Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Polarita reproduktorov

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
filo18
Hifi obsluha


Založený: 20 marec 2017
Príspevky: 1

PríspevokZaslal: Po marec 20, 2017 16:15:51    Predmet: Polarita reproduktorov Odpovedať s citátom

Ahojte, som tu novy a chcel by som sa spytat par otazok ohladom polarity pri zapojeni reproduktorov.

Daval som do auta komplet novu reprosustavu klasika len vymena seriovych 4 reproduktorov.

Zapajal som to vsetko na rovnake kable a az po montazi som si spomenul ze treba skontrolovat polaritu.

reproduktory kazdy jeden je zapojeny tak, ze sedy kabel je na plus a biely na minus. Ale v reale po teste mi to ukazalo tak ze sedy kabel je minus a biely plus.

Teraz otazka znie, ze ci to moze mat vplyv na kvalitu hudby. Je to podstate vsetko v jedenej faze nahodene ale vstupny signal na reprak teda + vychyluje reproduktory dnu nie von.

Po elektrickej stranke by to malo byt kvazi jedno ale po zvukovej moze byt problem?

Dakujem za info
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2968
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: Po marec 20, 2017 18:37:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Ak sú to normálne repro - môžeš to odskúšať triviálne - z jednosmerného napätia 3 volty (nie 12 !) aby sa Ti všetky membrány vychyľovali rovnako.
"Ušatý" test, teda posluchovo je o tom, že správne zapojeným spoznáš STRED zvuku, nesprávne hrajú kdesi spoza hlavy (...)
Predpokladám, že vieš použiť Fader...naň...

_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Po marec 20, 2017 19:35:32    Predmet: Re: Polarita reproduktorov Odpovedať s citátom

filo18 napísal:
reproduktory kazdy jeden je zapojeny tak, ze sedy kabel je na plus a biely na minus. Ale v reale po teste mi to ukazalo tak ze sedy kabel je minus a biely plus.

Teraz otazka znie, ze ci to moze mat vplyv na kvalitu hudby. Je to podstate vsetko v jedenej faze nahodene ale vstupny signal na reprak teda + vychyluje reproduktory dnu nie von.

Pokud jsou všechny reproduktory zapojené stejně, tak je úplně jedno, že jsou zapojené "obráceně". Označení + a - je tam jenom proto, aby bylo snadné zapojit všechny stejně.

Signál je střídavý a reproduktor se nepohybuje jenom ven, ale i dovnitř. Na moři ti je asi taky dost jedno, jestli první vlna začala pohybem nahoru nebo dolu, ne?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
mrba
Hifi expert


Založený: 09 máj 2014
Príspevky: 1241
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po marec 20, 2017 22:09:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Tu sa to v minulosti preberalo.
_________________
Qobuz,Tidal,DS918+>PC/Win10+lasso/Roon+HQPlayer(REWfilter+DLP\FF)/>
>NA Sunrise[cw DAC1USB(+ALPS+DO)\Topping E50\SMSL D300>>PRE90&EXT90>BVaudio PA300SSE]>
>DIY RS52+>2xSB-1000Pro+SPL-800R
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Karel S.
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 jún 2010
Príspevky: 610
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po marec 20, 2017 23:23:34    Predmet: Odpovedať s citátom

U správně polarizovaného reproduktoru se po připojení kladného napětí na "+" pól membrána vychýlí směrem vpřed. (Pozor - to platí u reproduktoru - tedy standardně basáku. Výhybka může polaritu obracet. Výškáče raději nezkoušet a věřit označení.)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Lechos
Hifi expert


Založený: 03 január 2009
Príspevky: 1185
Bydlisko: Severní Morava okr.Karviná

PríspevokZaslal: Ne marec 26, 2017 11:48:15    Predmet: Odpovedať s citátom

zapoj barvu na barvu, živák na živák (červená bodka na repráku, někdy označ. (+)) a zem na zem (pokud není v sérii s basákem tlumivka, ta obrací fázi a zapojuje se naopak) no a připoj mono zdroj signálu, například FM tuner a vybavit tlačítko mono, zvuk musí vycházet z geometrického středu spojnice soustav, pokud je jinak přepolovat jeden kabel na zesíku, bateriový test tužkáčem 1.5V max. je rovněž možný popsáno již dříve
_________________
pioneer A-656 MK2***technics SL-PG400A***pioneer PL335***
aiwa AD-F 910E***sony ST-S390***technics SH-GE 70***toshiba SD-24 VL***
2x pioneer CS-901***Tesla B116 A
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist