Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Válka dynamického rozsahu

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Resampling, upsampling, komprimacia zvuku
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
RDacoustic
Hifi obsluha


Založený: 25 september 2015
Príspevky: 31

PríspevokZaslal: Št február 22, 2018 12:26:57    Predmet: Válka dynamického rozsahu Odpovedať s citátom

Bude to téměř 9 let co Ian Shepherd vyhlásil den dynamického rozsahu (http://dynamicrangeday.co.uk) . Změnilo se něco?

Proč mi připadá, že se o tuto problematiku nikdo nezajímá? Patří nahrávky se slušným dynamickým rozsahem pouze do High-End světa audiofilů?

Více zde https://www.rdacoustic.cz/cs/blog/2017/12/22/valka-dynamickeho-rozsahu/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Št február 22, 2018 13:10:04    Predmet: Re: Válka dynamického rozsahu Odpovedať s citátom

RDacoustic napísal:
Proč mi připadá, že se o tuto problematiku nikdo nezajímá?

Proč mi připadá, že rychleji píšeš než čteš? Wink

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=7930

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=140071

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=137734
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
gnat
Hifista - pokročilec


Založený: 06 jún 2012
Príspevky: 381

PríspevokZaslal: Št február 22, 2018 15:57:59    Predmet: Re: Válka dynamického rozsahu Odpovedať s citátom

Kozousch napísal:
Proč mi připadá, že rychleji píšeš než čteš? Wink

Proč mám pocit že nerozpoznáš nepříliš podařený pokus nenápadně propagovat firemní stránky ? Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Št február 22, 2018 21:45:59    Predmet: Re: Válka dynamického rozsahu Odpovedať s citátom

gnat napísal:
Proč mám pocit že nerozpoznáš nepříliš podařený pokus nenápadně propagovat firemní stránky ? Wink

Proč mám pocit, že nerozpoznáš, že šlo o "něžný" rýpanec do "spamera"? Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
RDacoustic
Hifi obsluha


Založený: 25 september 2015
Príspevky: 31

PríspevokZaslal: Pi február 23, 2018 07:48:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Podstata článku je zprostředkovat informaci o této mnoho let staré praktice, možná i "trendu" nahrávacích studií a hudebního marketingu směrem k širší veřejnosti. Těm, co o tom neví.

Čím více podobných článků na toto téma vznikne, tím více lidí se o této problematice dozví. Líbilo by se mi, kdyby se nesourodá skupinka audiofilů "těch co o tom něco vědí" přestala handrkovat kdo co a kde dřív napsal a začali jít společným směrem ku prospěchu věci.

Někteří hudebníci se proti kompresi dynamiky začali vymezovat. Dejme jim vědět, že lidí, kteří o tento přístup stojí je více než hrstka audiofilů. Pojďme jejich přístup pochválit, podpořit, ocenit.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Pi február 23, 2018 09:12:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Podle mého názoru ale ta "širší veřejnost" tuto informaci nepotřebuje. "Širší veřejnost" si pustí z nějakého křápu rádio Bliník jako kulisu, je s monotónností FM lomozu spokojena a nemá potřebu nic řešit. Hudba s velkým dynamickým rozsahem by naopak působila rušivě.

Jinými slovy: Hi-Fisti jsou zcela minoritní skupinou konzumentů hudby a kupců dražšího Hi-Fi vybavení. A většina z nich o diskutovaném problému ví.

Producenti "nezkriplených" nahrávek a výrobci dražšího audio vybavení se samozřejmě mohou pokoušet prodávat své produkty i té "širší veřejnosti". Obávám se ale, že to velkou šanci na úspěch nemá, takže většinu zákazníků bude i nadále tvořit minorita Hi-Fistů a/nebo zámožnějších snobů. Sad
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: Pi február 23, 2018 10:19:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Požadavek na sníženou dynamiku nahrávek vzešel od broadcasterů na přelomu osmdesátých a devadesátých let, kdy provozovatelé rádií pomocí třitlačítkových "výzkumů" zjistili, že většina posluchačů upřednostňuje při přelaďování mezi stanicemi tu "hlasitější". Tím se otevřela cesta do pekel. Byl jsem osobně u toho, když na jednom sezení hudebních publicistů v roce 1992 toto spolu se selektory propagoval a prosazoval v republice Michel Fleischman. Vzpomínám si, jak proti selektorům a potlačené dynamice tehdy razantně vystoupil Jiří Černý.

Zkrátka, hlas "lidu" rozhodl:-)

_________________
---
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1919

PríspevokZaslal: Pi február 23, 2018 16:04:34    Predmet: Odpovedať s citátom

To je čo za blud? Veď ak niemto vydá svoj zmršený song s vyššou úrovňou hlasitosti, tak to bude hrať rovnako hlasne u všetkých rádií, ktoré danú pesničku hrajú.
_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Pi február 23, 2018 16:09:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Vtip? Přídavné kompresory dynamiky existovaly už před desítkami let, stačí vložit do cesty signálu.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BlackBerry
Hifi inventar


Založený: 14 máj 2012
Príspevky: 3237
Bydlisko: nedaleko od Trenčína

PríspevokZaslal: Pi február 23, 2018 16:16:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak veru.

Ak si niekdo popletie autopilota z tempomatom potom to dopadne takto : Rotfl

https://www.csfd.cz/film/221283-darwinovy-ceny/prehled/

https://auto.hnonline.sk/675908-elektronika-nie-je-vsemocna-autopilot-tesly-nabural
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1919

PríspevokZaslal: Pi február 23, 2018 16:18:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Jj. to ma presne napadlo. Napríklad dnes už nie je problém SW spraviť hocijakú kompresiu, tak prečo ľuďom nedajú na výber. Proste nebudem mršiť originál, rozumej CD, ale postím do sveta viac verzií. Jeden pre "blbcov" a jeden pre náš maškrtníkov. Very Happy
Trošku mi to pripomýna stav, keď sa prišlo s HD vysielaním. Stanice začalo nasadzovať upscalované HD. Výsledok bol ten, že to, čo si človek mohol doma zapnúť na telke/prehrávači, tak to za neho robila TV stanica. Kvalita rovnako mizerná, ale oproti 1Mb/s streamu to zrazu žralo 4.

_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: Pi február 23, 2018 16:21:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Kompresory dynamiky existovaly, sám jsem měl od roku 1980 doma expander/kompresor/nrs DBX 128 II. A rádia jako O3 je používala už tehdy. Ale s citem pro zvuk. Já ten vkusový zlom směrem k zvukovým placaticím vnímám až v těch devadesátkách.
_________________
---
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Pi február 23, 2018 16:28:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Ta snaha mršit nahrávky už při masteringu může být motivovaná snahou o to, aby to hrálo podobně (mizerně) ze všech emitorů popu, ne? Tedy jak se všech rozhlasových a televizních stanic, tak i z CDček apod. ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Pi február 23, 2018 17:04:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to snaha aby to hrálo v metru na pecky do uší, nebo v autě, a co nejvíc nahlas. Dnes už se v podstatě nedá koupit nově vydaná nahrávka z žánrů jako pop nebo rock, aby nebyla totálně zmršená kompresí dynamiky. Stouni, Roger Waters - všechno. Paradoxně Stouni z Havany mají slušnou dynamiku na DVD v Dolby Digital ale na přiložených CD je DR cca 4 a jsou zcela neposlouchatelná.

Jó pánové, chce to poslouchat klasiku, tam pořád vycházejí kvalitní nahrávky a těží ze zlepšování v technice, při srovnání s digi devadesátých let.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Pi február 23, 2018 17:32:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Nějaké přijatelné výjimky se najdou i v "poprocku" - třeba Steven Wilson nebo Peter Gabriel - ale je jich proklatě málo:

http://dr.loudness-war.info/album/list?artist=Steven+Wilson
http://dr.loudness-war.info/album/list?artist=Blackfield

http://dr.loudness-war.info/album/list?artist=Peter+Gabriel


Ale např. Afro Celt Sound System si nechal připopozmršit i Peter Gabriel - což je škoda, protože muzika je to zajímavá:
http://dr.loudness-war.info/album/list?artist=Afro+Celt+Sound+System
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: Po február 26, 2018 10:16:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Vážení, nejde rozhodně o trend posledních let. Pro mne je v tomto směru nezapomenutelné radio LUXEMBOURG na vlně 208m. Vzhledem k AM se při kompresi opravdu vyzářil větší výkon = zvětšil se dosah , takže jsme ho mohli poslouchat i přes rušičku ( integrovanou do rozhlasu po drátě ???)
O plný zvuk se odjakživa snažili i QUEENi - klasika 70-sátých let, ale někdy z toho podezírám i J.S. Bacha.

U vysílání na FM je komprese signálu v podstatě povinná, protože šířka pásma každého vysílače je omezená. Zajímavé je, že rakouské FM vysílače nemají tu kompresi až tak příšernou. V Čechách jen Vltava Smile. Nahrávky s malým DR mají jistě výhodu při poslechu v hlučnějším prostředí, a ani jinak s nimi nejsou problémy.
Onehdá jsem reklamoval, že mi v autě drnčí reprák ( v záruce ). Mechanik to zkoušel na Evropě 2 - a nic nedrnčelo. Nemohl pochopit, že by někdo v autě poslouchal Jazz.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Po február 26, 2018 10:24:39    Predmet: Odpovedať s citátom

JHradec napísal:
Nahrávky s malým DR mají jistě výhodu při poslechu v hlučnějším prostředí, a ani jinak s nimi nejsou problémy.


"Ani jinak s nimi nejsou problémy"? To snad ne, vždyť to zní naprosto nepřirozeně. Basy se nafouknou, ale bez důrazu, nástroje úplně změní barvu.

Jo na AM MW se jistě komprimovalo i dříve, ale to asi nikdo nebereme jako laťku kvality, ne??. Ani rádio samo, teprve FM se začalo považovat za pokus o kvalitní zvuk.
A obecně to není s plošnou komprimací dříve pravda, když vezmu ze svého archivu jakoukoliv slušnější nahrávku spotřební hudby na LP, tak mají úplně běžně DR12 - DR14. U typu hudby, kde je dnes běžně DR4 - DR5. A remastery těch původních nahrávek s DR12 - DR14 jdou dnes běžně na DR9 a méně. Už to je velmi poznat, nahrávka "chcípne" a ztratí drajv. Pokud někomu snížení DR opravdu nevadí, tak si musím myslet něco o tom, na čem poslouchá. No do auta to opravdu vadit nebude.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po február 26, 2018 10:56:55    Predmet: Odpovedať s citátom

JHradec, mierne ťa opravím, šírka pásma v FM vysielaní priamo nesúvisí s kompresiou. Hľbka modulácie (hlasitosť) sa mení v závislosti od frekvenčného zdvihu. Samozrejme je určitá potrebná šírka pásma pre stereo vysielanie FM (a samozrejma aj pre monovysielania), ale to naozaj nemá nič spoločné s kompresiou. Teoreticky, čím je šírka pásma väčšia, tým je vernejší prenos pomocou FM modulácie. Samozrejme šírka pásma musí byť obmedzená, pretože by vysielací kanál rušil vysielače na blízkych frekvenciách.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: Po február 26, 2018 11:25:41    Predmet: Odpovedať s citátom

No tak on už Phil Spector ladil koncem padesátých let ve studiu své nahrávky přes autorádio, to však se současným pasírováním hudby nemělo mnoho společného, už jen proto, že analog spoustu těch dnešních zvukařských prasáren prostě neumožňoval...
_________________
---
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2908
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: Po február 26, 2018 16:09:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak som pozrel DR vo WMA čo som si dávno robil na šmejdovom papundelkovom gramci s kryštálovou prenoskou - konkrétne Bokomara - DR 12-19
_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: Ut február 27, 2018 10:49:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Ani jinak s nimi nejsou problémy"? To snad ne, vždyť to zní naprosto nepřirozeně. Basy se nafouknou, ale bez důrazu, nástroje úplně změní barvu.

Komu dnes vadí nepřirozený zvuk ? nic nedrnčí ani na nejhorším "boomboxu" z podvyživeného plastu bez výztuh, .nebo na repráku v telefounu.

Dynamika je jedním ze tři vyjadřovacích prostředků hudby, ale klidně se jí vzdáme

NEBO NEEE ???
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2908
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: Ut február 27, 2018 11:13:54    Predmet: Odpovedať s citátom

My nie...
_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Resampling, upsampling, komprimacia zvuku Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist