Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Cinkotavý zvuk. Čím to je?

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Mýty a povery
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1920

PríspevokZaslal: Pi október 26, 2018 22:39:51    Predmet: Cinkotavý zvuk. Čím to je? Odpovedať s citátom

Už dlhšiu dobu hľadám odpoveď na moju otázku a bol by som zvedavý na Váš názor. Skúsim to popísať.

Keď som začal navštevovať Hi-Fi výstavy a to už je pár rokov, tak ma stále fascinoval zvuk, ktorý nedokážem vyjadriť inak, ako cinkotavý, čistý, živý, ktorý by hral ako keby priamo predomnou s už zdá sa neprirodzeným priestorom. Akoby som stredné a vyššie partie nabudil equalizérom. Takýto zvuk sa potom javí ako zaujímavý pre človeka, lebo doma také niečo len tak nepočuje.

Tu je jedna ukážka, aby ste chápali, na čo myslím. Aj keď je toto trošku neštandardné, lebo sa nahráva binauralne, ale určite každému bude zjavné, čo tou cinkotavosťou myslím.
https://www.youtube.com/watch?v=OeNFZEMSRVc&feature=youtu.be&t=41

S čím mám problém? Ten zvukový charakter sa mi páči, ale možno by ma to po dlhšej dobe prestalo baviť. No aj pri mojej snahe stále zlepšovať svoj audio reťazec, som ešte k takémuto zvuku nikdy doma nedospel. Toto konštatovanie je zaujímavé aj preto, lebo keď pozerám/počúvam takéto video sprostredkovane, tak sa mi ten zvuk z reprákov vylúdi aj doma. Samozrejme nie taký ako na High-End výstave, ale na pomery investovaných financií, je to počuť. Preto sa pýtam, kde je podľa Vás pes zakopaný?
Nechápte ma zle, ja netvrdím, že ten zvuk je prirodzený, ba práve naopak. Keď totiž počujem nejaký klavír naživo v malej koncertnej miestnosti, alebo saxofón, tak to nikdy neznie tak cinkotavo ostro, tak krásne, resp. zaujímavo pre ucho.

možnosti sú:
- akustika miestnosti, kde sa počúva nahráva
- použité komponenty
- samotná nahrávka, väčšina testovacích CD je dosť čuden/zaujímavo mastrovaných
- iné

Na všetky tieto možnosti mám aj protiargumenty.

Nedávno som navštívil jedného hifistu a u neho som počul presne to isté. Potom som prišiel domov a pustil tú istú sklabu a nič. Takže nahrávkou to nebolo. Akustika mi tiež neprišla nijak oslnivá. Úprav bolo minimum. Takže som to popisoval elektrónkovému zosíku a je pradvda, že väčšina cinkotavých nahrávok na YouTube je práve s elektrónkami, no v nalinkovanom videu to je počuť aj z tranzistoráku.

Ja sa však prikláňam k názoru, že to špecifické zafarbenie vuku spôsobuje niektorá z komponentov, ktorú ja nemám a tak sa mi to zafarbenie do zvuku nedostane. Keď už tam však je, tak to počujem aj na domácej aparatúre.

Čo Vy na to?

_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4


Naposledy upravil Soaron dňa Pi október 26, 2018 22:47:28, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi október 26, 2018 22:46:59    Predmet: Odpovedať s citátom

A pocujes to aj v povodnej nahravke?
- https://www.youtube.com/watch?v=rmGxh1FhtxE
- https://play.spotify.com/track/0xuWD2fiePVonFgx7GRClW?si=swmD8zzeSFeSRbmqF_0_zQ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1920

PríspevokZaslal: Pi október 26, 2018 22:51:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Pôvodnú nahrávku som počul, ba dokonca aj z Tidal, kde to znie lepšie ako tvoj link z YT a tam nič podobné nepočujem. Predpokladám však, že ten človek v mojom linku, mal "tuningovanú" verziu. Možno z testovacieho CD, alebo audiofilne mastrovanú. Prípadne mohol on niečo pridať. Neviem, len hádam.
Môžeš si ich porovnať aj ty. Tá pôvodná je priestorom niekde inde, nehovoriac o tej, akoby čistote zvukov.

_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi október 26, 2018 22:53:55    Predmet: Odpovedať s citátom

nemyslim, ze mal inu verziu. pravdepodobne ma bedny ktore hraju to pasmo zvyraznene a to sa dostalo i do videa. skus sw. ekvalizer - najjednoduchsia cesta k cinkotavemu zvuku :)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi október 26, 2018 22:57:15    Predmet: Odpovedať s citátom

tuto si mozes prezriet rozne vydania tej skladby:
- https://www.discogs.com/Thomas-Dolby-Hyperactive/master/148585
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1920

PríspevokZaslal: Pi október 26, 2018 23:00:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Kecám na Tidal som tú nahrávku nenašiel. Počúval som cez Deezer.

Ja by som bol radšej na tvoj názor. Či si sa s tým stretol a ak áno, tak čo hralo a čomu to pripisuješ.

_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Mýty a povery Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist