Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Bruckner, Mahler, Šostakovič aj. - čím nás oslovují?
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Klasická
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
kryton
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1022
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St august 06, 2008 12:28:47    Predmet: Bruckner, Mahler, Šostakovič aj. - čím nás oslovují? Odpovedať s citátom

Myslím, že si Anton zaslouží vlastní vlákno. Navazuje na diskusi vedenou jinde (její podstatnou část uvádím v citaci)

Bartoli napísal:
Toho Bruknera mám taky doma a je zajímavé, že Brukner mi nic neříká a nic se mnou nedělá, vpodstatě se u něj neustále nudím. Já to mám s Bruknerem jako Cough s Mahlerem. Prostě mě nebere.


Kryton napísal:
Bruckner dá více práce. Řekl bych také, že tento Harnoncourtův Bruckner není právě typická ukázka jeho díla. Průzračnost a preciznost na úkor typické brucknerovské nálady. Chybí to pověstné brucknerovské mysterium. Smile S Brucknerem je nejlépe začít u třetí, sedmé nebo osmé. Třetí určitě od Tintnera, sedmá a osmá třeba od Karla Bohma (bavorští a kolínští rozhlasáci) či Wanda (NDRSO). Tam se bude nudit málokdo. Doporučuji také Brucknerovo Te Deum či Mši e-moll.


humpf napísal:
Už jsem Brucknera dlouho neposlouchal, ale mám dojem, že Jochum býval velmi dobrý. Překvapovalo mě, že mahleriáni často Brucknera nemají v oblibě.


Mahler sám Brucknera velmi uznával, proto mě udivuje, že mahleriáni údajně Brucknera nevyhledávají. Pro mě je Mahler a Bruckner klíčová dvojka. Smile Co se týče Jochuma, něco jsem poslouchal, ale je to taky takové netradiční nebrucknerovské, i když se to poslouchá moc dobře.

Co ostatní, jakého Brucknera poslucháte?

_________________
Roon server (DRC) - Roon Bridge (Allo USBBridge Signature, Shanti LPS) -> Topping E70 (XLR) -> Topping Pre90 (XLR) - BVAudio PA300SSE (XLR) -> Revel Performa F208, Supra USB, Supra EFF I XLR, QED Genesis Silver Spiral. DRC via Rephase/REW.


Naposledy upravil kryton dňa Pi august 08, 2008 15:29:08, celkom upravené 3 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
humpf
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 október 2006
Príspevky: 775

PríspevokZaslal: St august 06, 2008 13:15:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Teď si vybavím ještě Matačiče a Böhma. Pešek byl děsný (v Sedmé) a Karajan taky nebyl to pravé. Ale opravdu jen trapně kecám ze vzpomínek.
_________________
Nasral se a šel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Bartoli
Hifi inventar


Založený: 24 jún 2008
Príspevky: 4089

PríspevokZaslal: St august 06, 2008 13:45:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Já bych jenom za sebe doplnil, že se mi ani Mahler ani Brukner moc nelíbí. Ani Mahlera ani Bruknera moc často neposlouchám a vlastně pravý důvod je asi ten, že mi to nepřináší mnoho radosti. Cítím z té hudby spíš převládající depresivní náladu než nějakou radost a povznesení mysli. Pochopitelně Mahlerovi nelze upřít bombastičnost a velkolepost/místy efektnost/místy trapnost a žertování za hranou unosnosti a ano sem tam má nádherná místa ale poslouchejte jeho 60 minutovou symfonii v které je 10 minut krásné hudby s radostí když 50 minut je vice méně ticho na urovni šumu CD a místy náhle hrozivy brutální hluk (např 2. vskříšení). Pochopitelně je Mahler nesmírně účinný ale asi nikdo si ho nepustí večer před spaním. Tím netvrdím, že hudba má být vždy příjemná ukolébavka ale zkrátka u Mahlera není tolik potěšení z hudby jako je tam mnoho "zatloukání" posluchače hlukovou/zvukovou smrští do sedadla.
Mimochodem v tomto duchu bych mohl popsat i své dojmy ze symfonií pana Šostakoviče, převládá tam zase dle mého jakásí brutalita zvuku která dělá ten účinek že na koncertu ani nedýcháte.....uplně vás ta hudba tlací do kouta, válcuje člověka v sedadle (např symfonie č.5,7) .... velmi účinné ale je to i esteticky krásné?
Já osobně preferuju u symfonií aby byla hudba učinná i krásná vyváženě(preferuju Čajkovského, Dvořáka).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: St august 06, 2008 14:00:37    Predmet: Odpovedať s citátom

To je problematické posuzování hudby, podobně jako když u někoho končí malířství impresionismem (anebo realismem - SSSR/Rusko). IMHO má každý "mez" nastavenou jinde.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
humpf
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 október 2006
Príspevky: 775

PríspevokZaslal: St august 06, 2008 14:19:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Bartoli napísal:
Já bych jenom za sebe doplnil, že se mi ani Mahler ani Brukner moc nelíbí.

....

velmi účinné ale je to i esteticky krásné?


Někdy se to lidé pokoušejí uchopit pomocí odlišování vznešenosti od krásy. Smile

A k tomu prvnímu. Moje původní poznámka o mahleriánech vycházela z přesvědčení, že Bartoli je Mahlerův fanoušek. A chtěl jsem říct, že by nebyl první mahlerián, u kterého jsem narazil na (překvapivý) odpor k Brucknerovi. Jestli Mahlera nerad, pak na to zapomeňte.

_________________
Nasral se a šel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
kryton
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1022
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St august 06, 2008 14:54:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Bartoli napísal:
Cítím z té hudby spíš převládající depresivní náladu než nějakou radost a povznesení mysli. Pochopitelně Mahlerovi nelze upřít bombastičnost a velkolepost/místy efektnost/místy trapnost a žertování za hranou unosnosti ...Pochopitelně je Mahler nesmírně účinný ale asi nikdo si ho nepustí večer před spaním. Tím netvrdím, že hudba má být vždy příjemná ukolébavka ale zkrátka u Mahlera není tolik potěšení z hudby jako je tam mnoho "zatloukání"


Pro mě je poučné, že někdo Mahlera vnímá takto. Já to cítím téměř opačně než ty. Vnímat bombastičnost jako klíčový atribut Mahlerovy hudby je podle mě velmi povrchní tvrzení. Já vnímám jako leitmotiv touhu po harmonii, po souznění s přírodou a po hodnotách, kteríé přetrvají. Např. Mahlerovy písně nikdy nejsou o vojevůdcích, ale vždy spíše o prostých vojínech či chudých poutnících nebo lidech v těžké životní situaci. Dle mého názoru Mahlerovu hudbu nejvíce ocení ti, kdo mají pochybnosti o tomto světě. Mahlerova hudba rozhodně lidi nezatlouká, ale povznáší. Právě proto, že ukazuje, že v povrchním světě jsou věci, které mají smysl a že lidí, kteří je hledají není málo.

Bartoli napísal:
... ale poslouchejte jeho 60 minutovou symfonii v které je 10 minut krásné hudby s radostí když 50 minut je vice méně ticho na urovni šumu CD a místy náhle hrozivy brutální hluk (např 2. vskříšení).


Pokud bys napsal, že se ti to prostě nelíbí, není co dodat, ale to odůvodnění už vyžaduje reakci. Je třeba poslouchat dobrou nahrávku na vhodné aparatuře. Abbadovo Vzkříšení, bych popsal asi podobně jako ty. Ale to je hodnocení konkrétní nahrávky, ne díla.

Ale to jsem OT. Tady by to mělo být o Brucknerovi. Smile

_________________
Roon server (DRC) - Roon Bridge (Allo USBBridge Signature, Shanti LPS) -> Topping E70 (XLR) -> Topping Pre90 (XLR) - BVAudio PA300SSE (XLR) -> Revel Performa F208, Supra USB, Supra EFF I XLR, QED Genesis Silver Spiral. DRC via Rephase/REW.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Mancubus
Nádejný hifista


Založený: 15 august 2007
Príspevky: 76

PríspevokZaslal: Št august 07, 2008 11:52:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Bartoli napísal:
Mimochodem v tomto duchu bych mohl popsat i své dojmy ze symfonií pana Šostakoviče, převládá tam zase dle mého jakásí brutalita zvuku která dělá ten účinek že na koncertu ani nedýcháte.....uplně vás ta hudba tlací do kouta, válcuje člověka v sedadle (např symfonie č.5,7) .... velmi účinné ale je to i esteticky krásné?


Šak to byl formalista, ne? Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
mesires
Hifista - pokročilec


Založený: 04 apríl 2007
Príspevky: 324
Bydlisko: Albrechtice /Karvina/

PríspevokZaslal: Št august 07, 2008 11:53:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Pánové (žel dámy tady nejsou): pro takovéto diskuse stojí za to na slovanet chodit a "ztrácet" (či spíše směňovat) svůj čas! Jen tak dále 2 thumbs up
_________________
Poznáte pravdu a pravda vás učiní svobodnými.
(Janovo evangelium 8:32)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
humpf
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 október 2006
Príspevky: 775

PríspevokZaslal: Št august 07, 2008 12:22:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Bohužel by to byl další offtoptopic. Ta krytonova charakteristika Mahlera mi připadla velice výstižná. A bylo na ní dobře vidět, proč se lidi neradi pouštějí na netu do debat o hudbě. Snadno se to totiž dá shazovat. Mně je Mahler cizí právě tím, že mi připadne přesně takový, jak ho kryton charakterizoval.

ALe Brucknera si po letech snad zase poslechnu. Zatím jsem vyhrabal aspoň jedno lp s Šestou (Rögner). Nic lepšího nebylo po ruce. Uvidím.

_________________
Nasral se a šel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Bartoli
Hifi inventar


Založený: 24 jún 2008
Príspevky: 4089

PríspevokZaslal: Št august 07, 2008 13:46:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Krytone Mahlerovy písně mám rád, jsou dle mého pěkně účinně depresivní (O mrtvých dětech).
PMA u mě nelze říct že by hudba někde končila, jenom zkrátka jsem chtěl vyjádřit že když si pustím hudbu tak Mahlerovu symfonii si pustím asi tak jednou za 3 měsíce a barokní operu nebo Mozarta každý den. Nějak prostě nemám tu potřebu se nechat "zničit" večer po práci Mahlerem, nedej Bože Šostakovičem. Přitom hudba je to nezpochybnitelně vynikající, to je jasné (i když mi některé vtipy pana Mahlera připadají jako že z posluchače dělá blbce..ale proč ne - je to místy dobrý hudební humor).
Kupodivu "zničit" se večer Wagnerem dokážu obden. Cool
P.S. K Mahlerovi jsem se proposlouchal nedávno (asi tak 2 roky co jsem si dal tu praci poslechnout těch 7 symfonií co mám nahrávky doma a jen se na ně prášilo) a vlastně jsem se do toho musel nutit...pořád jsem všude četl nadšení nad Mahlerem a i několik známých do mě hučelo jaka je to muzika...ale prostě to nějak na mě nefunguje....možná za pár let až zestárnu tak tomu přijdu na chuť. Shocked
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
cough
Hifi obsluha


Založený: 16 december 2006
Príspevky: 1221

PríspevokZaslal: Pi august 08, 2008 10:28:41    Predmet: OT Odpovedať s citátom

Sehr gut debata. IHMO, no, spíš mi to přijde, že co posluchač to jiná nátura a co skladatel tak taky nátura, která se projevuje v jeho hudbě. Například já když poslouchám Rossiniho, tak přestože je to krásná hudba tak mně to nerozstřelí, protože "to" tam není, Rossini byl spokojený "obžeryk" a je to slyšet. Zatímco u takového Šostakoviče, pokud mně třebas 11 symfonie nezazdí do sedadla a "nepřestávám dýchat a vidět" tak je dané provedení hudby vo hovnu...

Mně třebas Malér není blízký tím, že já v té muzice slyším "poďte sem, podívejte se na mně, politujte mně jaký jsem chudáček a jak se v tom plácám místo toho abych bojoval..."

U takového Šostakoviče se mi líbí jak "řeže mně to nožem v hrudi", že je to pro mně osobně daleko uvěřitelnější než Mahler, přestože je to podobně neveselá hudba. Možná že je v tom u Šostakoviče více "šklebu" a bojovnosti a razance a je daleko více cítit schíza ve které musel žít, zatímco Gustík si spíš řešil své osobní problémy a žil v "relativně" normálním prostředí a době, tedy ve srovnání se Šostakovičem určitě...

Ale třebas takový Wagner s oslavou síly, jak tu trefně napsala Plechofka mi moc blízký není...

Co je účelem hudby? Být krásná a zábavná a povznášející? Nebo má člověka dojmout nikoli svojí krásou ale syrovostí a upřímností? Nebo obojí? Nebo jak kdy jak koho podle konkrétní skladby a potřeby posluchače? Co na to Jan Tleskač? Wink A Toník Bruckner?

_________________
No matter what measurements tell us, a loudspeaker isn't good until it sounds good. Dr. Floyd Toole
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
humpf
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 október 2006
Príspevky: 775

PríspevokZaslal: Pi august 08, 2008 11:06:49    Predmet: Re: OT Odpovedať s citátom

cough napísal:
Mně třebas Malér není blízký tím, že já v té muzice slyším "poďte sem, podívejte se na mně, politujte mně jaký jsem chudáček a jak se v tom plácám místo toho abych bojoval..."

Co je účelem hudby? Být krásná a zábavná a povznášející? Nebo má člověka dojmout nikoli svojí krásou ale syrovostí a upřímností? Nebo obojí? Nebo jak kdy jak koho podle konkrétní skladby a potřeby posluchače? Co na to Jan Tleskač? Wink A Toník Bruckner?


Mahler: nebo, dojímání posluchače tím, že se předvádí dojímání.

účel hudby: hudba určitě něco vyvolává, ale připustit, že vyvolávat pocity (ať už jakékoli) je ÚČEL hudby, člověka hned vede k otázce: a není už jednodušší fetovat? Já vím, poslech má možná menší zdravotní a společenská rizika (i kdyby nebyl levnější - což na hifi fóru nemusí platit Smile ), ale stejně - připustit, že hudba má účel a ten spočívá ve vyvolání pocitu, znamená uznat, že ji lze nahradit třeba stimulací patřičných nervových center elektrodami, ne? Smile

SOužití s hudbou mi připadá mnohem složitější a zajímavější. Spíš bych to přirovnal k setkávání s lidmi. Tam se taky nedá určit jendoznačná (ani složitější, ani jednodušší) funkce a účel. ROzhodně bychom snad nechtěli svůj kontakt s druhými převést na uspokojení nějakých potřeb. Podobně jako se nedalo o náboženství říct nic horšího než to, že slouží uspokojení nějakých lidských potřeb. Ve chvíli, kdy pro vysvětlení nějaké lidské činnosti použijeme takový model, něco zničíme a rozhodně si tu činnost nepřiblížíme.

Jinak samozřejmě souhlas. A jsem zvědavý, co ostatní. Snad moc nekecám.

_________________
Nasral se a šel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
kryton
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1022
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi august 08, 2008 12:09:45    Predmet: Re: OT Odpovedať s citátom

cough napísal:
Mně třebas Malér není blízký tím, že já v té muzice slyším "poďte sem, podívejte se na mně, politujte mně jaký jsem chudáček a jak se v tom plácám místo toho abych bojoval..."


Zajímavý výklad, ale je v rozporu se skutečným Mahlerovým životem. Vždyť on přece bojoval. Vypracoval se ze syna chudého židovského kupce na periferii v uznávaného hudebního ředitele Vídeňské opery. A byla to cesta velmi cílevědomá a promyšlená. On nebyl žádný snílek bez praktických schopností, který se lituje.

Byl to člověk, kterému zemřela většina sourozenců v útlém dětství, jeho bratr se zastřelil v dospělosti. On prostě viděl svět z tohoto úhlu. Osobně to nechápu tak, že jeho hudba je o něm. Ta hudba je o světě a jeho smyslu, do čehož se samozřejmě promítá i jeho životní zkušenost. Jak odlišné od současnosti, kdy si bojovní a dynamičtí jupíci některé otázky pro jistotu ani nepokládají z obavy, že by odpovědi narušily jejich představu tržního ráje.

Mahlerovým přesným protikladem byl Richard Strauss. Nabubřelec nejtvrdšího zrna. Dle mého názoru byl Strauss myšlenkově daleko větší bombastik než Mahler, který byl obsahově, přes mohutnost zvuku, vlastně velmi subtilní.

To Toník Bruckner byl jiná sorta. Z pohledu tehdejší Vídeňské honorace podivínský bigotní venkovský buran, který se neumí chovat ve společnosti a trpí extrémním nedostatkem sebevědomí. Supersubmisivní osobnost schopná se ve jménu své modly (Wagner) jakkoliv ponížit. Ale v jeho hudbě je zase kus upřímné opravdovosti, řekl bych snad dokonce toho prostého venkovanství. On byl upřímně věřící. V boha i Wagnera. Smile

_________________
Roon server (DRC) - Roon Bridge (Allo USBBridge Signature, Shanti LPS) -> Topping E70 (XLR) -> Topping Pre90 (XLR) - BVAudio PA300SSE (XLR) -> Revel Performa F208, Supra USB, Supra EFF I XLR, QED Genesis Silver Spiral. DRC via Rephase/REW.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
kryton
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1022
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi august 08, 2008 12:25:47    Predmet: Re: OT Odpovedať s citátom

humpf napísal:
Mahler: nebo, dojímání posluchače tím, že se předvádí dojímání.


No vidíš, mně přijde třeba až nepříjmně dojímací spíše Čajkovský. Až mně to někdy už trochu vadí. Pokud diskutujeme o tom, že se nějaký skladatel litoval a dojímal sám sebou, pak na Čajkovského to podle mě sedí nejlépe. Tento dojem odpovídá i jeho skutečnému životu. Trauma z nepřiznané homosexuality, častá nervová zhroucení a možná že i sebevražda. Nic z toho v Mahlerově životě nenajdete.

_________________
Roon server (DRC) - Roon Bridge (Allo USBBridge Signature, Shanti LPS) -> Topping E70 (XLR) -> Topping Pre90 (XLR) - BVAudio PA300SSE (XLR) -> Revel Performa F208, Supra USB, Supra EFF I XLR, QED Genesis Silver Spiral. DRC via Rephase/REW.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
humpf
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 október 2006
Príspevky: 775

PríspevokZaslal: Pi august 08, 2008 12:29:02    Predmet: Re: OT Odpovedať s citátom

kryton napísal:
humpf napísal:
Mahler: nebo, dojímání posluchače tím, že se předvádí dojímání.


No vidíš, mně přijde třeba až nepříjmně dojímací spíše Čajkovský. Až mně to někdy už trochu vadí. Pokud diskutujeme o tom, že se nějaký skladatel litoval a dojímal sám sebou, pak na Čajkovského to podle mě sedí nejlépe. Tento dojem odpovídá i jeho skutečnému životu. Trauma z nepřiznané homosexuality, častá nervová zhroucení a možná že i sebevražda.


Naprostý souhlas, já to nebyl, kdo řekl, že GM je čistě sebelítostivý. Řekl jsem, že pracuje s na posluchačově dojetí tak, že mu dojetí předvádí. Nemusí to být jeho dojetí nad sebou samotným.

A Bruckner je samozřejmě jiná sorta. Wagner, císař a milý Pánbůh.

_________________
Nasral se a šel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
humpf
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 október 2006
Príspevky: 775

PríspevokZaslal: Pi august 08, 2008 12:54:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Jako typická (a snadno veřejně dostupná) reakce na Mahlerovu hudbu se mi vybavuje tohle':

==Před začátkem druhé části koncertu se Simon Rattle otočí do hlediště a zdvořilou angličtinou osazenstvo požádá, aby pokud možno nemluvilo, nekašlalo a vypnulo si mobily. "Je tu velice dobrá akustika, určitě nás hezky slyšíte, protože my vás slyšíme skvěle." Lidé se roztleskají a po celou Symfonii č. 4 Gustava Mahlera nikdo ani nedýchá. Padesátiletý Brit vypadá u dirigentského pultu se svými huňatými stříbrnými kadeřemi impozantně. Zjišťuji, že mi tou mahlerovskou krásou tečou slzy aNěmec vedle mě mi podává svůj plátěný kapesník. ==
http://www.svet.czsk.net/clanky/osobnosti/kozena.html

Vyšlo v LN. Mahler mi nepřipadá nepřístupný. Nečekal bych, že se k němu lidé dopracovávají na stará kolena. Naopak.

PS Autorka úryvku: http://ocko.idnes.cz/program.asp?r=oc_servis&c=A050831_114225_oc_servis_dk&idModerator=26

_________________
Nasral se a šel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
kryton
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1022
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi august 08, 2008 15:23:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Ještě ke srovnání Mahler - Šostakovič. Jejich hudba má řadu společných rysů. Hlavní rozdíly spočívají v tom, že Šostakovičova hudba pro mé ucho zcela postrádá prvek naděje a obsahuje navíc určitý výsměšný cynismus. Je prostě bezvýchodná. Šostakovič, to je beznaděj v terminálním stádiu. Vzhledem k jeho osudu je to pochopitelné. Mahler je naproti tomu o hledání naděje a ta je taky v podkresu většiny jeho skladeb vždy nějak přítomná, přestože hudba zní často melancholicky či posmutněle.

Mám rád hudbu obou. Ale sílu k životu mi dává spíše Mahler (nebrat doslova). Smile


Upravil jsem nadpis vlákna, aby byl v souladu s obsahem.

_________________
Roon server (DRC) - Roon Bridge (Allo USBBridge Signature, Shanti LPS) -> Topping E70 (XLR) -> Topping Pre90 (XLR) - BVAudio PA300SSE (XLR) -> Revel Performa F208, Supra USB, Supra EFF I XLR, QED Genesis Silver Spiral. DRC via Rephase/REW.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
ShanDo
Hifista


Založený: 20 apríl 2007
Príspevky: 248
Bydlisko: Banská Bystrica

PríspevokZaslal: Pi august 08, 2008 18:34:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Asi budem trochu plytký, kedže vy to tu poriadne analyzujere, ale musim priznať, že Šostakoviča mam rad hlavne kvoli "nárezom" ktoré vo svojich symfóniách ponúka v kombinácií s pomalými vetami, ktoré tiež obsahujú stále ten napínavý náboj, akoby sa tam stále cosi dialo a to ma drží a nepustí. Niekedy som prekvapený že dokázal zloziť nieco ako tretiu vetu 2 klavírneho koncertu, ktorá je podla mna velmi žartovná.

Máhlera som zacal pocuvat vdaka dokumentu, ktorý o nom vysielali. Na konci nechali bežat ukážku symfonie (asi 9, ale nie som si isty) so zábermi na dáke jazero (myslím že tam mal svoje kompozičné sídlo) a vtedy som si povedal ako skvelo ta hudba vystihuje prírodu. Po skonceni som proste vypol televízor a len tak som sedel, akoby unesený. Od vtedy sa velmi pomaly zoznamujem z jeho tvorbou, nemyslím že sa dá do neho vhupnút jednoducho, aspon mne to tak jednoducho nejde.

_________________
Veritatem dicam, quam nemo audebit prohibere.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
humpf
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 október 2006
Príspevky: 775

PríspevokZaslal: So august 09, 2008 13:46:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Jak jsem říkal, už jsem Brucknera dlouho neposlouchal. Budu zvědavý na všechny tipy, protože bych se k němu rád trochu vrátil. Takže vaše tipy na jednotlivé symfonie (hlavně poslední tři) a na komplety?

PS Zajímají mě hlavně novější nahrávky. Böhma, Karajana, Jochuma, Matačiče, ale taky Waltera si vybavuju.

Přirozeně bych pro oživení sáhl asi po Matačičovi s Českou v Sedmé a posledním Karajanovi s Vídeňskou v Osmé. Ale určitě budou lepší tipy. Wand?

Jaký je Barenboimův komplet? A zajímal by mě Blomstedt. Kdyby je někdo znal, budu rád za info.

A pak bych jen tak navíc byl zvědavý na mše - ty vlastně vůbec neznám. Jochum?

_________________
Nasral se a šel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
humpf
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 október 2006
Príspevky: 775

PríspevokZaslal: Po august 25, 2008 14:42:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Takže kromě krytona už žádní posluchačí Brucknera. Hergot chlapi, o dost připravujete, je to hudba, při které brečel i Hitler.
_________________
Nasral se a šel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Mancubus
Nádejný hifista


Založený: 15 august 2007
Príspevky: 76

PríspevokZaslal: Po august 25, 2008 15:50:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak tedy dobrá. Nedávno jsem slyšel tuto devátou
http://www.amazon.com/Bruckner-Symphony-No-9-Anton/dp/B000000SDZ
a natolik se mi zaryla pod kůži že uvažuji o koupi celého kompletu s Danielem Barenboimem a Berlíňany.
http://www.amazon.co.uk/Bruckner-Symphonies-Nos-1-9/dp/B00076YOQ8

Zatím jsem se proposlouchal jan tímto
http://www.amazon.com/Bruckner-Symphonies-Nos-3-5-7-9/dp/B0002IRY0O
a hledám komplet lépe nahraný i zahraný.

Bruknerovci, doporučíte mi nějakou fakt vypečenou devátou?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ShanDo
Hifista


Založený: 20 apríl 2007
Príspevky: 248
Bydlisko: Banská Bystrica

PríspevokZaslal: Po august 25, 2008 16:51:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Od Brucknera som nepocul vela. Mravinskeho 8 z LPO celkom sumi a je hrana dost rychlo (teda aspon oproti Guilinimu, lenze ten mi po mravinskom pride pooomaaaaaaalyyyyy). Proste Mravinsky ma lepsiu dynamiku, ale kvalita nahravky je dost zla. Nic ine som okrem toho nepocul. Takze tiez skor tipy uvitam ako navrhnem...
_________________
Veritatem dicam, quam nemo audebit prohibere.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
humpf
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 október 2006
Príspevky: 775

PríspevokZaslal: Po august 25, 2008 17:38:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Sláva.

Tintnerů komplet u Naxu je levný a co jsem z něj zaslechl, tak i pěkný.

Mancube, pro jistotu: tady je ten Barenboim ještě levnější:

http://www.cdwow.com/ANTON-BRUCKNER-The-Nine-Symphonies-Helgoland-Barenboim-Berliner-Phil/product/view/213403

Objednal jsem Blomstedtovu nahrávku Sedmé. Uvidím.

_________________
Nasral se a šel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
humpf
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 október 2006
Príspevky: 775

PríspevokZaslal: Po august 25, 2008 17:40:57    Predmet: Odpovedať s citátom

A k vypečené Deváté: někde se tu mluvilo o Harnoncourtově verzi. Už se po ní pár let dívám, jendou jsme ji málem koupil, ale nikdy se mi nechtělo věřit, že by to bylo to pravé pro mě. Za pokus by mohla stát stará Walterova nahrávka, ale je to dost jiné, než jsme dneska zvyklí.
_________________
Nasral se a šel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
humpf
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 október 2006
Príspevky: 775

PríspevokZaslal: Po september 08, 2008 09:25:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Jak vidím, Petr Fischer šlape do klasiky čím dál víc.

http://kultura.ihned.cz/c1-27289720-start-ceske-filharmonie-hystericke-hledani-utechy-v-bohu

Jak se koncert líbil našim mahleriánům?

_________________
Nasral se a šel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
kryton
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1022
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po september 08, 2008 09:53:29    Predmet: Odpovedať s citátom

humpf napísal:
Jak vidím, Petr Fischer šlape do klasiky čím dál víc.

http://kultura.ihned.cz/c1-27289720-start-ceske-filharmonie-hystericke-hledani-utechy-v-bohu

Jak se koncert líbil našim mahleriánům?


Ta recenze je výborně napsaná. Každopádně s Honeckem to bylo zcela jiné kafe než s Mácalem v květnu, kdy to ČF sice solidně ale tak trochu "samospádem" odehrála. U Honecka byla cítit koncepce, snaha pohrát si s detailem. Souhlasil bych s recenzí i v tom, že ČF zněla přesvědčivěji v dramatických pasážích než v částech lyričtějších. Byly i nějaké hráčské minely, zejména u horn v předsálí.

Zajímavě řešil Honeck sólový zpěv. Obě zpěvačky postavil na emporu doprostřed sboru. Zvukový výsledek působil jak vzdálený zpěv z nebes, což byl asi záměr, na druhou stranu byl trochu potlačen emocionální účinek v Prasvětle. Tam se mi víc líbí, když je hlas více ohraničený a preferovanější. Mácal v květnu umístil off-stage orchestr bezprostředně do levého předsálí (a taky za pódium) za otevřené dveře. Honeck ve stejné logice jako u zpěvaček umístil hráče ještě dále za roh a další dveře a tyto dveře byly v některých chvílích dokonce záměrně zavřené. Zvuk této skupiny hráčů byl tak mnohem zastřenější a méně nápadný. To byl také důvod té ztráty energie, o které se píše v recenzi. Zajímavý pokus, který dle mého ne zcela vyšel.

Jinak je vidět, že filharmonici Honecka berou. Což se projevilo při závěrečné děkovačce. Akustika Rudolfina není pro toto dílo úplně ideální. V závěrečné větě po všech těch "orchestrálních bouřích" je sluch už zřetelně unaven, což se nepříznivě projeví při nástupu sboru v ppp (??). Je to skutečně na prahu slyšitelnosti. Smile

_________________
Roon server (DRC) - Roon Bridge (Allo USBBridge Signature, Shanti LPS) -> Topping E70 (XLR) -> Topping Pre90 (XLR) - BVAudio PA300SSE (XLR) -> Revel Performa F208, Supra USB, Supra EFF I XLR, QED Genesis Silver Spiral. DRC via Rephase/REW.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
kryton
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1022
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po september 08, 2008 10:02:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Jinak v recenzi je určitá faktická nepřesnost. Píše se tam:

citácia:
Ne nadarmo Mahlerův ctitel Hans von Bülow kdysi prohlásil, že proti této Druhé je Wagnerův Tristan Haydnova symfonie


Hans von Bülow sice ctil Mahlera jako dirigenta, ale nikoliv jako skladatele. Když mu Mahler přehrával na klavír první větu druhé, tak si dokonce zacpával uši a volal "Jestli toto je ještě hudba, tak už jí vůbec nerozumím". Smile

_________________
Roon server (DRC) - Roon Bridge (Allo USBBridge Signature, Shanti LPS) -> Topping E70 (XLR) -> Topping Pre90 (XLR) - BVAudio PA300SSE (XLR) -> Revel Performa F208, Supra USB, Supra EFF I XLR, QED Genesis Silver Spiral. DRC via Rephase/REW.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
humpf
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 október 2006
Príspevky: 775

PríspevokZaslal: Po september 08, 2008 10:20:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky za rychlou odpověď.
_________________
Nasral se a šel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
ShanDo
Hifista


Založený: 20 apríl 2007
Príspevky: 248
Bydlisko: Banská Bystrica

PríspevokZaslal: Po september 08, 2008 10:41:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Kedze to bol moj prvy Mahler nazivo, tak mozem jedine povedat ze som si to naozaj uzil. O tych dverach som rozmyslal cely cas, ale nemyslel som si ze ich budu otvarat a zatvarat (ehm sem tam dokonca klucky vrzgali, co bolo trochu divne), mohli ich nechat otvorene, je pravda ze nastroje mimo podia zanikali.
Tie spevacky hore boli podla mna celkom fajn, nijak mi to neprekazalo. (akurat ze alt prilis zdoraznoval GoTTTT, inac velmi pekny spevacky vykon)
Niektore solove nastupy nastrojov mi prisli trochu neiste, ale nebolo to az tak velmi postrehnutelne. CF si podla mna z Honneckom dost rozumela, mal som pocit ze su kamarati Smile Celkovy dojem je velmi kladny, isiel by som znova.

Jedine co by som uvital keby zväčšili salu Laughing Pri niektorych forte+zbor som mal pocit ze miestnost nestiha, a ked mi kryton prezradil ze na 8 symfoniu treba 4 zbory...

Kto nebol, nech lutuje.

_________________
Veritatem dicam, quam nemo audebit prohibere.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
humpf
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 október 2006
Príspevky: 775

PríspevokZaslal: Po september 08, 2008 12:00:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, kryton by byl určitě nejšťastnější, kdyby si mohl užít Mahlera na Strahově. Smile To bych snad šel taky. Smile (Nedvěda a Flojdy jsem prošvih'.)

Jen šaškuju, nic ve zlém.

_________________
Nasral se a šel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Klasická Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist