to byl SW. Nevím nakolik to vadí, ale SW hned vedle zvukovodu by byl nevítaným narušením čelní desky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St december 10, 2014 15:44:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Smysl multisubu je v dekorelaci, tj. v dostatečně "nahodilém" rozmístění a dostatečném počtu. Ty tři Geddesovy suby ve skutečnosti znamenají 2 přední bedny + 3 další suby, celkem 5 zdrojů zvuku v modálním pásmu. Přední bedny se pokud možno nefiltrují - nechají se hrát, co mohou (PA basáky v uzavřených ozvučnicích mohou vše). Dvě plnorozsahové stereo bedny + sub je z principu jistě lepší, než jen dvě stereo bedny, ale neříkal bych tomu úplně multisub, zvlášť pokud by se na ty hlavní bedny už nijak dál nesahalo.

Jak se do toho začne tahat estetika, je to svízel. Osobně jsem od toho už taky ustoupil. Ne, že bych to úplně neměl kam dát, ale nelíbí se mi to, je toho moc a kam se člověk podívá, je pak nějaká škatule. Vyžadovalo by to zvláštní poslechovku - myšleno opravdu velkou místnost od začátku tak postavenou. V obytné místnosti, kde jsou i jiné požadavky, to bude asi vždycky vypadat blbě. Jedině to všechno nějak šikovně schovat, což u subů teoreticky jde. Z beden pověšených u stropu bych asi taky neměl dobrý pocit.

Alternativní možností, jak dosáhnout kvalitní reprodukce na basech, ovšem už jen pro jednoho posluchače, je jeden subwoofer hned vedle poslechového místa, tak aby se poslouchalo v jeho silném přímém poli...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Bartoli
Hifi inventar


Založený: 24 jún 2008
Príspevky: 4089

PríspevokZaslal: St december 10, 2014 16:24:53    Predmet: Odpovedať s citátom

-doplnujici otazka ma/nema vliv kdyz by se sub1 v bedne prasknul napr v jedne bedne do stropu a v druhe bedne do podlahy? Pak by to byl skoro multisub?

Jinak souhlas s tim ze v cimre kde se taky bydli znamena 5 krabic velky problem a ono to hlavne nejsou jen ty kisne ale i ty pitome kabely, to v praxi fakt nejde jinak nez udelat special cimru s dirama do podlahy na kabely a to nikdo nema.

BTW - multisub 8x15" ve zdi je teda mrhani penezi a stacily tam 3 kusy? Respektive 8x15" v celni stene bude asi horsi nez rozmistneni 3x15" vzaduvpredu naboku sub?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St december 10, 2014 17:05:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Bartoli napísal:
-doplnujici otazka ma/nema vliv kdyz by se sub1 v bedne prasknul napr v jedne bedne do stropu a v druhe bedne do podlahy? Pak by to byl skoro multisub?

V kontextu tématu "sub v bedně" pořád není sub. Pokud by to byla běžně velká bedna, pořád to bude moc blízko u sebe, než aby se na to dalo dívat jako na další nezávislý zdroj. Ale jinak ano, zvednutím jednoho výš se jistě nic nepokazí.

citácia:
BTW - multisub 8x15" ve zdi je teda mrhani penezi a stacily tam 3 kusy? Respektive 8x15" v celni stene bude asi horsi nez rozmistneni 3x15" vzaduvpredu naboku sub?

Proč je to udělné právě tak a ne jinak by ti musel vysvětlit ten, kdo to dělal.

Extrémní přístup je tzv. DBA, double bass array, kdy se polem měničů na jedné stěně vytvoří zvuková vlna, která se obdobným polem měničů na protější stěně zase "pohltí", takže stoják vůbec nevznikne. Tedy teoreticky, nikdy jsem to na vlastní oči neviděl. Ale nějaká měření, která jsou k tomu na webu, vypadají vcelku přesvědčivě. Akorát na to potřebuješ všechno dvakrát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Bartoli
Hifi inventar


Založený: 24 jún 2008
Príspevky: 4089

PríspevokZaslal: St december 10, 2014 17:20:45    Predmet: Odpovedať s citátom

V kontextu multisubu jak je to s koncepci ktere soukrome rikam koncepce 4 sloupy (napr Gryphon Pandragon, nebo Infinity IRS beta). Tedy bedna na stredy a vysky + oddelena bedna s mnoha basaky - celkem 4 sloupy. Toto reseni je motivovane taky teorii multisub? Nebo je tam jiny background?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St december 10, 2014 17:42:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Výhoda toho sloupu může(!) být v něčem jiném. Tím, že je každý basák jinak daleko od podlahy, nedochází k tak výrazné interferenci přímého zvuku a prvního odrazu od podlahy, kterou je u běžných beden s jedním basákem typicky možné pozorovat v podobě propadu někde na stovkách Hz (kde se to potká v protifázi; obecně zvlnění), pokud se sedí dostatečně blízko. Což se většinou sedí. Jinak z pohledu multisubu těžko říct. Nějaký vliv to mít jistě bude, když to bude hodně vysoké (jestli přínosný, netuším). Jen pár basáků nad sebou bude mít vliv IMO zanedbatelný. U těch zmiňovaných beden je to nejspíš i hodně věc estetická - co jiného k tomu zbytku, než taky sloup, v podobě více menších basáků.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tictom
Hifi obsluha


Založený: 10 september 2014
Príspevky: 34

PríspevokZaslal: Ut január 06, 2015 13:10:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak jsem s tím trochu pohnul, ale mám z toho zatím smíšené pocity. Hlavně proto, že práce s tím opravdu nekončí zavěšením beden.[s] A také proto, že 12BR70 při příkonu kolem 5-10W začíná na nízkých frekvencích do cca 50Hz vyluzovat pazvuky.[/s] Všechny subwoofery jsou ekvalizované na F-3=30Hz při Q=0,5. Při mojí typické poslechové hlasitosti kolem 80-90dB to na hudbu nic nedělá,[s] ale při vyšších hlasitostech by to mohlo být slyšet.[/s] Níže je přiložené rozmístění beden v místnosti a odezvy jednotlivých subwooferů v jednom bodě (přibližně půl metru od průsečíku beden směrem nad postel.) Samotnou ekvalizaci jsem dělal tak, že jsem vždy změřil v jednom bodě odezvu všech subwooferů, vybral si nějaké ty peaky a propady a provedl jejich korekci pomocí peak filtrů v minidsp PEQ, někdy globálně, ale většinou pro vybraný subwoofer. A pro orientaci jsem vždy měřil ještě v několika místech. Zatím jediný postup, který se mi osvědčil je vyplňování propadů tak, že propad celkové odezvy koriguji na subwooferu, který má v daném místě propad na stejné frekvenci. Takže když mám propad 10dB na 80Hz v celkové odezvě a některý subwoofer má propad třeba 20dB na 81Hz, tak mu dám boost 10dB a ten propad v celkové odezvě zmizí bez vedlejších následků. U potlačování peaků se mi zatím nepodařilo najít vhodný postup, když některý peak potlačím, tak mi hned vyleze další. Jediná výjimka byla u peaku na 35Hz, který se vyskytoval víceméně ve všech místech, kde jsem měřil a ten jsem potlačil globálně a nic nečekaného se nestalo. Příkládám také odezvu včetně hlavních beden v referenčním bodě a odezvu po jednom dni ekvalizací (cca 15 peak filtrů tu a onde) v místě asi metr daleko od refernčního bodu (v referenčním bodě to je do 90Hz hladké jako SW v bezdozvukové komoře - pak tam zůstaly nějaké peaky, se kterými se mi nedařilo srovnat). Potvrzuje se mi také geddesovo tvrzení, že když je to v jednom místě jakž takž rovné, nebude to jinde horší. Bohužel tohle hádání ekvalizace u mě zatím nevede ke kdo ví jakému výsledku. Doufal jsem, že REW umí ekvalizovat i více SW najednou, ale nepřišel jsem jak, tak to asi neumí...


noeqaftereq.jpg
 Description:
 Filesize:  104.1 KB
 Viewed:  380 Time(s)

noeqaftereq.jpg



sw.jpg
 Description:
 Filesize:  119.77 KB
 Viewed:  357 Time(s)

sw.jpg



room_sm.png
 Description:
 Filesize:  61.65 KB
 Viewed:  368 Time(s)

room_sm.png




Naposledy upravil tictom dňa Po február 02, 2015 10:54:24, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tictom
Hifi obsluha


Založený: 10 september 2014
Príspevky: 34

PríspevokZaslal: St január 07, 2015 16:54:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Tohle vypadá dobře, teď jen přijít na to, kde se to dá stáhnout :)

http://andyc.diy-audio-engineering.org/mso/html/index.html
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tictom
Hifi obsluha


Založený: 10 september 2014
Príspevky: 34

PríspevokZaslal: Po február 02, 2015 11:09:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Velká omluva Beymě a její 12BR70 v2
Všiml jsem si, že šustění, kterého se mi při sledování filmu Gravity dostalo více než dost, není stejně hlasité u všech SW. To mě vedlo k myšlence, že to nemůže být způsobeno repráky (ty by měly být všechny značně podobné), takže jsem vzal lepidlo mamut a všechny spoje zevnitř pořádně natřel. Natřel jsem lepidlo i na speacony. Bedna byla slepená PU lepidlem a spáry na předním čele jsou menší než 0.5mm, přesto si vzduch někudy cestu našel, protože po tomto opatření veškeré pazvuky zmizely. Kouty na zadním čele byly vylity polyacetátem, ale na přední stěně toto z praktických důvodů nešlo - nenapadlo by mě, že PU lepidlo není zárukou absolutní těsnosti spoje.

Po zalepení jsem zkusil 20Hz cca 50W a ... bylo to tak na hraně jestli vůbec něco slyším (spíše jsem měl pocit jakoby mi dunělo v hlavě), což je imho perfektní výsledek. 12BR70 v2 mohu tedy pro multisub doporučit

PS: Do uzavřeného multisubu se dá strčit téměř jakýkoli reprák. Polovina profi basáků (jedno jestli 12" nebo 15") má v 45 litrech citlivost kolem 80dB na 30Hz - stejně jako 12BR70.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi február 06, 2015 11:54:25    Predmet: Odpovedať s citátom

tictom napísal:
... Otevřu téma o multisubu, to téma má dva tisíce shlédnutí, ale kromě Bartoliho nulová reakce. Pravda, dostal jsem PM zprávu ve stylu jak moc se mi líbí ta Beyma. S takovou samozřejmě nemám žádnou motivaci zveřejňovat nějaká měření, nebo dokonce nějaké návodné technické podrobnosti.

S multisubem tady jednoduše předbíháš dobu. Skoro nikdo tu s tím nemá praktické zkušenosti. Nemůžeš IMO očekávat, že k tomu bude někdo něco psát. Pro 99,9% lidí-hifistů je to pořád z říše sci-fi. Maximálně si to se zájmem přečtou.

Když jsem na začátku napsal "Zkus to", přesně tohle jsem samozřejmě myslel. Nevím, co víc sis od toho sliboval Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi február 06, 2015 12:01:15    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
Pro 99,9% lidí-hifistů je to pořád z říše sci-fi.

WAF faktor nepustí...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi február 06, 2015 12:03:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Zakomponovat to do hotového obýváku je opravdu problém. Zajímavé to může být pro lidi se samostatnou poslechovkou (nedokážu vůbec odhadnout, jaké to je procento - a kolik z nich to dělá jako kino pro víc lidí), nebo pro ty, kteří se na takovou stavbu od základu chystají (to už vůbec ne).

Krom toho si myslím, že spousta lidí tu bude stále vnímat subwoofer jako něco podřadného a automaticky to vyhodnotí jako nezajímavé. Přesvědčení, že "pořádné plnorozsahové stereo bedny" jsou lepším řešením, je příliš hluboko zakořeněné.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tictom
Hifi obsluha


Založený: 10 september 2014
Príspevky: 34

PríspevokZaslal: Pi február 06, 2015 12:28:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Nedokonalost je na mé straně, to nezastírám. Čekal jsem, že můj přístup pokus omyl někoho praští do očí a přestane to považovat za sci-fi (právě pod vlivem tvých tvrzení, že je to vlastně složité téma). Psát takové příspěvky imho má smysl jenom tehdy, když se to člověk sám teprve učí. Každý chce za své peníze maximum, tak bych čekal, že na to mají lidi detektor. Každý si může změřit svůj sub v místnosti a porovnat to s mými prvními výsledky - subwoofery mě stály max 15000, tedy méně než někdo dá za jeden.

WAF: Ukázal jsem na fotkách jak vypadá velká bedna a 12" byla rázem v pohodě. 3/4 subwooferů je u mě navíc neviditelných (pod stolem, za postelí, na skříni). Je fakt, že moje manželka mě nemůže podezřívat, že bych si tak nosil práci domů Smile

Edit: Snad si to tu nepřečte manželka. Svůj přístup můžu hezky ilustrovat na umyvadlech v koupelně. Ukázal jsem, jak vypadá umyvadlo ve výšce 120cm, což je pro mě komfortní výška, pro manželku tak na mytí obličeje. Udělali jsme komromis na 100cm, což jí už zásadně nevadí a já se nemusím hrbit jako u umyvadla v 80cm. Původně pro ni bylo umyvadlo v 80cm samozřejmost.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
matulo_g
Hifista


Založený: 02 august 2010
Príspevky: 189

PríspevokZaslal: Pi február 06, 2015 12:56:58    Predmet: Odpovedať s citátom

A co tak skusit 2 x nearfield subwoofer blizko miesta posluchu - napr. symetricky okolo sedacky by sa tie sw dali vyuzit ako odkladacie stoliky (vysoky WAF). Doladit to potom elektronickym delay oproti hlavnym repro.

Nieco s meranim je aj tu:
https://mehlau.net/audio/dual_nearfield_sub/


Martin
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
furto
Hifista - zaslúžilec


Založený: 26 január 2013
Príspevky: 691

PríspevokZaslal: Ne február 08, 2015 07:48:22    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:

Krom toho si myslím, že spousta lidí tu bude stále vnímat subwoofer jako něco podřadného a automaticky to vyhodnotí jako nezajímavé. Přesvědčení, že "pořádné plnorozsahové stereo bedny" jsou lepším řešením, je příliš hluboko zakořeněné.



U mna nie je problem rozoznat z 15'' reproduktoru z ktorej strany ide 30-40Hz ..., kontrabas bezne hrava v pravo, alebo vlavo a tiez aj kopaky byvaju stereo. To zakorenenie ma svoje opodstatnenie. To bol kedysi reklamny tah pri predaji subwooferov, ze nizke kmitocty su priestorovo nerozoznatelne. No z mojich vlastnych skusenosti by som si sub robil leda tak na domace kino, nie na kvalitne stereo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne február 08, 2015 08:36:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Vždyť to říkám.

Multisub se nedělá proto, že bys nepoznal, že je to objektivně horší (tj. s motivací ušetřit), ale protože je to tak prakticky ve všech ohledech lepší. Musí se to nastavovat podle měření na místě, což je další velká překážka. Stroje, které to dělají zautomatizovaně a dobře, jsou pořád dost drahé, než aby byly rozšířené.

Jestli to je budoucnost kvalitní domácí reprodukce (řeší to problém přenosu basů v malých uzavřených prostorách), si netroufám odhadovat, spíš si myslím, že ne. Těch překážek je tam IMO pořád moc na to, aby to mělo šanci se stát běžným.

PS. Ze které strany jde 30 - 40Hz, opravdu nepoznáš.


Naposledy upravil MaBat dňa Ne február 08, 2015 09:01:32, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
furto
Hifista - zaslúžilec


Založený: 26 január 2013
Príspevky: 691

PríspevokZaslal: Ne február 08, 2015 09:01:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Laughing fakt poznam, naozaj, z casu na cas pravidelne si pustam generator na CD a doladujem equalizerom do takej alebo onakej roviny. Pri tomto treningu bezne spoznam z ktorej strany to ide. Mozem si to lahko vratit a pustit znova, jednotlive Hz mam rozdelene do 31 trackov kazdy kanal zvlast.

Naposledy upravil furto dňa Ne február 08, 2015 09:08:55, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne február 08, 2015 09:02:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Věř tomu, že fakt ne. Nejsou to frekvence 30 - 40Hz, které by ti to umožnily.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
furto
Hifista - zaslúžilec


Založený: 26 január 2013
Príspevky: 691

PríspevokZaslal: Ne február 08, 2015 09:17:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Ked mas basak vyrazne mimo osu ucha, tak nie bezne sa robi aj stredak mimo osu ucha a to uz je taka chyba, ze pochybujem o kvalitach konstruktera. To potom aby som sedel na podlahe? , ked chcem dobre pocut tak umiestneny stredak?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne február 08, 2015 09:18:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Co to? Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist