Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

2 mensie subwoferi VS 1 vacsi
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12667

PríspevokZaslal: St august 15, 2018 16:19:23    Predmet: Odpovedať s citátom

RedBaron napísal:
Tak ve sluchátkách přece není o čem, tam hraje měnič buď v levém nebo pravém izolovaném náušníku a rovnou do ucha.

No asi jako je ve dne světlo a v noci tma, to je přece jasný, ale i to má nějakou příčinu a vysvětlení.

(Mimochodem, proč je v noci tma byla jednu dobu z velkých otázek kosmologie, a není to tak dávno.)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Fajadefil
Hifista


Založený: 31 júl 2015
Príspevky: 152

PríspevokZaslal: St august 15, 2018 23:59:33    Predmet: BV Odpovedať s citátom

Pan Bunta, ale ved aj v tom clanku co citujete, to mate jasne napisane:
"...precise evaluation of the input direction is nearly impossible on the basis of level differences ALONE."
Klucove je to vyznacene slovicko.
Ukazte mi jedineho zdraveho cloveka na planete, ktory zdroj nizkofrekvencneho zvuku lokalizuje iba za pomoci usi a budem fakt prekvapeny.
Inak clanok, ktory citujete (a honosi sa rokom 2014), vlastne opisuje tzv. duplexnu teoriu binauralnej lokalizacie, ktoru postuloval Strutt v roku 1907 ;
Musite uznat, ze od vtedy sme uz vo fyziologii trosiiiiicku postupili...

Tak par zakladnych faktov, o ktorych sa v r. 1907 este nevedelo:
Pri frekvencii 50 Hz vas mozog zaregistruje zvuk vibracnym zmyslom o cca 17 db skorej ako vase usi. Pri frekvencii 40 Hz je tam dokonca este priepastnejsi rozdiel, pricom ale ide o relativne izolovany pokles prahu sensingu (ktoreho vyznam stale nie je objasneny).
Vo vasom prispevku pisete o ILD (interauralnej vzdialenosti) vo vazbe na moznosti lokalizacie zdroja zvuku. To je spravne.
Avsak preratajte si to na vzdialenosti medzi vasimi plecami a spojte si to s novinkou hore a snad uz pochopite, ze pisat o 150 Hz ako o minimalnej frekvencii, pri ktorej funguje lokalizacia, je chybne.

2 MaG - vid vyssie. Skor to budete citit ako pocut, preto vami naspecifikovane podmienky testu su nerealne. Teda pokial nie ste dikobraz Wink

_________________
ZOTAC ZBOX Win10 ASIO
Topping D90 SE
Topping Pre90
Cambridge Audio 851W
BV Audio F3ROY
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št august 16, 2018 05:58:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano,
citácia:
level differences ALONE
, teda výlučne ILD , ale existuje aj ITD - rozdiel fázy. Do hry vždy vstupujú obidve , podľa kmitočtu. Ale na nízkych kmitočtoch je to pri 15-20cm rozdiele vzdalenosti uší od zdroja zvuku prakticky nedetekovateľný fázový rozdiel (cca 10stupňov na 50Hz).
Samozrejme že nízkofrekvenčný , dostatočne hlasitý zvuk je aj cítiť telom. Ale pre určenie smeru potrebujete dva receptory, smer je určený rozdielom informácií. A dve telá ani dva mozgy nemáme. Ide o určenie smeru zvuku, nie iba o jeho zaregistrovanie. A uši nemáme na pleciach (50-65cm..), ale na hlave (15-20cm).
ILD-interaural level difference, ITD interaural time difference, rozdiely vo vneme uší.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Št august 16, 2018 08:01:31    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Proč by to nemělo jít rozlišit? V reálu jde o to, že na 50 Hz je vlnová délka bezmála 7 m, tj. fázový rozdíl mezi ušima, který jinak vzniká přirozeně u externího zdroje, je už dost malý.

Ak tomu rozumiem, signál zo slúchadiel aj keď je elektronicky otočený do protifázy L vz. R, tak nemá časové opozdenie medzi L a R kanálom. Evidujeme len opačný ak. tlak.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12667

PríspevokZaslal: Št august 16, 2018 08:04:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Pro sinus je to zpoždění o polovinu periody. Jen nevíš, kterej je ten první. Proto to taky pro čistej sinus nemůže z principu fungovat, pokud bude stejná amplituda. Jenomže čistej sinus v reálu neexistuje - musel by trvat nekonečně dlouho. A už jen pohyb hlavy vyvolá změnu (frekvenční rozruch), byť drobnou, ale vyvolá. A je otázka, co všechno si z toho dokáže sluch vzít a využít. To nikdo neví.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Št august 16, 2018 08:27:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Reagoval som v súvislosti na mierov pokus, keď použil len invertujúci zosilňovač. Tam skoro k žiadnemu časovému rozdielu nedošlo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12667

PríspevokZaslal: Št august 16, 2018 08:31:12    Predmet: Odpovedať s citátom

No tak ne, no Rolling Eyes A skoro k žádnému?? Proč potom "skoro"?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11426
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št august 16, 2018 08:42:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Doplnim info, nebol to invertujuci zosilnovac, ktory by mohol generovat nejake oneskorenie, ale umelo vygenerovany signal.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Fajadefil
Hifista


Založený: 31 júl 2015
Príspevky: 152

PríspevokZaslal: Št august 16, 2018 08:50:09    Predmet: BV Odpovedať s citátom

Tak prave hlava je cast tela s najdokonalejsim vibracnym zmyslom, ale tento zmysel je v celom tele,nie len na hlave. Co sa tyka vasej vety,ze na to treba dva receptory.. medzi vasimi plecami mate stovky ak nie tisice receptorov citluvych na vibraciu.
K tomu co pisete - ze dostatocne hlasity nizkofrekvencny zvuk je citit - nie len ze ho je citit, vy ho citite podstatne SKOREJ ako ho pocujete!!
To je ten rozdiel 17 db pri 50 Hz. O 17 db skorej pri tejto frekvencii citite vibraciu, ako pocujete zvuk.
Preto pisem, ze lokalizacia nizkofrekvencneho zvuku DOMINANTNE je v mozgu realizovana na zaklade vibracneho sensingu a nie sluchu ako takeho!

_________________
ZOTAC ZBOX Win10 ASIO
Topping D90 SE
Topping Pre90
Cambridge Audio 851W
BV Audio F3ROY
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12667

PríspevokZaslal: Št august 16, 2018 08:53:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Dobře, ale jak mi může tenhle "vibrační smysl" pomoc při určení směru zdroje zvuku, když ten zvuk má svými fyzikálními parametry jen velmi malý rozptyl hodnot podél celého mého těla? To je to, o čem je tu řeč. Sluch samotný s tím z těchto důvodů končí někde na těch 80 Hz, aspoň tak to plyne z různých experimentů, což je tedy dané hlavně roztečí uší, která na to přestává být dostatečná. Jak to tedy dělá ta vibrační senzorika?

Naposledy upravil MaBat dňa Št august 16, 2018 09:05:48, celkom upravené 3 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11426
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št august 16, 2018 09:02:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Fajadefil, podla mna kecas. Uz i ked porovnavam to co pises a co sa pise napr. v tomto vyskume:
- http://journals.sagepub.com/doi/10.1260/0263-0923.32.1-2.1

Podla obrazkov tam (ak nie som blby ja) tak je nizke frekvencie HLAVOU skor pocut nez citit...
citácia:
The threshold levels for “vibration perceived in the head” ranged from 57 dB(Z) at 80 Hz to 92 dB(Z) at 16 Hz, and were higher than the hearing threshold levels at all eight test frequencies.

a naviac, ta hranica sa este zvysila, ked pouzili aktivne sluchadla s tlmenim nizkych frekvencii...
citácia:
... the present results suggest that the pressure change in the external auditory canal or the deeper area of the ear may contribute to the perception of vibration in the head in subjects exposed to low-frequency noise
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št august 16, 2018 10:03:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Mám pocit, že tu dochádza k dvojakému pochopeniu pojmu "lokalizácia". Raz ako prosté "zachytenie zvuku" a druhý krát ako "určenie polohy zdroja zvuku". A ide o ten druhý prípad.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št august 16, 2018 13:56:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Signál generovaný v REW, priebeh podľa obrázka. Jedná sa o tzv. CEA burst, dá sa voliť kmitočet (na obrázku 50Hz) a opakovanie. Vygeneroval som si 1 minútu dlhý súbor, kde sa bursty opakujú každú sekundu. A toto som upravil tak, že raz som oneskoril L o 1ms (cca 34cm) , raz R. Skúste si to, či niekto dokáže identifikovať kedy je "rýchlejší" L a kedy R. To je totiž jediný rozdiel, o ktorý sa môže ucho pri lokalizácii "oprieť". Download
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Fajadefil
Hifista


Založený: 31 júl 2015
Príspevky: 152

PríspevokZaslal: Št august 16, 2018 15:57:17    Predmet: Miero Odpovedať s citátom

Ten clanok co spominate dokazuje akurat pozitivnu korelaciu medzi percepciou zvuku a vibracnym sensingom.
To je to co som slominal predtym- tieto fenomeny sa nedaju oddelene skumat bez zaznamenavania pokojovych a evokovanych potencialov.
Ta studia len dokazuje, ze percepcia nizkofrekvencneho zvuku je multimodalny vnem.

_________________
ZOTAC ZBOX Win10 ASIO
Topping D90 SE
Topping Pre90
Cambridge Audio 851W
BV Audio F3ROY
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Fajadefil
Hifista


Založený: 31 júl 2015
Príspevky: 152

PríspevokZaslal: Št august 16, 2018 15:58:45    Predmet: BV Odpovedať s citátom

..je to este horsie. Nie len percepcia a lokalizacia, ale este aj lateralizacia zvuku je v hre Very Happy
_________________
ZOTAC ZBOX Win10 ASIO
Topping D90 SE
Topping Pre90
Cambridge Audio 851W
BV Audio F3ROY
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So august 18, 2018 08:22:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Skúsil si ten signál niekto "lokalizovať"? Alebo len "ticho po pěšine"..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zalán Schuster
Hifista - pokročilec


Založený: 30 júl 2011
Príspevky: 270
Bydlisko: Mierová 85

PríspevokZaslal: Ne august 19, 2018 18:46:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Skusil som BV ale tiez cakam dalsich co budu pisat. Tiez som velmi zvedavi. Nebolo by zle opisat alebo nafotografovat miestnost kde ste testovali, aby sme mali predstavu ake boli akusticke podmienky.
_________________
ZS Acoustics
GIK Acoustics pre Slovensko a Česko
Mierová 85
821 05 Bratislava
tel.: +421 905 616 440
zalansch@hotmail.com
http://www.zs-acoustics.com
http://www.gikacoustics.co.uk
www.facebook.com/ZalanSchusterAcoustics
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11426
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne august 19, 2018 19:09:36    Predmet: Odpovedať s citátom

skusil som a kludne napisem i hned: v lokalizacii smeru u mna rozdiel ziadny, ak tam je nejaky rozdiel, tak mozno vo farbe zvuku.

a ak by som si mal vybrat ktory je lepsi, tak (nech nepisem priamo nazov) je to ten co ma MD5 hash rovny 0825284992fc2098da554bb86ff097c9

miestnost u mna doma: 25m^2, z toho koberec 9m^2 + pohovka a kuchynska linka a par policiek.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11426
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po august 20, 2018 07:41:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Este som skusil test s aktivnymi B2031A ... u jednoho suboru (druheho co som oznacil vcera) mi na reprobedni vibruje zlozeny papierik, a u druheho suboru papierik nevibruje...

Inak pekny zvuk, doporucujem vyskusat!
A na tych aktivoch Behringer v blizkom poli a na vyssej hlasitosti je zvuk efektnejsi nez velkych repro... :D
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po august 20, 2018 09:16:31    Predmet: Odpovedať s citátom

2 miero
Tie súbory sú identické až na opačné oneskorenie jedného kanála o 1ms. Takže ak vibruje papierik, tak len nejakým stojatým vlnením v miestnosti, podľa polohy boxu.


Naposledy upravil BV dňa Po august 20, 2018 09:35:53, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11426
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po august 20, 2018 09:34:26    Predmet: Odpovedať s citátom

jj, pripadne i vibraciami stola, na ktorom ich mam polozene ... sice su na gumenych nozickach, ale ani tie neizoluju dokonale

takze za mna ani v blizkom ani v nie tak blizkom poli nepocujem rozdiel v lokalizacii zvuku ... pazvuky nedokonaleho priestoru vsak nieco prezradit mozu
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Po august 20, 2018 10:01:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Nemůže posun druhého kanálu způsobit jiné rozložení stojatých vln? Už jsem se po/naučil, že vše má svůj důvod, akorát jej obvykle neznám...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Fajadefil
Hifista


Založený: 31 júl 2015
Príspevky: 152

PríspevokZaslal: Po august 20, 2018 10:18:15    Predmet: Skusil Odpovedať s citátom

..a musim uprimne napisat, ze oboje mi pride rovnake.
_________________
ZOTAC ZBOX Win10 ASIO
Topping D90 SE
Topping Pre90
Cambridge Audio 851W
BV Audio F3ROY
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po august 20, 2018 10:25:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Určite môže a možno je to príčina (rozdiel dráh cca 35cm, dá sa o vyskúšať v REW , v room simulátore posunom jedného boxu )..Ale nejde o identifikáciu pomocou "vibrujúceho papierika", ale sluchom.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11426
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po august 20, 2018 10:38:53    Predmet: Odpovedať s citátom

ta zmena v ocakavanej L-P polohe je dost mala ... vypocujte si tie signaly 8x zrychlene
- http://mr.ieero.com/pub/temp2018/cea-burst-8x/CEA-Burst_400_44k_16-bitL.flac
- http://mr.ieero.com/pub/temp2018/cea-burst-8x/CEA-Burst_400_44k_16-bitR.flac

Hm, tak nic... ta zmena je totiz po 8x zrychleni i 8x mensia :D
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po august 20, 2018 13:38:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak si to vyskúšaj... 400Hz, oneskorenie 1ms (35cm "hlava")
https://www.edisk.cz/stahni/49961/cea_burst_400_44k_16_bit_l.zip_2.79mb.html/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11426
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po august 20, 2018 13:57:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Hlasim nedostatok v testovacich suboroch - tych 1ms je hrozne vela, ja mam usi vzdialene od seba odhadom 20 cm, takze by som potreboval cca polovicnu hodnotu :-D

Na sluchadlach 50Hz CEA burst posunuty na 0.6ms mi rozlisit ide.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po august 20, 2018 14:05:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak si to dvakrát zrýchli.. Budeš mať 800Hz/0,5ms. Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po august 20, 2018 14:43:01    Predmet: Odpovedať s citátom

uff, "chybička se vloudila", musím sa ospravedlniť.. Ten pôvodný zip súbor s burstom 50Hz bol nesprávny, omylom som dal súbor, kde hrá vždy iba jeden kanál, L alebo R. To na sluchátka ide spoľahlivo rozlíšiť, na boxy podľa rôznych pazvukov okolia, ale nie podľa onskorenia..
Toto je správny odkaz na súbor s burstami 50Hz, kde sú obidva kanály rovnako hlasité , ale jeden je vždy oneskorený o 1ms.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11426
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po august 20, 2018 14:50:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Odkaz ukazuje na subor s rovnakym obsahom aky som stiahol vo stvrtok. A nie je v nom zvuk len v jednom kanali, ale v oboch ako bolo inzerovane.

Ta 1ms IMHO vacsi problem, generuje to neprirodzeny zvuk ktory pojde malokomu lokalizovat i keby to bolo na vyssej frekvencii nez 50Hz.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5  Ďalšia
Strana 3 z 5

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist