Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Konstrukce audio zařízení s ohledem na potlačení rušení
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ...
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut marec 12, 2013 17:36:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Já jsem se zatím dostal na tyto hodnoty, při otevřeném vstupu a regulaci hlasitosti na maximum. Měřeno na výstupu v rozkladech 20ns/d, 100us/d a 5ms/d, aby byla vidět VF i NF oblast. Šířka pásma 25MHz, údaj napětí je špička - špička. Jen doufám, že to někdo nebude srovnávat s měřením se šířkou pásma 20kHz Laughing
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5857
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ut marec 12, 2013 18:03:24    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Určitě přivítám měření Mr. F. potlačení rušení jak po síti, tak podél signálových vodičů, předpokládám, že jich má plný archiv Wink

Tady máš jeden zaručený graf potlačení, protekčně pro Dr. Chocholouška Laughing
http://www.FFFfff___.cz/images/stories/Osobnosti/FFFfff___/8/HQQF-55-507W_a.jpg

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut marec 12, 2013 18:23:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Simulátor bez parazitních impedancí? 330dB/1MHz, na to nikdo nemá. Ani šum jednoho elektronu.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....


Naposledy upravil PMA dňa Ut marec 12, 2013 18:23:58, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Ut marec 12, 2013 18:23:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Ad symetrika - existuje zapojení, které má potlačení souhlasného signálu okolo 40dB na 100kHz ( i přes 60 když se vyladí hodnoty), okolo 30dB na 1MHz bez vstupního filtru. S RC filtrem na vstupu je potlačení lepší. Je to plně symetrický diskrétní zesilovač, za ním je symetrický VF filtr s nesymetrickým výstupem a teprve pak se signál dál zpracovává. Možná teď budu za Bohouše, ale schéma ukázat nemůžu. Jen že to prostě jde Smile

Samozřejmě rušení přivedené po plášti kabelu v desítkách MHz tohle všechno obejde. Nezbývá než dělat obvody tak rychlé, aby ani pak nedošlo k žádné detekci nebo intermodulaci do NF pásma. Naštěstí v reálných podmínkách jsou naindukované úrovně v řádu desítek MHz obvykle max. v řádu jednotek mV.

PS: Simulovat jde i -1000dB, mám to vyzkoušené Laughing

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut marec 12, 2013 18:25:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Jo to jo, ale pozor na jakékoliv VF rozvážení, a bavíme se spíš o jednotkách a desítkách MHz. CM je problém, dif složka se uhlídá.

Ve druhém preampu mám symetrický vstup s INA217 - horší výsledek než nesymetrické vstupy (na VF).

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Ut marec 12, 2013 18:39:05    Predmet: Odpovedať s citátom

INA217 a podobné bohužel nefungují, o tom není pochyb. Je to dobře měřitelné a ještě líp slyšitelné. Hezky směšuje už na 1MHz. Jediné použitelné operáky na této pozici jsou CFA, ale ty se zase nehodí na mikrofonní úrovně, takže zatím jedině diskrétně.

VF vyvážení je jasná věc, musí se to udělat velice důsledně včetně důsledně symetrického designu PCB. Rozhodně to není sranda ale jsem rád že se to tu řeší. Není nic horšího, než tvrzení že je to všechno nesmysl (jak už jsme tu mnohokrát slyšeli, tedy četli, a jistě se ještě dočtem Very Happy )

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut marec 12, 2013 18:40:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Pro Bohouška:

http://en.wikipedia.org/wiki/Cosmic_Microwave_Background_Radiation

http://en.wikipedia.org/wiki/Johnson–Nyquist_noise

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut marec 12, 2013 18:40:55    Predmet: Odpovedať s citátom

JeF111 napísal:

VF vyvážení je jasná věc, musí se to udělat velice důsledně včetně důsledně symetrického designu PCB. Rozhodně to není sranda ale jsem rád že se to tu řeší. Není nic horšího, než tvrzení že je to všechno nesmysl (jak už jsme tu mnohokrát slyšeli, tedy četli, a jistě se ještě dočtem Very Happy )


Jenže kdo VF vyváží zdroj (signálu)?? Very Happy . To ani nejde.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Ut marec 12, 2013 18:46:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslíte zdroj symetrického signálu? To není tak kritické.
_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut marec 12, 2013 18:48:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Co není tak kritické? Very Happy
Tam stačí pár pF rozdíl v kabelu mezí + a - větví.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Ut marec 12, 2013 18:51:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslel jsem to jako řešení symetrického linkového výstupu. Samozřejmě že kabel to rozváží, ale s tím nikdo nehne. Není to ani příliš nutné. Ta koncepce kterou jsem naznačil o několik příspěvků dřív funguje. Do těch cca 100kHz i s kabelem ano a výš to uřízne filtr za prvním stupněm. A dál platí to, že se nemůžeme omezovat na funkci obvodů jen v NF pásmu, všechno v signálové cestě musí být tak rychlé, jaká je hrana rušení které se může protlačit až na vstup toho kterého stupně.
_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut marec 12, 2013 18:56:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Já bych doporučoval hlavu a oprášení vědomostí - jen v dobrém Very Happy
Toto udělá rozdíl 1pF mezi + a - větví při použití jinak IDEÁLNÍCH součástek. Zesilovač a sumátor s nek. šířkou pásma a zcela lineární. Legrace, co?

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5857
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ut marec 12, 2013 18:58:10    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Tam stačí pár pF rozdíl v kabelu mezí + a - větví.

Jen hňup by táhl + a - signál jinou cestou, to je zkreslení kabelem skoro stejné, jako asymetrické vedení.
K symetrickému vstupu patří symetrický kabel.
Ten musí být na straně buzení symetricky impedančně přizpůsoben.
Na symetrii signálu pak už tolik nezáleží, jedno může být klidně signálová zem a druhý užitečný asymetrický signál.

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut marec 12, 2013 19:10:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Vašku, to si opravdu jseš jistý shodou kapacity (stačí trocha geometrické nesymetrie v symetrickém kabelu) a shodou impedancí které budí + a - vstupy? Třeba když je to elektronika? Ten pikofarad nebo změnu VF impedance máš hned a celé VF CMR jde do háje.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Ut marec 12, 2013 19:10:44    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA - však obrázek co jste ukázal vcelku potvrzuje to co píšu. Funguje to dobře do nějakých 100kHz. Rozdíl v kapacitě jednotlivých žil u slušného symetrického káblu proti plášti se neliší víc než v jednotkách pF/m. Vzhledem ke vzájemné kapacitě obou žil na desítkách MHz hraje roli až posledních pár metrů kabelu od vstupu. Pokud je to všecko na rozumně nízké impedanci, v praxi ta symetrika problém nemá.

Tím samozřejmě nechci říct, že je to zcela dokonalé řešení. Skutečně symetrický a VF odolný vstup je hodně velká fuška a ani většina výrobců profi techniky to neumí (nebo na to kašle).

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut marec 12, 2013 19:19:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Bohužel mezižilová kapacita téměř nepomůže (viz obrázek, pro 0pF a 100pF mezi žilami a 1pF rozvážení) a kapacita se změní třeba i ohybem. Když k tomu vezmeme mizerné VBF CMR přístrojových zesilovačů nebo jejich obdob sestavených z jednotlivých prvků ...

Šlo mi o to ukázat, že symetrika není všelék, zejména ne na VF rušení. Na smyčkové brumy je výborná, ale to není předmětem vlákna.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....


Naposledy upravil PMA dňa Ut marec 12, 2013 19:20:20, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5857
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ut marec 12, 2013 19:19:55    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Vašku, to si opravdu jseš jistý shodou kapacity (stačí trocha geometrické nesymetrie v symetrickém kabelu) a shodou impedancí které budí + a - vstupy? Třeba když je to elektronika? Ten pikofarad nebo změnu VF impedance máš hned a celé VF CMR jde do háje.

Jsem Smile
Když to potáhneš symetrickým vedením, ta jsi impedančně v tolerancích asi o řád lépe, než dvěma kaoaxy. To ale není podstatné, především ti ve smyčce mezi těmi koaxy vzniká naindukované rušení, které je pro každou větev jiné.
Nejlepší řešení je triaxiál, který budíš asymetricky a který je zakončen differenčně. Ani to nemusí být přísně impedančně na vstupu, jde hlavně o potlačení proudu signálovou zemí. Napěťově vstup samozřejmě velké potlačení CMR.

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut marec 12, 2013 19:21:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale kdo tu mluví o 2 koaxech?? Very Happy Přešli jsme z příkladu nesymetrického preampu na symetrický, a tam 2 koaxy nebudou.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut marec 12, 2013 19:26:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Tady je CMR té INA217. Na 10MHz už to nepotlačí nic. Pro Jeffa - INA217 je CFB zesilovač.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut marec 12, 2013 19:31:33    Predmet: Odpovedať s citátom

A nejde jen o kabel. Když se budou o 1pF (o 1%) lišit CM kondenzátory ve vstupních RC filtrech, tak jsme zase na tomtéž.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Ut marec 12, 2013 19:32:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Jasně, triaxiál!

A co třeba kvadrixiál? Laughing

A z druhé strany, kdo mluvil o VFB přístrojových zesilovačích na vstupech? Několikrát jsem napsal, že mluvím o celosymetrickém diskrétním řešení. S přístrojovým zesilovačem to zapojení nemá nic společné krom toho, že tam jsou odpory, kondenzátory a tranzistory Laughing

Ad INA217 - pardon! To jsem udělal kopanec, ona je fakt CFB! Ale teda mizerné CFB. Však taky už na 1MHz funguje jako celkem kvalitní směšovač.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Ut marec 12, 2013 19:37:13    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
A nejde jen o kabel. Když se budou o 1pF (o 1%) lišit CM kondenzátory ve vstupních RC filtrech, tak jsme zase na tomtéž.

Ano, a co teprve rozdíl jejich parazitů.
Proto je lepší je tam ani nedávat. Ten filtr za prvním stupněm se balancuje mnohem líp, je to na mnohem nižší impedanci a vyšší úrovni signálu.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5857
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ut marec 12, 2013 19:50:10    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Tady je CMR té INA217. Na 10MHz už to nepotlačí nic.

Taky 10MHz nepotřebuješ zesilovačem přenášet, stačí to potlačit.

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5857
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ut marec 12, 2013 19:57:40    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Ale kdo tu mluví o 2 koaxech?? Very Happy

Jenom symetrický vstup ti umožní použít signálovou zem s malou degradací přes symetrický kabel jako signál. Souhlasné napětí potlačíš nesignálovou zemí, po které jdou vyrovnávací proudy. Do signálové země a do signálu se naindukuje už jenom nějaký stejný zbytek.
CELÁ ta alchymie asymetrických signálových kabelů se odráží na impedanci - odporu signálové země a na tom jak je v přístroji udělaná.
Tudy se tam protlačí externí rušení.

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St august 21, 2013 17:57:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Pár postřehů a tipů (shoduje se s tím, s čím tu léta otravuju):
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St august 21, 2013 17:58:50    Predmet: Odpovedať s citátom

A ještě:
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St november 06, 2013 08:19:04    Predmet: Odpovedať s citátom

V návaznosti na diskusi ve vláknu DPA440 dávám k dipozici schéma drátování předzesilovače, které mi na základě testů/měření vyšlo nejodolnější vůči proudu po stínění kabelu/signálové zemi. Předzesilovač má kompromisní nesymetrické vstupy kvůli řešení výstupů velkého množství přehravačů (symetrický vstup lze snadno doplnit, ale ten nedělá problémy). Výstup je symetrický s potlačením vlivu výstupního CMV (obrázky jsou jen blokové).

Současně je ukázaná metoda měření s vnucováním proudu do signálové země, použitý generátor s vnitřním odoporem 600 ohm a Vp = 15V.

Princip je ten, že poruchový proud nesmí procházet vnitřkem přístroje, pokud se tak stane, potlačení rušivých napětí se rapidně zhorší.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5857
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: St november 06, 2013 08:45:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Jak je myšleno toto ? Co je spoj a co je mechanická krabice ?
(při nižším rozlišení to vypadalo jako + výstup spojený na kostru)

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St november 06, 2013 08:57:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to XLR konektor na krabici a pin 1 je na konektoru spojený na krabici. Na pin 2 a 3 vede signál stíněným twistem, stínění twistu je zapojené na jedné straně a sice na desce. Krabice je ten vnější největší obdélník. Tečky zdůrazňují připojení na krabici. Deska je čárkovaný obdélník. Má rozlitou zem a místo připojení drátu na krabici je těsně vedle příchozí země od přepínače vstupů.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St november 06, 2013 10:33:19    Predmet: Odpovedať s citátom

S úspěchem to absolvovalo 2 testy z reálného života:

1) propojení na 2-vodičový rozvod L, PEN na 2 různé zásuvky ve 2 místnostech, vzdálenost komponentů >10m.

2) test na vyzvánějící mobil položený jak na preampu, tak na koncovém zesilovači.

Obojí bez slyšitelných rušivých zvuků z repro.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ... Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5  Ďalšia
Strana 3 z 5

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist