Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Moderní zvukovody - teorie a praxe
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 22, 23, 24 ... 113, 114, 115  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Měli byste zájem o nabídku hotových STH zvukovodů?
Měl bych zájem o menší verzi (k basáku 8" - 10")
20%
 20%  [ 6 ]
Měl bych zájem o větší verzi (k basáku 12" - 15")
36%
 36%  [ 11 ]
Měl bych zájem o nějakou formu stavebnice (menší rozměr)
13%
 13%  [ 4 ]
Měl bych zájem o nějakou formu stavebnice (větší rozměr)
10%
 10%  [ 3 ]
Nemám zájem.
13%
 13%  [ 4 ]
Nemám zájem a věřím, že horny zkreslují jako pr... a samozřejmě velmi slyšitleně.
6%
 6%  [ 2 ]
Celkom hlasov : 30

Autor Správa
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Št júl 12, 2018 16:51:12    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
To ne, že bych o ni (o tu hornu) až tak stál, spíš mě zajímalo, jak to vypadá.

To je mi jasné, to jen pro doplnění infa a pro případné další zájemce o hrátky s tmelem a pilníkem... (chápu že takových bláznů moc není)

OPA: To je moc zjednodušené a na doma/hifi se to tak nedělá. Tos vlastně popsal techniku nearfield poslechu co se běžně používá při míchání ve studiích (obvykle ne při masteringu). Používám to taky tak, ale s hornama - konkrétnost zvuku a čitelnost nástrojů je ještě vyšší. Ale to je účelná "lupa" do nahrávky a tedy něco úplně jiného než relaxační poslech doma. Z toho se ti za hodinu bude motat hlava. Laughing

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Št júl 12, 2018 16:54:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Největší lupa jsou sluchátka. Fakt jde o to, co vlastně chceme.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12737

PríspevokZaslal: Št júl 12, 2018 17:04:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Zapomněl jsem podotknout jednu dost podstatnou podmínku, a to konstantní směrovost beden. Jestli má někdo bedny blbý, tak na nějaký takový věci může rovnou zapomenout - nikdy se mu nepovede toho dosáhnout. Buď bude mít příliš silný přímý zvuk, nebo mu to rozmažou a zabarví odrazy. V nejméně špatném případě přijde "jen" o výšky...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Št júl 12, 2018 17:06:41    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Největší lupa jsou sluchátka. Fakt jde o to, co vlastně chceme.

To je taky bohužel příliš zjednodušené. Ještě jsem neměl na ušiskách sluchátka co by neměly žádné zabarvení zvuku a měly zcela vyrovnanou charakteristiku. To se pak na míchaní použít taky moc nedá. Zkoušel jsem to tak mnohokrát a výsledek na bednách nebyl nikdy takový jak jsem si to krásně představoval se sluchátkama na uších. A nešlo o konkrétnost ale spíš nevhodné vyvážení nástrojů. Bedny v nearfieldu jsou na tom líp, pokud mají rozumně vyváženou výkonovku.

Technice poslechu co popsal Mabat se v profi praxi říká LEDE - Live end, dead end. Jde o to časové okno mezi přímým a odraženým zvukem které má být "tak akorát dlouhé", někde se dočteš 10, jinde 15ms. Ideálně by mělo být zachované v co nejširším pásmu. Prakticky toho obvykle nejde dosáhnout na spodních středech a basech takže je potřeba kritické frekvence požrat nějakou basovou pastí.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12737

PríspevokZaslal: Št júl 12, 2018 17:09:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Sluchátka a bedny jsou něco dost jiného, už kvůli přeslechům, které u sluchátek chybí, a které ovlivňují i to zabarvení. Kdyby ses chtěl na sluchátkách bednám přiblížit, musel bys to simulovat - své by ti k tomu řekl určitě VB. Tedy krom toho, že sluchátka nenabízí žádnou realistickou lokalizaci, což bedny dovedou.

LEDE není úplně to samé.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št júl 12, 2018 17:22:31    Predmet: Odpovedať s citátom

JeF111 napísal:
Technice poslechu co popsal Mabat se v profi praxi říká LEDE - Live end, dead end. Jde o to časové okno mezi přímým a odraženým zvukem které má být "tak akorát dlouhé", někde se dočteš 10, jinde 15ms. Ideálně by mělo být zachované v co nejširším pásmu. Prakticky toho obvykle nejde dosáhnout na spodních středech a basech takže je potřeba kritické frekvence požrat nějakou basovou pastí.

To je zhruba 3,5 až 5 metrů. To by ovšem znamenalo, že je taky potřeba poslechový prostor určité optimální velikosti.
Ani malý, ani velký.
Co potom ozvučení kina nebo menšího sálu s živou muzikou ?
Podle těch milisekund by to vůbec nemělo jít ?

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Št júl 12, 2018 17:23:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Jo to jsem zapomněl, lokalizace u sluchátek taky nefunguje...

OK s LEDE jsem nebyl přesný, ale jde to za stejným cílem - definované časové okno mezi přímým a odraženým zvukem. Je to dost stará teorie a tehdy asi vycházeli z toho že výkonovka běžných studiových monitorů není tak dobře vyvážená jak by se chtělo a proto to supluje přetlumení přední části místnosti (za bednama a okolo nich). Čím víc CD bedna tím líp se toho podaří dosáhnout a potřebuju míň tlumení dopředu a jako bonus mám hodně zpožděné odrazy i zepředu což pomůže realistickému vnímání prostoru. Tedy šlo by toho dosáhnout i na spodních středech, taky hornou. To ale doma dělají jenom ti největší blázni Very Happy
https://www.vinylengine.com/turntable_forum/gallery/image.php?mode=medium&album_id=1160&image_id=13928

OPA: V příliš velké místnosti optimálního časového okna opravdu nejde dosáhnout pro libovolné místo v hlediši. Dělá se to potom tak že se řeší spíš celková doba dozvuku a aby byl dozvuk spektrálně vyvážený, pro reprodukovanou hudbu jsou to časy spíš kratší a je to mj. závislé na velikosti prostoru, dá se to vyčíst v normách. Ale to by nám pověděl spíš VB, používají se tam především poznatky ze statistiky a tenhle obor mi nikdy nic neříkal Laughing

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št júl 12, 2018 18:04:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud jde o tu směrovost na středech a níž, podobného účinku jako s velkým středobasem by taky šlo možná dosáhnout tak, že by se kolem horny rozhodily čtyři menší repráky do čtverce. Efektivní rozměr repro vlastně vzdálenost těch středobasů.
Takové D Apolito ve dvou osách.
A ještě by to bylo souosé s těmi výškami, takže směrovky symetrické v obou rovinách.
Možná doplnit malým subíkem, asi by to nehrálo úplně dolů...

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12737

PríspevokZaslal: Št júl 12, 2018 18:25:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Ze čtyř repráků už se dá udělat podstatně kvalitnější zúžený vyzařovací diagram jinak, viz třeba Kii Three, apod. Obecně se dá dosáhnout užšího svazku prakticky do libovolně nízkých frekvencí nějakou formou dipólu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Št júl 12, 2018 18:27:22    Predmet: Odpovedať s citátom

OPA - takové bedny už taky jsou...
http://stagekit.co.uk/media/catalog/product/cache/1/image/1024x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/k/v/kv2-audio-sl412-big.jpg
Akorát na doma trošku velké Laughing ale ve větších prostorech to nehraje vůbec blbě. Kdesi jsem od té bedny měl i měření, zkusím se po tom podívat.

Na doma je to asi jedno ale na PA to řešení ve stylu Kii Three je značně nevýhodné. Ale i přesto se používá, třeba Nexo. Já si ten reprák dám radši do velké horny - vyjde to levnější, lehčí a spotřebuju čtvrtinu výkonu pro stejný efekt...

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12737

PríspevokZaslal: Št júl 12, 2018 18:33:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Na PA je to nepochybně nesmysl, stejně jako jakýkoliv dipól, ale na doma (a ekvivalentně do studia) se to snese.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Št júl 12, 2018 18:42:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to nesmysl ale i přesto se opravdu používá. Na to Nexo jsem zvučil minulý víkend na fesťáku v Boskovicích, proto jsem si na to taky vzpomněl. Tuhle značku resp. jejich aparáty nemám rád z jiných důvodů ale směrovalo to opravdu dokonale - na pódiu nebylo po basech ani památky, -20dB proti předku úplně s přehledem. Ale ty bedny bych vozit, tahat a krmit proudem opravdu nechtěl...

Jinak zvukaři už běžně dělávají tzv. "kardio", na hromadě třeba 4 suby, tři suby hrají dopředu a čtvrtý je otočený dozadu a patřičně vyzpožďovaný aby se to odečítalo. Funguje to jen v úzkém pásmu frekvencí a neodečte se to nikdy úplně dobře ale i to se počítá. Doma ve větší místnosti by to taky šlo zrealizovat.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12737

PríspevokZaslal: Pi júl 13, 2018 07:27:16    Predmet: Odpovedať s citátom

JeF111 napísal:
Jinak zvukaři už běžně dělávají tzv. "kardio", na hromadě třeba 4 suby, tři suby hrají dopředu a čtvrtý je otočený dozadu a patřičně vyzpožďovaný aby se to odečítalo. ...

To mi nedošlo. To, aby to tak nepralo do jeviště? Nebo do zvukařů? Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Pi júl 13, 2018 09:29:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Jo, je to kvůli hluku na jevišti. O co víc hluku z PAčka muzikanti slyší, o to hlasitější musí být všechny nástroje na podiu a hlavně odposlechové monitory aby to měli do ucha všechno v potřebné srozumitelnosti s určitým odstupem od hluku. Pak nastávají problémy s vazbama, zvukař všechny problematické frekvence jednotlivých mikrofonů (kde je to blízko vazby) musí vyřezávat na ekvalizerech, zvětšují se přeslechy mezi jednotlivými mikrofony a zvuk se celkově zhoršuje na podiu i venku. Pak je z toho klasická nesrozumitelná hluková koule která se bohužel dnes stává standardem. Z toho se dá vyvodit jednoduché pravidlo, že to jak bedny hrajou za sebe zásadním způsobem ovlivní kvalitu zvuku venku v hledišti. Zajímavý je úhel cca 100-150° od osy pro levou pravou a cca 180° pro suby pokud jsou uprostřed před podiem.
_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12737

PríspevokZaslal: Pi júl 13, 2018 11:10:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Jasné, dík.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
N.A.
Hifi expert


Založený: 01 marec 2007
Príspevky: 1226
Bydlisko: Ústí nad Labem

PríspevokZaslal: Pi júl 13, 2018 14:55:33    Predmet: Odpovedať s citátom

https://www.soundbroker.com/speakers/listingview/eaw-cp621mt-ceiling-loudspeaker/
_________________
Buď vždycky trpělivý k chybám druhých, sám jich máš mnoho, které potřebují také shovívavost.
A neumíš-li udělat sám sebe dokonalým, jak to můžeš očekávat u druhých?

Noble Audio
http://noble-audio.webnode.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi júl 13, 2018 16:38:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Hezký ! Zdá se, že moje metoda vymýšlení vymyšleného nezná hranice . Very Happy
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12737

PríspevokZaslal: Pi júl 13, 2018 17:11:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Neboj, to dřív nebo později napadlo každýho...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Pi júl 13, 2018 19:31:15    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Hezký ! Zdá se, že moje metoda vymýšlení vymyšleného nezná hranice . Very Happy

Oblíbená metoda. Taky rád používám... Laughing

Ale neřekl bych že u toho EAW se mi líbí vyzařovací diagram Confused Asi ty středové sloty netrefili úplně dobře a taky by synergy horna měla být hranatější aby mohly být sloty v rozích které by měly být pro vysoké frekvence "ve stínu" jak tvrdí Danley.

..... Napadlo mě co phaseplugu v NSD1480 asi chybí. Driver jsem rozkuchal (spadlo mi tam smetí a měl velké zkreslení takže jsem stejně musel) a tak jsem si phaseplug rozkreslil na papíře abych pokračoval v kdysi rozdělané práci tuzení phaseplugu. Uvědomil jsem si že na okrajích je vlna asi zpožděná oproti středu. Zřejmě v ND3T to řeší ten delší hrot uprostřed a různé velikosti jednotlivých slotů. U NSD je jednodušší geometrie. Zkusím tam tu špičku dobastlit a uvidíme co to udělá Cool

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12737

PríspevokZaslal: Pi júl 13, 2018 19:42:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Tam asi spíš než zpoždění budou hrát roli jednotlivé plochy.

https://patents.google.com/patent/US20060034475A1/en
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne júl 15, 2018 21:37:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Když tady řešíte konstantní směrové charakteristiky a vliv diskontinuity ve zvukovodu, viděli jste tohle ?
http://www.seas.no/images/stories/prestige/pdfdatasheet/dxt_seas.pdf



DXT.png
 Description:
 Filesize:  82.69 KB
 Viewed:  55 Time(s)

DXT.png



_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zelený
Hifista - pokročilec


Založený: 11 február 2018
Príspevky: 434
Bydlisko: Podkrkonoší

PríspevokZaslal: Ne júl 15, 2018 21:46:12    Predmet: Odpovedať s citátom

opa: Tak to jsem si říkal, co by to udělalo s STH, kdybych ty řezy neinterpoloval do jedné plochy, ale kdybych vygeneroval sestavu ploch vždy jen mezi sousedícími křivkami/řezy. Ani jsem se na to neptal, protože jsem tušil, že by odpověď zněla "muselo by se to vyzkoušet". Třeba by to nebyla úplná blbost. Jen by se to hůř vyrábělo. Podobně i s ploškama v opačném směru, tedy z radiálních řezů.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Po júl 16, 2018 00:26:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to moc malý zvukovodek než aby byl použitelný, možná by stálo za pokus ho zvětšit. Ale nevím no radši bych se obešel bez difrakcí.

Dnes večer jsem se na chvíli dostal k hraní si s NSDčkem. Phaseplug jsem upravil a výsledek mě moc nenadchnul, udělalo to něco trochu jiného, no dalo se to čekat. Zítra postnu nějaké obrázky, ted už mi padá hlava...

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12737

PríspevokZaslal: Po júl 16, 2018 06:46:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Osobně trochu pochybuju, že to u toho Seasu DXT něco výrazně dělá. Myslím, že kdyby se úplně vyhladily ty zlomy, nebude v tom už podstatný rozdíl a bude to pořád srovnatelné s jakýmkoliv jiným takovým "zvukovodem" stejné velikosti. Jinak je to opravdu maličké, taky to funguje pořádně až od nějakých 4 kHz.

Udělat začátek horny jako odstupňovaný konus, namísto hyperboly, klidně můžeme vyzkoušet. Zelený bude mít za chvíli i měření, takže není co řešit Very Happy
Nebo to můžeme udělat i v rámci chystané akce "1:2", tj. konus jednoduchý i odstupňovaný. Jen se trochu obávám, že žádné velké jasno to do toho stejně nevnese. K tomu by zřejmě bylo potřeba podstatně víc času a úsilí, než si na to kdokoliv z nás může nebo hodlá dovolit. Proto jsem se i tak dlouho držel čistého OSWG - byla to jistota (což ostatně pořád je).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zelený
Hifista - pokročilec


Založený: 11 február 2018
Príspevky: 434
Bydlisko: Podkrkonoší

PríspevokZaslal: Po júl 16, 2018 16:02:48    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat: Na měření se chystám, ale ještě to nějakou dobu potrvá. Já jsem ty zlámané zvukovody nerozváděl především z toho důvodu, že to je hodně nešikovné na obrábění. Obzvlášť v té MDF to nebude dobré. Muselo by to být zvukově něco extra, aby to stálo za ty komplikace, ale vyzkoušet se to může
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12737

PríspevokZaslal: Po júl 16, 2018 16:12:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Vykašlal bych se na to. Nevěřím, že by to stálo za ty komplikace. Teď už bude asi hodně těžké vylepšit stávající STH. Nemám představu, co by se na tom dalo ještě udělat. Tohle už by bylo vyložené pokusomylničení.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Ut júl 17, 2018 16:38:11    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
...Teď už bude asi hodně těžké vylepšit stávající STH...

V první řadě by bylo potřeba určit co je ještě nedokonalé. Možná ještě o chlup vyrovnat propad v ose ale už teď je tak malý že bych se na to skoro vykašlal. A je otázka zda je to vůbec možné protože všechny zvukovody co se nějakým způsobem blíží kónusu, tedy mají (téměř) konstantní směrovost jsou na tom podobně. Ta téměř kónická část by se dala o chlup víc prohnout a asi by to ještě zmenšilo osový propad ale zase by se začal objevovat HF beaming. Možá zvolit nějaký kompromis, můžu to na závěr zkusit na té pokusné horně JBL (pak už to ale nepůjde vrátit takže na to je ještě čas). Nebo zkusit mírné prohnutí směrem dovnitř ve stylu JBL "progressive transition". S tmelem a pilníkem to pokusně zvládnu ale nemám tušení jak to vyjádřit matematicky aby se to dalo vygenerovat.

Zpět k pokusu s phaseplugem...
Ztvořil jsem takovou špičku:


Pokusná horna JBL vypadá teď takhle:


Výsledek je zde:

JBLv7 je s původním NSD bez úpravy phaseplugu, JBLv8 je se zvětšenou špičkou phaseplugu.

Vyzařovací diagram bez úpravy phaseplugu:


A s úpravou:

Ten první diagram je změřený pro celých 180°, druhý jen 90° a symetrizovaný, takže drobného rozdílu pro kladné a záporné úhly si prosím nevšímejte Smile Platí kladný úhel v obou diagramech. Vše měřeno ve 2m s časovým oknem asi 6ms.

A už se chystám na další experiment - vytvořit difrakci na spodním okraji kónické části výstupu driveru hned za phaseplugem, nějaký kroužek třeba gumové těsnění nebo tak něco. Nebo možná jen housenku ze silikonu nebo akrylového tmelu. Přijde mi to jednodušší než zkoušet dělat schodky ve zvukovodu.
Nějak takto:

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12737

PríspevokZaslal: Ut júl 17, 2018 20:37:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Máš zjevně příliš volného času Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Ut júl 17, 2018 22:46:44    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Máš zjevně příliš volného času Very Happy

Laughing kdyby to tak bylo, měl bych tohle všechno už dávno vyřešené...
To vždycky vyšetřím hodinku-dvě když se mi fakt nechce dělat už nic jiného, taková relaxace a útěk od reality, a když už jsem se do toho pustil tak tlačím na pilu dokud mě to baví. Jsou to vesměs primitivní experimenty abych si ujasnil základní věci pro představu jak spolu všechno souvisí.

Ale abych tady jen nezasíral vlákno zcestnejma blbostma, tak zpět k tématu. Vygeneroval bys mi prosím STH se vstupním průměrem 38,8mm? Ať můžem pokročit k finálnímu frézování, odlévání... zkrátka ať se nějak pohnem Smile

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12737

PríspevokZaslal: St júl 18, 2018 20:19:33    Predmet: Odpovedať s citátom

38,8? Máš to mít, posílám na mail.


jef5.png
 Description:
 Filesize:  31.88 KB
 Viewed:  49 Time(s)

jef5.png


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 22, 23, 24 ... 113, 114, 115  Ďalšia
Strana 23 z 115

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist