Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

DIY projekt STH12, měření v domácích podmínkách
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št január 10, 2019 09:55:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak naštěstí zrovna s tímhle by šlo ještě poměrně dobře něco dělat. A nebo to tak nechat Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pet007
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 november 2015
Príspevky: 551
Bydlisko: Jablonec n.N.

PríspevokZaslal: Št január 10, 2019 09:56:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Do prazdnin se odtamtud stehuju takze uz s tim nic delat nebudu Smile
Novej obyvako-kuchyn ma 4x9m/ 2.6m strop, zatim jsem nic (radsi) nesimuloval, necham se prekvait, jak to bude vychazet tam. Vydrzkoval sem si alespon jedno misto na sub, naproti planovanemu umisteni repro vedle sedacky - ve forme takovyho stolecku se zaintegrovanym indukcnim nabijenim mobilu (ustupek kvuli WAF). Otazka jestli to tam k necemu bude...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kukin
Nádejný hifista


Založený: 06 august 2008
Príspevky: 74

PríspevokZaslal: Št január 10, 2019 11:06:04    Predmet: Odpovedať s citátom

REW krivky jsou z jednoho mista (poslechu) na gauci, bedny zvlast leva, prava a pak obe dohromady mono (tam je vliv te prave bedny na 2 kHz).
Je pravda ze pri mereni mam v blizkosti te problematicke bedny stolek s ntb, ze ktereho merim, kousek vpravo pak otevrene dvere. Zkusim premistovani veci, zavreni dveri apod.

S Dirac filtrem si pohraju dle doporuceni. Dirac mereni je potom prostorove prumerovana oblast hlavy posluchace na gauci (cca 1.5m siroky pas, kde by byly hlavy posluchacu).

Vysky jsem nijak nestahoval, takhle to hraje s vychozimi biquady od Pet007, prubeh filtru jsme kontrolovali pres SZ. Porad jeste teda nemam zapojen pasivni filtr na driver.

Merim UMIKem "vodorovne", zkusim jeste UMIK svisle (s patricnym kalibracnim souborem).

Holmimpulse nastuduju a promerim.



MaBat napísal:
Abych tomu rozuměl, ty křivky v REW, to už je tedy nějak prostorově průměrované?

DIRAC zkus pustit tedy výš, tady řekněme až někam do 500 Hz, protože takhle to hlavně vůbec nenavazuje na zbytek pásma. Úplně bych se spokojil s korekcí na bílou křivku níže (nějak tak). To bys asi doladil i jen ručně s PEQ s minimální fází, hlavně tedy stahováním největších hrbů dolu, spolu s celkovou pozvolnou ekvalizací i třeba shelving filtrem. Přijde mi, že se to pořád bude snažit o příliš velké podrobnosti. Přidávat tam 10 dB v propadu na 100 Hz taky asi nemusí být úplně nejlepší nápad, stejně jako pod rezonanční frekvencí basreflexu.

Okolo těch 2 kHz je to je tedy zajímavé. Takhle to skoro vypadá, jako kdyby se tam na těch frekvencích někde něco rozkmitalo, tedy že zvuk z té bedny rozkmitává něco poblíž. Kdybych tohle naměřil, zkusil bych každopádně přemístit mikrofon, bednu, popř. věci v místnosti - vysledovat nějaký vliv, protože tohle je fakt nezvyklé, zvlášť tím, jak je to výrazné. Zkus bedny vyměnit L<->R.

Nemáš ty výšky stažené přecijen už příliš? Tohle je optimum, ke kterému jsi došel? Jinak když se odhlédne od modálního pásma, které je takhle vždycky takové, jaké je, tak to vypadá IMHO velice dobře - takový výsledek má spousta lidí už po korekci. A je taky vidět, že bedny už žádnou korekci nepotřebujou.

Teď jen dotáhnout to na basech a přijít na ty 2 kHz...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št január 10, 2019 11:08:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Tu impulzní odezvu nejspíš můžeš jen uložit z REW jako WAV, to nemusíš měřit znovu. Sice s tím nedělám, ale celkem nepochybuju, že to půjde.
Já právě měl za to, že už jsi s výškama hýbal, tak to byl asi někdo jiný.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pet007
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 november 2015
Príspevky: 551
Bydlisko: Jablonec n.N.

PríspevokZaslal: Št január 10, 2019 11:17:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Kukin: (toddle si predpokladam tez zaregistroval v SZ ?)
ještě doplneni:
a] DSP only verze: pro basak ještě zapni inverzi a delay 80us (28mm), pro driver nic.

b] pro hybrid verzi: jen zapnout inverzi pro basak nic dalšího (driver tez nic)

Kdyby nebyla zapla inverze na basaku, bylo by to videt hned, takze to je asi ok....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št január 10, 2019 11:18:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak, a teď klíčová otázka - proč invertovat basák, a ne výškáč? Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pet007
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 november 2015
Príspevky: 551
Bydlisko: Jablonec n.N.

PríspevokZaslal: Št január 10, 2019 11:20:27    Predmet: Odpovedať s citátom

pochopitelne to je uplne jedno Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BlackRider
Hifista - pokročilec


Založený: 11 november 2007
Príspevky: 265
Bydlisko: poblíž Brna

PríspevokZaslal: Št január 10, 2019 11:30:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak ale kdyžuž na reprácích značí + a - ... Very Happy
_________________
POSLECH: PreSonus AudioBox 22VSL > Rotel RMB-1066 / Senn. HD555 mod > miniDSP 4x10 HD > KEF iQ7SE cust.
MĚŘENÍ: Dayton Audio EMM-6 > PreSonus AudioBox 22 VSL > REW / HOLMImpulse > VituixCAD
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Pet007
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 november 2015
Príspevky: 551
Bydlisko: Jablonec n.N.

PríspevokZaslal: Št január 10, 2019 11:36:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Vice bych to nerozpatlaval, at z toho Kukin neni zmatenej Smile proste pro DSP only verzi musi jeden kanal vuci druhemu invertovat a nastavit na nem delay.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kukin
Nádejný hifista


Založený: 06 august 2008
Príspevky: 74

PríspevokZaslal: Št január 10, 2019 13:05:59    Predmet: Odpovedať s citátom

zaregistroval, mám nastavené zpoždění i inverzi pro basák (nyní pro čiště minDSP verzi)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pet007
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 november 2015
Príspevky: 551
Bydlisko: Jablonec n.N.

PríspevokZaslal: Št január 10, 2019 13:40:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Ok.
Jinak jsem nasel fi u nas v Liberci, co umi sehnat bloky filtracni peny 30ppi o rozmerech 50x50x10cm za 525kc/kus, coz by v pripade DIY vyrezani do STH12 nevyslo az tak draho. Dal jsem vznesl dotaz na pripadne zpracovani teto hmoty, uvidime co mi napisou....

Edit: jak jsem cekal, obrabet to neumi, ani netusi kdo by to umel. Nicmene polotovar sehnat umim. Takze zkusim vymyslet nejakou "zhavenou spachtly"....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št január 10, 2019 14:16:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Pet007 napísal:
...obrabet to neumi, ani netusi kdo by to umel.

Zelený ne? Ono dělat to po kuse z kvádrů není zrovna ekonomické.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pet007
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 november 2015
Príspevky: 551
Bydlisko: Jablonec n.N.

PríspevokZaslal: Št január 10, 2019 14:21:55    Predmet: Odpovedať s citátom

To urcite neni....
Zelenmu jeste dluzim vyhybky, takze se ho bojim kontaktovat Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kukin
Nádejný hifista


Založený: 06 august 2008
Príspevky: 74

PríspevokZaslal: Št január 10, 2019 15:51:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Já zkusím ten eurofoam.

EDIT k nastavení miniDSP: matně si vzpomínám, že jsem ty výšky trochu stáhl ekvalizací, doma ověřím jak jsem to nastavil.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št január 10, 2019 16:00:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Šedá teorie, zelený strom života, což? Nakonec je to v reálných podmínkách úplně jinak, než se deklaruje, že.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št január 10, 2019 16:01:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Co je jinak?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pet007
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 november 2015
Príspevky: 551
Bydlisko: Jablonec n.N.

PríspevokZaslal: Št január 10, 2019 16:02:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Jakoze to nema cenu ladit a davat sem obrazky, kdyz je to pak jinak ? Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št január 10, 2019 16:02:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Toho šmejda ignoruj.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kukin
Nádejný hifista


Založený: 06 august 2008
Príspevky: 74

PríspevokZaslal: Št január 10, 2019 20:30:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Takže po menším elaborování (prohození beden, prohození kanálů koncového zesilovače, prohození kanálů na miniDSP, mírné změny v místnosti) bych to shrnul takto: změny v místnosti (závěsy, dveře, posouvání stolku nebo osoby) nemají vliv, taky to nebyly příliš výrazné změny.

Původní měření bylo i se zapnutým EQ pro výšky (útlum -2.7 dB od 2 kHz výš).

Prohazování beden nebo kanálů koncového zesilovače nemá vliv, až prohození kanálů na miniDSP SHD se projevilo odstraněním hrbu na 2 kHz (taky jsem mírně dle REWu dorovnal hlasitosti kanálů). Že by vada výrobku? Zpět už jsem to nedával.

Taky jsem zjistil, že SHD aplikuje zesílení/zeslabení kanálů a zpoždění získané z aplikace DIRAC filtru, i když je tento filtr deaktivovaný (hodnoty vždy zobrazeny v položce routing u SHD). Jeden kanál byl totoiž stále tišší i při vypnutém filtru DIRAC, patrně SW chyba/vlastnost u SHD.

Teď jdu vyzkoušet znovu DIRAC.

Dole je nové měření jendotlivých kanálů v poslechovém místě, bez průměrování, jen vyhlazené.



LR_OK_prohozene_kanaly_DSP_upraven_hlasitost.png
 Description:
 Filesize:  26.68 KB
 Viewed:  85 Time(s)

LR_OK_prohozene_kanaly_DSP_upraven_hlasitost.png




Naposledy upravil kukin dňa Št január 10, 2019 20:39:16, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pet007
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 november 2015
Príspevky: 551
Bydlisko: Jablonec n.N.

PríspevokZaslal: Št január 10, 2019 20:34:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Vida...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kukin
Nádejný hifista


Založený: 06 august 2008
Príspevky: 74

PríspevokZaslal: Št január 10, 2019 20:41:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Upřímně jsem nevěřil, že by byla chyba měla být v bednách, takže jsem rád, že jsem chybu celkové konfigurace odhalil. Taky to chování SHD je trochu zvláštní, ale beru to tak, že je to halt první série.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št január 10, 2019 20:46:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Zelený strom života... Jo, tak takhle vypadají slušné bedny před aplikací DRC Smile
(Je to sice v rozsahu grafu přes 120 dB, což už by některého odborníka mohlo dráždit, ale je to pěkný.)

Ke kráse chybí jen krok...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kukin
Nádejný hifista


Založený: 06 august 2008
Príspevky: 74

PríspevokZaslal: Št január 10, 2019 21:22:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Překalibrovaný DIRAC. Při DIRAC jsou basy s menším dozvukem než bez.


Dirac_impuls.PNG
 Description:
 Filesize:  62.83 KB
 Viewed:  58 Time(s)

Dirac_impuls.PNG



Dirac_20-500Hz.PNG
 Description:
 Filesize:  100.86 KB
 Viewed:  62 Time(s)

Dirac_20-500Hz.PNG


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št január 10, 2019 21:28:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Klidně to můžeš zkusit i rovně, přidat, ubrat, vůbec netvrdím, že to takhle má být nejlepší - teď už si s tím můžeš snadno hrát (nebo to zkusit vzít i celý, co to udělá)...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kukin
Nádejný hifista


Založený: 06 august 2008
Príspevky: 74

PríspevokZaslal: Št január 10, 2019 21:33:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Jasně, zkusím víc nastavení filtrů. Pro úplnost měření REW s DIRAC aktivním (opět poslechové místo bez průměrování).


DIRAC_REW_L_R.png
 Description:
 Filesize:  28.18 KB
 Viewed:  68 Time(s)

DIRAC_REW_L_R.png


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi január 11, 2019 09:00:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Co by k tomu asi napsal Atkinson ve Stereophile.
"This measured performance reveals some superb engineering. No wonder Mr.XY liked it as much as he did."? Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kukin
Nádejný hifista


Založený: 06 august 2008
Príspevky: 74

PríspevokZaslal: Pi január 11, 2019 11:03:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Ještě zkusím samostatnou ekvalizaci basů na jednotlivých kanálech, dle měření.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi január 11, 2019 11:09:47    Predmet: Odpovedať s citátom

To klidně zkus, ale nejspíš zjistíš, že to tak úplně nefunguje. Ty bedny se pak ovlivňují navzájem, když hrají obě, a může to vyjít zas trochu jinak. Může to být neintuitivní, ale např. když hrají obě, může to pak někde hrát i slaběji, než když hraje jen jedna (...).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Michal_jbl 250ti jubilee
Hifista - pokročilec


Založený: 16 február 2018
Príspevky: 335
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Pi január 11, 2019 14:05:54    Predmet: Odpovedať s citátom

godz napísal:

No nato, že nemáš s individuem potrebu ďalšej komunikácie ti moc neverím, individuu už si tu nechal zo tri odkazy. Laughing Ale nevadí. Nemusíš sem dávať trapné odkazy z reprománie. Ešte by si sem mohol na podporu dotiahnuť aj svojich submisívnych kamarádičkov, čo ti tak radi pritakávajú. A prosím ťa čítaj s porozumením! Nevyzývaj mňa na zverejnenie vertikál, najprv ich tu postni ty! A pokiaľ vieš čítať grafy, tak ti musí byť zrejmý jeden rozdiel medzi OSWG, prípadne STH a týmto nepodareným nesymetrickým zvukovodom. A to, že v ose je to prakticky rovné. To znamená, že pokiaľ budem bedne počúvať nemusím ich umiestňovať v "šilhavej" polohe. No a pokiaľ tvrdíš, že horizontálna rovina nie je dôležitá (zvládnu to aj cvičené opice), tak prečo si doteraz NIKDY nezverejnil merania vo vertikálnej rovine a zásobuješ všetky fóra len obrázkami "nedôležitých" horizontálnych charakteristík? Presvedč verejnosť o tom, že aj vo vertikálnej rovine je to také dobré ako v horizontálnej! A Batík ešte raz! Mňa o tom nepresviedčaj ako to je zle! To nie sú moje sústavy ani som ich nekonštruoval! Ja len tvrdím (a posluchová skúsenosť to hovorí tiež), že pokiaľ táto sústava má vo vertikálnej rovine nedostatky, TAK NIE SÚ POČUTEĽNÉ!!! Užší vertikálny sweetspot je dokonca na prospech, menej energie ide do podlahy a stropu. Ale to tu nedávno tvrdil aj Jef 111, len pre teba to nie je argument.
No ale ešte sa vráťme k predmetu tohoto vlákna. Na začiatku je tu obrázok z merania STH v zopár uhloch. No neviem aká je opakovateľnosť projektov s tvojimi zvukovodmi, ale to čo je tu odprezentované naozaj nie je bohviečo. Preto by si mal svoju pozornosť viac sústrediť na korekcie vlastných výtvorov a menej pindať. A čakám na tie tvoje vertikály !!!



Pokud jste přesvědčen, že se bedny s OSWG umísťují "šilhavě" pro kompenzaci zvlnění f charakteristiky v ose... pak je celá diskuse zcela zbytečná... a ona je

Vysvětlování je mrhání časem... myslím, že Vy dobře víte, že ta Vaše horna je silně deficitní a víte i kde a tušíte jak moc... ale manipulacemi a polopravdami, či posunováním významů či zatajováním... se snažíte mlžit.

Ale... mlha je milý pane vidět Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Michal_jbl 250ti jubilee
Hifista - pokročilec


Založený: 16 február 2018
Príspevky: 335
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Pi január 11, 2019 14:34:35    Predmet: Odpovedať s citátom

vanadoo napísal:
Už si predal tie tvoje mrštby 1815? Nikto ten hnoj nechce?

Ak to tvrdí ten kto nedokáže počuť rozdiel v "železe" tak sa nemáme o čom baviť.

Obávam sa, že vy dvaja dokážete počúvať len grafy nič iné a nič viac a ľutujem vás, ak počúvate z miesta merania Laughing Laughing


Ty mršby 1518 mám prosím já... o tom jak hrají je nesmyslné hovořit a kdo to ještě nepochopil, tak vnímání zvuku je neskutečně hrubým nástrojem indikace kvality reprodukce zvuků. O tom, jak dobře jsou technicky provedené a jak objektivně věrně reprodukují se snadno poučíte na samostatném foru k 1518... je tam moře měření. Pokud zpochybníte úlohu měření ve vědě a inženýrství... no.. doufám, že takhle hardcore to nebude.

Ano, namítnete, že vše je o zvukovém dojmu a preferencích… ale pak nejsme v ranku high fidelity... přijeďte prosím ke mně do Brna a já na Vás vyzkouším řadu zcela slepých testů k tomu, co vše neuslyšíte Smile)) Od srovnání různých kompresí po změny hlasitosti v běžné hudbě, přes míru zkreslení různých typů...

A k tomu železu: zkuste se jako technik, pokud jste, zamyslet nad srovnáním "mršby" v řádu mnohdy i nižších desítek dB, které dělají špatně navržené bedny po řád odstupu rušivých (nepravdivých) složek okolo 110 až 120 dB... pokud Vám to celé nepřipadá absurdní (ano, je to samozřejmě jen srovnání nultého přiblížení), pak dále není třeba diskuse. Mimochodem, přivezte jakýkoliv nezprasený zesilovač a já Vám dokážu (po srovnání hlasitosti), že jej od mých BVA nepoznáte Smile (možná bude kapku více šumět).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalšia
Strana 5 z 6

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist