Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

www.linkwitzlab.com/
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ...
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
ciba
Hifista - pokročilec


Založený: 03 december 2006
Príspevky: 356

PríspevokZaslal: Pi jún 20, 2008 10:28:14    Predmet: www.linkwitzlab.com/ Odpovedať s citátom

pokud uz to tu nekde je tak sorry , jinak velmi obsirna studnice informaci nejen pro stavitele reproduktoru .
http://www.linkwitzlab.com/

_________________
Vždy je lepší hovořit s rozumným člověkem o něčem hloupém, než s hlupákem o něčem rozumném . Paul-Louis Courier
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20468

PríspevokZaslal: Pi jún 20, 2008 18:09:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Známe to dobře, ale neškodí na to upozornit, alespoň se stránka znovu dostane do všeobecného povědomí - je vynikající. Díky, Zdeňku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11183
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi jún 20, 2008 20:20:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Rád jsem si ty stránky po čase připomenul, jsou tam nějaké novinky. Když jsem to tak procházel, rozhodně nelze autora podezírat, že by neznal filtry State-Variable. Přesto v aktivních filtrech důsledně používá klasické zapojení. Je to shoda okolností, nebo pro to může být nějaký vážnější důvod?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
pistole
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 679
Bydlisko: severní čechy

PríspevokZaslal: Pi jún 20, 2008 21:41:22    Predmet: Odpovedať s citátom

no hádej Láďo. Bych do svých vlastních beden taky state variable nepoužil.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11183
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi jún 20, 2008 22:14:40    Predmet: Odpovedať s citátom

pistole napísal:
no hádej Láďo. Bych do svých vlastních beden taky state variable nepoužil.


Budiž, ale jaký je pro to technický důvod?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: Pi jún 20, 2008 23:57:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Snad už v pozdní hodinu nemelu nesmysly, ale bejvá užitečný mít filtry trošku záměrně rozladěný.
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So jún 21, 2008 15:18:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantrax napísal:
Snad už v pozdní hodinu nemelu nesmysly, ale bejvá užitečný mít filtry trošku záměrně rozladěný.


To je jeden možný důvod. Druhý je, že klasické kaskádní filtry obsahují méně aktivních prvků a tím pádem méně šumí a zkreslují. Zase se ovšem podstatně hůř počítají.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11183
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So jún 21, 2008 15:46:53    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
... Druhý je, že klasické kaskádní filtry obsahují méně aktivních prvků a tím pádem méně šumí a zkreslují.

To je ovšem důvod velmi podstatný.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11183
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So jún 21, 2008 15:52:21    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
...Zase se ovšem podstatně hůř počítají.


V roce 2008 s podporou PC ? To se mi moc nezdá. Mám prográmek z roku 1991 pod DOSem a už s tím jde aktivní filtry spočítat. Nehledě na tabulky a logaritmické pravítko, ani s tím by to neměl být problém.

Oproti tomu najít vzorečky pro výpočet State Variable byla pěkná fuška.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
pistole
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 679
Bydlisko: severní čechy

PríspevokZaslal: So jún 21, 2008 18:39:54    Predmet: Odpovedať s citátom

můj důvod je především potřeba udělat filtr na míru. malej šum se taky hodí "of course". Smile

Když jsme už u toho, Láďo nechceš navrhnout nějakej šikovnej diskrétní modul , který by se dal použít namísto operáče v aktivní vexli. Že by se to zapojilo za Pavlovo dispreII aby to nebyla mršba s operáčema.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11183
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So jún 21, 2008 19:19:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Já bych v tuhle chvíli dal šanci projektu CLC1 s operákama, už se na tom udělalo dost práce a jsem v tom taky trochu namočený. Podle výsledků pak lze zkoušet nějaké alternativy. Ale moduly odvozené od NewDispre nemají nejmenší šum a v neinvertujícím zapojení se jim nelíbí jednotkový zisk (z hlediska stability). Asi by s tím bylo ještě dost práce, řešitelné to však patrně je.

A popravdě řečeno, chybí mi hlavně koncový zesilovač. To teď bude priorita č. 1.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So jún 21, 2008 19:52:00    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
velky bobo napísal:
...Zase se ovšem podstatně hůř počítají.


V roce 2008 s podporou PC ? To se mi moc nezdá. Mám prográmek z roku 1991 pod DOSem a už s tím jde aktivní filtry spočítat. Nehledě na tabulky a logaritmické pravítko, ani s tím by to neměl být problém.

Oproti tomu najít vzorečky pro výpočet State Variable byla pěkná fuška.


No, kaskádní filtry se musejí počítat rozkladem přenosové funkce na kvadratické polynomy, zatímco hodnoty do state-variable jdou odvodit přímo z koeficientů v přenosové funkci. Na všechno jsou samozřejmě tabulky a programy - konkrétně já mám v jedné příručce zrovna ty parametry polynomiálních rozkladů. Pro výhybky je to naštěstí celkem jednoduché - do čtvrtého stupně si to pamatuju a vyšší nepotřebuju. Ale např. filtry L-R typu obvykle v tabulkách nejsou a musí se to lepit podle jejich definice.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
pistole
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 679
Bydlisko: severní čechy

PríspevokZaslal: So jún 21, 2008 22:21:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Jj jak myslíš, já se budu poohlížet dál. Příliš komplexní řešení mne odrazují preferuji jednoduchost, tudíž CLC není pro mne cesta i když tomu fandím. Mne zajímají věci řešené jinak .

VB: no ještě řekni že to počítáš jen tak do bloku....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne jún 22, 2008 05:03:30    Predmet: Odpovedať s citátom

pistole napísal:

VB: no ještě řekni že to počítáš jen tak do bloku....


State-variable při vhodném uspořádání se dají psát s kalkulačkou rovnou do schématu.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20468

PríspevokZaslal: Ne jún 22, 2008 08:34:06    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
velky bobo napísal:
...Zase se ovšem podstatně hůř počítají.


V roce 2008 s podporou PC ? To se mi moc nezdá. .


Udělej si toleranční analýzu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11183
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne jún 22, 2008 10:58:20    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
opa napísal:
velky bobo napísal:
...Zase se ovšem podstatně hůř počítají.


V roce 2008 s podporou PC ? To se mi moc nezdá. .


Udělej si toleranční analýzu.


To neumím, takže se zeptám: co by mi vyšlo?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20468

PríspevokZaslal: Ne jún 22, 2008 13:41:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale umíš, stepping a v záložkách zvolíš proměnné. Sallen-Key je dost háklivý ne změnu přesné hodnoty součástek.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11183
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne jún 22, 2008 19:08:04    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Ale umíš, stepping a v záložkách zvolíš proměnné. Sallen-Key je dost háklivý ne změnu přesné hodnoty součástek.


Tak to jo, já myslel nějakou automatickou složitou analýzu. No, když se to poskládá z bloků nejvýše druhého stupně, není to tak dramatické. Kondenzátory změřím na 1%, odpory 0,1%, to by na muziku mohlo stačit. Wink

Ostatně, jakpak je dělaná Tvoje výhybka? Mr. Green

Jo, a ten dosový prográmek umí moc pěknou věc. Ke konkrétním změřeným kondenzátorům dopočítá odpory tak, aby zůstala zachována přenosová funkce.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20468

PríspevokZaslal: Ne jún 22, 2008 19:43:13    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:

Ostatně, jakpak je dělaná Tvoje výhybka? Mr. Green


Sallen-Key. Je to paradox, ale půjde "z domu", a její místo nahradí diskrétní předzesilovač + pasivní výhybka. Je to čím dál víc jasné, že to tak dopadne, a že to nebyl jen výsledek "prvního okouzlení" jiným zvukem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11183
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne jún 22, 2008 20:13:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale jo, proč né. Pasivní výhybku mají miliony beden po celém světě a některé hrajou velmi dobře. Navíc dvoupásmo se dělí snadno. U třípásma s dolní děličkou okolo 300 Hz je to už složitější. Ale možná by se dalo uvažovat o kompromisu 300 Hz aktivně a 3k pasivně. Ušetřil bych dva zesilovače a jako monobloky u beden by stačily klasické stereo konce. Také námět na úvahu...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Ne jún 22, 2008 22:26:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Ach jo...když to tak sleduju, naskýtají se logický otázky : je diskrétní operák sluchově lepší ? Ano. Mají jednotlivé dílčí celky Dispre optimalizované vlastnosti pro celek ? Ano. Budou jejich vlastnosti při jiném zesílení optimální ? Pravděpodobně ne. Budou v tomto případě vlastnost celku výrazně horší ? Ne. Je konfigurace Dispre jediná možná pro diskrétní operák ? Není. Co tedy brání tomu, vymyslet diskrétní operák takový, aby byl použitelný do aktívních filtrů ? Nic, jen lenost.... Cool
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11183
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne jún 22, 2008 22:45:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Vymyslet diskrétní operák není až takový problém. Obtížné je, udělat to tak, aby to nebyla pomalá a nestabilní napodobenina monolitických obvodů.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Ne jún 22, 2008 22:51:30    Predmet: Odpovedať s citátom

To je demagogie, Vláďo....bez jakýhkoliv problémů postavíš takový, aby chodil do několika MHz...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20468

PríspevokZaslal: Po jún 23, 2008 06:54:14    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
Co tedy brání tomu, vymyslet diskrétní operák takový, aby byl použitelný do aktívních filtrů ? Nic, jen lenost.... Cool


Ba ne Pavle, není to ten důvod. Ten je jiný, a sice ten, že problematikou "audio highend" ve smyslu vývoje a zejména ověřování vhodných obvodů se dá zabývat jen jako bokovkou, neuživíš se tím, skoro nikde na světě, mimo pár výjimek v USA anebo musíš mít trvalé sponzory - viz Šroll. A pokud se to nedělá jako hlavní náplň a trvale, tak je "průchodnost" silně omezená. Je třeba už dost obtížné vyvíjet, ověřovat, řídit chod projektu a současně diskutovat na fóru Cool
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11183
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po jún 23, 2008 09:09:40    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
To je demagogie, Vláďo....bez jakýhkoliv problémů postavíš takový, aby chodil do několika MHz...


To jo, ale v monolitu totéž chodí do desítek MHz. Diskrétní operák má smysl tehdy, když se opravdu využijí výhody takové konstrukce.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: Ut júl 01, 2008 14:59:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Je vůbec ten operák na výhybku nutný?? Vždyť by filtr mohl být taky pasivní. potom stačí jen buffery s jednotkovým zesílením.Třeba katodový sledovač ( se zdrojem proudu.....).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: St júl 02, 2008 11:33:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Užř někdy na začátku sedmdesátých let se vyráběl monolitický sledovač LM110/210/310 s aplikací mimo jiné aktivní filtry - konkrétně samozřejmě Sallen-Key. Udělat dostatečně kvalitní sledovač s diskrétními tranzistory by snad taky nemusel být problém. Takže v konstrukci DISXOVER nevidím žádnou záludnost. Pro Aragorn sice dělám výhybku pasivní, ale snad mne nikdo nepodezřívá, že bych aktivní neuměl. Jediná maličkost je, že obvody s přenosovkou Linkwitz-Riley nejsou obvykle v tabulkách ani v nabídce programů pro výpočet standardních filtrů, ovšem kdo ví, o co se jedná, ten si s tím hravě poradí.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20468

PríspevokZaslal: St júl 02, 2008 11:36:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Což o to, Sallen-Key s emitorovým sledovačem byly v Téčku už před 30 lety. Hin sa hukáže až se to vyrobí a poslechne, jak vždycky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5938
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ut júl 08, 2008 23:54:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Jsem jenom pouhý "armchair designer", ale možná by se hodil trochu vylepšený emitorový sledovač, na způsob diamond bufferu, ale s kladnou parametrickou zpětnou vazbou.
Nejsem skromnej, byl bych rád, kdyby se tomu říkalo "danhard buffer - DBUFFER", s takovou aplikací jsem se dosud nesetkal, pokud je to známé, tak bych byl rád, když mě na to někdo upozorní.
Parametry to má přiměřené aplikaci:
- zesílení približně 1 (0.999 - 1.001 podle zátěže)
- vysoký vstupni odpor a malý výst. odpor
- frekvenčně do 10MHz s plným rozkmitem
- 500V/us přeběh
- malý šum daný jenom emit. sledovačem (asi o řád lepší než pokusy s OZ)
- teplotně stabilní
- přes 60dB odstup od napájení
- zkreslení není také nejhorší, je to graf pro teploty 0-60C, 1V/10kHz
Schema je čistě pracovní, je tam jen komlexně s čím má cenu hejbat.
A máte pravdu, že ta 5.harmonická na -138dB tam nepěkně trčí.
Můžu vás ubezpečit, že všechno co je přes -120dB je výmysl matematického zpracování s nepřesnými čísly a že se to zrovna tak povedlo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11183
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St júl 09, 2008 11:12:38    Predmet: Odpovedať s citátom

To vypadá pěkně, jak moc je to závislé na zátěži? Nemyslím ani tak zkreslení, ale jestli se nemusí měnit nastavení korekce (R106, R107) při změně zátěže. Třeba aby se to při odpojení zátěže nerozkmitalo, když je tam kladná zpětná vazba.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ... Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist