Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Test chipů TDA1541

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> DAC
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
bassaqq
Hifi obsluha


Založený: 24 november 2013
Príspevky: 16

PríspevokZaslal: St december 05, 2018 12:19:25    Predmet: Test chipů TDA1541 Odpovedať s citátom

Ahoj,

chtěl bych se s vámi podělit o vlastní zkušenost s různými TDA čipy a různými DAC zařízeními, které mi prošly rukama a mám naposlouchané. Zaměřím se především na Arcam Delta Black Box 2 a Musical Fidelity Digilog, které mi dodnes zůstaly doma a aktivně je přepojuji dle chuti. Má preference rockové hudby je tak nějak s TDA prostě spjata - přijde mi poslech starých Kiss, Metallicy, Maidenů, Judas s tímto chipem asi nejautentičtější k dané době. Mám rád, když to zní tak, jak to asi bylo nahrané a dokážu odpustit detaily, pokud to zachová autentický a muzikální charakter. Nesmí to být suchý digitál, který člověk snadno najde u novějších chipů.

Sestava
Zdroj: Logitech Squeezebox Duet (modifikace viz Lampizator) s vlastním lineárním zdrojem - za mě je to skvělý transport, ikdyž se někomu příčí značka Logitech.
DAC: Musical Fidelity Digilog, Arcam delta black box
Preamp: McIntosh C29
Zesilovač: stereo konec McIntosh MC2250
Bedny: Infinity Renaissance 90
Kabeláž: VDH MC Silver IT mezi DAC a preamp, japonské hand made 99.99999% monokrystalická měď preamp - zesík, repro kabel stejný japan, digitální propojovací Oyaide DB-510 nebo Belden 1649A, napájecí kabel k DACu je Sroll, zbytek je obyč originál šňůra (určitě půjde pryč do budoucna)

Pár slov k samotným DACům. Co se týče kvality zpracování venku i uvnitř, tak MF je prostě o kus dál. Kvalitnější patice pro chip, lepší součástky...ikdyž uvnitř je jen jeden toroid vs. 2 trafa u Arcama. Arcam jsem nechal modifikovat (kondíky, přívodní filtr v napájecím konektoru, výměna konektorů a další). MF mi i se seriovým kabelem přijde tak nějak lepší, čistší, přirozenější. Čipy byly zkoušeny na obou DACech a následující shrnutí je tak nějak vypíchnutý charakter z obou DACů. Celkově jsem se ale vždy raději vracel k MF, které je opravdu pro mě tím nej v poměru užitná hodnota/cena (když nepočítám Nakamichi řadu 1000 a Marantz Project D1, které si za jejich cenu nehodlám pořídit).

TDA1541A - toto je klasický příklad "mainstream" chipu, který má tak nějak všechno z rodiny TDA v sobě. Není ničím "dokonalý", ničím nevyčnívá ani mu nechybí (krom přesnosti a rozlišení v porovnání s vyššími chipy). Prostě neurazí, je živý a pokud jste neslyšeli S1 nebo S2 korunkové, tak ho budete mít rádi tak, jak je.

TDA1541 R1 - toto je asi nejvyváženější čip v poměru cena/výkon. Zní lépe, detailnější, pevněji než verze "A", dá se sehnat za pár stovek doslova a rozhodně se nedá šlápnout vedle. Najdou se i tací, kteří preferují tuto variantu před nejvyššíma verzema "S". Milé překvapení testu.

TDA1541 S1 - zde nastává zcela podstatná změna. Celkový projev je lehce pomalejší, vše se uklidní, dostane víc rozlišení avšak člověk může nastat pocitu, že jaksi chybí živost. Nic nedělá špatně, jen ta hudba trochu "zestárla". Zvuk je skvěle pevný, razantní a dominantní. Toto je z celé rodiny TDA nejvíc zvukově podobné moderním DACům dle mého názoru. Je hodně cítit digitálem, vše je jaksi filtrováno a zůstává jen podstatná informace. Možná právě až trošku na úkor živosti. Pro některé aplikace může být vhodné, někde zas se nemusí líbit. Určitě po této zkušenosti už bych se bezhlavě nehnal po něm s vidinou "že to bude hrát líp". Hraje to prostě jinak - víc dospěle a moderněji.

TDA1541 S2 - toto je velice těžké hodnotit. Investoval jsem do něj nemalé peníze s velkým očekáváním. Autentický čip 97 rok made in Tchaj-wan. Na tomto by mě mohl kdekdo dostat, protože zní dost odlišně od zbytku TDA. Basy a středy byly poděděny z rodiny, avšak jaksi dotaženy k maximálním možnostem (rozlišení, detail, informace) čipu. Nastalo přepnutí do 4k detailu z HD obrazně řečeno. Jakoby se vrátila živost z bezkorunkových čipů, přidalo se pár bitů rozlišení a to vše se hodilo do hedvábného závoje. Kdyby mi někdo při slepém poslechu řekl, že to není TDA, dokázal bych mu věřit. Vše je delikátní jako ubytování v 5* hotelu. Je to hodně jemný, ale přitom stále razantní a důrazný čip na basech. Někdy je to super, někdy možná lehce na škodu. Zde snad ještě více nepřátel může získat právě díky hedvábným výškám, které nedráždí ucho jako ostrý Sabre, ale zas někdy by neškodilo více razance. Celkově ale o dost živější projev mě přesvědčil o tom, že zůstane v patici. Smrtelná kombinace může ovšem nastat při párování s elektronkama (tady by ty výšky už tuplem nebyly ono).

Závěrem bych chtěl říci, že bezhlavé honění za korunkovými čipy, kterých je už pomálu a jsou čím dál dražší bez rozmyslu nad celkovým dopadem na zvuk je nesmysl. Korunka rozhodně neznamená automaticky lepší zvuk. Může a nemusí! Každý čip má svůj vlastní charakter a to je potřeba vzít v potaz. Změna čipu je opravdu silně postřehnutelná a u mě třeba byla víc než modifikace sériového stavu!

Pokud by měl někdo jakýkoliv dotaz/doporučení tak neváhejte to sem napsat, rád se podělím o zkušenosti a třeba i pomůžu ušetřit pár tisícovek za čip (v případe S2 i trochu více než jen pár...).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BK
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 december 2016
Príspevky: 723

PríspevokZaslal: Po december 24, 2018 12:47:24    Predmet: Odpovedať s citátom

A mas k dispozicii frekvencne charakteristiky tych cipov respektive toho co si uz realne pocul ?
Myslel som si ze len pri predaji aut sa tak klame ale sledujem ze high-end tiez nie je vynimkou Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> DAC Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist