Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

HYPA 1 + Relátková regulace hlasitosti

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
50MHz
Hifista


Založený: 02 apríl 2012
Príspevky: 162

PríspevokZaslal: Ut február 14, 2017 22:11:13    Predmet: HYPA 1 + Relátková regulace hlasitosti Odpovedať s citátom

Nějakou dobu vlastním a používám DIY stavebnice od Customworks, jedná se o Hypa1 předzesilovač a relátkovou regulaci hlasitosti. Pro napájení je rovněž použitý originální duální zdroj, ale zespoda PCB přepojený na 120V jednoduchou propojkou. Stavba byla celkem jednoduchá podle návodu, který je napsaný srozumitelně. Zdroje s násobičem kapacity mají neuvěřitelně malý šum. Měřil jsem kolem 4-5uV pokud si matně vzpomínám. Předzesilovač samotný hraje podle očekávání velice dobře a se zvukem jsem spokojen. Srovnával jsem s b22 od AMB, rozdíly jsou malé. Pro jistotu jsem udělal i sanity FFT check a ten taky dopadl dobře, v podstatě na hranici rozlišení zvukové karty Asus Xonar Essence.
No a teď ty nedobroty.
Při přepínání kanálů dochází k výrazným kopancům do výstupu, což mě překvapilo. Rovněž při nastavení balance v MENU, dochází ke kopancům, ale podstatně větším, a to tak velkým, že zabere DC ochrana v zesilovači. Je to celkem nepříjemná věc, při nastavování na to musím myslet a stáhnout volume dolů, abych měl jistotu že něco neodhulím. Není mi jasné jestli ty kopance do výstupu způsobuje špatný timing při přepínání relé, což by bylo asi firmwarem opravitelné, a nebo je tam jiná nedobrota např. na PCB, kdy vzniká nějaká vazba a ta se dostává do výstupu. Čas mi zatím nedovolil to zkoumat. Zajímavá je ještě jedna věc, a to celkem zásadní, přeslechy kanálů. Když hraju na vstup 1 a přepnu na vstup 2 kde není nic připojeno, z reproduktorů je slyšet hudba. Málo, ale je. Typuju tak kolem -40dB, ale musel bych to změřit, abych to věděl přesně. Bylo mi sice řečeno výrobcem, že ty přeslechy jsou nic nevypovídající, protože připojený zdroj signálu do vstupu Hypa1 toto eliminuje díky nízké impedanci zdroje signálu. To je sice pravda, jak jsem to zkoušel, ale neeliminuje 100%.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut február 14, 2017 22:31:27    Predmet: Odpovedať s citátom

nepripojene vstupy by si mohol, resp. mozno i mal, ked sa deje co pises, skratovat prepojkou
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1920

PríspevokZaslal: Ut február 14, 2017 23:50:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Lupance za 8 litrov Very Happy .

Lupance podľa mňa spôsobuje nevhodný firmware. Nie som odborník, no keby som programoval niečo podobné ja, tak pri prepínaní by som najpr odpojil výstup, potom prepol vstup a zasa pripojil výstup. Asi by to šlo aj pri balancovaní, ale tam je rýchlosť kritickejšia.

Presluchy kanálov sú spôsobené asi zlým návrhom. Neaktívne vstupy by sa totiž mali skratovať samé.

_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
50MHz
Hifista


Založený: 02 apríl 2012
Príspevky: 162

PríspevokZaslal: St február 15, 2017 00:05:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Soaron napísal:

Lupance za 8 litrov Very Happy .
Very Happy

Je to tak. Zdá se mi to šité horkou jehlou a dostatečně neotestované. Věřím, že to kluci umí udělat aj dobře.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St február 15, 2017 06:52:54    Predmet: Odpovedať s citátom

"Lupance" pri zmene zosilnenia za prítomnosti signálu môžu byť firmwarom (časovanie relé). Ale ak je to počuť aj bez signálu, aj pri prepínaní signálov (DC zložka zo zdrojov signálu??) prípadne to skutočne až aktivuje DC ochranu zosilňovača, tak je tam niekde značný DC ofset, ktorý sa "reguluje" spolu so zmenou zosilnenia.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
alfa
Nádejný hifista


Založený: 01 február 2009
Príspevky: 84
Bydlisko: Milovice nad Labem

PríspevokZaslal: St február 15, 2017 07:42:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Nejjednodušší je obrátit se na p. Stránku (Customworks), než to tady složitě řešit.
_________________
auris, blume - HYPA1 - HYPA17 - Elac FS189
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Basstl
Hifi expert


Založený: 26 apríl 2008
Príspevky: 2318
Bydlisko: Teplice

PríspevokZaslal: St február 15, 2017 08:38:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Lupance při přepínání vstupů mi dělal prototyp (který používám dodnes).
Sériový model který jsem použil do H1D už byl bez problémů.
Přeslechy jsem nikdy nezkoušel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
hcrevize
Hifi expert


Založený: 09 júl 2009
Príspevky: 1623
Bydlisko: www.revize-hc.cz

PríspevokZaslal: St február 15, 2017 13:45:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Zkus to bez připojenýho zdroje signálu pak dej vědět jestli je to OK.
Vypadá to na DC zdroje signálu.

_________________
BW801, SPaudio P1, SPaudio A400, HTPC; SPaudio D1, LC1 repro kabel.
www.revize-hc.cz
www.customworks.cz
www.spaudio.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
roberto
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 2632
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: St február 15, 2017 18:15:24    Predmet: Re: HYPA 1 + Relátková regulace hlasitosti Odpovedať s citátom

50MHz napísal:
Zdroje s násobičem kapacity mají neuvěřitelně malý šum. Měřil jsem kolem 4-5uV


Můžu vědět jaks to měřil?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: St február 15, 2017 18:21:31    Predmet: Odpovedať s citátom

hcrevize napísal:

Vypadá to na DC zdroje signálu.


Totéž mě napadlo taky. Bohužel filozofie "Everything DC coupled" má i svá úskalí. V lepším případě to srovná servo, s nutným lupancem. V horším případě už nestačí ani rozsah serva.

Rada - změřit DC složku na výstupu zdroje signálu, stačí na to běžný multimetr. U preampu se pak vyplatí možnost kapacitně vázaných vstupů (kvalitní PP kondenzátory) před i za kterými jsou velké vybíjecí odpory proti zemi. Slyšet to není a často to předejde průšvihům.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
50MHz
Hifista


Založený: 02 apríl 2012
Príspevky: 162

PríspevokZaslal: St február 15, 2017 21:52:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Na výstupu zdroje signálu je DC offset 1.9mV jeden kanál a 2.8mV druhý. Není to moc, ale asi to stačí, aby to dělalo bordel. Ověřil jsem, že se všema odpojenýma vstupama na HYPA1 se při přepínání vstupů nešvary již neobjevují. Zlepšily se i lupance v nastavení balance v MENU. Nevymizely ale úplně. Objeví se až ke konci váhy kanálu. Samotný předzesilovač má DC offset 800uV a druhý kanál asi 500uV.
Jo, bohužel mám všechno ostatní DC coupled.... Takže chyba na mojí straně.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Tico
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 október 2012
Príspevky: 560

PríspevokZaslal: St február 15, 2017 22:49:07    Predmet: Odpovedať s citátom

2 50MHz: Neni ten DC offset samotneho preampu zpusobenej pouzitym opampem v servu. Treba ke stavebnici HYPA1 Pavel dodaval do serv TL071, coz znamenalo par mV offsetu na vystupu preampu. Po vymene za "suplikove" OPA604 jsem na 100-200uV...
_________________
HTPC/Foobar/Esi Juli@/WaveIO -> BB-DAC -> Customworks HYPA1+Actidamp mk4 -> DPA222Mk3 SE + DPA386SE -> B&W704, Sony ST-SB920QS, Sony CDP-XB930QS, AKG K701mod.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
50MHz
Hifista


Založený: 02 apríl 2012
Príspevky: 162

PríspevokZaslal: St február 15, 2017 23:04:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslím že není. Jo pokud si vzpomínám, stavebnice došla s těma TL071. V manualu byly tuším uvedené i LF411, ty sem tam měl původně. Už si přesně nepamatuju kolik měli DC offset, ale tuším kolem 3-5mV. Na radu autora jsem je vyměnil za OPA134 a DC složka klesla na těch 800uV a 500uV co sem psal, což mi přijde dostatečné.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: St február 15, 2017 23:26:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Nejake 3mV nemohou vadit, to je nesmysl.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Tico
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 október 2012
Príspevky: 560

PríspevokZaslal: Št február 16, 2017 09:42:48    Predmet: Odpovedať s citátom

2 PMA: Že by bylo 3-5mV nějak fatálních, to asi ne, ale když se přepíná mezi komponetama s takovým offsetem a koncák má třeba +30dB, tak už je to trošku slyšet. Nic hroznýho, ale už to není správnej "hájend" Smile
_________________
HTPC/Foobar/Esi Juli@/WaveIO -> BB-DAC -> Customworks HYPA1+Actidamp mk4 -> DPA222Mk3 SE + DPA386SE -> B&W704, Sony ST-SB920QS, Sony CDP-XB930QS, AKG K701mod.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št február 16, 2017 09:47:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale zisk preampu snad není na maximu? A je snad nějaká posloupnost přepnutí relátek v hlasitosti? Protože pokud vadí vstupní DC složka 3 - 5mV, tak by celá koncepce byla špatně.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Quart
Hifi expert


Založený: 26 december 2008
Príspevky: 1377
Bydlisko: Litoměřice

PríspevokZaslal: Št február 16, 2017 13:38:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Lupance při přepínání vstupů jsou způsobeny offsetem zdroje signálu. Lupance při regulaci hlasitosti jak píše PMA žádné nejsou.

Co se vyvážení balance týče tak to bude bohužel chyba FW. Určitě se nejedná o věc šitou horkou jehlou! Ne vždy se podaří všechny bugy nalézt hned.

Jakmile se programátor dá do kupy, podíváme se na to.

_________________
www.facebook.com/SPaudioCZ
www.SPaudio.cz
www.CustomWorks.cz
www.revize-hc.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
50MHz
Hifista


Založený: 02 apríl 2012
Príspevky: 162

PríspevokZaslal: Št február 16, 2017 23:42:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Jo dobře, rozumím. Ale nelze se přece spoléhat, že na výstupu zdroje signálu bude vždy 0.0mV. Pochybuju, že i komerční drahé stroje mají nula nula prd DC offset na výstupu. Vždycky tam nějaký milivoltík bude a několik mV by přece mohlo být tolerováno.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Quart
Hifi expert


Založený: 26 december 2008
Príspevky: 1377
Bydlisko: Litoměřice

PríspevokZaslal: Pi február 17, 2017 11:26:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Při pohledu na zapojení přepínače vstupů zjistíte, že je zapojen jako ve většině případech. Pokud máte jeden zdroj signálu s offsetem 2mV a druhý s například -2mV už je to rozdíl 4mV a to může způsobit ono lupnutí. Není to chyba konstrukce.

Lupání při změně balance je naše chyba, uznávám, opravíme.

_________________
www.facebook.com/SPaudioCZ
www.SPaudio.cz
www.CustomWorks.cz
www.revize-hc.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi február 17, 2017 11:54:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale tých pár mV (ani po zosilnení v konci) nemôže aktivovať DC ochranu konca...Nie je pred atenuátorom nejaký buffer, ktorý môže mať ofset(nejaká vadná súčiastka..) , alebo pri prepínaní vstupov zmena DC biasu (impedancia) do vstupu?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Quart
Hifi expert


Založený: 26 december 2008
Príspevky: 1377
Bydlisko: Litoměřice

PríspevokZaslal: Pi február 17, 2017 11:56:31    Predmet: Odpovedať s citátom

DC ochranu konce přepínání vstupů nemůže aktivovat to je pravda. DC ochranu konce dle vyjádření majitele aktivuje změna balance - chyba FW kterou jsme za celou tu dobu neodhalili. Děkuji za její odhalení.
_________________
www.facebook.com/SPaudioCZ
www.SPaudio.cz
www.CustomWorks.cz
www.revize-hc.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi február 17, 2017 11:57:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Quart napísal:
Při pohledu na zapojení přepínače vstupů zjistíte, že je zapojen jako ve většině případech. Pokud máte jeden zdroj signálu s offsetem 2mV a druhý s například -2mV už je to rozdíl 4mV a to může způsobit ono lupnutí.


To přece záleží na nastavení hlasitosti. Vstupy se většinou přepínají při malé hlasitosti, už z důvody ochrany repro (zahrnout do SW?). A při malé hlasitosti ty 4mV změny na vstupu můžou těžko vyrobit popisovaný "lupanec".

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi február 17, 2017 12:00:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Balance predsa len mení útlm atenuátora (predpokladám..) pre každý kanál. Ako to môže aktivovať DC konca? Lupanie za prítomnosti signálu je možné (časovanie relé, rovnako ako pri regulácii signálu) ale DC ochrana?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Quart
Hifi expert


Založený: 26 december 2008
Príspevky: 1377
Bydlisko: Litoměřice

PríspevokZaslal: Pi február 17, 2017 12:12:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Bohužel netuším. Pravděpodobně se rozhodí časování relé - to musíme zjistit.
_________________
www.facebook.com/SPaudioCZ
www.SPaudio.cz
www.CustomWorks.cz
www.revize-hc.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist