Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

CD s naj-analógovejším zvukom - Luskáčik, Čajkovskij (1998)

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Klasická
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Fantomas
Nádejný hifista


Založený: 30 máj 2013
Príspevky: 64
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Ne máj 08, 2016 21:26:25    Predmet: CD s naj-analógovejším zvukom - Luskáčik, Čajkovskij (1998) Odpovedať s citátom

Táto nahrávka sa považuje za JEDNU z najviac charakterovo analógovo znejúcich CD (DDD).

Diriguje Gergiev, Kirov Orchester a Čajkovského balet Luskáčik. Nahrávka je z roku 1998 a má aj isté špecifiká:

- nahrávané bolo na elektrónkové zariadenie, tzv. Jaap de Jong vacuum tube equipment, bohužiaľ ťažko sa dopátrať k podrobnejším informácia o čo vlastne ide, zmieňuje sa o tom časopis Stereophile (September 1999, ale nevlastním ho)
http://www.stereophile.com/content/2000-records-die-page-12#E31l3BYqgqadPwRd.97
- vraj bolo nahrávané na minimum mikrofónov, informáciu viem len zo stránky Stereophile, nepíšu na koľko (minimal mike setup)
- skvelo bola zachytená akustika nahrávacej sály (Festspielhaus Baden-Baden)

Pripájam ukážky, odporúčam počúvať na repro, nie na slúchadlách, kvôli možnosti šírenia zvuku do priestoru.

Odkaz: https://goo.gl/c9LP5x

Ako sa vám to pozdáva? Všimnite si tie "spodky"; (nie len) najnižšie frekvencie sú zachytené s úžasnou vernosťou. Plechové dychy majú neskutočnú razanciu a presnosť. A to ešte nehovorím o tom ako prirodzene sa zachytili všetky hrajúce nástroje v dosť veľkom orchestri a ako je to stále prehľadné v pasážach, keď hrá celý orchester v plnej dynamike.

V časti "intrada" cca od 2:51 hrajú iba plechové dychy, pripája sa aj tuba (teda myslím si, možno ide iba o pozauny, nechce sa mi hľadať v partitúre na nete), jeden z najproblematickejších nástrojov pre nahrávanie v orchestri. Nikdy ho totiž nie je počuť, má veľmi nízky register. Je známe, že Kirovov orchester má plne znejúce a výrazne dychy, ale toto mi vždy spôsobuje zimomriavky.

Milí znalci, popočúvajte, otestujte, spokojne píšte čo sa vám páči a nepáči. Môžem sa mýliť, máte aj iné názory. Len som chcel vypichnúť jednu z mála nahrávok, ktorá ma neprestáva udivovať. A to som počul v rámci vážnej hudby toho dosť.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
cough
Hifi obsluha


Založený: 16 december 2006
Príspevky: 1221

PríspevokZaslal: Pi máj 13, 2016 10:22:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky za ukázky. Snad o víkendu budu mít čas poslechnout ukázky. Já mám Gergievovu Patetickou s jeho Kirovovým orchestrem, kde je rovněž uvedeno, že to točili na Jaap de Jong flašky. Jak přesně (co bylo všechno flaškové - mic pre, A/D, monitoring) by mně také zajímalo. Hudebně naprosto super, zvukařsky rovněž, jen ta barva flašek je tam trochu slyšet Sad ale aspoň to má takovou svoji jednoznačně identifikovatelnou patinu. Smile
_________________
No matter what measurements tell us, a loudspeaker isn't good until it sounds good. Dr. Floyd Toole
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Fantomas
Nádejný hifista


Založený: 30 máj 2013
Príspevky: 64
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Pi máj 13, 2016 12:48:30    Predmet: Odpovedať s citátom

cough napísal:
Já mám Gergievovu Patetickou s jeho Kirovovým orchestrem, kde je rovněž uvedeno, že to točili na Jaap de Jong flašky. Jak přesně (co bylo všechno flaškové - mic pre, A/D, monitoring) by mně také zajímalo. Hudebně naprosto super, zvukařsky rovněž, jen ta barva flašek je tam trochu slyšet Sad ale aspoň to má takovou svoji jednoznačně identifikovatelnou patinu. Smile


Áno, mám tu nahrávku. Tak ako píšeš, je to nahrávané na rovnakom zariadení. Zafarbenie tam je, špecifický zvuk má aj samotný Kirov orchester. Luskáčik je zvukovo ešte čistejší.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
daniel00421
Hifi expert


Založený: 26 máj 2009
Príspevky: 1113
Bydlisko: záhorie

PríspevokZaslal: Pi máj 13, 2016 19:15:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Fantomas napísal:
cough napísal:
Já mám Gergievovu Patetickou s jeho Kirovovým orchestrem, kde je rovněž uvedeno, že to točili na Jaap de Jong flašky. Jak přesně (co bylo všechno flaškové - mic pre, A/D, monitoring) by mně také zajímalo. Hudebně naprosto super, zvukařsky rovněž, jen ta barva flašek je tam trochu slyšet Sad ale aspoň to má takovou svoji jednoznačně identifikovatelnou patinu. Smile


Áno, mám tu nahrávku. Tak ako píšeš, je to nahrávané na rovnakom zariadení. Zafarbenie tam je, špecifický zvuk má aj samotný Kirov orchester. Luskáčik je zvukovo ešte čistejší.

A ako to je s ukladaním záznamu,predpokladám že analog na pás alebo sa mýlim ?Ono potom ak to išlo do digi záznamu tak tie lampy predtým nemajú moc zmysel...

_________________
Vintage:
Visaton VIB Extra GF,Telefunken CP,CM,CT1,Tascam CD-U01,DA 30 Dat,Pioneer RT 909,Teac X 2000R,Sansui SR 525,SE 7,dbx DS 4,Actidamp Mk 3 VS II,veľa vinyl,cd,dat aj pásov v archíve.
My Job-Work: live,broadcast,studio,conference sound Engineer
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
cough
Hifi obsluha


Založený: 16 december 2006
Príspevky: 1221

PríspevokZaslal: So máj 14, 2016 16:44:08    Predmet: Odpovedať s citátom

daniel00421 napísal:
A ako to je s ukladaním záznamu,predpokladám že analog na pás alebo sa mýlim ?Ono potom ak to išlo do digi záznamu tak tie lampy predtým nemajú moc zmysel...


Určitě to v tomto případě šlo do digitálu - je otázkou v kolika stopách (zda-li se už při náběru udělal mix na pultu a do A/D šlo jen stereo, nebo se to celé natočilo do samostatných digi stop přes ten flaškový mixpult co se používal a pakse to přes DA-AD opět zmixovalo (pravděpodobnější scénář). Tak jako tak tie lampy tam mají ten smysl se zvukově odlišit nebo tomu přidat nějakou hezkou barvu (která buď chybí, nebo tu reálnou posunout někam jinam). Nic co by mělo být považováno za etalon. Spíše jako zajímavá zvuková alternativa a kreatívní prostředek. Nic více. Nic méně.

_________________
No matter what measurements tell us, a loudspeaker isn't good until it sounds good. Dr. Floyd Toole
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Fantomas
Nádejný hifista


Založený: 30 máj 2013
Príspevky: 64
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Po máj 16, 2016 10:44:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Hmm, každopádne tá nahrávka Luskáčika je mimoriadne zvukovo (aj interpretačne) vydarená, ak to mám porovnať s ostatnými orchestrálnymi nahrávkami od kohokoľvek a akoukoľvek technikou.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PítrsPraha
Hifista - zaslúžilec


Založený: 20 august 2014
Príspevky: 930

PríspevokZaslal: Po máj 16, 2016 17:55:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky za zajímavou ukázku!

Líbí se mi zachycení prostoru, čitelnost nástrojů, mikrodynamika, nemalá míra přirozenosti zvuku a dojem přítomnosti.

Řekl bych, že je ale zbytečně potlačená makrodynamika. A nevím, jestli by mi zabarvení do "světle sladka" nezačalo po čase vadit. Ale vadí mi o kus míň než jak mě baví klady zvuku.

Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1920

PríspevokZaslal: Ne jún 05, 2016 14:16:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Super. Ďakujem za info. CDčko už hrá doma. Je to fakt skvelá nahrávka.
_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Fantomas
Nádejný hifista


Založený: 30 máj 2013
Príspevky: 64
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Ne jún 05, 2016 19:07:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Soaron napísal:
Super. Ďakujem za info. CDčko už hrá doma. Je to fakt skvelá nahrávka.


To som rád.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Klasická Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist