Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Virtuální symetrické vstupy/výstupy zvukovky PC (linux)
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zdroje signálu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi september 28, 2018 07:26:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Zajímavé. A zeptal ses jich, zda to měli softwarově zkalibrované? Koeficient druhého kanálu na Juli se mi při opakované kalibraci (pokud není po nějaké době přehřátá pod ní umístěným chladičem CPU) mění max. na 4. desetinném místě, tj. -80dB. Tomu odpovídají i naměřené grafy CMRR.

Samozřejmě nezkalibrované se ty gainy liší, to je jasné.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11427
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi september 28, 2018 10:04:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Nenapada niekoho, ako/preco vznika 12dB rozdiel po zapnuti priemerovania? Resp. ktora z tych dvoch hodnot je spravna (ak vobec nejaka)?

CMMR je merane bielym sumom. Jeden SE kanal do oboch virtualnej symetriky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11427
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi september 28, 2018 10:15:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Pri testovani samostatnym 1kHz signalom je CMMR cca 48dB.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi september 28, 2018 10:20:20    Predmet: Odpovedať s citátom

To průměrování nevím. Leč zeptám se na zapojení při kalibraci vs. měření CMRR - byl vstupem pokaždé jeden a stejný kanál? Nebo jsi kalibroval stereo výstupem a CMRR měříš jen jedním kanálem (L či R)?

Ptám se, protože ta číslo jsou hodně nízká, diametrálně odlišná od Juli, tak čím by to mohlo být. Díky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11427
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi september 28, 2018 11:14:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Jj, aj pri kalibracii bol pouzity jeden a ten isty kanal, ako pri merani.

Upravoval som aj kalibracny skript, ale nechce sa mi verit, ze by to bolo nim:
https://github.com/miero/alsa-emusym


Naposledy upravil miero dňa Pi september 28, 2018 14:00:26, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi september 28, 2018 11:43:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak holt to tak je. Zkusím změřit CMRR na mém NTB.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11427
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi september 28, 2018 12:52:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Ehm, neviem co som spravil (urcite som dotiahol skrutky na balun adapteroch), ale tentokrat meriam takto.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11427
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi september 28, 2018 14:02:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Vylepseny konfiguracny subor a skripty pre kalibraciu vstupu i vystupu:
- https://github.com/miero/alsa-emusym
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi september 28, 2018 19:32:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Ty poslední měření mi přijdou docela ok, ne?

Zjistil jsem, že všechny 4 noťasy doma mají jenom mono mikrofonní vstup, thinkpad i přes dokinu. Tak jsem změřil integrovaný realtek v desktopu, výsledek je opět okolo -50dB (-45 měření CMRR + 3dB měření FR).

Mimochodem, jak dostáváš obě měření do jednoho grafu?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi september 28, 2018 19:38:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to obyč integrovaná zvukovka, šum poměrně vysoký. Leč i zde pomůže virtuál relativní šum snížit. Je ale potřeba říct, že se pro měření virtuální symetrikou zdvojnásobí vstupní rozsah, tudíž v dBV to číslo naroste o 6dBV a tedy v absolutní hodnotě napětí zůstane víceméně stejné.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi september 28, 2018 19:46:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Při měření má virtuál mírně nižší THD. Absolutní číslo je dost vysoké, ale na měření reprovýstupu běžného komerčního zesilovače to může stačit.

Citlivost analogového vstupu zvukovky byla hodně ubraná, generoval jsem téměř max. výstupní signál. Měření jsem nekalibroval, je to jenom na ukázku. Možná by bylo zajímavé zkalibrované měření dBV s max. citlivostí, ale k tomu se asi nedostanu, musel bych pájet jacky pro připojení osciloskopu. To raději rovnou vyrobím ten nízkošumový předzesilovač pro Juli.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11427
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi september 28, 2018 19:49:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak som zistil, ze ked je CMRR rovne, tak je zle skalibrovana zvukovka. A samozrejme som si nasiel aj chybu v skriptoch.

Do jedneho grafu sa da vlozit este jeden ulozenim overlay.

Zmerane vsetko nanovo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi september 28, 2018 20:51:27    Predmet: Odpovedať s citátom

No jo, kalibrace je klíčová. Ještě jednou jsem ji projel a CMRR na realteku kleslo o cca 10dB. Ale měření 1k i bez signálu se nezměnilo.

Mně se při zapnutí průměrování křivka dolů neposouvá, naopak se standardně zužuje. Tedy jednou mi to změřilo velice nízká čísla (-80dB), s hodně křivou charkou a tam se to šoupalo dolů. Od té doby jsem takové měření nezopakoval. Skoro mi přijde, jakoby arta občas změřila jinak (IMO blbě) a pak je to na průměrování citlivé.

I zde se mění vzájemný zisk kanálů s teplotou. Zpočátku docela dost, teď už se to zdá se tak nějak ustálilo. Koeficient gainu v asoundrc se mění na 5. desetinném místě.

Uvidím, co budou dělat větráky s Juli, snad to bude pak držet. Zítra se do nich pustím.

Rozhodně ale neplatí, že by obyč. zvukovka měla CMRR -30dB, jak píše pán z artalabs. Určitě to měřil bez kalibrace.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi september 28, 2018 21:09:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Za malo penez malo muziky. Pusobi to nespolehlive a neseriozne.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi september 28, 2018 21:31:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Zadarmo symetrický vstup s rozumným CMRR a parametry zatím ve všech měřeních vždy minimálně stejnými (obvykle lepšími), než původní SE vstupy (včetně "lepší" zvukovky třídy Juli, kde je šum virtuálu nižší než na nativní symetrice). Spolehlivost 100%, max. dosažitelné CMRR daného HW = jedno spuštění kalibračního skriptu.

Seriozní je pořádná nativní symetrika INAxx apod. Nevšiml jsem si, že by běžný bastlíř tady tímto disponoval. Kolik neprofíků má měřicí přípravek s rozdílovým zesíkem na vstupu, jako ten tvůj?

Raději tuhle virtuální, než měřit nesymetrickými vstupy a pořád řešit zemní smyčky. Nehledě na můstkové digitály, které nesymetrikou změřit nejdou...

Problém je linux, který tu na měření kromě miera a mě nikdo nepoužívá. Všechno má holt svoje ale. Nechť si každý používá, co umí a co mu vyhovuje.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi september 28, 2018 21:46:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Udělat klasický symetrický vstup ze tří operáků mi nepřijde až taková komplikace. Výhoda je, že parametry jsou o dost lepší, nejsou potřeba žádné opakované kalibrace, ale hlavně:
Je to potom zcela nezávislé na operačním systému a vyhodnocovacím programu.

A jako bonus se dá udělat vstupní dělič, případně zesílení pro malé signály a důkladné ochrany vstupu.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi september 28, 2018 22:32:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to určitě jednoduché. Nicméně jsi tu sám nedávno psal něco o pakárně s vybíráním přesných odporů, další krabice, zdroj,... http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=313843#313843

Pro měření reprovýstupů mi stačí 20Vmax nativní symetrika Juli a 5Vmax SE vstupy s virtuálem, symetrické měřicí děliče mám hotové. Pro nízkonapěťová měření postavím dva přemostitelné předzesilovače pro SE vstupy a jejich nepochybně různá zesílení vykompenzuje min. na 5 desetinných míst souběhu (-100dB?) jedno spuštění kalibračního skriptu. V .asoundrc pro ně nakonfiguruji samostatná zařízení s vlastními kalibračními koeficienty, v artě (nebo jiném měřicím softu) postačí zvolit jejich název.

Společnou část koeficientů rovnou nastavím na celou hodnotu dBV pro max. rozsah, abych snadno mohl odečítat rovnou dbV.

Seriózní řešení ala APxxx to logicky není, ale spolehlivé to bude dostatečně. Pro mé účely postačí. Nezávislost na OS mě osobně nepálí, jiný OS nepoužívám 15 let, tak v dohledné době měnit nebudu. Lidi tu plánují nákup poloprofi měřicího zařízení s win-only drivery a měřicím softwarem, tak tam bych měl obavy spíš, co to třeba udělá za pár let s novými verzemi windows, kdy už výrobce třeba ani nemusí fungovat...

Ale opět - nechť si každý postaví a používá, co mu vyhovuje.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11427
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne september 30, 2018 07:42:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Tych autorom spominanych 30dB CMRR bolo naozaj bez kalibracie. Ale v Arte to nebude - bolo by to z pohladu autora neprakticke. Mame pouzit pristrojovy predzosilnovac.

Mne to naopak cisto sotfverove riesenie pride velmi prkticke, i za cenu potreby prekalibrovat vstup po kazdej zmene urovne hlasitosti (u analogovej regulacie na vstupe).

Je trochu otrava, ze po kalibracii treba restartovat Artu, aby ALSA nacitala nove hodnoty. Asi by bol fajn nejaky LADSPA plugin, ktory by siel konfigurovat za behu programu, ale za tu namahu to nestoji.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ne september 30, 2018 08:20:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslím, že v artě jen stačí ikonou vypnout a zapnout nahrávání či generátor. Konfigurace alsy se načítá při každém otevírání zvukovky (snd_open) https://www.alsa-project.org/alsa-doc/alsa-lib/confhooks.html

Kalibraci udělám tak, že do plánovaného vestavěného předzesilovače pro Juli (je na něj prostor mezi cinchi https://raw.githubusercontent.com/pavhofman/measurement-station/master/images/5.jpg ) přidám dvě relátka pro propojení SE výstupů na vstupy, ovládané přes USB. Při startu a po stisknutí ovládacího tlačítka power se provedou rychlé kalibrace základního i předzesíleného zařízení. Napíšu to do pythonu, který už tam stejně hlásí IP adresy. Asi to bude i hlásit relativní změnu koeficientu, abych měl přehled, zda a jak moc se to mění.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ne september 30, 2018 08:29:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Předzesilovač se bude do cesty vkládat opět dvěma relátky přes USB. Spínání udělám přes alsí plugin file - po startu bude odpojený (relátka off), po otevření alsího zařízení high_gain se relátka sepnou a zůstanou držet. Po otevření alsího zařízení low_gain se odpojí. To zabrání klikání relátek při zahájení/ukončení snímání - přepnou se jen při přehození zařízení v artě. Zase to udělám přes ten pořád běžící pythonní servis, aby i rovnou hlásil přehození zařízení. Hodila by se i nějaká ledka, to uvidím, nechci předělávat přední panel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11427
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne september 30, 2018 12:52:05    Predmet: Odpovedať s citátom

u mna stop/start nestaci.

a nebudes radsej kalibrovat vstupy z jedneho vystupu? a popripade potom nasledne vystupy pomocou uz skalibrovanych vstupov? na githube je uz i kalibrator vystupov.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ne september 30, 2018 16:19:13    Predmet: Odpovedať s citátom

No jo, je to jak říkáš, arta (resp. wine) si to pamatuje. Musí si držet už načtenou strukturu snd_pcm_t pro dané zařízení v audio sešně windows někde v https://github.com/wine-mirror/wine/blob/master/dlls/winealsa.drv/mmdevdrv.c .

Zeptám se na mailinglistu, zda není nějaký fígl, jak alsa-lib přinutit, aby to při snd_pcm_open znovu načetl. Je tam např. metoda snd_config_update, možná by ji to chtělo volat před snd_pcm_open v tom driveru, uvidíme. Také je možnost v kalibračním skriptu artu shodit a po dokončení nahodit, ale musí se pak zase prokliknout licence atd...

Kalibraci plánuji dvoufázově - nejdříve se jedním capture kanálem zkalibruje poměr playback kanálů (kalibrace symetrického výstupu) a pak se jedním z playback kanálů zkalibruje poměr capture kanálů (kalibrace symetrických capture zařízení low-gain/high-gain). Ve finále to bude celé v pythonu, protože potřebuju hlídat chybové stavy a komunikovat s dalšími komponentami. Ale tvé skripty rozhodně využiji pro inspiraci a ověření, díky.

Vychází to celé včetně vkládání předzesilovače na pět signálových relátek a tři řídící signály z arduino nano s CH340. Učím si kicad, pak sem dám schéma ke konzultaci. Plošňáky jsem dělal naposledy před hodně dlouhou dobou v Eaglu, k tomu už se vracet nechci.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11427
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne september 30, 2018 17:35:38    Predmet: Odpovedať s citátom

neskusis https://upverter.com/ ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ne september 30, 2018 18:12:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Hezké, díky moc, to je podstatně jednodušší než kicad. Akorát ve firefoxu nefunguje půlka klíčových klávesových zkratek, ale v chrome běží OK.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ne september 30, 2018 21:58:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Upverter je plný chyb, ale dá se. Výborná je rozsáhlá knihovna, vše tam bylo.

Úvodní nástřel přepínatelného preampu, ochran a kalibrace https://raw.githubusercontent.com/pavhofman/measurement-station/master/preamp/preamp-schematics.png . Nakonec jsem relé stáhnul na 4, preamp bude pořád dostávat signál.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11427
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po október 01, 2018 20:18:49    Predmet: Odpovedať s citátom

tak super. ja som skusal hladat nejake tranzistory z danhardovych odrbankov, no nasiel som tak tretinu. ale pridavat sa samozrejme daju, no nejak som na to nemal naladu :-)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut október 02, 2018 14:54:45    Predmet: Odpovedať s citátom

S reloadem konfigurace při otevření zařízení to vypadá nadějně http://mailman.alsa-project.org/pipermail/alsa-devel/2018-October/140605.html + další ve vlákně. Večer vyzkouším, touchnout konfig by bylo triviální řešení.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11427
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut október 02, 2018 17:40:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Super, funguje to. Akurat sa musi zastavit nahravanie i prehravania, co nie je problem, len je treba na to mysliet. Diky! :-)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11427
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut október 02, 2018 18:49:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Este mi napadlo skusit priemerovany vstup z dvoch kanalov. Dava to nepatrne lepsie ciselka THD a THD+N, ale len na nizkych urovniach. Inak asi ziaden prinos.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut október 02, 2018 19:26:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Paráda, takže to funguje. To je výrazné zjednodušení.

miero napísal:
Este mi napadlo skusit priemerovany vstup z dvoch kanalov.


Jak to konkrétně myslíš?

Ad preamp - součástky mám naházené na desce, budou na obou stranách, teď cestičky... dneska zase čas nevyjde, pes už se hlásí o slíbený výběh....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zdroje signálu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5  Ďalšia
Strana 4 z 5

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist