Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

plosaky
Choď na stránku 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Iné
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
ferenc
Hifi expert


Založený: 29 október 2006
Príspevky: 1909
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut december 12, 2006 17:17:42    Predmet: plosaky Odpovedať s citátom

minule ma sundal predavac v elektroobchode:
ked som mu ukazal profi dosku kupenu z ameriky na moj buduci sluchatkac a nemal konektory do rozostupu dier, ktore tam boli, tak mi povedal nech si tu dosku spravim znovu - vraj on by to zmakol za 10 min...

naposledy som skusal robit plosak sam na strednej skole s tym smiesnym perom a potom sme to leptali, odvtedy obcas skusam - maximalne tak osadzam hotove dosky..
kedze doba pokrocila, povedzme ze teraz mam k dispozicii PC s nejakym softom, tlaciaren a material...
mate nejaky slusny sposob ako robit dosky ? nejaka cista a spolahliva cesta, aby to moc nesmrdelo a aby som nezadrbal polovicu bytu - nechcem aby ma zena vyrazila aj s plosakmi .. Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Skipy
stepná kengura


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 1290
Bydlisko: Zsolna

PríspevokZaslal: Ut december 12, 2006 17:30:48    Predmet: Odpovedať s citátom



Naposledy upravil Skipy dňa Ut apríl 24, 2012 22:29:05, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jardag
Hifista - zaslúžilec


Založený: 05 október 2006
Príspevky: 685
Bydlisko: Čr

PríspevokZaslal: Ut december 12, 2006 17:38:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Jo taky jsem maloval rozpuštěnou kalafunou v té sadě, ale nějak nemůžu sehnat ty pera. Kalafunu na prase mám.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Skipy
stepná kengura


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 1290
Bydlisko: Zsolna

PríspevokZaslal: Ut december 12, 2006 17:48:41    Predmet: Odpovedať s citátom



Naposledy upravil Skipy dňa Ut apríl 24, 2012 22:29:25, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
coffee
Hifi expert


Založený: 04 október 2006
Príspevky: 2324
Bydlisko: různě

PríspevokZaslal: Ut december 12, 2006 18:28:24    Predmet: Odpovedať s citátom

...

Naposledy upravil coffee dňa Pi jún 04, 2010 22:34:20, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4855
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut december 12, 2006 20:10:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Výroba DPS není má nejoblíbenější činnost, ale často není jiná možnost. Dříve (před cca 15 lety, než jsem přešel k PC, od kterých jsem se zase nedávno vrátil k elektronice), jsem je kreslil lihovou barvičkou klasicky - jehlou přes pauzák označit díry a trubičkovým perem nakreslit spoje.

Nyní mám již větší nároky a jsem taky línější. PCB nakreslím v eaglu (chci již mít standardizované rozteče pro součástky, konektory, pin headery atd., nebaví mě kontrolovat správnost spojů) a vytisknu na laserovce na běžnou fólii na zpětnou projekci A4 za 10Kč. Je potřeba, aby tiskárna tiskla po celé ploše a nevynechávala čáry. Často jsou tam světlejší čáry. Dříve jsem je retušoval lihovým fixem, ale ten mi obvykle naleptal napečený toner, takže už to nedělám - kupodivu se světlejšími místy nemívám při osvitu problém.

Koupil jsem si nástřik na desku ve spreji i UV průhledný sprej na papír, ale ani jedno se mi neosvědčilo. Nástřik jsem nikdy neudělal rovnoměrný a pokaždé byl jinak tlustý, UV zprůhledňující sprej mi taky nějak nefungoval.

Kupuji již nastříkané desky, nejsou o moc dražší než bez nástřiku. Desku řežu na správný rozměr při ztlumeném světle normální žárovky, snažím se rychle (i když to asi není nic kritického).

Pro vyvolávání jsem si v bazaru koupil horské sluníčko za 250Kč - 4 trubice, celkem 75W. Předlohu přilepím zahnutou izolepou na desku (pozor - hrany izolepy asi lámou světlo a občas na desce zůstanou) a zatížím 5mm nepoškrabanou plexisklovou deskou. Původně jsem dle návodu na webu používal sklo, ale s tím to moc nešlo - asi z principu zachycuje hodně UV záření Smile

Osvit jsem si zkoušel na malých destičkách, došel jsem ke kombinaci 8 minut při vzdálenosti sluníčka od desky 20cm. U každého to bude jinak.

Pak desku vyvolám ve vývojce (EF10 z GESu, mám to již naředěné v PETce). Mělo by se to dělat za tepla, já mám dílnu v nevytápěném sklepě, vývojka má tak 10 stupňů. Opatrně desku omývám vatou na špejli, abych odplavoval osvícenou vrstvu. Tak za 2 minuty vyleze čistá měď a hned přestanu. Párkrát jsem to převyvolal (podleptání), nebo ještě nebyla měď úplně holá. To se taky podleptalo, protože i tenká vrstva laku je docela odolná a pěkně trvá, než se chlorid prožere k mědi. Neboj se, že cesty kryté lakem jsou jenom mírně znatelné, lak je při leptání opravdu odolný.

Pak desku opláchnu pod vodou, trochu osuším fénem (asi není nutné) a nechám plavat mědí dolů v chloridu železitém (taky z GESu).
má být teplý, můj má svých 10 stupňů. Chlorid používám opakovaně, měď v PETce klesne ke dnu. S novým to leptá tak 10 minut, se starším i 20 min. Průběžně to kontroluji. Jakmile je měď pryč, je tmavý chlorid vidět shora z rubu desky. Mám velkou plastovou pinzetu, ale často to pak beru rukou - za den jsou fleky pryč Smile Nic z toho nijak nesmrdí, žena ani nepozná, že děláš DPS (pokud nevyleješ chlorid na podlahu, to je konečná Smile ).

Pak už jenom omýt lak acetonem a natřít kalafunou v lihu. Pak teprve vrtat (další opruz - zlaté SMD Smile ) Četl jsem, že se ani lak mít nemusí a spoje pak chrání (při letování se teplem roztaví), ale to jsem ještě nezkoušel.

Oboustranné desky jsem ještě nedělal. Sloužitou oboustrannou desku s prokovy na (skoro již rok) připravovaný zesík s TK2050 (rozteče 0,65mm) si necháme udělat profi.

Přiznám se, že když je možnost, radši si koupím DPS hotovou od profíka, pěkně s pájecí maskou, pocínovanými ploškami a třeba i potiskem Smile To je pak radost letovat a pravděpodobnost třeba propojení sousedních plošek cínem je mnohem nižší.

Rád se nechám poučit, jaké máte své zkušenosti a fígle. Pořád je co zlepšovat.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
pistole
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 679
Bydlisko: severní čechy

PríspevokZaslal: St december 13, 2006 17:53:08    Predmet: Odpovedať s citátom

tohle taky už neřeším. dps navrhnu v eaglu výsledek pošlu mailem třeba na
http://www.volny.cz/plspoj/ když jde o prototypy nebo na tom moc nezáleží a nebo třeba sem pokud chci vymazlenou desku http://www.marpos.cz/ a je klid. Svinit se s tím doma nemá cenu. Nestojí to tolik a jenom pošleš mailem a vyzvedněš si balíček
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
Jirik
Hifista - pokročilec


Založený: 12 december 2006
Príspevky: 258
Bydlisko: Ostrava

PríspevokZaslal: Po január 15, 2007 10:36:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Nedávno jsem se taky po mnohaleté odmlce vrátil k bastlení. Spáchal jsem sluchátkáč. Desku na zdroj jsem kreslil ještě rukou, ale nebylo to ono. Druhou desku na samotný sluchátkáč jsem už kreslil v eaglu. Zkoušel jsem to doma tvořit fotocestou, ale narazil jsem na problém s tiskem předlohy, respektive na prblém sehnání správné fólie pro tisk. Po několika měsících jsem to vzdal a poslal návrh (tak jak píše pistole) na http://www.volny.cz/plspoj/ . Za týden byla deska doma (i s filmovou předlohou pro další kopie desky). Ceny parádní, rychlé jednání, díry předvrtány. Sice je to jen holá deska bez pájivé masky atd. ale za ty prachy.... Příště je určitě opět využiju.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
ferenc
Hifi expert


Založený: 29 október 2006
Príspevky: 1909
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po január 15, 2007 10:40:21    Predmet: Odpovedať s citátom

aku velku si tu dosku mal a kolko to stalo ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Jirik
Hifista - pokročilec


Založený: 12 december 2006
Príspevky: 258
Bydlisko: Ostrava

PríspevokZaslal: Po január 15, 2007 10:45:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Deska byla velká cca 10x6 cm. Vrtaná deska+film vyšla na 130 Kč + 50 Kč poštovné a balné. Když spočteš všechen potřebný materiál a čas, co je k výrobě doma potřeba, tak se to podle mě takhle vyplatí. Ušetřený čas pak můžeš strávit s rodinou, nebo poslechem Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Troton
Site Admin


Založený: 11 august 2006
Príspevky: 2844
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po január 15, 2007 11:19:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Slusna cena, celkom ma prekvapuje, ze za zhotovenie predlohy si nezapocitali ovela vyssiu cenu.
Je nejaky ekvivalent na Slovensku ? www.pbspoj.sk ?

Mam pocit , ze CH-Print (Chirana) www.ch-print.sk si uctuju za kusovu vyrobu (draha fotopredloha) znacne viac, no robia naozaj na profi urovni. Rovnako ako aj ti Zilincania (zabudol som meno Smile )
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
stephunk
Hifi expert


Založený: 23 december 2006
Príspevky: 1133
Bydlisko: Pobrežie Slotoviny

PríspevokZaslal: Po január 15, 2007 12:27:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Volá sa to elchema,už neposkytujú kusovú výrobu, len hromadne(asi rok dva dozadu) a možno už sú zrušení úplne.
Obojstrannu dosku som robil ale vždy sa mi to posunulo, odvtedy sa s tym už neseriem, škoda roboty a dosky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Hop377
Hifista - pokročilec


Založený: 03 december 2006
Príspevky: 278

PríspevokZaslal: Po január 15, 2007 13:17:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Jednoduche plosaky a plosaky na pokusne zapjenia jednoducho nacmaram centrofixom od ruky. Ak poterbujem presnejsiu dosku, tak pouzivam nazehlovacie folie. Leptam v chloride.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
stephunk
Hifi expert


Založený: 23 december 2006
Príspevky: 1133
Bydlisko: Pobrežie Slotoviny

PríspevokZaslal: Po január 15, 2007 13:21:52    Predmet: Odpovedať s citátom

tie fólie som ešte neskúšal, no raz by som tak chcel.Postup sa mi páči
Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Hop377
Hifista - pokročilec


Založený: 03 december 2006
Príspevky: 278

PríspevokZaslal: Po január 15, 2007 13:30:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Folie su v pohode, len treba nacvicit spravnu teplotu a nazehlovanie. Zda sa mi to byt jednoduchsie ako fotocesta. Nie je problem ani s najtensimi ciarami.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
stephunk
Hifi expert


Založený: 23 december 2006
Príspevky: 1133
Bydlisko: Pobrežie Slotoviny

PríspevokZaslal: Po január 15, 2007 13:34:20    Predmet: Odpovedať s citátom

škoda že treba laserovku, ale dnes nie je problem kupiť za 3000 čiernobielu že áno Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Hop377
Hifista - pokročilec


Založený: 03 december 2006
Príspevky: 278

PríspevokZaslal: Po január 15, 2007 13:46:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Ked nemas laserovku, vytlac na atramentovke a nechaj si to okopirovat na kopirke v nejakom copyshope.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
stephunk
Hifi expert


Založený: 23 december 2006
Príspevky: 1133
Bydlisko: Pobrežie Slotoviny

PríspevokZaslal: Po január 15, 2007 13:54:05    Predmet: Odpovedať s citátom

aj tak sa dá.
Nevieš náhodou ako odstrániť nespájkovateľnú masku?Nechcem zbytočne zakladať thread
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Hop377
Hifista - pokročilec


Založený: 03 december 2006
Príspevky: 278

PríspevokZaslal: Po január 15, 2007 13:59:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Nie, to netusim, ked potrebujem kusok tak odskriabem sklapelom.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Skipy
stepná kengura


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 1290
Bydlisko: Zsolna

PríspevokZaslal: Po január 15, 2007 21:43:27    Predmet: Odpovedať s citátom



Naposledy upravil Skipy dňa Ut apríl 24, 2012 22:29:47, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi marec 30, 2007 08:17:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Kde prosím sa dajú vytlačiť - najlepšie vyvolať osvitky - fotopredlohy pre výrobu PCB v BA a okolí z vektorového súboru *.prn ... , alebo z grafických *.pdf ... ?
Najlepšie na počkanie, ale ak to inak nejde aj do týždňa Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
skyd
Hifista


Založený: 09 január 2008
Príspevky: 155
Bydlisko: Nove Mesto nad Vahom / Bratislava

PríspevokZaslal: Ut január 22, 2008 13:02:48    Predmet: Odpovedať s citátom

vytlaci kvalitne na foliu byva problem aj na dobry laserkach. co je ale dobre pouzitelne je tlacit na pauzak a osvecovat dlhsie. v bezno grafickom studiu to vytlacia imho za 20Sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
stephunk
Hifi expert


Založený: 23 december 2006
Príspevky: 1133
Bydlisko: Pobrežie Slotoviny

PríspevokZaslal: Ut január 22, 2008 18:22:39    Predmet: Odpovedať s citátom

S kvalitou tlače je to o hubu. Ja mám ale dobrý postup na prípadnú korekciu chyby. Vytlačená predloha laserovkou na papieri, sa cez kopírku vokopíruje na fóliu. Tá býva zvyčajne lepša ako priamo cez laserovku. Väčšinou prekrytie nie je dokonalé, a tak zoberiem tampónik, na obrazec kvapnem tuš, a rozotriem to tampónom. Potom dosucha a dočista vytriem. Získate tak perfektnú čiernu vrstvu cez ktorú naozaj nevidno. Ak predsa je, zopakujte ešte raz. Ak sa semtam vyskytne dierka, zatrite ju fixkou na plošáky 0.3mm hrúbka. Takto potom predlohu kladiem na fotorezist čistou, nepotlačenou stranou..Fólia je tenká takže nejaké podsvietenie síce je, ale je zanedbateľné. Robím bez problémov čiary a medzery široké 0.2mm. Mať tak cnc vŕtačku Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
L.V.
Hifista - zaslúžilec


Založený: 14 september 2007
Príspevky: 730
Bydlisko: Bratislava - Rača

PríspevokZaslal: Ut január 22, 2008 20:35:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja som si tiež niekedy prešiel tú tortúru výroby dosiek. Acetónová farba, propisot, chlorid ...Posledných pár rokov ale robím dosky tak, že ich nakreslím v PC a potom buď vytlačím na pauzák, alebo dám na osvit do grafického štúdia. Pôvodne som kreslil v Coreli, ale teraz používam Sprint Layout. Je to jednoduchý, ale pomerne výkonný program. Pri tlačení na pauzák je vhodné ho po vytlačení predlohy na cca 5 min. zavrieť do tenkej krabice /ja používam kartónové krabice A4 od etikiet/ a na hornú vnutornú stranu krabice nakvapkať toluén. Toner na pauzáku stmavne a prípadné mikrodierky sa zalejú. Je to vidno proti svetlu. Samozrejme pred tlačením vyberiem toner z lejzrovky a zatrasiem, aby tlač bola čo najsýtejšia. Táto metóda je dostatočná aj pre pomerne "husté" spoje s tenkými čiarami. Pauzák odnesiem známej, ktorá pracuje vo firme vyrábajúcej dosky. Kvalitnejšia predloha je na film. Ja som platil za A4 asi 500 Sk.
Teraz sa chystám na obojstranné dosky s prekovmi. Nemám s tým ale skúsenosti. Dáta z PC vyexportujem do gerberovského formátu a uvidím, či z toho niečo bude. A hlavne, čo to bude koštovať.
Inak, v tomto by určite vedel poradiť kazzatel, ak by bol taký láskavý. Ako ste sa mnohí presvedčili, jeho dosky sú špičkovo prevedené.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
stephunk
Hifi expert


Založený: 23 december 2006
Príspevky: 1133
Bydlisko: Pobrežie Slotoviny

PríspevokZaslal: Ut január 22, 2008 22:56:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Pre zaujímavosť..Pokovenie dier je v aj v domácich podmienkach možné, je to ale silne nerentabilné, tento repair kit je v katalógu farnell 2005, neviem či je tam ešte aj v súčasnosti.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St január 23, 2008 09:51:39    Predmet: Odpovedať s citátom

L.V.
Pozerám že si z BA, daj prosím vedieť kde, jak rýchlo, kvalitne a za koľko tie PCB výrobíš. Ja som to posledne zadával na Tomašikovej ul. neviem ale z hlavy názov firmy ale je to tam ako bol Výskumný ústav textilných strojov a technológii.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBUa
Hifista


Založený: 24 október 2007
Príspevky: 133
Bydlisko: Praha 5

PríspevokZaslal: Št január 31, 2008 14:32:20    Predmet: predloha pro PCB Odpovedať s citátom

Hosi, pridam taky jeden tip:

PCB v domacim prostredi:
- na pauzak vytisknu predlohu na LASERovce a tuhle predlohu nastrikam sprayem BLACK COVERING (BCL-2002).. toner "naboptna" a je z toho krasna uplne cerna predloha Smile) uz nikdy folii a inkoustovku.
Lepsi uz je jen osvitova jednotka Smile)

Ten spray distribuuje Pavel Kohout (www.perforace.cz)

No a pak normalne fotocestou.
MaBUa
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Obšák
Hifista - zaslúžilec


Založený: 08 november 2007
Príspevky: 720
Bydlisko: Moravský Beroun

PríspevokZaslal: Št január 31, 2008 20:02:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud vám na něco stačí plošňák nakreslenej rukou(já to občas používám),tak si pořiďte tento fix,s tím se dá docela dobre kreslit a nepodleptá se to(při kvalitním nakreslení novým fixem a leptání v chloridu) Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Paco
Volný radikál


Založený: 15 september 2007
Príspevky: 171

PríspevokZaslal: Ne júl 20, 2008 20:39:41    Predmet: Odpovedať s citátom

How to make PCBs with a laser printer

- Zkoušel to někdo?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne júl 20, 2008 23:01:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Paco napísal:
How to make PCBs with a laser printer

- Zkoušel to někdo?


Nezkoušel, ale používám modrou fólii, která je na to přímo dělaná a po nažehlení se jenom sloupne nosná vrstva. Nemusí se nic máčet ve vodě.

http://www.cadware.cz/index.php?page=24&lang=cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Iné Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  Ďalšia
Strana 1 z 14

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist