Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Ako zmerat frekvencnu odozvu v miestnosti
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Akustika
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
eLko
Hifista - pokročilec


Založený: 01 apríl 2008
Príspevky: 322

PríspevokZaslal: Ut apríl 01, 2008 23:59:23    Predmet: Ako zmerat frekvencnu odozvu v miestnosti Odpovedať s citátom

Zdravim,

mam k dispozicii laptop s windows vista,mikrofonovy preamp m-audio mobilepre a mic behringer ecm8000.Vie mi niekto prosim poradit,ako mozem zmerat frekvencnu odozvu miestnosti?Aky soft a ako trosku podorbnejsie postupovat?Hral som sa asi 3hodiny s RoomEQWizard.Vobec netusim ako to funguje.Zistil som,ze treba mat tusim nakalibrovany mic,co robia nejake firmy dost draho ci co.Dalej nakalibrovat zvukovku.Vobec neviem,ako nastavim spl meter.Atd....skusil som potom len tak jedno meranie s nejakymi nastaveniami a vysledna krivka bola v rozmedzi +- 30db.

Dakujem za rady
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Coques
Hifista - zaslúžilec


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 762
Bydlisko: CZ

PríspevokZaslal: St apríl 02, 2008 09:17:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Na meranie bud SPL meter alebo nejaky PC FFT analyzer.

* ETF: http://www.etfacoustic.com/
* Sample Champion: http://www.purebits.com/
* Aurora plugins: http://www.ramsete.com/aurora
* MLSSA: http://www.mlssa.com/
* CLIO: http://www.audiomatica.it/
* Audua Speaker Workshop: http://www.speakerworkshop.com/
* The MLS system provided with the Nwfiir Audio Tools suite
* LAUD
* TEF

Na meranie sa pouzivaju bud jednotlive frekvencie, sweep signal alebo ruzovy sum.

Skus pozriet toto.
http://www.duffroomcorrection.com/images/d/de/DRC_Guide_v1.0.pdf
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
eLko
Hifista - pokročilec


Založený: 01 apríl 2008
Príspevky: 322

PríspevokZaslal: St apríl 02, 2008 22:34:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Dik za tipy.Skusim to vyskusat.Este riesim program RoomEQWizard.Ak mi to s nim nepojde,tak vyskusam toto.Skus prosim pozriet na f-sporte.Tam som spravil take iste vlakno.Dik
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Coques
Hifista - zaslúžilec


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 762
Bydlisko: CZ

PríspevokZaslal: Št apríl 03, 2008 07:51:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Skus pozriet vlakna o akustike, nieco podobne sme tu uz riesili. Byt tebou tak sa vykaslem na SPL a skusim DRC + convolver do foobar2000.

Mne staci aj toto vlakno, do ciernej diery prispievat nemienim.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št apríl 03, 2008 11:43:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Co se konkrétně v tomto případě rozumí pod pojmem "frekvenční odezva místnosti" ? Ono to totiž může znamenat spoustu věcí.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
eLko
Hifista - pokročilec


Založený: 01 apríl 2008
Príspevky: 322

PríspevokZaslal: Št apríl 03, 2008 16:58:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Potrebujem zistit frekvencny priebeh mojej zostavy v danej miestnosti,aby som vedel,kde mam zdvihy alebo prepady.A potom podla toho riesit akustiku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Skipy
stepná kengura


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 1290
Bydlisko: Zsolna

PríspevokZaslal: Št apríl 03, 2008 18:31:07    Predmet: Odpovedať s citátom

----------

Naposledy upravil Skipy dňa Ut december 29, 2009 23:52:14, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št apríl 03, 2008 18:33:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Je zapotřebí změřit v optimálním (nebo aspoň nejobvyklejším) poslechovém bodě a va čtyřech bodech v jeho blízkosti - např. 30 cm vlevo, vpravo, vpředu a vzadu - frekvenční charakteristiku s průměrováním na 1/3 oktávy pro každý kanál zvlášť. Příslušné křivky nakreslit nebo vytisknout - každou v jiné barvě nebo nějak jinak graficky odlišené. Anebo vyexportovat do grafického souboru, např. jpeg. S podrobným popisem měřící metodiky a legendou ke křivkám to tady vyvěsit. Já se na to podívám a sdělím, zdali se z toho něco dá poznat nebo ne - a v kladném případě mohu zběžně nastínit, co s tím. Konkrétní postup by už byl předmětem akustického návrhu, což je práce a je k tomu zapotřebí znát dost dalších věcí.

Je mi líto, ale víc se toho tady říci nedá, když se uváží, že se v podstatě neorientuješ ani v měřícíh metodách. Nejradši bych to změřil sám, ale všechno stihnout nelze.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: Št apríl 03, 2008 21:32:16    Predmet: Odpovedať s citátom

O měřící techniku jsem se ještě nezajímal, čekám na Chuck-mic, ale zeptám se. Je k tomu vhodný běžný měřící mikrofón, je jaksi směrový (nepředpokládám, že má kulovou směrovku), nevadí to? Natočí se směrem mezi bedny??? Jaké volit okno?
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
eLko
Hifista - pokročilec


Založený: 01 apríl 2008
Príspevky: 322

PríspevokZaslal: Št apríl 03, 2008 23:59:05    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo

Veru,nemam moc prehlad v meracich metodach.Ale teraz ma to dost chytilo,ako to urobit a citam na forach ako na to.

Zatial mam takuto predstavu,ale to mi musite poradit,ci idem na to spravne,alebo zle.

Mam behringer ecm8000,maudio mobilepre,laptop,soft RoomEQWizard.Nemozem v sr zohnat nejaky jednoduchy hlukomer,aby som nakalibroval spl meter v tom programe.To potrebujem poradit,kde sa to da kupit.

Takze som napojil mic na preamp a potom cez usb do laptopu.Nakalibroval som preamp cez slucku,ze som isiel z vystupu preampu hned do vstupu.Bolo to vysvetlene v tom programe ako,a tak mam teraz uplne rovnu odozvu zvukovky.
Dalej som zistil,ze treba si nechat nakalibrovat mic.To neviem kde sa da urobit,ale nasiel som nejaky univerzalny kalibracny subor na ecm8000,ktory bol vytvoreny na zaklade merania viacerych micov.Rozdiely oproti rovnej krivke su male,na par miestach 1db a na uplne najvyssich frekvenciach na par miestach 2db.
No a este treba nakalibrovat spl meter pomocou vonkajsieho hlukometru,bo ten program nevie,ci hra aparatura 70db alebo 90db.Lenze ten neviem zohnat,tak sa neviem pohnut.
Toto by mala byt cela kalibracia.

Potom meranie sa da urobit bud,ze pojdem z maudia vystupu do preampu,co ale neviem,ci je dobra moznost.Alebo spravim cd s test tonmi a prehram ich cez cd prehravac a nahram krivku cez mic do laptopu.

Mozte mi teda povedat,ci idem na to spravne?
Vdaka
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi apríl 04, 2008 00:48:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to tak možné dělat. Pro měření frekvenční charakteristiky není absolutní kalibrace nutná, ta se potřebuje pouze pro měření hladin hluku a citlivosti reproduktorových soustav.

Vyrábět CD s tóny nedoporučuji, výsledky jsou zpravidla velmi nespolehlivé, poněvadž při tónovém měření vychází frekvenční charakteristika velmi složitá, tj. "divoká" - v důsledku interferencí odražených vln. Existují různé způsoby, jak to obejít, asi nejjednodušší je měřit růžovým šumem a RTA nebo si udělat úzkopásmově filtrované šumy - anebo ještě jedna možnost, tzv. kolísavý tón, tj. úzkopásmově frekvenčně modulovaný sinus. Něco takového jsem kdysi dělal pro testovací disk Stereo&Video anebo teď pro testovací DVD. Je to všechno samozřejmě řešené softwarově, pro generování a filtrování se velmi dobře hodí CoolEdit/Adobe Audition.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Skipy
stepná kengura


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 1290
Bydlisko: Zsolna

PríspevokZaslal: Pi apríl 04, 2008 05:36:41    Predmet: Odpovedať s citátom

eLko napísal:
...Nemozem v sr zohnat nejaky jednoduchy hlukomer,aby som nakalibroval spl meter v tom programe.To potrebujem poradit,kde sa to da kupit.




http://mereni-a-zdroje.conrad.cz/merici-pristroje-a-testery+c2686/mereni-hluku+c2690/

_________________
ars longa, vita brevis
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: Pi apríl 04, 2008 09:59:42    Predmet: Odpovedať s citátom

4 eLko

Akustika místnosti je jistě jeden s faktorů, který hodně ovlivní výsledný zvuk. Nepíšeš ale jaké máš reprodukční vybavení ani o jakou místnost jde.

Je možné, že by Ti stačilo nějaké komerční řešení, třeba v podobě automatické kalibrace zabudované v AVR, stereo zesilovači či "chytrého EQ", než takto se prodírat záludnostmi měření a následné korekce.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
eLko
Hifista - pokročilec


Založený: 01 apríl 2008
Príspevky: 322

PríspevokZaslal: Pi apríl 04, 2008 11:40:52    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo

A ako mi teda doporucujete prehrat testovacie frekvencie na mojej zostave?
Mam v podstate 3 moznosti.
1. ze spravim to cd a nahram micom.Ale to ste mi uz nedoporucili.

2.ten program,co pouzivam,ma vlastny generator.Dokaze spravit tieto signaly:sine wave,pink noise,pink PN,white PN,log sweep,meauserement sweep,linear sweep,square wave
Mohol by som dat vystup z maudia do vstupu na preampe.Cize by sa meralo tak,ze ten program by pustal frekvencie do zostavy a hned by ich aj nahraval cez mic.

3.Moj externy DAC ma usb vstup,cize by som ho napojil na pc.V tom programe zvolil ako vystupne zariadenie a frekvencie sli rovno do dacu a nahravalo by to opat maudio s micom.Pritom vystup na maudiu by musel byt vypnuty.


Skipy

presne toto potrebujem.Do sr by to mali posielat,ze?


Kuba4

Moja zostava:
NAD T535-pouzivam iba ako transport
externy DAC PS Audio Digital Link 3 DAC
preamp PS Audio Trio P-200
aktivne monitory Dynaudio Acoustics BM6A Mk2
aktivny sub Dynaudio SUB250
prepojene symetricky s Krautwire Guru S
pouzivam este sietovy filter Isotek Orion a PS Audio Noise Harvester a su vymenene vsetky sietove kable za Russ Andrews kable

Miestnost premeram,ked budem doma,ale odhadom 4x6.Vzdialenost repro od steny je asi 60cm k basreflexu.Od lavej steny tiez 60 cm,od pravej asi 1,5m,bo tam je pisaci stol.Vzdialenost medzi repro 1,7m.Posluchova vzdialenost cca 2,2m

Veci sa maju tak,ze som momentalne v prenajme a chcem kupit byt,ale ceny su momentalne v ba na strope,tak este par mesiacov pockam.A nechcem volat nejakeho profika,kedze to neni moj byt.Chcem to riesti jednoducho nejakymi panelmi a nemusi to byt perfektne.Ked budem mat svoj byt,tam to spravim uz dokladne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: Pi apríl 04, 2008 11:55:40    Predmet: Odpovedať s citátom

MLSSA?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: Pi apríl 04, 2008 12:11:24    Predmet: Odpovedať s citátom

4 eLko

Jo, tak to je jiná. Bojuj, uč se, zkoušej.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi apríl 04, 2008 12:45:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Keď máš ECM 8000, micpreamp a slušnú zvukovú kartu, tak si stiahni z internetu nejaký freesoft a pomocou MLS metódy to premeraj. Najprv si skús z 1 metra premerať samotnú charakteristiku bední (použi vhodné časové okno) a potom tak ako Ti radí VB, skús merať priamo v posluchovom bode. Porovnaním charakteristiky z 1 m a v posluchovom bode zistíš odchylky. Nie je to celkom presné, ale pre základnú orientáciu Ti to pomôže. Pod 300 Hz však už nič nenameráš.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Coques
Hifista - zaslúžilec


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 762
Bydlisko: CZ

PríspevokZaslal: Pi apríl 04, 2008 14:25:09    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
Pod 300 Hz však už nič nenameráš.


Mozes vysvetlit?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Rob
Hifi expert


Založený: 13 december 2006
Príspevky: 1094
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Pi apríl 04, 2008 14:38:10    Predmet: Odpovedať s citátom

godz napísal:
Pod 300 Hz však už nič nenameráš.


místnost nameráš, bedny už hůř (basák se proto měří v nearfieldu)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi apríl 04, 2008 14:53:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Môžem. Ak meráš MLS metódou, alebou inou impulznou metódou, na vyhodnotenie frekv. charakteristiky je potrebné využiť tzv. priamu vlnu, t.j. takú, ktorá neobsahuje odrazy. Pri vzdialenosti 1 m od meraného subjektu a pri bežnej výške nad podlahou sa dĺžka neodrazenej časti impulzu pohybuje cca od 2,5 do 2,9 ms (dá sa presne vypočítať, je ju na impulznej charakteristike vidieť ). Pri takto nastavenom časovom okne je dolná frekvencia, ktorá je takto zobrazená rovná fd = 1/T kde T je dĺžka časového okna. Pri mnou uvádzaných 2,5 až 2,9 ms to je dokonca ešte viac ako 350 Hz.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi apríl 04, 2008 14:58:20    Predmet: Odpovedať s citátom

To Rob. Jemu prioritne nejde o meranie charakteristiky bedne a je mi jasné že hlboké tóny by musel merať v nearfielde. On chce zistiť ako mu miestnosť "rozhadzuje" charakteristiku a to následne riešiť akustickými úpravami. Ak sa nemýlim, VB tu niekde písal, že akustické úpravy na nízkych tónoch sú aj pre expertov určitým druhom voodoo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Rob
Hifi expert


Založený: 13 december 2006
Príspevky: 1094
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Pi apríl 04, 2008 15:06:46    Predmet: Odpovedať s citátom

no VB měl určitě pravdu, ale možná měl na mysli nižší kmitočty než 300hz. Nicméně když jsme s Coquesem byli u Hlavy a měřili jeho místnost boule na 40hz odpovídala přesně rozměrům místnosti (délce půlvlny) 4m a 3,75m
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi apríl 04, 2008 15:27:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Môže byť, no keby ste mikrofón premiestnili o pol metra ďalej, tak budú výsledky iné. Holt, je to zložité...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Coques
Hifista - zaslúžilec


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 762
Bydlisko: CZ

PríspevokZaslal: Pi apríl 04, 2008 15:31:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Samozrejme, ze budu ine, ale my chceme poznat vysledky v posluchovom mieste, nie ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Rob
Hifi expert


Založený: 13 december 2006
Príspevky: 1094
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Pi apríl 04, 2008 15:46:49    Predmet: Odpovedať s citátom

na nízkých kmitočtech to IMHO příliš jiné nebude, vlny jsou dlouhé, ale vlastně se ve třech rozměrech různě sčítají a odčítají, takže se můžeš trefit do místa kde to bude dost jiné, nezbývá než měřit v matici každých 50x50cm a zanést si to někde do obrázku Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
eLko
Hifista - pokročilec


Založený: 01 apríl 2008
Príspevky: 322

PríspevokZaslal: So apríl 05, 2008 12:32:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Presne tak,nejde mi o bedne ale o miestnost.

Len potrebujem poradit ten postup merania.Netusim,co je to metoda MLSSA.Mam program,kde je generator signalov(vid vyssie).Potreboval by som poradit,ake signaly teda treba na to.Napriklad ci staci sinusova vlna 25hz-20000hz a nahrat to.alebo ako to merat
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: So apríl 05, 2008 14:53:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Nie metóda MLSSA, ale MLS - maximum length sequention - doporučujem Ti trochu poštudovať. Výborným spôsobom o meraniach píše VB v modrom AR číslo 5 z minulého roka. A nezabúdaj, že bedňu potrebuješ zmerať kvôli tomu, aby si pri meraní miestnosti vedel čo spôsobuje bedňa a čo miestnosť.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
eLko
Hifista - pokročilec


Založený: 01 apríl 2008
Príspevky: 322

PríspevokZaslal: So apríl 05, 2008 17:49:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Takze to take jednoduche asi nebude ako som si myslel.

Este otazka.Musim mat vzdy pripojene pc k zostave?Z pc vlastne posielam signaly do zostavy a potom,to co vyjde z repro nahravam?

A ake typy tych signalov?Ja som myslel,ze tam pustim jeden sweep napriklad 20hz-20 000hz a je to.Vidim,ze sa na to asi vykaslem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ne apríl 06, 2008 13:21:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Neviem prečo to vzdávaš, stačí Ti už málo - zohnať software a naučiť sa merať.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: Ne apríl 06, 2008 13:55:32    Predmet: Odpovedať s citátom

eLko klidně tam ten sweep pusť. Sice to bude díky odrazům divoké (hodí se spíš do bezdozvukové komory nebo pokud je mikrofon blízko repro), ale nějak začni. Pak zkus širokospekrtální šum, pak úzkopásmové šumy.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Akustika Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist