Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

skyline diffuser-ako namerat vstupne udaje

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Akustika
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
wdytam
Nádejný hifista


Založený: 20 júl 2009
Príspevky: 50

PríspevokZaslal: So august 08, 2009 10:12:50    Predmet: skyline diffuser-ako namerat vstupne udaje Odpovedať s citátom

Chystam si vyrobit podomacku skyline diffuser,nasiel som par DIY clankov http://www.gearslutz.com/board/bass-traps-acoustic-panels-foam-etc/359571-i-just-built-my-first-skyline-diffuser.html
,len sa neviem dopracovat k hodnotam "frequency low" a "frequency high" ako to merat co najlacnejsim sposobom,vopred dakujem za prispevky



skyline design.jpg
 Description:
 Filesize:  69.69 KB
 Viewed:  652 Time(s)

skyline design.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tomtom
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 622

PríspevokZaslal: So august 08, 2009 10:17:00    Predmet: Odpovedať s citátom

to netreba merat to je najnizsia a najvyssia frekvencia kde chces aby to zabralo. Proste si zvolis sirku pasma kde to ma ucinok
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
wdytam
Nádejný hifista


Založený: 20 júl 2009
Príspevky: 50

PríspevokZaslal: So august 08, 2009 10:48:01    Predmet: Odpovedať s citátom

tomtom napísal:
to netreba merat to je najnizsia a najvyssia frekvencia kde chces aby to zabralo. Proste si zvolis sirku pasma kde to ma ucinok

ale ako viem kde to ma mat ucinok co chcem aby mi pohltilo??
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So august 08, 2009 11:04:06    Predmet: Odpovedať s citátom

wdytam napísal:
tomtom napísal:
to netreba merat to je najnizsia a najvyssia frekvencia kde chces aby to zabralo. Proste si zvolis sirku pasma kde to ma ucinok

ale ako viem kde to ma mat ucinok co chcem aby mi pohltilo??


Potom je ovšem otázka, jak víš, že potřebuješ nějaký difusor ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
aleska
Hifista - pokročilec


Založený: 27 júl 2007
Príspevky: 330
Bydlisko: Neratovice

PríspevokZaslal: So august 08, 2009 11:08:34    Predmet: skyline Odpovedať s citátom

To bys musel nejdříve změřit akustiku své poslechovky a z naměřených hodnot vycházet. Protože se však jedná o diffuser, nehrotil bych to a oba kmitočty nastavil tak, aby to bylo co nejjednodušší. Originální Skyline diffuser má výšku 12 cm a základnu (přibližně) cca 4x4 až 5x5 cm. Já je dělal z polystyrénu a výšku jsem zachoval, protože vyšší jsou již nevzhledné.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So august 08, 2009 11:24:59    Predmet: Odpovedať s citátom

To by mě tedy opravdu moc zajímalo, jaký by byl rozdíl v účinku difuseru podle těchto výpočtů oproti difuseru stejné konstrukce, kde výška hranolků by byla stanovena generátorem náhodných čísel. Ty výpočty nepochybně vycházejí z nějakého (patrně značného) zjednodušení.

IMHO - v reálném světě a v souvislosti s akustikou místnosti by rozdíl (mezi dvěma difusory) byl těžko měřitelný, natož potom slyšitelný.

Když už bych chtěl něco vylepšovat, tak bych spíš hranolky řezal šikmo a směr sklonu náhodně prostřídal. Další možnost je použít různé materiály (s různým stupněm pohltivosti. Ovšem opět je otázka, zda by to mělo zjistitelný přínos.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
wdytam
Nádejný hifista


Založený: 20 júl 2009
Príspevky: 50

PríspevokZaslal: So august 08, 2009 12:00:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Jasne rozumiem,nevies o nejakych linkach kde by som nasiel ako najprv zmerat posluchovku a potom sa pustit do vypoctu toho difuzora???
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So august 08, 2009 12:12:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Přibližně platí, že dolní frekvence je ta, na které je výška struktury polovina vlnové délky a horní je totéž pro šířku jedné buňky, tj. stranu čtverečku. Měřit na tom není co, leda činitel pohltivosti, pokud by se to používalo současně jako absorbér - ideální difuzor by ovšem pohlcovat neměl, což by předpokládalo udělat ho nejspíš z kamene (taky se používá glazovaná keramika). To frekvenční ohraničení není nijak ostré - hlavně u vyšších frekvencí. Šikmé zakončení by mělo smysl, ale nemá cenu z toho dělat bůhvíjakou vědu.

Volba frekvenčního pásma je vždycky spíš technologický kompromis, existuje studio, kde je výška struktury asi metr, ale to už vypadá příšerně - a je to dělané podle jiného algoritmu. Rozumné maximum je asi tak 500 až 5000 Hz, což by znamenalo hranolky cca 3 x 3 cm vysoké cca 30 cm a délky vygenerovat jako náhodná čísla zaokrouhlená například k sedmi různým hodnotám - např. 0, 5, 10, 15, 20, 25, 30, ale správně by ta čísla měla být nesoudělná, takže třebas 0, 5, 9, 14, 19, 23, 29, případně odvozená jako podíly různých prvočisel, ale to už je opravdu zbytečná věda.

Generování náhodných čísel lze provést i tak, že se nařeže hromada hranolků různých délek a namátkově se tahají z bedny. i když statisticky to není úplně košer - pravděpodobnost vytažení hranolku závisí na jeho velikosti ... a tak by se dalo blbnout do nekonečna.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So august 08, 2009 12:15:48    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
To by mě tedy opravdu moc zajímalo, jaký by byl rozdíl v účinku difuseru podle těchto výpočtů oproti difuseru stejné konstrukce, kde výška hranolků by byla stanovena generátorem náhodných čísel. Ty výpočty nepochybně vycházejí z nějakého (patrně značného) zjednodušení.

IMHO - v reálném světě a v souvislosti s akustikou místnosti by rozdíl (mezi dvěma difusory) byl těžko měřitelný, natož potom slyšitelný.

Když už bych chtěl něco vylepšovat, tak bych spíš hranolky řezal šikmo a směr sklonu náhodně prostřídal. Další možnost je použít různé materiály (s různým stupněm pohltivosti. Ovšem opět je otázka, zda by to mělo zjistitelný přínos.


Když mají přínos olejové kondenzátory a stříbrné dráty ...

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
aleska
Hifista - pokročilec


Založený: 27 júl 2007
Príspevky: 330
Bydlisko: Neratovice

PríspevokZaslal: So august 08, 2009 12:33:12    Predmet: Skyline Odpovedať s citátom

Jeden z mnoha výpočtů je například zde: http://pagesperso-orange.fr/aace/schroeder.htm a na netu je jich celá řada. Mám jej na stropě o ploše 1,8 x 1,8 metru a musím říci, že zvuk je o mnoho a mnoho lepší, než s hladkým stropem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So august 08, 2009 12:51:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Difuser 99x99 cm pro hranolky 3cm představuje 1089 hranolků.
Každý je potřeba naměřit, uříznout, začistit, vlepit (a to důkladně aby to nedrnčelo)...
Zábava na dlouhé zimní večery. Ale možná smysluplnější, než vysedávání u počítače.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So august 08, 2009 14:10:17    Predmet: Re: Skyline Odpovedať s citátom

aleska napísal:
Jeden z mnoha výpočtů je například zde: http://pagesperso-orange.fr/aace/schroeder.htm a na netu je jich celá řada. Mám jej na stropě o ploše 1,8 x 1,8 metru a musím říci, že zvuk je o mnoho a mnoho lepší, než s hladkým stropem.


To ale není Skyline, alebrž RPG.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So august 08, 2009 14:13:33    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Difuser 99x99 cm pro hranolky 3cm představuje 1089 hranolků.
Každý je potřeba naměřit, uříznout, začistit, vlepit (a to důkladně aby to nedrnčelo)...
Zábava na dlouhé zimní večery. Ale možná smysluplnější, než vysedávání u počítače.


S tím naměřením a začištěním bych to tak neprožíval - čím větší to bude divočina, tím to bude difúznější Very Happy

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Akustika Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist