Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Zdroj pro Dispre 2 a Dispre 2-JFET (inovace)
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4 ... 12, 13, 14  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Pi máj 23, 2008 23:19:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Jestli budeš Vašku dodávat ve vodíku vyžíhanej permalojovej dekl, pak to možná bude OK... Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5878
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Pi máj 23, 2008 23:36:55    Predmet: Odpovedať s citátom

No já jsem jen blbej štoural, ale obávám se, že by to takhle dost často dopadlo. Pak by asi lepší službu udělal samotnej 10K poťák na zadním deklu, pěkně s pertinaxovou osičkou Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
JuanV
Hifista - zaslúžilec


Založený: 06 júl 2007
Príspevky: 994
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi máj 23, 2008 23:38:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Vejde se to do 1Ucka ? To zas bude krabic Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
roberto
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 2632
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Pi máj 23, 2008 23:55:25    Predmet: Odpovedať s citátom

ja si představoval nějakej univerzal zdroj použitelny pro jakekoliv diy konstrukce s malým odběrem- předzesy..2 zcela nezavisle zdroje +-15V /dual mono/-žadna věda LM317/337 a za tim kapacitni nasobič. Změnou několika součastek by to šlo modifikovat na ruzna napětí /treba cca12-22/. No a je otazka zda na desku nepřidat zdroj pomocného napětí třeba 12V pro logiku rele ap. Dal by se tím pak živit Bufer OZ+BUF a spuosta jiných
_________________
LutaDAC, SPX2010, DPA330 modif.Danhard, Shan E520
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: So máj 24, 2008 00:44:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Univerzální zdroje má Petr Komp, obrať se na něj - něco takovýho odmítám vymejšlet...to byste nakonec ještě chtěli aby to bylo jako domino, všechno se vším....na to nemám čas...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pastelka
Hifi obsluha


Založený: 12 február 2008
Príspevky: 31

PríspevokZaslal: So máj 24, 2008 06:54:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Zdavím.
Tady jsem také našel návod na univerzální zdroj: http://michal.slansky.sweb.cz/data/kvalitni_symetricky_napajeci_zdroj/text.pdf
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20457

PríspevokZaslal: So máj 24, 2008 08:14:34    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:
No já jsem jen blbej štoural, ale obávám se, že by to takhle dost často dopadlo. Pak by asi lepší službu udělal samotnej 10K poťák na zadním deklu, pěkně s pertinaxovou osičkou Very Happy


Ta varianta tu byla cca před 15 lety, jak všichni vědí, a znají její zvukové srovnání např. s DPA111. Ono se to šťourá snadno.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
petrkp
Hifista


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 162
Bydlisko: Ostrava

PríspevokZaslal: So máj 24, 2008 08:14:46    Predmet: zdroj pro dispre Odpovedať s citátom

Já si myslím, že když necháme UE tak týden rozmýšlet, tak to bude asi to nejlepší. Věřte tomu, že to vymyslí dobře, tak jako tu 222. Smile
_________________
Mám rád Hifi a nevadí mi ani hifisti
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20457

PríspevokZaslal: So máj 24, 2008 08:33:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Přesně tak.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
COD
Hifi obsluha


Založený: 06 máj 2007
Príspevky: 16

PríspevokZaslal: So máj 24, 2008 08:44:10    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
Moje idea je v tomto ohledu asi taková: protože zájemci o stavbu předzesilovače se skoro stoprocentně kryjí se staviteli konce 222, zakomponoval bych do řešení kromě vlastního stabilizátoru i zapínací a ovládací logiku celýho řetězce....


To je vončo, naprostý souhlas Thumbs up
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
petrkp
Hifista


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 162
Bydlisko: Ostrava

PríspevokZaslal: So máj 24, 2008 09:04:48    Predmet: univerzální zdroj Odpovedať s citátom

No asi by nás UE zklamal, kdyby permutoval známé zapojení jako toto - na to stačíme sami Laughing http://www.czechaudio.com/Projects/Z13_17/Zdroj_13_17_V.pdf

Tady by se taky mohl přidat za výstup násobič, ale já myslím, že to UE udělá inovativně. Zatím se hlaste na sraz hifistů v Trutnově, ať na vás zbude místo. Laughing

_________________
Mám rád Hifi a nevadí mi ani hifisti
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5878
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: So máj 24, 2008 10:31:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Petře jen dotaz, ty rozdílný nárazový odpory v usměrňovači - to jsi dotáhl rozdílné odpory sekundáru ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So máj 24, 2008 10:46:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Beru na vědomí, že ze zkušeností vyplynulo, že "kapacitní násobič" má být až za integrovaným stabilizátorem, na výstupu zdroje.

Nechci si hrát se slovíčky, ale vytáčí mě označení "Kapacitní násobič". Jak známo, základní vlastností kondenzátoru (kapacity) je schopnost akumulovat energii a posléze ji ve vhodný okamžik zase vydat. Tuto schopnost nelze násobit tranzistorem, ani kdyby to byl Darlington. Takže nazývejme věci pravými jmény. Jedná se o jednu z mnoha variant sériového stabilizátoru. Tedy stabilizace za cenu napěťové a výkonové ztráty. Regulačním prvkem je tranzistor, na jehož bázi je přivedeno referenční napětí. A to může být vytvořeno mnoha způsoby. Tady je to napětí děliče R1/R2. Aby se zvlnění ze vstupu nepřenášelo na výstup, je dělič zablokován kondenzátorem. Protože proud báze je menší, než proud zátěží, mohou být odpory relativně velké a úměrně tomu blokovací kondenzátor menší, ale to je všecko. Lze si třeba představit (prostřední obrázek) stabilizátor, kde referenční napětí bude tvořeno baterií. Bude fungovat stejně dobře (lépe) a žádná kapacita tam není, takže není co násobit. Už si trochu rozumíme?

No a tu referenci lze vytvořit lépe, než pouhým blokovaným děličem (např. pravý obrázek). Abych nebyl jako Federman, tohle zapojení bylo před třiceti lety v AR několikrát do roka. A to nemluvím o tom, že s jedním operákem a zenerkou lze udělat naprosto excelentní referenci, nesrovnatelně lepších vlastností, než má dělič zablokovaný kondenzátorem. Nejde o to, komplikovat zapojení nade všechny meze, ale porovnat náklady (složitost) se zlepšením vlastností. Přidání jedné zenerky a kondenzátoru nepovažuji za takový problém.

(Oprava obrázku R5=R6)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
petrkp
Hifista


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 162
Bydlisko: Ostrava

PríspevokZaslal: So máj 24, 2008 10:58:12    Predmet: násobič Odpovedať s citátom

Já si nějak nejsem jist, ale nemá to slovo "kapacitní násobič" v tomto případě spíše vyjadřovat vlastnost kondenzátoru tvořit velmi malou impedanci pro AC, v tomto případě i pro poměrně vysoké frekvence, kde by reálný kondenzátor beta krát větší kapacity než ten v bázi měl horší vlastnosti? Navíc ta zenerka šumí, ale asi už asfaltuji. Danhard, PMA A VB na pomoc! Rolling Eyes
_________________
Mám rád Hifi a nevadí mi ani hifisti
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20457

PríspevokZaslal: So máj 24, 2008 11:05:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Petře, to je OK, jen další zbytečná hra se slovíčky. Všichni víme, že jde o fiktivní kapacitu, a hledíme na její filtrační (ne akumulační) vlastnosti, ze kterého pohledu dojde k vynásobení původní hodnoty zesilovacím činitelem. Při vhodné volbě a kombinaci kondenzátorů je to zapojení velmi efektivní i ve VF oblasti, takže to řeší 2 mouchy jednou ranou.

A zenerka šumí, říkáš to naprosto správně.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20457

PríspevokZaslal: So máj 24, 2008 11:20:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Jinak já na tuto hnidopišskou diskusi opravdu nemám čas, jelikož finišuju na vzorku phono předzesilovače pro MC. Přesto jsem jej zas trochu ztratil a dám sem aspoň simulaci. Jak si myslíte, že se to promítne do spektra?? Násobí to filtrační hodnotu kapacity, nebo ne ????????? Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5878
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: So máj 24, 2008 11:51:56    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA, právě proto Roberto založil toto téma, aby jsi se nemusel těchto hnidopišských diskuzí zůčastnit a tak ztrácet svůj drahocený čas.

Ale když už to máš v simulaci, tak si na výstup můžeš dát ten 1000uF kond a změřit si ty zničující proudy při náběhu.

Energii sběracího kondu to určitě nenásobí, je to jen forma seriového regulátoru pro dalsí filtraci zvlnění. Odpor do zěmě R1 nemá vážnejší význam, zvláště v této hodnotě. Napětí na bázi se automaticky nastaví na minimální úbytek na tom regulačním tranzistoru. Zenerku nebrat, to z toho vznikne normální ser. regulátor.


Naposledy upravil danhard dňa So máj 24, 2008 12:06:01, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So máj 24, 2008 11:54:26    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Násobí to filtrační hodnotu kapacity, nebo ne ????????? Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes


Ne, v žádném případě nenásobí, protože se nejedná o filtraci ale o regulaci. Tranzistor se zavírá a otvírá, udržuje napětí na emitoru na žádané hodnotě. To je regulace, nikoliv filtrace nebo násobení kapacity. Pavle, Ty to víš lépe, než kdo jiný. Tady už nejde o techniku, ale o tvrdošíjné trvání na jednou vyřčeném. Jako kurs asertivity dobrý, opravdu je to výborná škola. Ale tématu samotnému to neprospívá. Zenerka má význam v tom, že její dynamický odpor je nezávislý na frekvenci a mnohem lépe stabilizuje ref. napětí pro regulační prvek. S tím šumem bych tak nestrašil, zenerky se používají v referenčních zdrojích té nejvyšší kvality. A v tomto případě nic nebrání tomu, šum odfiltrovat RC článkem. Ovšem ten šum má řádově menší velikost, než zvlnění od usměrňovače.

A ještě, v dnešní době není problém místo zenerky použít některý z integrovaných ref. zdrojů, které mají šum velmi malý a specifikovaný v datasheetu. Plus ta filtrace RC.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
L.V.
Hifista - zaslúžilec


Založený: 14 september 2007
Príspevky: 730
Bydlisko: Bratislava - Rača

PríspevokZaslal: So máj 24, 2008 12:03:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Kazzatel to presne vystihol. Do toho zdroja by som si predstavoval aj ja spínaciu logiku pre DPA. Kto ju nechce, jednoducho súčiastky neosadí.
A prihováral by som sa za to, aby sa dosky robili s rovnakou maskou.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20457

PríspevokZaslal: So máj 24, 2008 12:04:14    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:
Odpor do zěmě R1 nemá vážnejší význam, zvláště v této hodnotě. .


Ale má, Vašku. Vybíjí náboj na C1, který jinak po vypnutí nemá co vybít.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20457

PríspevokZaslal: So máj 24, 2008 12:06:57    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
PMA napísal:
Násobí to filtrační hodnotu kapacity, nebo ne ????????? Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes


Ne, v žádném případě nenásobí, protože se nejedná o filtraci ale o regulaci. .


Kolosální kravina. Když zmenšíš C1, tak je výstup za násobičem stejný, jako před ním. Zvlnění za násobičem je přímo úměrné C1. Nechceš si aspoň ty svoje teze ověřovat?? My stavíme fungující zařízení, kterým je jedno, co si o nich myslíš !!!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5878
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: So máj 24, 2008 12:07:03    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA a zátěz se vypne, nebo co ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Troton
Site Admin


Založený: 11 august 2006
Príspevky: 2844
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: So máj 24, 2008 12:07:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Trochu asfaltu:
Myslim, ze na wikipedii je to popisane vystizne a presne, nie ?
http://en.wikipedia.org/wiki/Capacitance_multiplier

Mozno OT, mozno nie: K tym Zener referanciam: LM329 Precision Reference
Uz si nepamatam cenu, kupoval som to do Junga pred casom, ale nestalo to vela(20-30?).

EDIT: Zo starej dosky som vyhrabal nedavno REF02 Smile


Naposledy upravil Troton dňa So máj 24, 2008 12:09:25, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So máj 24, 2008 12:08:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Reference - třeba takhle. Je to z datasheetu výrobce.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So máj 24, 2008 12:12:05    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
opa napísal:
PMA napísal:
Násobí to filtrační hodnotu kapacity, nebo ne ????????? Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes


Ne, v žádném případě nenásobí, protože se nejedná o filtraci ale o regulaci. .


Kolosální kravina. Když zmenšíš C1, tak je výstup za násobičem stejný, jako před ním. Zvlnění za násobičem je přímo úměrné C1. Nechceš si aspoň ty svoje teze ověřovat?? My stavíme fungující zařízení, kterým je jedno, co si o nich myslíš !!!


Kurs asertivity pokračuje Laughing Děkuji, nepotřebuji. To mi obstará zaměstnavatel v pracovní době a ještě k tomu dostanu kafe Thumbs up
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So máj 24, 2008 12:16:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Danhard: Odpor R1 je nezbytný, aby to byl opravdu dělič a vznikla potřebná rezerva pro regulaci. Jinak při náhlém poklesu vstupního napětí drží kondenzátor bázi tranzistoru na žádaném napětí, ale na kolektoru už není z čeho brát. Tranzistor se otevře a výstup sleduje vstupní (zvlněné) napětí jenom s úbytkem CE.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
petrkp
Hifista


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 162
Bydlisko: Ostrava

PríspevokZaslal: So máj 24, 2008 12:17:17    Predmet: kurz asertivity Odpovedať s citátom

Vláďo, neblbni. To jsem teda zase něco způsobil. Ten násobič kapacity je možná špatný výraz, ale to je totéž jako operační zesilovač, který nikoho neoperuje nebo bufet, kde se (obvykle) nefetuje.
_________________
Mám rád Hifi a nevadí mi ani hifisti
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So máj 24, 2008 12:22:31    Predmet: Re: kurz asertivity Odpovedať s citátom

petrkp napísal:
Vláďo, neblbni. To jsem teda zase něco způsobil. Ten násobič kapacity je možná špatný výraz, ale to je totéž jako operační zesilovač, který nikoho neoperuje nebo bufet, kde se (obvykle) nefetuje.


Petře. jak sis určitě všimnul, nejde tu o slovíčka, ale o samotný princip funkce a nejvhodnější zapojení. Klidně tomu budu říkat násobič kapacity, je to vžitý název. Jenom chci, aby bylo jasné, jak to funguje. A deprimuje mě, když o to musím svádět boj s člověkem, který to bezpochyby zná nesrovnatelně lépe, než já.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
petrkp
Hifista


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 162
Bydlisko: Ostrava

PríspevokZaslal: So máj 24, 2008 12:27:44    Predmet: Odpovedať s citátom

No toho jsem si právě nevšimnul, já jsem opravdu myslel, že ti jde o ten název. Shocked
Taky je zajímavé, že například slovo kaskoda vzniklo z kaskádní trioda.

_________________
Mám rád Hifi a nevadí mi ani hifisti
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5878
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: So máj 24, 2008 12:28:50    Predmet: Odpovedať s citátom

OPA, je tomu tak a když vypnou elektrárnu, tak je pokles výstupního napětí přímo nevyhnutelný. Když je ale předřazený regulator a jeho výstupní napetí má zvlnění třeba 100mV, tak není důvod si tam vymýšlet nějakou další rezervu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4 ... 12, 13, 14  Ďalšia
Strana 3 z 14

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist