Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Vyhořený DAC
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 16, 17, 18 ... 23, 24, 25  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Iné
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5933
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 09:19:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Ak výstup z powerbanky vyzerá tak (zvlnenie) ako je zmerané, tak je namieste otázka, aký má význam také napájanie, aká je výhoda proti zdroju dodávanému ako príslušenstvo k DACu (okrem dobrého pocitu..).. Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 09:32:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Hlavně takove měření nerika nic o chovani regulacni smycky, proto jsem psal, jak se to chova pri tranzientech, ktere urcite generuje spinany zdroj DACu. PMA uz ma ale zaver, ze to urcite neni problem a mam si tu powerbanku koupit sam Rolling Eyes
Muzou tam byt klidne peaky 50V a na takovem měření co udelal PMA se to nepozna, jak to měřit je v kazdem datasheetu slusnejsiho stabilizatoru.
Klisdne mi to Pitrs muze poslat a ja to zmerim poradne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 09:33:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Spektrum je docela bohaté, je ale potřeba odečítat i na ose Y, tj. jednotlivé složky jsou pod 1mV, nicméně vcelku neomezené kmitočtově. P-P zvlnění je 41.6mVpp a to je 0.35% z 12V. V powerbance musí být DC/DC měnič a to naměřené zvlnění přesně odpovídá tomu, co naměřím např. na malých měničích Traco. Není to čistý zdroj a je horší, než lineární zdroj s trafem, co se týče čistoty. Je to ale šikovný zdroj "do kapsy" a možná si to z takového důvodu pořídím.


powerbank-0.88A_spectrums.png
 Description:
 Filesize:  68.32 KB
 Viewed:  123 Time(s)

powerbank-0.88A_spectrums.png



_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 09:35:54    Predmet: Odpovedať s citátom

djrix napísal:

Muzou tam byt klidne peaky 50V


Plácáš nesmysly. Nepovažuju za svou povinnost zveřejňovat všechno, co mi budeš diktovat.



powerbanka-regulaces.png
 Description:
 Filesize:  37.64 KB
 Viewed:  121 Time(s)

powerbanka-regulaces.png



_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 10:06:05    Predmet: Odpovedať s citátom

20V peak? Tak uz vime proc ten dac umřel. A doplnuj prosim k grafum podmínky za jakych byly měřeny, jinak je to nic nerikajici.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 10:08:58    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:


Plácáš nesmysly.


Co kobretne? Ze se to nemuze stat, nebo ze to je misto 50V jen 20? Rolling Eyes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 10:19:15    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Je to ale šikovný zdroj "do kapsy" a možná si to z takového důvodu pořídím.

Na dobití telefonu asi dobrý, ale jinak bych se takovým zdrojům spíš vyhnul...

Pro audio by neměl být problém sestavit zdroj z více článků s lineárním regulátorem. Jenom nabíjení bude složitější, než u NiCd nebo NiMH.

Tak mě napadá, co použít akumulátor pro akuvrtačku ? Tam žádný spínaný zdroj není, je k tomu luxusní nabíječka, která ho dobije za půl hodiny a kapacita 3 Ah nemusí být marná. A dobastlit k tomu regulátor s pojistkami proti předpětí lze celkem snadno.

_________________
Cui bono ?


Naposledy upravil opa dňa Pi január 25, 2019 10:55:13, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 10:54:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Jestli si ale někdo myslí, že ten dodávaný AC/DC adaptér 230/12V=/2A co se dodává s RME ADI dává "čistší" napájecí napětí, než ta powerbanka, tak se šeredně plete. Adaptér má víc než dvojnásobné p-p špičky + NF zvlnění, které powerbanka nemá. Proud 0.88A. Powerbanka dává čistší napětí. Jedině externí lineární zdroj by byl lepší, než powerbanka.


adapter ripple 0.88As.png
 Description:
 Filesize:  44.56 KB
 Viewed:  113 Time(s)

adapter ripple 0.88As.png



_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5933
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 11:01:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Ono to zvlnenie je asi "putna", vnútri sú aj tak DC/DC meniče..Možno by ešte bolo zaujímavé vidieť, čo urobí ten dodávaný zdroj pri rovnakej zmene záťaže.
A vzadu na DACe je jasne napísané 9-15V DC. Takže 20V je mimo limit, 50x vydržalo, 51.x to strelilo..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 11:12:22    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
.Možno by ešte bolo zaujímavé vidieť, čo urobí ten dodávaný zdroj pri rovnakej zmene záťaže.
A vzadu na DACe je jasne napísané 9-15V DC. Takže 20V je mimo limit, 50x vydržalo, 51.x to strelilo..


Je to o něco lepší, ale 20V to umí taky, je to taky impulsní zdroj. Změna zátěže 0.88A/1.75A v obou případech. Jsou to tak trochu IMO spekulace, nevíme, jak se mění zátěž v RME (manuál udává standby odběr a odběr při funkci), časové průběhy atd. Taky nevíme, jestli nemají na vstupu nějakou ochranu nad 15V která by určitě ty krátké špičky. Znovu říkám, spekulace a nic víc, vlastně celé to vlákno jsou jen spekulace.



adapter_regulaces.png
 Description:
 Filesize:  13.81 KB
 Viewed:  90 Time(s)

adapter_regulaces.png



_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 11:18:34    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
A vzadu na DACe je jasne napísané 9-15V DC. Takže 20V je mimo limit, 50x vydržalo, 51.x to strelilo..

Tipuji, že to 9-15V DC znamená, že to lze napájet adaptérem, který má na štítku buďto 9V nebo 10V nebo ... 15V DC. Těžko to ale bude znamenat, že pokud se zvolí adaptér, který má na štítku 15V DC, tak napětí nesmí ani na pikosekundu o milivolt překročit 15V, protože to, jak spínané adaptéry fungují, snad ví každý normální výrobce.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 11:22:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Souhlas.

Ten můj test 0.88A/1.75A by měl být dost realistický, pdf manuál říká klidový odběr 0.85A a max. 22W, což je 1.83A.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5933
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 11:33:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Súhlas, že sú to do značnej miery špekulácie.. Ale určite oveľa viac podložené ako hypotéza, že príčinou bol signálový prepoj medzi preampom a koncom,ktorý len preamp pripojil na potenciál zvyšných komponentov...
Celé to jednoducho vyzerá na náhodnú závadu zdroja DACu, kde na 99,9% nebude nič iné poškodené. Možno všetky dymové efekty znamenajú len nejakú vyhorenú tlmivku alebo odpor v napájaní..Ale to sú zase len špekulácie Wink .
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 14:46:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Já jsem se místo "rádobyoddělováků" rozhodl pro jinou cestu, viz foto. Třída II, přívodní šňůra i výstupní zásuvka dvouvodičové. Kolík se nekoná. Unikající proudy ze sekundáru do primární PE v rozvodu jsou 1,5uA a 6,2uA. To ujde. Využít to chci hlavně pro osciloskop a měřicí přístroje. 230/230, 250VA.

A když z toho napájím notebook, tak je hned na PicoScope čisto i na nejcitlivějším rozsahu, kam jinak pronikal dost viditělně kmitočet SMPS.



oddelovak.jpg
 Description:
 Filesize:  195.75 KB
 Viewed:  138 Time(s)

oddelovak.jpg



_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 15:18:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Ta spicka mozna bude vic nez 20V,kdyz se to roztahne a skopek bude mitdostatecne vzorkovani. Pro replikovani stavu pri kterem doslo k odpaleni dacu, by bylo zajimavejsi se podivat jak to vypada treba z nuloveho odberu kdy ta powerbanka relaxuje na tech 1.8A,k poruse doslo pri zapnuti.
Samozrejme,ze vyrobce by to mel mit osetreno transilem aby ho takove spicky neodpraskly, jestli ho tam RME ma se asi bez schematu nedozvime.

Btw k tomu napajeni 9-15V,pri 8.5V uz dac odmitne fungovat, tak je otazka kolik je tam rezerva nahoru.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 16:33:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Bylo to měřené se vzorkováním 10ns, tj. Fs=100MHz. To by mohlo stačit,ne?

Pokud ten vstup napájení nesnese přepětí 20V po dobu cca 200ns (nanosekund!!!), tak nevyhoví ani omylem závazným normám na ESD zkoušky, imitující statický výboj z lidského těla.



powerbanka-regulace2s.png
 Description:
 Filesize:  64.98 KB
 Viewed:  81 Time(s)

powerbanka-regulace2s.png



powerbanka_regulace.pdf
 Description:

Download
 Filename:  powerbanka_regulace.pdf
 Filesize:  35.04 KB
 Downloaded:  86 Time(s)


_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
WaVe_99
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 december 2006
Príspevky: 688

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 17:55:04    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Správne, nič nebezpečné sa nedeje. Ale nepríjemné ano, kým sa tie prístroje nespoja signálovými káblami, tak budú medzi sebou "kopať" (to je tých tých 120V, čo nameral PMA).


Moc děkuji za vysvětlení.

_________________
Omlouvám se, jsem hifitele Smile

Když se na světe objeví opravdový génius, pozná se podle toho znamení,že se všichni hlupci proti němu spolčí. JONATHAN SWIFT
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 19:05:35    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA: Buďto to tu nezaznělo a nebo jsem to přehlédl: řešil jste / řešíte / budete řešit úpravu Pítrsova oddělováku - konkrétně odstranění té hrůzy s různě zapojenými výstupními zásuvkami?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 19:09:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Dohoda je, ze ne, nebude pouzivat zasuvky 5 a 6. Tak jako tak to ma uz doma, velke komponenty tu byly jen vcera.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1500

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 20:36:41    Predmet: Odpovedať s citátom

a nema Pitrs problem s tym ze prinos pracky posudzoval za inych podmienok? Teda tak, ze mal minimalne koncovy zosilnovac napojeny na 5 alebo 6 ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 20:47:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Zrovna v tomto konkrétním případě by to asi nijak zásadně vadit nemělo, protože (pokud se nepletu) tak u koncáku sice je "kolík" (PE) přívodní zásuvky 230V připojen na skříň zesilovače, ale není propojen s "analogovou zemí" koncáku (s CINCH a XLR vstupy atd.). Čili ani zbytek sestavy nebyl galvanicky propojen se "zemí před oddělovákem".
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Odar
Hifi inventar


Založený: 14 december 2009
Príspevky: 3180

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 20:49:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Pozitivne, ze dostal rozum a nechal to na odbornika a nie na samanov z kablo_podlozko_a_dalsich_picovin fora.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
WaVe_99
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 december 2006
Príspevky: 688

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 21:47:07    Predmet: Odpovedať s citátom

No, každopádně, PMA, respekt za pomoc Pítrsovi a koneckonců i ostatním vlastníkům...
_________________
Omlouvám se, jsem hifitele Smile

Když se na světe objeví opravdový génius, pozná se podle toho znamení,že se všichni hlupci proti němu spolčí. JONATHAN SWIFT
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 21:53:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Potíž je v tom, že různé výrobní kusy těch praček jsou zřejmě zapojené různě, takže nevím, jestli poznatky z Pítrsova kusu se dají přenést na jiné kusy.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
moses
Hifi expert


Založený: 17 november 2012
Príspevky: 1901

PríspevokZaslal: Pi január 25, 2019 23:11:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Ako je ale mozne, ze ten isty model je inak zapojeny? Boli to ine revizie? Vyrobca mal iba zly den? Fusoval do toho este nejaky hobby elektrikar?
_________________
SET01: PC + CA DacMagic Plus + KRK Rokit 4 G3 SET02: NTB + Echo Indigo IOx + Beyerdynamic DT 831 SET03: HTPC + ASUS Xonar STX + Bryston BP4 + Behringer TRUTH B3030A SET04: MP + AudioQuest Dragonfly Black + Sennheiser HD 25-C II
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: So január 26, 2019 02:16:27    Predmet: Odpovedať s citátom

To všechno jsou legitimní otázky na výrobce. Osobně jsem přesvědčen, že tenhle pseudooddělovák by v jakékoliv verzi neměl zapojovat a provozovat laik.
_________________
---
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: So január 26, 2019 08:42:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Verze neoddělováku, kterou má Pytell, je podle mě z hlediska bezpečnosti v pořádku i pro laika, protože "kolíky" všech výstupních zásuvek jsou navzájem propojené a současně připojené na přívodní "kolík". Čili je to takový vícezásuvkový prodlužovák se síťovým filtrem. Pochybovat se dá maximálně o tom vzájemném propojení "kolíků" přes plošný spoj.

Pítrsova verze je samozřejmě zapojená naprosto špatně.

A kdo neví, jakou má verzi, by si měl (ne)oddělovák minimálně "propísknout" (pokud to umí) nebo si ho nechat zkontrolovat a v případě potřeby opravit odborníkem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So január 26, 2019 12:04:16    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Já jsem se místo "rádobyoddělováků" rozhodl pro jinou cestu, viz foto. Třída II, přívodní šňůra i výstupní zásuvka dvouvodičové. Kolík se nekoná. Unikající proudy ze sekundáru do primární PE v rozvodu jsou 1,5uA a 6,2uA. To ujde. Využít to chci hlavně pro osciloskop a měřicí přístroje. 230/230, 250VA.

A když z toho napájím notebook, tak je hned na PicoScope čisto i na nejcitlivějším rozsahu, kam jinak pronikal dost viditělně kmitočet SMPS.


Moc hezká věcička ! A ani to není drahý. Malé unikající proudy ukazují na dobrou konstrukci trafa.
Mě by klidně stačilo k osciloskopu i menší provedení - 100W s velkou rezervou.
https://www.tme.eu/cz/details/df-680100029/bezpecnostni-transformatory/df-electric/680100029/
Myslíš, že v tomto provedení na lištu bude trafo srovnatelné kvality s malou kapacitou mezi primárem a sekundárem ?

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: So január 26, 2019 14:15:33    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:


Moc hezká věcička ! A ani to není drahý. Malé unikající proudy ukazují na dobrou konstrukci trafa.
Mě by klidně stačilo k osciloskopu i menší provedení - 100W s velkou rezervou.
https://www.tme.eu/cz/details/df-680100029/bezpecnostni-transformatory/df-electric/680100029/
Myslíš, že v tomto provedení na lištu bude trafo srovnatelné kvality s malou kapacitou mezi primárem a sekundárem ?


Ahoj Vláďo, jo, cena je velmi rozumná. Dělal jsem ještě trochu solidnější měření, kapacita mezi primárem a sekundárem je 147pF, kterýkoliv vývod primáru proti kterémukoliv na sekundáru.

Jestli to lištové provedení bude mít stejnou kapacitu, si netroufnu odhadovat. Pokud použijí stejnou konstrukci trafa, tak asi ano, ale jaké je tam trafo, nevím.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So január 26, 2019 15:27:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Jasně, musí se to zkusit.
Ale ještě jeden pohled na věc. Kdyby přívod k trafu byl třívodičový, trafo mělo stínící vinutí a na tom stínění PE ? Jinak všechno ve dvojce, zcela izolované.
Kapacita sekundáru proti zemi by možná byla větší, ale unikající proud minimální, protože by ho stáhlo na zem to stínění. Nebyla by to nakonec ta nejlepší varianta ?

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Iné Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 16, 17, 18 ... 23, 24, 25  Ďalšia
Strana 17 z 25

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist