Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

DIY Regálová basreflexová sústava - projekt
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So marec 31, 2018 11:52:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Ještě jednou - prolezl jsem si techspec od všech 6" středobasů SB a zjistil jsem, že až na některé modely Satori mají všechny skok v citlivosti nad cca 3,5 až 4 kHz (někde až skoro 10 dB). To se ve výhybce zřejmě kompenzuje sítí R2 - L3 - R3 - L4 - C4. Takže ani bafflestep, ani indukčnost repráku (ta je potlačená konstrukčně), nýbrž úprava amplitudové charakteristiky. Udělal jsem přibližnou simulaci basové větve a ta to víceméně potvrdila. Bohužel ale charakteristika basové větve je celkově "nějaká divná". Aby se to dalo pořádně prověřit, musely by se změřit měniče na nějaké maketě, jak už jsem zmiňoval. Když vyjdu z jednoduché simulace jen podle datasheetu, vychází mi propad celkové citlivosti kolem 3 kHz (přibližná dělící frekvence).

Pokud by autor vlákna měl zájem, jsem ochotný udělat revizi návrhu výhybky, a to za předpokladu, že by byl schopen spolupracovat při měření repráků "na dálku". V takovém případě bych doporučoval zatím nekupovat součástky do výhybky, nýbrž začít s reproduktory a bednou, aby bylo možné provést základní měření. Kdyby to mělo být opravdu éňo ňůňo, doporučoval bych jako basák použít spíše model SATORI MW16P-4 - je na basech nepatrně lepší a má lepší cháru na vyšších středech a okolo dělící frekvence, takže se dá očekávat čistší reprodukce nástrojů a hlasů ve vyšších polohách. A patrně také jednodušší výhybka - netřeba tolik odkorigovávat nějaké hrby. K úvaze bych doporučil i výškáč SB21RDC-C000-4, ale to už jsou jen takové drobnůstky.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
catmann
Hifista - pokročilec


Založený: 02 marec 2014
Príspevky: 259
Bydlisko: východ SK

PríspevokZaslal: So marec 31, 2018 13:38:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslím, že velky bobo to zhrnul veľmi dobre. Neviem ako si vyberal projekt, ale ak len podľa citlivosti tak ideš zlou cestou. Začínať 3d modelmi repkrákov.... pekné ale nič neriešiace. Skôr je potrebné začať simuláciami vlastností reprobedne tak ako to spravil bobo.
Ním navrhované stredobasy satori (veľmi dobré) v niekoľkých projektoch použil Kocour a výsledky aj s meraniami nájdeš napr. tu:

https://pkaudio.webnode.cz/ghibli/
https://pkaudio.webnode.cz/jurko/

citlivosť udávaná Kocourom je tiež myslím slušná 86dB.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
be_em
Hifi obsluha


Založený: 17 jún 2011
Príspevky: 40

PríspevokZaslal: Pi apríl 13, 2018 16:34:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Ďakujem páni za reakcie. Nebol som tu týždeň, ani som nedúfal že táto diskusia sa niekam pohne.

Aby som to upresnil a povedal som to už viac krát a sme zase tam kde vždy Smile. Nechcel som ísť do meraní a modifikácií hotových riešení. Dá sa povedať že zase sa to dostáva do roviny "že všetky webové hotové projekty sú na hovno" teda ak sa tu bavíme o tom, že navrhnuté hodnoty súčiastok sú dokonca rádovo! zlé! ... okrem toho rada Satori je kvalitatívne a cenovo úplne ale úplne inde. Ak chcete, majú na Satori radu ešte lepší projekt (aby bolo jasno bavíme sa o rozdiele 400,- vs. 1500,- €). Tu je, nech sa páči:

http://www.sbacoustics.com/index.php/sb-acoustics-kits/ara/

Čo sa týka tých cievok, 99% webových projektov reprosústav (a dokonca veľkých známych výrobcov sú zadefinované len hodnotami priemeru drôtu a indukčnosti, pár prípadov je, že dajú aj odpor), niečo také ako zadaný priemer a hrúbku cievky to som žiaľ u nikoho doteraz nevidel. Ako som už písal, prešiel som desiatky webových projektov a v tomto mám docela prehľad.

V projekte budem pokračovať tak ako je navrhnutý, nebude sa meniť osadenie, ani čelná stena a ani parametre súčiastok. Jedine čo sa zmení je hrúbka steny ozvučnice takže kvôli zachovaniu vnútorného objemu budú pár cm hlbšie. Mám doma profi zvukovku, môžem potom urobiť nejaké meranie a prípadne po vašich odporúčaniach nejaké hodnoty kondenzátorov a odporov upraviť.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Kocour
Hifista - zaslúžilec


Založený: 07 február 2008
Príspevky: 797

PríspevokZaslal: Pi apríl 13, 2018 16:57:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Ten projekt urcite dokonci tak jak je, nic nemen.

Na netu je spousta projektu, jenze pro laika je tezke poznat, ktery je a neni dobry. U vetsiny mi chybi uplne zakladni informace, jako je napojeni spodku a smerove horizontalni charakteristiky. Pokud se clovek nemuze spolehnout alespon na dobre jmeno konstruktera (napr Troels), tak to je loterie.

Udavani hodnoty civek mH a prumer dratu je spatne, a nejlepe, kdyz to ma byt civka na jadre. Nevim, kam na to vsichni chodi. Rozmery civky nejsou potreba.

Pak sem dej mereni, uvidime.

_________________
HTPC + RME ADI-2 DAC + Yamaha M-50Dawsoo + ruzne DIY repro
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi apríl 13, 2018 18:55:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Projekt Ara je docela hezký. Je to podobná filosofie jako ten prvně citovaný, měniče jsou lepší. SB je dobrá značka, takže to asi bude hrát slušně, jen mi malounko vadí, že v lepší kvalitě nedělají výškáče s vyšší impedancí, takže je dost problém udělat 8 ohmů bednu, aniž by tam bylo riziko bordelu v impedanci. Ale to je dneska problém všude v hifi, ono to s menší impedancí hraje hlasitěji a zesilovače to zvládnou, teda pokud to nejsou lampáče.

Co ale zůstává, to je ta uhozená metodika definování tlumivek indukčností a tloušťkou drátu. Pokud nejsou zadané i rozměry, není definován odpor, který je pro funkci výhybky dost kritický. Jedna výjimka - existuje možnost návrhu tzv. optimální geometrie, kdy se počítá indukčnost pro daný průměr drátu tak, aby byla minimální spotřeba mědi. V takovém případě vypadnou z výpočtu rozměry i odpor, ovšem nedá se to počítat ručně, jedině iterační metodou na počítači, pokud je k dispozici patřičný program. Ten jsem si kdysi vyrobil, avšak nepublikoval, a nevím, zdali je něco takového běžně k dispozici. Nemá cenu, abych ho publikoval, běhá ve starém DOSu a pro widle vyšší než XP je potřeba emulátor DOSu. Což pro svoji potřebu umím.

Jen tak pro zajímavost - tlumivka 0.68 mH z drátu 1 mm dává odpor cca 0,4 ohmu, vnitřní průměr 25.5 mm, šířka vinutí 12 mm, váha cca 121 gramů. Atd. Našlo by se jistě u Jantzena.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kocour
Hifista - zaslúžilec


Založený: 07 február 2008
Príspevky: 797

PríspevokZaslal: Pi apríl 13, 2018 19:12:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Pomalu zacinaji nabihat i 8ohm verze:
http://www.sbacoustics.com/index.php/products/tweeters/dome/satori-tw29bn-8/
http://www.sbacoustics.com/index.php/products/tweeters/ring-dome/satori-tw29rn-b-8/

velky bobo napísal:
SB je dobrá značka, takže to asi bude hrát slušně, jen mi malounko vadí, že v lepší kvalitě nedělají výškáče s vyšší impedancí, takže je dost problém udělat 8 ohmů bednu, aniž by tam bylo riziko bordelu v impedanci. .

_________________
HTPC + RME ADI-2 DAC + Yamaha M-50Dawsoo + ruzne DIY repro
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi apríl 13, 2018 19:44:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Kocour napísal:
Pomalu zacinaji nabihat i 8ohm verze:
http://www.sbacoustics.com/index.php/products/tweeters/dome/satori-tw29bn-8/
Cena na L-freaks 8320 Kč, beryliová membrána, chára poněkud nepřesvědčivá.


http://www.sbacoustics.com/index.php/products/tweeters/ring-dome/satori-tw29rn-b-8/
Cena na L-freaks jen čtyřohmový cca 3200. Podle datasheetu SB docela dobrý v ose, mimo trochu horší, asi kvůli většímu průměru. Snese ale nižší děličku, takže do dvoupásmovky s přiměřeným basákem.

velky bobo napísal:
SB je dobrá značka, takže to asi bude hrát slušně, jen mi malounko vadí, že v lepší kvalitě nedělají výškáče s vyšší impedancí, takže je dost problém udělat 8 ohmů bednu, aniž by tam bylo riziko bordelu v impedanci. .


Ale jako kompromis do osmiohmovky s trochu nižší citlivostí by šel třebas SB26ST-C000-5 - pětiohmový. Se shuntovaným předřadníkem - proč ne, off-axis slušné.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
be_em
Hifi obsluha


Založený: 17 jún 2011
Príspevky: 40

PríspevokZaslal: Pi apríl 13, 2018 20:12:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Absolútne netuším ako sú výškačke SB acoustics kvalitné ale posledné roky túto značku začal Troels hojne používať. Na výškach ten vyššie uvádzaný projekt ARA (dokonca už od nejakých 1000 Hz nahor) do 20 000 Hz je rozsah bez útlmu dosť slušný a krivka pekne rovná.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
marcin
Hifista - pokročilec


Založený: 30 september 2008
Príspevky: 341
Bydlisko: Pezinok

PríspevokZaslal: So apríl 14, 2018 00:32:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Strmosť stredobasovej časti výhybky bude menej ako 12dB/oct. Kompenzácia bafflestepu sa mi zdá príliš vysoko.
Re cievok je dôležitý parameter, ktorý sa vôbec neuvádza a práve pri tomto driveri a výhybke je celkom vhodné, aby odpor cievok nebol čo najnižší.

Sypem si popol na hlavu Embarassed Myslel som, že je použitá 8ohmová verzia stredobasu. 4ohmová všetko mení a bafflestep je pekne kompenzovaný, strmosť cca 12dB/oct.
Na obrázku je simulácia SB17MFC35, ktorý je impedančne veľmi podobný.

Inak čo sa týka citlivosti, tak tých 87dB je pri napätí 2,83V (skôr je to 85-86). Pri 1W to teda bude 82-83dB.

_________________
......Casea Deneb, DRC Preamp, DSP PA2, DPA 380, 2way OSWG, SW 15''


Naposledy upravil marcin dňa So apríl 14, 2018 08:01:19, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kocour
Hifista - zaslúžilec


Založený: 07 február 2008
Príspevky: 797

PríspevokZaslal: So apríl 14, 2018 07:44:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Ted na ty hodnoty koukam, hmm hmm, je to podivne, zbytecne, moc duvery to ve me nevzbuzuje. Ja mel v ruce teda jen SB17MFC-4, coz je temer to stejny co NRX, a primarni civku jsem dal 1.8mH, a obesel jsem se bez te dalsi L//R kombinace. Ona na ten bafflestep zafunguje podobne jako zvetseni primarni civky, tak jim to mohlo nejak rozumne vyjit.
marcin napísal:
Strmosť stredobasovej časti výhybky bude menej ako 12dB/oct. Kompenzácia bafflestepu sa mi zdá príliš vysoko.


Nicmene jsem kouknul na ARA kit, a ten filtr, strcil jsem jejich hodnoty do sveho mereni, a toto moc nechapu, ja jsem skoncil s 1.3mH, oni maji 1.2mH. Tzn zaklad je stejny v podstate. Kdyz k memu ale pridam tu paralelni kombinaci L4//R5, tak to hodi celou charku basaku uz hodne z kopce. Rozdil v prubezich je v priloze, zalezi jak oni naladi prubeh na vyskach, ale obavam se, ze tak jak tak to bude cele az moc z kopce, tzn moooc basu, nebo tam udelaji lavor, tzn bum cink. Zalezi, jak jeste maji ladeny spodek, ale obavam se, ze ikdyz to podladi, tak se jim kolem 100Hz uz bude delat boule, plus celkove snizuji citlivost.

_________________
HTPC + RME ADI-2 DAC + Yamaha M-50Dawsoo + ruzne DIY repro
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
marcin
Hifista - pokročilec


Založený: 30 september 2008
Príspevky: 341
Bydlisko: Pezinok

PríspevokZaslal: So apríl 14, 2018 19:05:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Presne to isté napadlo aj mňa, BS by sa dal kompenzovať jednou cievkou s vyššou indukčnosťou na miesto dvoch.

Že tam bude boule okolo 100Hz, by som pri tejto cenovej kategórii ešte toleroval. Myslím, že ta bedňa môže byť celkom slušná, akurát bude mať nižšiu citlivosť.

_________________
......Casea Deneb, DRC Preamp, DSP PA2, DPA 380, 2way OSWG, SW 15''
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
Strana 2 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist