Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Gramofon - praskání levého kanálu

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Analóg
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
engin21
Hifi obsluha


Založený: 04 júl 2018
Príspevky: 15

PríspevokZaslal: Št september 27, 2018 10:17:11    Predmet: Gramofon - praskání levého kanálu Odpovedať s citátom

Zdravím,

mám takový problém. Včera jsem zapojil nový zesilovač (Yamaha A-S2100) a asi po měsíci jsem si přehrát desku a narazil jsem na problém. Když jsem zapnul phono prea amp a přepnul vstup na zesilovači na vstup kde je gramofon, bylo z levého kanálu slyšet hlasité praskání (ramínko přitom bylo pouze usazeno ve své kolébce a gramofon nehrál). Když jsem se přiblížil rukou k přenosce (bez dotyku), praskání se zintenzivnělo. Zkusil jsem rukou upevnit kablíky z přenosky, ale nic zásadního se nestalo, jen na chvíli praskot přestal (nepodařilo se mi přijít na to, čím se to stalo, kablíky uvolněny nebyly). Když jsem pak spustil ramínko k desce a přehrával, praskot se opět na levém kanálu objevil. Když jsem ramínko zvedl, praskot neustával.

Vzhledem k tomu, že se praskot zintenzivnil po přiblížení ruky (nebo po dosednutí chvějky na desku), řekl bych, že to má co dočinění se statickou elektřinou. Je však zvláštní, že se to objevilo výlučně na levém kanálu...

Nevíte, čím by to mohlo být? Je možné, že jsem něco při zapojení k novému zesilovači udělal špatně?

Gramo je Pro-ject Debut Carbon a phono pre amp je PhonoBox RS.

Díky moc!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Št september 27, 2018 11:49:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Dotazy tohoto typu adresuj do Delfký věštírny - jedině ta je může zodpovědět.... Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Št september 27, 2018 13:17:26    Predmet: Re: Gramofon - praskání levého kanálu Odpovedať s citátom

engin21 napísal:
Zdravím,

mám takový problém. Včera jsem zapojil nový zesilovač (Yamaha A-S2100) a asi po měsíci jsem si přehrát desku a narazil jsem na problém. Když jsem zapnul phono prea amp a přepnul vstup na zesilovači na vstup kde je gramofon, bylo z levého kanálu slyšet hlasité praskání (ramínko přitom bylo pouze usazeno ve své kolébce a gramofon nehrál). Když jsem se přiblížil rukou k přenosce (bez dotyku), praskání se zintenzivnělo. Zkusil jsem rukou upevnit kablíky z přenosky, ale nic zásadního se nestalo, jen na chvíli praskot přestal (nepodařilo se mi přijít na to, čím se to stalo, kablíky uvolněny nebyly). Když jsem pak spustil ramínko k desce a přehrával, praskot se opět na levém kanálu objevil. Když jsem ramínko zvedl, praskot neustával.

Vzhledem k tomu, že se praskot zintenzivnil po přiblížení ruky (nebo po dosednutí chvějky na desku), řekl bych, že to má co dočinění se statickou elektřinou. Je však zvláštní, že se to objevilo výlučně na levém kanálu...

Nevíte, čím by to mohlo být? Je možné, že jsem něco při zapojení k novému zesilovači udělal špatně?

Gramo je Pro-ject Debut Carbon a phono pre amp je PhonoBox RS.

Díky moc!


Zkontrolovat připojení zemnicího drátku od gramofonu na analogovou zem (někdy spojená s krytem) předzesilovače. Slušný gramo předzesilovač může mít spec. svorku k připojení zemního kablíku od gramofonu.
Též zkontrolovat všechny kontakty na konektorech i na přenosce.

Viz obr. z manuálu v příloze.



carbon2.png
 Description:
 Filesize:  23.84 KB
 Viewed:  134 Time(s)

carbon2.png



carbon1.png
 Description:
 Filesize:  25.58 KB
 Viewed:  137 Time(s)

carbon1.png



_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
engin21
Hifi obsluha


Založený: 04 júl 2018
Príspevky: 15

PríspevokZaslal: Št september 27, 2018 13:25:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Zemnící kablík mám připojený, brum jako takový slyšet není (resp až při značném zesílení). Problém je praskání (jako od statické elektřiny) výhradně na levém kanálu... Je možné, že v návalu radosti z nového zesilovače jsem něco zapojil ledabyle a dělá to neplechu, ale vědom si toho nejsem. Zkusím to vše ještě jednou rozpojit a zapojit.

Děsí mě zejména jeden scénář - mohla by být poškozená kabeláž v raménku / gramofonu?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Št september 27, 2018 13:28:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Praskání u gramo skoro vždycky souvisí se stíněním, zemněním a kvalitou kontaktů. Všechno prověřit, víc se asi říci nedá.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
tela
Hifista


Založený: 09 október 2012
Príspevky: 165
Bydlisko: košice

PríspevokZaslal: Št september 27, 2018 15:32:33    Predmet: Odpovedať s citátom

prehoď konektory (cinche) do zosilovača, a hneď bude jasné či je chyba v gramo, alebo zosilovači.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
engin21
Hifi obsluha


Založený: 04 júl 2018
Príspevky: 15

PríspevokZaslal: Po október 01, 2018 09:38:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak konečně vyřešeno! Díky všem za rady.

Znova jsem vše kompletně přepojil, ale problém nezmizel. Navíc bylo zřetelné “rozbití” reprodukce při hlubším basu nebo znělých výškách.

Při zapojení gramofonu napřímo do phono vstupu zesilovače (tedy nikoliv přes phono preamp) bylo vše zcela v pořádku! Problém byl tedy někde u preampu...

Následovalo opětovné zapojení a praskání zdá se ustoupilo. Nadále však bylo zcela zřetelné rozbití zvuku (to jsem v původním příspěvku ani nezmiňoval, bylo totiž zastíněno praskotem). Než jsem zcela zlomil hůl, prošel jsem pro jistotu návod, abych měl správné nastavení pro mou přenosku. A zde byl kámen úrazu - gain byl na hodnotě 60 místo 40. Nemám ponětí, kým to bylo změněno, ale po návratu do správné hodnoty je zvuk zcela bez chybičky.

Jednalo se tedy o souběh nějakého nedostatku v zapojení (upřímně nevím co to přesně bylo, ale už je to fuč Laughing ) a špatného nastavení phono preampu.

Závěrem se sluší zmínit, že po vyzkoušení integrovaného phono vstupu v Yamaze, jsem zjistil, že Phono Box RS je stále o parník dále (zřetelně jasnější a čistčí zvuk).

Ještě jednou díky, třeba to někdy někomu pomůže Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
efičák
Hifista


Založený: 24 január 2007
Príspevky: 239
Bydlisko: Ostrava

PríspevokZaslal: Po október 01, 2018 13:10:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Děkuju za odpověď s výsledkem. Občas se lidi zeptají a nedají vědět jak to dopadlo, protože oni mají hotovo. Smile

Yamaha je krásná a zajímal mne zvuk toho zabudovaného phono předku. Měl by být na MM i na MC.

Poprosím Tě, mohl bys zkusit symetrický vstup Yamahy? XLR PJ PB RS slibuje lepší hodnoty a když je Yamaha plně symetriká, třeba to něco dá. Symetrický kabel stačí levný, třeba z profi, nebo metráže.

Já měl plně symetrický integráč TEAC AB X-10 s symetrikou. Z CDP Teacu s XLR výstupem to bylo o dost lepší.

V každém případě gratuluju k spokojenosti a jsem zvědav, zda odoláš pokušení s dalším zlepšování analogu. Twisted Evil



Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
engin21
Hifi obsluha


Založený: 04 júl 2018
Príspevky: 15

PríspevokZaslal: Po október 01, 2018 14:02:33    Predmet: Odpovedať s citátom

efičák napísal:
Děkuju za odpověď s výsledkem. Občas se lidi zeptají a nedají vědět jak to dopadlo, protože oni mají hotovo. Smile

Yamaha je krásná a zajímal mne zvuk toho zabudovaného phono předku. Měl by být na MM i na MC.

Poprosím Tě, mohl bys zkusit symetrický vstup Yamahy? XLR PJ PB RS slibuje lepší hodnoty a když je Yamaha plně symetriká, třeba to něco dá. Symetrický kabel stačí levný, třeba z profi, nebo metráže.

Já měl plně symetrický integráč TEAC AB X-10 s symetrikou. Z CDP Teacu s XLR výstupem to bylo o dost lepší.

V každém případě gratuluju k spokojenosti a jsem zvědav, zda odoláš pokušení s dalším zlepšování analogu. Twisted Evil


Jestli by to skutečně mělo být lepší, určitě to co nevidět vyzkouším! Smile

Jen mám dotaz - nevadí, že v gramofonu nemám symetrický výstup a tedy symetrika bude pouze mezi PJ PB RS a Yamahou?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Analóg Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist