Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Analytický systém? WTF?

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Mýty a povery
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1920

PríspevokZaslal: Po júl 16, 2018 21:40:25    Predmet: Analytický systém? WTF? Odpovedať s citátom

Touto témou by som rád voľne naviazal na tému http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=25650 ,kde sa píše o teste DAC-ov RME a spol.

Zas, už asi milióntykrát na tomto fóre, odznelo slovné spojenie "analytický systém". Vie tu vôbec niekto napísať, čo si pod tým máme predstaviť? Respektíve, mohol by sa k tejto téme vyjadriť niekto, kto toto spojenie používa, čo tým vlastne myslí?

Kľudne môžete rozviesť aj ďalšie vlastnosti. Často sa totiž používajú vlastnosti, ako analytický, neutrálny, muzikálny, hi-fi, high-end...

Ja to chápem tak, že analytický audio systém je málo skresľujúci, t. j. do zvuku pridáva čo najmenej výmyslov, nič nemaskuje. Takže vlastne prehráva to, čo tam pustím. To evokuje, že takýto systém musí byť logicky aj neutrálny, verný a takýto systém by teda mal byť cieľom väčšiny hifistov.

Ďalší môžu uprednostniť muzikálnosť. Veľakrát však čítame, že analytický sa nerovná muzikálny. Toto môže byť pravda, no nemusí. Je však pravda, že ak systém niektoré pásmo zvýrazní, máme tendenciu toto označiť slovom muzikálny.

Ak napríklad testujeme s hudbou, prípadne testujeme komponentu, kde je rozdieľ najbadateľnejší v niektorom z pásiem, tak by bolo dobré, ak by systém uprednostniť/zvýrazniť presne toto pásmo. To už však znamená, že niečo pridáva/maskuje, no potom sa nejedná o analytický, ale skôr o muzikálny systém.

Tak ako to vlastne je? Čo si o tom myslíte?

_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po júl 16, 2018 21:54:53    Predmet: Odpovedať s citátom

zacnime odkazom na definicie v slovnicku Stereophile:
citácia:
analytical Very detailed, almost to the point of excess

musical, musicality A personal judgment as to the degree to which reproduced sound resembles live music. Real musical sound is both accurate and euphonic, consonant and dissonant.

neutral Free from coloration.

Zdroj: https://www.stereophile.com/content/sounds-audio-glossary-glossary
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kocmeister
Hifista - pokročilec


Založený: 09 október 2008
Príspevky: 344

PríspevokZaslal: Ut júl 17, 2018 08:50:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Asi bude problém v tom, že to každej chápe trochu jinak a pak vznikají šumy. Asi bych rozlišil pojmy neutrální a analytický. V analytickym přednesu je slyšet jakoby všechno, jak definuje Stereophile téměř do bodu "až příliš". To je podle mě způsobeno tím, že něco jiného chybí a proto se to jeví ultradetailně, ne však zcela neutrálně.

Muzikální to je pak teoreticky jasné, tam můžeme zařadit bláto typu elektronky, gramce a různé čáry máry s umělým prostorem, nafouklými basy a bez výšek. Někdo, to ale zase chápe, že muzikální je přece správně, tak je to přirozený a tedy pro něj neutrální... maglajz pojmů, ze kterýho se nedá vyhrabat Laughing

_________________
REPRO: ATC SCM40mkII, sub B&W Nautilus ASW 825, AMP: 2x MF 550K, DAC: Hegel HD30, spoustu drátů a jiné snake oily...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1920

PríspevokZaslal: Ut júl 17, 2018 18:08:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Je mi jasné, že sem presnú definíciu nedáme. Preto som písal, nech to hifisti, používajúci takéto slovné spojenia, vysvetlia po svojom. Nevadí, že to bude "zle". Ja som zvedavý skôr na to, čo si pod tým pojmom predstavujú, ak to píšu. Potom sa môžeme začať hádať, či to je tak, alebo onak.

Dotyční sa určite spoznajú.

_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
stano30
Hifista


Založený: 10 november 2013
Príspevky: 239

PríspevokZaslal: Ut júl 17, 2018 18:10:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja mam najradšej analytický s teplým zvukom tak do medova.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Mýty a povery Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist