Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

DRC: Digital Room Correction
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Akustika
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Coques
Hifista - zaslúžilec


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 762
Bydlisko: CZ

PríspevokZaslal: So február 23, 2008 16:33:57    Predmet: DRC: Digital Room Correction Odpovedať s citátom

Zaujímavý projekt, program je pod licenciou GNU, je zdarma a beží ako pod Windows, tak aj Linuxom.

http://drc-fir.sourceforge.net/




citácia:

Welcome to the home page of DRC. DRC is a program used to generate correction filters for acoustic compensation of HiFi and audio systems in general, including listening room compensation. DRC generates just the FIR correction filters, which can be used with a real time or offline convolver to provide real time or offline correction. DRC doesn't provide convolution features, and provides only some simplified, although really accurate, measuring tools.

For further informations see the documentation section, which includes the full manual of the current version of DRC and a complete set of measurements showing the effect of the DRC correction in a real life situation.

DRC is available for free and is released under the terms of the GNU General Public License. See the documentation for details.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Coques
Hifista - zaslúžilec


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 762
Bydlisko: CZ

PríspevokZaslal: So február 23, 2008 16:38:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Ďalší korekčný systém, ale tentokrát si treba zaplatit. Zdarma je len demo verzia.

http://www.juicehifi.com/index.html
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dhfool
Hifi expert


Založený: 26 december 2006
Príspevky: 1200
Bydlisko: ČR/Ol/Dr

PríspevokZaslal: So február 23, 2008 17:12:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Hle-Amerika! Cool
V praxi jsem to ale ještě neotestoval,protože nemám zku*** preamp na mic.
Moc si od toho ale neslibuju.Dozvuk na basech to nevyřeší a boule si stáhnu "by ucho" v parametrickém EQ. DRC běží na FIR filtru.Problém FIR/IIR filtrů se tady taky už rozebíral-vždy je něco za něco.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
JuanV
Hifista - zaslúžilec


Založený: 06 júl 2007
Príspevky: 994
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So február 23, 2008 22:18:33    Predmet: Odpovedať s citátom

zajimava krabicka....
http://www.saelig.com/miva/merchant.mvc?Screen=PROD&Product_Code=EZSWII&Category_Code=
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JuanV
Hifista - zaslúžilec


Založený: 06 júl 2007
Príspevky: 994
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So február 23, 2008 22:41:45    Predmet: Odpovedať s citátom

http://groundsound.com/dcn23.html
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Coques
Hifista - zaslúžilec


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 762
Bydlisko: CZ

PríspevokZaslal: Ne február 24, 2008 11:22:41    Predmet: Odpovedať s citátom

dhfool
Každopádne mám v pláne to minimálne vyskúšať. Myslím, že by to mohlo fungovať. Tých, čo by mali chuť DRC vyskúšať upozorňujem, že to nieje žiadna banalita. Smile

Z toho čo som prečítal vyplýva, že k úspešnej aplikácii DRC potrebujem:

1 generácia sweep logu
2 Prehrať súbory cez hifi systém a zároveň nahrávať pomocou zvukového editora
3 súbory zahrnúť do konfigurácie BRUTEFIR a naštartovať proces na pozadí
4 nakonfigurovať prehrávač tak, aby jeho výstup používal modul BRUTEFIR (toto je fáza, kde som momentálne stratený), skôr závisí od použitého prehrávača. Najjednoduchšie bude zrejme použiť mplayer.

Nanešťastie karta Lynx nemá ALSA ovládače, na ktorých podľa príkladov pekne vidieť, čo treba nastaviť. OSS nastavenia nespomína nikto. Snáď pomôže niekto z developerov DRC-brutefir pre nastavenie prehrávača MOC.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dhfool
Hifi expert


Založený: 26 december 2006
Príspevky: 1200
Bydlisko: ČR/Ol/Dr

PríspevokZaslal: Ne február 24, 2008 11:33:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Sweeplog a jeho záznam by měl zajistit DRC.Měl by vygenerovat WAV,který se zrcadlově obratí.Výsledný WAV se potom přidá pomocí filtru "convolver" do Foobaru...Víc si nepamatuju,nusel bych to zase proštudovat... Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Majco
Hifista


Založený: 09 január 2007
Príspevky: 183
Bydlisko: Liptovský Mikuláš <-> Praha

PríspevokZaslal: Ne február 24, 2008 12:01:44    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
nakonfigurovať prehrávač tak, aby jeho výstup používal modul BRUTEFIR (toto je fáza, kde som momentálne stratený), skôr závisí od použitého prehrávača. Najjednoduchšie bude zrejme použiť mplayer.


Potrebujes asi toto:

- prehravac co ma plugin pre jack
- JACK
- brutefir

V skratke: v prehravaci zvolis ako vystupny plugin jack, v brutefire si vytvoris vstupne porty a povies ako sa to ma spracovat a kam potom poslat (zapisom do konfiguraku). V nejakej grafickej nadstavbe jacku potom mozes skontrolovat ci sa to pospajalo tak ako malo a mozes prehravat Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
dhfool
Hifi expert


Založený: 26 december 2006
Príspevky: 1200
Bydlisko: ČR/Ol/Dr

PríspevokZaslal: Ne február 24, 2008 12:03:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Není DRC jako DRC Laughing Sorry,já mluvil o tomhle: http://www.hometheatershack.com/roomeq/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Coques
Hifista - zaslúžilec


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 762
Bydlisko: CZ

PríspevokZaslal: Ne február 24, 2008 12:20:49    Predmet: Odpovedať s citátom

dhfool napísal:
Není DRC jako DRC Laughing Sorry,já mluvil o tomhle: http://www.hometheatershack.com/roomeq/


Myslím, že to funguje podobne.

Majco
Už máš aplikáciu DRC za sebou?

Jack som chcel vynechať, pretože Brutefir dokáže vraj pracovať aj s OSS, problém je, že netuším, aké zariadenie treba nadefinovať v INPUT/OUTPUT devices. Neviem akou referenciou by som sa mal riadiť. Manuál je v tomto prípade veľmi skromný.

Hovorím o tomto:
input "left-in", "right-in", "rl-in", "rr-in", "centre-in", "sub-in" {
device: "jack" { ports: "alsa_pcm:capture_1", "alsa_pcm:capture_2", "", "", "", ""; };
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JuanV
Hifista - zaslúžilec


Založený: 06 júl 2007
Príspevky: 994
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne február 24, 2008 12:36:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Koukam RoomEQ podporuje behringera, kterej stoji na ebay cca $135, coz neni hodne...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Majco
Hifista


Založený: 09 január 2007
Príspevky: 183
Bydlisko: Liptovský Mikuláš <-> Praha

PríspevokZaslal: Ne február 24, 2008 12:48:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Nie DRC som este neskusal... len jeden cas som sa trochu hral s brutefirom.

Aha, no to ti s tym asi neviem pomoct. S OSS som totiz nikdy nic nerobil. Ja som si tie nazvy portov zistil tak, ze som si pustil GUI pre JACK a tam bol vypis dostupnych portov. Takze bud najdes nejaky prikaz, ktory vypise dostupne porty alebo si nainstaluj JACK a pozri to tam, je to sice dost prasacke riesenie, ale co uz Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Coques
Hifista - zaslúžilec


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 762
Bydlisko: CZ

PríspevokZaslal: Ne február 24, 2008 16:16:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Ešte otázka hardvéru.

Behringer ECM8000 stojí cca 1600czk
Za podobnú cenu sa dá zohnať Behringer UB802 preamp, ale neviem ako je to s kvalitou. Napadá vás lepšie riešenie?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dhfool
Hifi expert


Založený: 26 december 2006
Príspevky: 1200
Bydlisko: ČR/Ol/Dr

PríspevokZaslal: Ne február 24, 2008 18:12:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Mně se zdá 1600 za mic preamp dost...Ještě ke všemu v buhvíjaké kvalitě.
On i ten ECM8000 je tak trochu loterie.Leda,že by nám ty preampy někdo zdejší uDIYoval....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ne február 24, 2008 20:04:19    Predmet: Odpovedať s citátom

To Coques:

Bohužel OSS se již postupně opravdu stává historií. Blbé pro majitele Lynxu, ale je to tak.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Coques
Hifista - zaslúžilec


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 762
Bydlisko: CZ

PríspevokZaslal: St február 27, 2008 22:09:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak sa mi po dlhom skusani podarilo pustit "buena vista" cez DRC a brutefir pod linuxom.
No.. hodne zaujimave je to Smile
Predpokladam, ze nastavene to mam uplne strasne a je este co vylepsovat, ale rozdiel je to kazdopadne obrovsky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št február 28, 2008 05:32:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Podle mých zkušeností korekce na tomto principu fungují, i když samozřejmě zázraky nelze očekávat, poněvadž fyzika klade jistá principiální omezení. Každopádně je možné do značné míry korigovat vlastnosti beden, s prostorem bych byl veeelmi opatrný. To je ostatně vidět i z obrázku - impulsní odezva bedny je vylepšená, ale chvost kudrlinek po ní následující je tam pořád - ten totiž dělá právě prostor. Ale co hlavně, měření v semireverberantních podmínkách je velice ošemetná věc - mám s tím pár desetiletí praxe a přesto i dnes bývám ještě občas překvapován.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Coques
Hifista - zaslúžilec


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 762
Bydlisko: CZ

PríspevokZaslal: Pi február 29, 2008 12:03:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Vie mi niekto vysvetlit zapojenie karty do loopbacku pri merani odozvy?

1kanal - meraci
2kana - "referencny"

Moj mozocek to nechce pochopit.

Na meranie pouzivam mikrofon Behringer ECM8000, micpreamp Behringer MIC200
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dhfool
Hifi expert


Založený: 26 december 2006
Príspevky: 1200
Bydlisko: ČR/Ol/Dr

PríspevokZaslal: Pi február 29, 2008 13:41:15    Predmet: Odpovedať s citátom

referenční bych si tipnul na "výstup".
A to měříš odozvu karty v loopbacku?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Coques
Hifista - zaslúžilec


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 762
Bydlisko: CZ

PríspevokZaslal: Pi február 29, 2008 13:57:49    Predmet: Odpovedať s citátom

meriam odozvu miestnosti samozrejme, najpr pre lavu a potom pre pravu bednu.

Pri merani mam volny jeden vystup, ktory spajam s lavou a pravou bednou pre vytvorenie L.pcm,R.pcm suborov. Loopback, ako som pochopi by malo byt prepojenie vystupu karty so vstupom karty.

Rozdiel tam kazdopadne je aj pre sposob akym som to meral ja. Kde basy hucali, tak uz nehucia, co sralo to neserie.

Pre cloveka co si nemoze dovolit akusticke upravy je RoomCorrection podla mna jednoznacny prinos, ci uz cez PC alebo Lygdorfom.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi február 29, 2008 21:34:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Já bych postupoval takto (a možná to někdy zkusím):

Jelikož mám možnost pracovat se systémem MLSSA DRA, změřil bych nejprve impulsní odezvu. Z té bych vyhodnotil FFT, k výsledku bych spočítal reciprokou charakteristiku a k ní inverzní FFT, což vše umí systém MLSSA. Výsledek je ve formátu TIM, který se v Adobe Audition pomocí modulu Tim.Flt (součást balíku Aurora) zkonvertuje na Wav. Výhodou tohoto postupu je, že MLSSA pracuje s celou škálou vzorkovacích frekvencí, které neodpovídají sample rate používaným v digitálním záznamu zvuku a Audition umí velmi kvalitně konvertovat z čehokoli na cokoli. Výsledný wav se pak použije do konvolveru, což může být klidně foobar, ale třeba i Audition, který to umí taky (i když tam jsou trochu problémy s použitím v reálném čase). Existují i hardwarové konvolvery, ale ty jsou příšerně drahé (např. Lake Huron).

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dhfool
Hifi expert


Založený: 26 december 2006
Príspevky: 1200
Bydlisko: ČR/Ol/Dr

PríspevokZaslal: Pi február 29, 2008 22:06:27    Predmet: Odpovedať s citátom

VB
Já jsem si dneska taky hrál s tvorbou impulsů do konvolveru,ale nějak se mi nedařilo.Mám pěkné analogové kurvítko od firmy Correct a snažil jsem se z něj vytvořit použitelný impuls.Zapojil jsem Correct do smyčky mezi OUT a IN karty a přehrál impuls.Výsledek jsem nahrál do Sound Forge-impuls s chvostem o dálce cca 0.1s.Ale nefunguje.
Když upravím v SF ručně udělaný impuls,tak funguje.
Rád bych to kurvítko dostal do digitální formy,protože např. pro oživení nahrávek ze starých kazet je to perfektní.
btw.funguje to na pricipu přimíchávání harmonických.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
agustini
Hifista - pokročilec


Založený: 08 apríl 2007
Príspevky: 382
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So marec 01, 2008 13:20:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Moja skusenost s Room Correction systemom..

Asi pred rokom a pol som kupil nie zrovna najlacnejsie AVR, taktiez preto ze tam bola aj moznost Room Correction (toho casu som kupoval komplet cele DK a snazil som si vybrat zostavu, ktora by mi hrala aj stereo tak aby neurazila).. Vedel som ze nemam dobru akustiku, takze som to doho vkladal nemale nadeje. Dost som o tom cital ako na strankach vyrobcov, tak v casopisoch a na nete. Vyzeralo to tak, ze by to malo fungovat na 100%, dokonca aj podla profi merani v testoch pred a po..

Ked som to po prvy krat nastavil a nakalibroval, mal som pocit ako keby zmizlo dost z ozveny a zdalo sa ze to tak ma byt.. bolo to akoby cistejsie, detajlnejsie... Potom som pocuval viac veci a rozne zanre, aby som to dobre otestoval a mal som taky pocit ze u "hutnejsej" muziky (viac nastrojov, tiez tvrdsie zanre..) mi tam nieco vyrazne viac chyba a nieje to len ten dozvuk o ktory sa to malo postarat. Nedokazal som posudit, ci ide iba o moj pocit alebo to tak ma byt. Je pravda, ze casom si na ten upraveny zvuk clovek zvykne, ale ked som to prepol naspat, tak sa mi to stale pacilo viac bez, ako s korekciami. Aj napriek tomu, ze tam bol ten dozvuk dost citit. Neviem ako to popisat, ale mal som taky pocit, ako keby to pri tych korekciach stratilo "gule" a hralo to akoby sterilnejsie..

Toz moj subjektivny pocit, ktory sa len potvrdil po tom co som si dal upravit akustiku, kde podla merani moj priestor dosahuje takmer minimalne pripustne hodnoty doby dozvuku podla normy cca v oblasti od 125Hz do 10kHz.. Po znovu nakalibrovani celeho systemu a spusteni korekcii som si chcel porovnat moje pocity s realitou. Ked som to zapol, tak som citil ze to tomu zvuku este stale vela vzalo v spektre v ktorom by teraz nemalo. Jednoducho ten system berie viac ako treba..toz moj poznatok. Nepocul som toho tolko ospevovaneho Lyngdorfa a ani ine drahsie systemy Room Correction, ale kedze to vsetko pracuje na rovnakom principe myslim si ze tadialto cesta k HiFi nevedie.. Mozno tymto niekoho na forach urazim ale ak by som mal posluchovy priestor, tak nekvalitny ze by sa mi to pacilo viac s Room Correction systemom ako bez neho, tak by som si tam radsej Hifi nekupoval.. Confused
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dhfool
Hifi expert


Založený: 26 december 2006
Príspevky: 1200
Bydlisko: ČR/Ol/Dr

PríspevokZaslal: So marec 01, 2008 14:11:59    Predmet: Odpovedať s citátom

agustini
DRCy běží na FIR filtrech.Ty mohou být kvalitní i nekvalitní.Taky bude záležet na mikrofonu a premapu.V AVReceiverch to bude dost kompromisní.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
agustini
Hifista - pokročilec


Založený: 08 apríl 2007
Príspevky: 382
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So marec 01, 2008 17:20:07    Predmet: Odpovedať s citátom

DRCy běží na FIR filtrech.Ty mohou být kvalitní i nekvalitní.Taky bude záležet na mikrofonu a premapu.V AVReceiverch to bude dost kompromisní.

..do takej hlbky, aby som hodnotil kvalitu filtrov som sa o to nezaujimal. Iba som popisal svoju skusenost. Riadi to tam cele jeden DSP procesor, pravdepodobne ako hocikde inde, ci uz je to integreovane v AVR alebo sa to predava ako samostatny modul. Nevylucujem nizsiu kvalitu pretoze je to AVR (skor kvoli kvalite inych obvodov v signalovej ceste). Nemyslim si vsak, ze ak by to bolo o 70% lepsie tak by to stacilo na tolko, aby som to nazval HiFi. Zatial som nepocul ziadnu masinku, ktora by dokazala nahradit akusticke upravy a pritom by ten zvuk pri manipulacii s nim niak negativne neovplyvnila. Co sa tyka mikrofonov, tak si nemyslim ze by tam bol problem s kvalitou. Ved ani pri samotnom profi merani akustiky sa nepouzivaju ziadne extra drahe mikrofony.

Velmi rad by som si vypocul napriklad toho Lingdorfa, ale podla toho co o tom pisu ludia na forach nepojde v principe o nic lepsie ako mam v tom AVR. Je to absolutne ten isty princip. Urcite s kvalitnejsimi obvodmi, o nieco lepsimi algoritmami avsak urcite nie nieco co by bolo niekolko nasobne lepsie.. Nemyslim si, ze to co tam pocujem resp. nepocujem je dane kvalitou obvodov. Podla mna je to iba vysledkom toho ako sa ten zvuk upravuje.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Mih
Hifista - pokročilec


Založený: 08 december 2006
Príspevky: 346
Bydlisko: Pribram

PríspevokZaslal: Ne marec 02, 2008 11:59:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Agustiny - opravdu si myslíš, že Lyngdorf upraví akustiku obdobně jako DSP v AVR?
Pokud vím, tak v AV receiverech se upraví tak 8-10 frekvencí, z toho v oblasti nízkých kmitočtů tak 4...
Něco si o tom přečti, potom to také můžeš vyzkoušet třeba v Mellise.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
zdenek3
Hifista - pokročilec


Založený: 07 február 2007
Príspevky: 453

PríspevokZaslal: Ne marec 02, 2008 15:22:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Mih

Že tito stojí za námahu.

Vždyť i např.gramo za 10 a 100 je taky prakticky stejný.Furt se tam točí LP.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
agustini
Hifista - pokročilec


Založený: 08 apríl 2007
Príspevky: 382
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So marec 15, 2008 23:13:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Mih: Agustiny - opravdu si myslíš, že Lyngdorf upraví akustiku obdobně jako DSP v AVR?


Ano presne tak som to myslel..ked som cital diskusiu na nemenovanych forach v CR o HiFi, dokonca tam jeden clovek uviedol svoju vlastnu skusenost pri porovnavani Lyngdorf a Audyssey (to je to, co mam v AVR) a iba potvrdil co som si myslel. Ibaze by bol hluchy, alebo mal "ine zvukove preferencie" ci ako sa tomu hovori.. Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne marec 16, 2008 03:55:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Základní omezení korekcí poslechu popdanými metodami spočívá v tom, že mohou korigovat jen pro jediný bod prostoru. Prostorově akustické efekty jsou taky prostorově závislé a to, co se udělá v jednom bodě, v jiném už neplatí. Do jisté míry je možné korigovat vlastní charakteristiku bedny, a to tak, že se pro výpočet filtru použije je úsek impulsní odezvy až po první odraz. Což ovšem funguje jen na středech a výškách. Výsledkem je na pohled hezká impulsní odezva, z ní však není "na první pohled" vidět, co se děje na basech, i když informace o tom v je impulsní odezvě samozřejmě obsažena také.

Pro basy ty změny nemusí být až tak moc prostorově závislé, takže se nabízí možnost pracovat s nějakým adaptivním algoritmem, který bude měnit započtenou délku impulsní odezvy v závislosti na frekvenci. Pro měření se tohle dělá např. v MLSSA DRA, pro korigování prostoru to však, pokud vím, nikdo neudělal. Kdybyste se do toho chtěli pustit, ozvěte se mi. Rád poradím.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Coques
Hifista - zaslúžilec


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 762
Bydlisko: CZ

PríspevokZaslal: Ne marec 16, 2008 09:42:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Mám už asi 2 týždne doma toto:


Moje obavy z dokurveného zvuku z lacného profi zariadenia sa opäť nepotvrdili. Wink

A čo pání hovoríte na KH 500?



Naposledy upravil Coques dňa Pi november 14, 2008 11:12:51, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Akustika Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist