Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Kvalita DVD pro archivaci

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Koutek Velkého Boba
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut máj 20, 2008 16:00:49    Predmet: Kvalita DVD pro archivaci Odpovedať s citátom

Navazuji na diskusi, která se rozpředla okolo testovacího DVD. Možná to vypadá jako O.T., avšak DVD se velmi dobře hodí i pro archivaci hudby - např. ve FLAC formátu se na jedno DVD vejde 12 CD i více, o ztrátových formátech a obecně datech ani nemluvě. Sešlo se mi pár kousků různých DVD, které by se teoreticky mohly hodit pro archivaci a jelikož na toto téma byly vysloveny různé pochybnosti, využil jsem toho, že jsem konečně rozchodil Plextor PX-760 a otestoval jsem je v Plextools. Přikládám obrázky - je tam vždy zleva modře chybovost (všechny měly nulový výskyt POF, které by tam byly červeně), uprostřed modře jitter v jakýchsi relativních jenotkách, červeně beta (míra rovnováhy mezi pity a landy) a vpravo červeně fokusační chyba, modře sledovací chyba. Výskyt PIO není příliš relevantní, poněvadž se opravují v rámci dekódování, časem však jejich výskyt stoupá, takže pokud by jich tam bylo od začátku moc, mohly by časem překročit hranici 280, která je snad kritická pro čitelnost. Ten jitter není jitter ve smyslu výsledného digitálního signálu, může na něj ale mít vliv. Fokusační a trakční chyba ukazují, zdali se disky dají zaznamenávat a číst až do maximální rychlosti. Na jejich hodnotu má vliv kvalita mechaniky, ten Plextor je málo jetý, takže se asi chová dost dobře.

Celkem jednoznačně nejhorší je Kodak Gold - je to ten levnější (22 Kč/ks). Výrobce Moser BaerIndia se moc nevycajchnoval, i když použitelné ty disky rozhodně jsou. Ten dražší jsem zrovna neměl, možná ale, že si ho ještě seženu. EMTEC je velmi slušný, výrobce je MPO Media, který produkuje pod vlastní značkou Hi Space. Kodak má metalizaci, která vypadá jako ne zcela čisté zlato, EMTEC je 24 karátů Gold. Verbatim Archival je také velmi dobrý, má metalizaci dvouvrstvou - stříbro na zlatě. Respektive, z hlediska výroby, nejdřív se napaří stříbro a na to přijde tenká vrstvička zlata.

Bohužel o trvanlivosti se z těchto testů nedá říci nic. Proto jsem otestnul ještě také DVD+RW Verbatim. Technologie vrstvy u DVD RW je totiž stejná jako u DVD RAM a měla by tudíž mít životnost velmi dobrou, samozřejmě pokud se omylem nesmaže. A výsledky z hlediska kvality záznamu jsou taktéž velmi dobré. Bohužel v Evropě momentálně nejsou k sehnání nosiče MAM (Mitsui), které by měly být nejlepší. Daly by se sehnat z USA, ale příslušné e-shopy do Česka neposílají, asi nás nepovažují za dostatečně civilizované (čemuž by Ross Hedvicek jistě zatleskal).

Ještě poznámka z mé zkušenosti - čitelnost RW ničů v komerčních přístrojích může být problematická, i když jsou to přístroje RW podporující. Ta nízká odrazivost RW vrstvy je zřejmě problém. Ale v počítačových mechanikách s tím problémy zpravidla nejsou.

Pokud vás zajímají obdobné testy CD, vězte, že to mám v plánu, ale nevím, kdy se k tomu dostanu. Ono to totiž zabere docela dost času a kdybych to sám pro sebe nepotřeboval, tak se do toho vůbec nepustím.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/


Naposledy upravil velky bobo dňa Ut máj 20, 2008 16:05:20, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut máj 20, 2008 16:04:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Ještě ten Verbatim DVD+RW - nějak se mi ho tam nepodařilo přismolit.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Merk
Hifista - zaslúžilec


Založený: 07 november 2006
Príspevky: 754
Bydlisko: Praha (ne od narození! ;-))

PríspevokZaslal: Ut máj 20, 2008 16:55:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Výborně, díky za strávený čas. Že jsem tak smělý, co takhle pro úplnost vyzkoušet ještě DVD-RAM? Wink

Jinak zlatá MAM-A DVD-R(+R) se průběžně objevují na ebay s údajem Delivery: Worldwide a dokonce i číselným údajem ohledně výše poštovného do ČR. 10ks spindle vychází i poštovným do ČR na 50 USD, což není moc přívětivé, při rozsáhlejším nákupu to jde samozřejmě zajímavě dolů. Zatím jsem to nezkoušel, ale už několikrát jsem byl v pokušení....

Například:
http://cgi.ebay.co.uk/Mitsui-MAM-A-DVD-R-Archiving-Quality-Discs-GOLD-10-pack_W0QQitemZ160229094135QQihZ006QQcategoryZ11163QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmdZViewItem
http://cgi.ebay.co.uk/Mitsui-MAM-A-DVD-R-Archiving-Quality-Discs-GOLD-10-pk_W0QQitemZ150234171726QQihZ005QQcategoryZ61633QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmdZViewItem
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut máj 20, 2008 17:37:57    Predmet: Odpovedať s citátom

S DVD-RAM je to trochu problém. Plextor je nečte; čtou je sice mechaniky Lite-On, které jako jedny z mála vracejí údaje o chybách (jinak samozřejmě podpora DVD RAM je celkem běžná) ale nejsem si jistý, zdali je na to vhodný software. Rozhodně na to není Plextools - možná K-Probe, což hodlám vbrzku testovat. A aby nedošlo k nedorozumění, Plextor sice v nabídce nějaké mechaniky podporující RAM měl, ale to byly snad OEM BenQ nebo něco takového. A jen tak mimochodem, některé testy se dělají na prázdných discích, některé zase na zapsaných. Já měl k dispozici zapsané, poněvadž jsem pálil TestDVD, ale třebas FeurioShop, odkud jsem kdysi něco kupoval, testuje jen prázdné disky na focus a track error, takže z jejich údajů se nedá poznat chybovost. Na to se musí nějaké to kolečko obětovat.

A děkuji za ten tip na e-bay UK - já to hledal na německém Amazonu a e-bay a tam jsem nepochodil.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/


Naposledy upravil velky bobo dňa Ut máj 20, 2008 17:41:21, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Skipy
stepná kengura


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 1290
Bydlisko: Zsolna

PríspevokZaslal: Ut máj 20, 2008 17:39:01    Predmet: Odpovedať s citátom

VB - čo sa týka testu so zameraním na trvanlivosť média, napadá Ťa nejaká adekvátna metóda?
V jednom hifi časopise pred rokmi (možno S&V) bolo testovacie starnutie imitované pražením CD (DVD sa tu chová asi podobne) v elektrickej rúre - majú takéto testy dostatočnú výpovednú hodnotu?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut máj 20, 2008 17:47:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Nějaké zrychlené testy se asi používají. Pokud jde o chemickou degradaci, ta se samozřejmě s teplotou zrychluje a patrně se vychází z toho, že rychlost některých jevů roste exponenciálně s absolutní teplotou. To je ostatně i princip Papinova hrnce. Všeobecně to ale nemusí platit - a to nemám na mysli sterilizaci, poněvadž tam jde o likvidaci mikroorganizmů (zavařené potraviny se nekazí). Např. některé jevy mají jistou prahovou teplotu, pod kterou vůbec neprobíhají - je to hrozně složité, chemie a termodynamika dohromady, fujtajbl.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
stephunk
Hifi expert


Založený: 23 december 2006
Príspevky: 1133
Bydlisko: Pobrežie Slotoviny

PríspevokZaslal: Ut máj 20, 2008 18:13:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Kamarát minule uskutočnil šrobovákový test odolnosti dvd.. Išlo o to, čo všetko vydrží hliníková fólia, kým sa odlúpne. Spomedzi 5tich vyhralo médium imation. Tam sa fólia neodlúpla ani pri prerazení média naskrz, ani pri rozlomení. Laughing kdežto z verbatimu snežilo..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
JC
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1174
Bydlisko: Úpätie Malých Karpát

PríspevokZaslal: Ut máj 20, 2008 18:14:24    Predmet: Test médií Odpovedať s citátom

Vďaka za záslužnú prácu, tiež má tieto veci zaujímajú. Testy médií robili napr. v PC revue a tiež v PC Space, niečo by som možno našiel aj doma. Ak sa podarí, oskenujem a dám to sem. A ešte jeden odkaz:
http://www.cdr.cz/a/hardware/media
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Merk
Hifista - zaslúžilec


Založený: 07 november 2006
Príspevky: 754
Bydlisko: Praha (ne od narození! ;-))

PríspevokZaslal: Ut máj 20, 2008 18:21:43    Predmet: Odpovedať s citátom

stephunk napísal:
Kamarát minule uskutočnil šrobovákový test odolnosti dvd.. Išlo o to, čo všetko vydrží hliníková fólia, kým sa odlúpne. Spomedzi 5tich vyhralo médium imation. Tam sa fólia neodlúpla ani pri prerazení média naskrz, ani pri rozlomení. Laughing kdežto z verbatimu snežilo..


Opravdu to bylo DVD? AFAIK jsou u DVD všechny "podstatné" vrstvy mezi dvěma slepenými disky. Na rozdíl od CD, kde jsou všechny vrstvy na horní straně CD a není problém je vysněžit. Já takhle běžně skartuju CD - vezmu smirkový hranolek a sjedu vršek. Jen se pak zbavit těch flitrů Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Eric Appla
Hifista - pokročilec


Založený: 02 marec 2007
Príspevky: 406
Bydlisko: Chislehurst, Kent, United Kingdom

PríspevokZaslal: Ut máj 20, 2008 19:21:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Merk napísal:
Jen se pak zbavit těch flitrů Laughing


ty zrovna s tim urcite nebudes mit problem, disko a flitry jdou k sobe docela dobre Rotfl

_________________
Ich meine es Ehrlich
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št máj 22, 2008 16:52:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Ještě pár dodatků. Vyzvídal jsem v informovaných kruzích a bylo mi řečeno že:

1. Verbatim Archival díky přídavné zlaté metalizaci budou mít asi trvanlivost vyšší než normální DVD, ovšem základním omezením je stabilita barviva, která je v principu stejná jako u normálních DVD. V jejich prospěch ovšem mluví velmi nízká chybovost.

2. Disky Kodak Gold mají od Kodaku pouze jméno, dělá je v licenci bůhvíkdo v indické továrně, která nemá příliš dobrou reputaci a chybovost nic moc, takže spíš nebrat. Ty dražší, potisknutelné, s označením mástering jsou údajně totéž co ty levné - až na potiskovací vrstvu (a cenu).

3. DVD-RAM mají poněkud jiné chemické složení vrstvy než DVD+-RW (je to v zásadě podobná slitina, složky však mají jiný poměr), takže se garantuje 100 000 přepisů, na rozdíl od DVD+-RW, kde je to jen 1000. Navíc záznam na DVD-RAM má vyšší úroveň softwarového zabezpečení proti chybám. Mně se to jeví tak, že při jednorázovém záznamu pro archivaci by DVD-RW mohly být O.K., poněvadž chemická stabilita záznamové vrstvy (polokov) je z principu vyšší než u normálních DVDR s barvivem. Navíc mám silné podezření, že DVD+RW Verbatim mají zlatou mezivrstvu.

4. Veškeré údaje o životnosti jsou založeny na zrychlených zkouškách při zvýšené teplotě, použité přepočetní vztahy jsou však z principu problematické, takže platí jen relativně. To znamená, že se dá zjistit pouze to, že ten a ten nosič má životnost dejme tomu třikrát vyšší než onen a onen, ovšem jaká ta životnost je doopravdy, to je jen odhad. Parta na serveru cdr.cz dělala testy na nárůst chybovosti po roce skladování a bylo to dost drsné. Já měl možnost porovnat EMTEC GOLD skladovaný cca rok s nosičem téže značky čerstvě vypáleným a chybovost byla prakticky stejná, což by dávalo důvod k mírnému optimismu.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
coffee
Hifi expert


Založený: 04 október 2006
Príspevky: 2324
Bydlisko: různě

PríspevokZaslal: Št máj 22, 2008 17:09:25    Predmet: Odpovedať s citátom

...
_________________
“And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.” ― Friedrich Nietzsche


Naposledy upravil coffee dňa St jún 02, 2010 20:59:12, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: Pi máj 23, 2008 07:30:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Podle mně je médium DVD pro zálohu zcela nevhodné. Byl jsem před časem značně zklamán, že kvalita nahrávatelných DVD je horší než nahrávatelných CD. Pokrok v této oblasti je rozporuplný.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
WaVe_99
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 december 2006
Príspevky: 688

PríspevokZaslal: Pi máj 23, 2008 10:29:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Kuba4 - to je celkem nicnerikajici a nijak nepodlozeny zaver. Pokud pouzijes jako media pro DVD napriklad Tayio Yuden, budes spokojen, alespon moje zkusenost...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi máj 23, 2008 12:28:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Vážení,

všechny vaše závěry jsou ukvapené a nepodložené. Podložené budou až tak nejdřív za dvacet let - až budou konkrétní výsledky.

Prozatím se dá říci jen, že:

1. Trvanlivost CD-R je obecně větší než DVD+-R, poněvadž používají stabilnější barvivo. Firma Mitsui sice zkoušela udělat DVD-R se ftalocyaninovou vrstvou, která je obecně trvanlivější (používá se u CD-R s výjimkou Verbatim AZO) než cyaninová, bohužel však tyto nosiče nebyly na mnoha zařízeních čitelné, jelikož optické vlastnosti vrstvy byly značně odlišné od běžných nosičů.

2. Trvanlivost DVD+-R je kromě stability barviva limitována též stabilitou reflexní vrstvy a přesně totéž platí o CD-R. V tomto ohledu jsou nosiče se zlatou metalizací jednoznačně lepší než nosiče s metalizací stříbrnou. Jak je to s hybridními (Verbatim Archival), není mi tak docela jasné. Stabilita reflexní vrstvy z hlediska koroze vlivem vnějšího prostředí je u DVD+-R obecně lepší než CD-R, poněvadž na CD je vrstva chráněna pouze lakem, zatímco na DVD-+R je překrytá polykarbonátovým kolečkem a zalitá do lepidla. Záleží samozřejmě na kvalitě technologie, poněvadž při nedokonalém zalepení může vrstva začít "odcházet" od okraje. Doporučuje se pokud možno nevyužívat celou kapacitu disku, ona totiž u okraje bývá i větší chybovost.

Já pro archivaci DVD používám, ostatně nic jiného mi ani nezbývá, ale pokud mi na tom opravdu záleží (a to mi záleží v podstatě vždy), dělám dvojí zálohu - na zlaté DVD+R a na panenské DVD+RW. Moje vnoučata posoudí, co z toho byla lepší volba.

Samozřejmě se doporučuje archivované nosiče uchovávat v suchu a tmě při stálé nepříliš vysoké teplotě. A pokud se z nich častěji čte, je vhodné udělat si pracovní kopii na obyčejné DVD+-R - ono totiž nelze vyloučit, že záznam se čtením opotřebovává, i když nic konkrétního jsem o tom nikdy nikde nečetl a sám jsem nic takového nepozoroval; nicméně teoreticky je to možné.

Je jasné, že vůbec nejlepší zálohování je tesání do kamene nebo ještě lépe rytí do platiny, to však má jisté ne zcela zanedbatelné nevýhody.

A už s tím dejte pokoj. Že já vůl jsem o tom vůbec začal psát.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Koutek Velkého Boba Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist