Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Fáma č.2 - Lež o elektronkách
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Mýty a povery
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
cough
Hifi obsluha


Založený: 16 december 2006
Príspevky: 1221

PríspevokZaslal: Po apríl 30, 2007 09:31:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Lampy: ano - pro záznam při nahrávání, kde může být lampový zvuk (např. lampový mikrofonní předzesilovač) součástí uměleckého vyjádření toho co chtěl tvůrce nahrávky stvořit, podobně jako kompresory, ekvalizéry či dozvukové procesory (hall). Mně se to osobně nelíbí, protože se výše uvedené často používá pro zamaskování nedostatků intepret/nástroj/sál-akustika studia… Mám spoustů nahrávek, které jsou točené přes flašky, i když by nemusely (nedávno pořízené). Některé zní celkem zajímavě, u většiny nahrávek přes flašky však skřípu zuby, jestli to měli daní špičkoví intepreti zapotřebí.

Nicméně některým záznamům takováto úprava pro některé uši docela pomůže, ale pak mi není jasné, proč to celé omezovat na "jeden" lampový zvuk. Řešením pro lampofily by mohlo být něco jako Millenia media Origin, což je lampový mikrofonní předzesilovač/kompresor/ekvalizér, který se nemusí použít jen pro mikrofony, může sloužit jako sofistikované zařízení pro individuální modeling zvuku dle vkusu individuálního lampofila, pro každou nahrávku si utvoří svůj, lampový zvuk podle aktuální chuti, nahrávky a podle svých "pocitů". Wink

Na straně záznamu jsem slyšel pár flaškovejch věcí, na straně reprodukce jak DIY (František Hlava), nižší třídu typu Edgar, tak stroje nad kterými flaškofilové slintají (Audiomat Solfege, Conrad Johnson 50) či poslední lampové kreace od Aconu a všechny více či méně pro mé uši zkreslovaly - samozřejmě při srovnání s živou, akustickou, neamplifikovanou muzikou. Zde nestačí že jsem jednou byl na výchovném koncertě a měl jsem z toho jako správný audiofil "pocit":

1. je třeba si absolvovat několik stovek neamplifikovaných koncertů různých nástrojů v různých akustických prostředích, aby se zvuk toho, jak to zní naživo dostal do "sluchového podvědomí" a
2. mít nahrávky, které byly pořízeny pokud možno """přirozeným""" způsobem (nechce se mi rozepisovat co všechno by to mělo obnášet) na málo mikrofonů, v těchto prostředích.

Pak při reprodukci těchto nahrávek USLYŠÍM, že většina flaškových zesilovačů (včetně uslintaného Audiomatu Solfege) při reprodukci SLYŠITELNĚ zkresluje jak kráva.

Zákonné právo audiofilů na jejich "pocity", "imprese" a sdělování těchto nadšených pocitů a laických impresí na diskusních fórech z poslechu lampových zesilovačů není tímto ustanovením dotčeno. Rolling Eyes

Podotýkám že nejsem technik ani konstruktér, pájku jsem nedržel v ruce, píšu to, co slyším...

_________________
No matter what measurements tell us, a loudspeaker isn't good until it sounds good. Dr. Floyd Toole
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Po apríl 30, 2007 09:35:14    Predmet: Odpovedať s citátom

A ještě k tý náhrobkový žule : nikoho nesrala víc než mě, užil jsem si s ní dost, to mi věř...Ale bylo to jediný řešení, aby to jakštakš vypadalo, protože v týhle zasraný zemi nikdo nedovedl vyrobit standardní hliníkový panel a neumí mimochodem dodnes...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Po apríl 30, 2007 09:37:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Naprostý souhlas, Ivošu... Surprised)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ferenc
Hifi expert


Založený: 29 október 2006
Príspevky: 1909
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po apríl 30, 2007 09:41:58    Predmet: Odpovedať s citátom

moj nazor - podlozeny skusenostami s mojimi sluchadlovymi masinkami:

tranzistorak a cipak (s operakmi) - pre dobre audiofilske nahravky - parada ..
lampa - stare nahravky (rolling stones - let it bleed, beggars banguet a pod.) a nielen tie (mnohe komercne naravky su riadne prepalene a na tranzistorakoch takmer nepocuvatelne) - pod lampou to podla mna znie lepsie ..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
ferenc
Hifi expert


Založený: 29 október 2006
Príspevky: 1909
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po apríl 30, 2007 09:44:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Off topic !

kazzatel napísal:
A ještě k tý náhrobkový žule : nikoho nesrala víc než mě, užil jsem si s ní dost, to mi věř...Ale bylo to jediný řešení, aby to jakštakš vypadalo, protože v týhle zasraný zemi nikdo nedovedl vyrobit standardní hliníkový panel a neumí mimochodem dodnes...


asi to uz poznas, ale tito robia panely pekne, spolahlivo a rychlo:
http://www.schaeffer-ag.de/index.php?option=com_frontpage&Itemid=205
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Acon
Hifista - pokročilec


Založený: 12 december 2006
Príspevky: 441
Bydlisko: Nitra SK

PríspevokZaslal: Po apríl 30, 2007 18:35:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Audiofília a debata o nej by nemala v žiadnom prípade niesť punc odbornosti. Na fórach sa stretávajú ľudia, ktorí sa "vec" pozerajú cez odborné, prípadne "odborné" okuliare a ľudia, ktorí parametrom nerozumejú vôbec a ani ich nezaujímajú. Je tu BV, ktorý už niečo skonštruoval a hlavne skonštruoval veci, ktoré sa stali "komerčne" úspešnými a má svoj názor podložený svojimi vedomosťami. Potom je tu Cofee, pre ktorého je každý, kto nevie čo je to spätná väzba a pod. idiot, ktorý je pravdepodobne rovnaký idiot vo všetkých oblastiach. To nemala byť urážka, len postreh. Ja Cofeeho v podstate obdivujem, že si vie postaviť niečo, čo ho nadchýna a čo rád počúva a nepochybujem o tom, že sa nájde kopec ľudí, ktorí ocenia jeho DYI projekty. Potom je tu napríklad taký Cough, ktorý má zjavne dobrý sluch a elektrónky nerád a potom taký Efičák, ktorý má dobrý sluch a na elektrónky nedá dopustiť. A napr. ja, čo má síce tranzistory, ale rád by elektrónky. Mne elektrónkový zvuk vôbec nepríde ako skreslený. Keď si pustím frekvencie z testovacieho CD na elektrónkach a tranzistoroch na rovnakých bedniach (myslím, že je jasné o ktoré ide), tak v tom nevidím rozdiel. V hudbe áno. Neviem v čom to je a je mi to jedno. Počúvam hudbu, počúvam ju na tom, čo som hľadal a dúfam, že ju budem počúvať ešte na lepšom čo som už našiel.
_________________
moje civilné meno je Oleg. Ak sa s niekym stretnem, nechcem byť nejaký anonym
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
efičák
Hifista


Založený: 24 január 2007
Príspevky: 239
Bydlisko: Ostrava

PríspevokZaslal: Po apríl 30, 2007 20:13:36    Predmet: Odpovedať s citátom

cough
Řešením pro lampofily by mohlo být něco jako Millenia media Origin

Ano, pokud by byl hodně zjednodušený a dobře udělaný, je to dobrá rada.
Jinak je tam hodně nastavení a možnost udělat chybu. A který "mód" je ten správný? Namísto poslechu nekonečné hledání.
Pak si napsat na každý nosič doporučené nastavení, hmmm...
Jste Coughi uvyklý, na poslech ze zdroje na studiových zařízeních. Hifi domácí kvalita do 100t. má velké kompromisy.
Pokud mají reproduktory nějaký "svůj " zvuk a uchu začne v hudbě tato informace vadit, je lepší zesilovač s nižším činitelem tlumení, který tuto vadu odstraní. A to je i můj případ. Díky tomu mám sestavu druhým rokem k mé plné spokojenosti.
Věřím, že s Gryfonem Diablo a půlmilionovými Dynaudii bych snesl pravdu.
Zatím co jediná trioda na kanál v předzesilovači ucho uvykne na stále stejný typ barvy. Namísto hledání se dostaví uspokojení.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Po apríl 30, 2007 20:37:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Ad jedna trioda : Ano, vokurka chutná jako kyselá vokurka, pomeranč také, roztoužený bobr také, dort také...trochu nuda, né ? Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
cough
Hifi obsluha


Založený: 16 december 2006
Príspevky: 1221

PríspevokZaslal: Po apríl 30, 2007 23:35:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Představa že studiová technika (bedny a zes) v ceně 100 tis. Kč je dokonalá či bez kompromisů je naivní. Ale alespoň jsou studia slušněji zatlumená než typický audiofilův obýváček kam manželce chodějí návštěvy na kafíčko... Rolling Eyes

A k Millenia Origin:
Právě proto, že je tam mnoho stupňů volnosti, si každý audiofil může namodelovat zvuk, jaký se mu líbí... ostatně nedělají to audiofilové také tím, že neustále obměňují zesilovače či ladí kabeli? Tady jen točí čudlíky... Třeba při tom nekonečném hledání při nastavování flaškového kompresoru či ekvalizéru si možná někteří bystřejší uvědomí, že se vlastně honí za lampovou chimérou...

Jinak je mnoho studiových strojků, které toto umí, kolega teď má ve studiu "žirafu" (lampový ekvalizér a kompresor Gyraf), a ten když jsem jej poslouchal dával tolik možností - od prostého ocukrování flaškou až po hutný flaškový vintage/retro zvuk...

http://www.gyraf.dk/products.html

_________________
No matter what measurements tell us, a loudspeaker isn't good until it sounds good. Dr. Floyd Toole
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: St máj 09, 2007 15:02:24    Predmet: Lampy Odpovedať s citátom

Ano, všichni mají pravdu- ale. Lampy hrajou:
1)udělejte si tento test : pusťte si nahrávkou snímanou s přirozeným prostorem ( třeba Jazz ) usaďte se v poslechovém místě a poslouchejte ten prostor. vstaňte a jděte mezi reproduktory. V určitém místě se prostor ( zvukový) roztrhne a nástroje( zpěváci) budou přeskakovat - před Vámi se udělá ve zvuk. prostoru díra. Ano, všichni to známe, proto se v domácím kině používá střední reprák vpředu.
POZOR POKUD BYL ZESILOVAČ ELEKTRONKOVÝ, ZVUKOVÝ PROSTOR SE NEROZTRHNE.

Zkuste mi říct, proč.
popravdě řečeno, za několik let zkoumání tohoto jevu jsem našel několik polovodičových zesilovačů, které to zvládnou taky. Jeden z nich nebyl v A třídě. Elektronky to zvládly všechny. Od Mc Intoshe- až po jednočinné konce z rádia Rossini stereo z NDR.
2)ten fenomén mne přivedl mezi příznivce lamp.
3)jinak jste tady ještě neprobrali oblíbený vliv rušení všeho druhu- které elektronky elegantněji zvládají.
4)elektronkový zesilovač funguje jako frekvenční pásmová propust. je možné toho využít ve prospěch zvuku.
5) Každá trioda má zabudovanou linearizační zpětnou vazbu. trioda bez zpětné vazby je pentoda- a ta už není lineární.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: St máj 09, 2007 16:34:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Proč ? Protože mají přeslechy jako prase : A) mají v naprostý většině jeden zdroj. B) mají mizerný PSRR. C) vše jede na vysoký impedanci....a to nemluvím o zkreslení... Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5930
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St máj 09, 2007 16:46:47    Predmet: Odpovedať s citátom

JHradec
Ešte by som si položil otázku, čo je bližšie k realite. Ak pri počúvaní živej kapely vstaneš a ideš medzi muzikantov (reproboxy..), stále ustupujú a sú pre tebou??Alebo ak si medzi nimi počuješ ich len zo strán? Na koncerte si sadneš medzi nich? Smile
Jediná skutočná (aj keď skutočne nepodstatná )výhoda elektóniek je vyššia odolnosť proti vf rušeniu v signále,zo zdroja (slabé PSRR) tam prelezie skoro všetko.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St máj 09, 2007 17:25:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Příspěvek č. 15512 je snad lépe ani nekomentovat. Jinak si všimněte, že lampy preferují jen ti, kdo poslouchají jednoduchou hudbu (i jednoduchou klasickou).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Odowakar
Hifista


Založený: 05 december 2006
Príspevky: 175

PríspevokZaslal: St máj 09, 2007 19:48:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Ono si stačí poslechnout lidský hlas - ten totiž slyšíme od malička dnes a deně. Argumentovat "jednoduchou" hudbou nebo "složitou" je blbost. Tomu, komu se líbí zvuk transistorových zesilovačů, nepřesvědčí k přechodu na lampy žádná hudba, ať složitá nebo jednoduchá a naopak.
Nechápu, proč vždycky, když někdo napíše, že si koupil (nebo se mu líbí) lampovej zesilovač, druhá strana vyletí a začne ho kritizovat. Opačně jsem to neviděl. Možná je v tom i to, že nejvíc jsou slyšet výrobci transistorových zesilovačů. Bylo by proti jejich potenciálnímu zisku, kdyby hned nespustili, sotva slyší slovo elektronka. Co kdyby si potenciální zájemce nakonec koupil lampáč?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: St máj 09, 2007 20:17:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Odowakar napísal:
Nechápu, proč vždycky, když někdo napíše, že si koupil (nebo se mu líbí) lampovej zesilovač, druhá strana vyletí a začne ho kritizovat. Opačně jsem to neviděl.


Celkem je mi tato diskuse fuk, ale byl to zastánce lamp, který začal kritizovat solid state zesíky, že trhají prostor, mají horší odolnost vůči rušení atd.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
seas
Hifi expert


Založený: 25 október 2006
Príspevky: 1236

PríspevokZaslal: St máj 09, 2007 20:21:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Pfizer Spolu UA forum

Naposledy upravil seas dňa Pi december 23, 2022 23:41:49, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Odowakar
Hifista


Založený: 05 december 2006
Príspevky: 175

PríspevokZaslal: St máj 09, 2007 20:37:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Kdo z nás občas v argumentaci neujel? Podle mě je zbytečné, aby se zastánci jak transistorů, tak elektronek, pořád nehádali o něčem, co je čistě o pocitech toho kterého. Pak se hledají argumenty pro a proti a vznikají nedorozumění nebo se strhne hádka v podstatě o blbosti.
Pojďme navzájem uznat jeden druhého, vždyť poslech hudby je o osobních pocitech a preferencích toho kterého. Když to někomu vyhovuje, ať poslouchá hudbu třeba z MP3kového přehrávače a přes špunty za dvacku. Když bude spokojenej, přece mu nebudu vnucovat svůj názor a notabene tvrdit, že pokud neposlouchá na mnou uznávaném zařízení, je to trubka.
Jde jen o to uznat, že i druhý má svou pravdu - někomu se prostě líbí blondýnky, jinému černovlásky. Důležitý je pouze to, aby to byly ženský Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
coffee
Hifi expert


Založený: 04 október 2006
Príspevky: 2324
Bydlisko: různě

PríspevokZaslal: St máj 09, 2007 20:42:54    Predmet: Odpovedať s citátom

...
_________________
“And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.” ― Friedrich Nietzsche


Naposledy upravil coffee dňa Pi jún 04, 2010 18:49:08, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Odowakar
Hifista


Založený: 05 december 2006
Príspevky: 175

PríspevokZaslal: St máj 09, 2007 21:17:49    Predmet: Odpovedať s citátom

coffee
Každému co jeho jest.
Mimochodem, ty si myslíš, že doma uslyšíš třeba Valkýru ve stejný nezkreslený podobě jako v opeře, byť na sebelepším tranzistoráku? Nebo Floydi budou mít stejnej zvuk jako na koncertě? Ani omylem - a to i se sebelepším zesilovačem a bednama. Bude to mít jinej charakter zvuku než z lampáče, to jistě. Ale jinak... Jedno za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet - dle osobních preferencí.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
cough
Hifi obsluha


Založený: 16 december 2006
Príspevky: 1221

PríspevokZaslal: St máj 09, 2007 21:22:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Ach jo, vstanou noví bojovníci.... Rolling Eyes

Argumentace "Ono si stačí poslechnout lidský hlas - ten totiž slyšíme od malička dnes a deně." je blbost (budu se samožersky citovat z jiného příspěvku:

Pro sólo zpěv se často používá velkomembránový mikrofon, který má znít hezky ne věrně.
Často je to kardioida, která se dává blíž aby zpěvák zněl mohutněji (proximity efekt), navíc když je to karidioida tak to bere míň místnosti a spíše je to dopředné aby se to prosadilo v mixu.
Navíc mikrofony, kterými se zpěv natáčí mají často zdvih na vejškách (často kolem 10kHz)
Zpěv bývá 99 procent dohallen nějakým hnusným či méně hnusným reverbem.
Pokud je to dynamičtější zpěv, de to přes kompresor nebo alespoň limiter. O EQ se vůbec není třeba bavit.
Pokud jsou tam sykavky, použije se deesser, ale za cenu ztráty čehosi přirozeného ze zpěvu.
Navíc se vše snímá z velké blízky, aby to znělo jakoby přítomně apod.

Takže se k vám dostane na CD placce totálně zmodifikovaný signál, který srovnáváte s tím, když si přítelkyně prozpěvuje ve vaně )….

Dobré srovnání je na jednom z prvních testovacích disků stereophile, kde je srovnání asi 20 mikrofonů na čteném textu…. Po poslechu si uděláte jasný obrázek, že hledat "hifi pravdu" pouze na zpěvu a sykavkách je nesmysl.

_________________
No matter what measurements tell us, a loudspeaker isn't good until it sounds good. Dr. Floyd Toole
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St máj 09, 2007 21:34:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Vždy povstanou a vždy v přesile, takže nemá význam se podobnými diskusemi vysilovat. Ale narozdíl od kazzatele, BV, mě a dalších s lampami většinou nepracovali a nevědí, o co jde Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
mac
Hifista - zaslúžilec


Založený: 13 február 2007
Príspevky: 572
Bydlisko: Znojmo, ČR

PríspevokZaslal: Št máj 10, 2007 08:29:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Možná by oběma stranám prospělo si poslechnout dobré, ale bohužel dražší lampové resp. tranzistorové zesilovače. Byl jsem na obou stranách barikády, ale nedokázal bych jednoznačně říci, co je lepší, snad jen víc líbí, míň líbí, ale to je začka od značky a konkrétní model. Univerzální odpověď IMHO neexistuje.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: Št máj 10, 2007 08:48:16    Predmet: tak jsem si naběhl Odpovedať s citátom

Takže popořádku : PMA má pravdu- upřednostňuji hudbu zvukově jednoduchou. možná je to tím, že mi to doma hraje blbě, možná jsem k symfoniím ještě nedospěl. Klasický koncert ( v klasické době) měl zpravidla tři části :
1.sonátu ( komořina),2. koncert ( instrument+ orchestr), 3.symfonii

mělo to posluchače naladit a připravit.
dle mých zkušeností je to s posluchačským vyspíváním obdobně- já jsem zatím mezi 1 a 2.

BV & Cough - s realitou to nemá nic společného - tenhle argument neberu- navíc nejde o způsob poslechu, ale jednoduchý test-SNADNO REPRODUKOVATELNÝ - prostor je mezi bednami "zkroucený- deformovaný- ale neroztržený"
BTW existují i alternativní rozmístění interpretů a nástrojů při koncertě. Velmi silně na mne působily dvoje varhany- jedny na kůru kostela, druhý pozitivek v oblasti kněžiště. Situace, kdy posluchači jsou mezi kapelou používají i cymbálovky .... jde o umělecký záměr

Kazzatel : zdůvodnění přeslechy neberu ping pong nastane u "některých tranzistorových" zesilovačů i u mono signálu

jev jsem pozoroval i u monobloků Classé- kde asi přeslechy moc nebyly

jev je pozorovatelný i u Sroll- což taky není lampový zesilovač a asi taky moc nezkresluje.

Takže znovu : tvrdím, že existuje fenomén, který je např. na zkreslení (THD) nezávislý produkují - ho zesilovače s THD od tisícin do jednotek procent.
fenomén je snadno rozpoznatelný- během 10 vteřin můžete zjistit, že Vám to doma hraje ( nebo nehraje na ho...).

Je samozřejmě otázkou ( vkusu ) jestli tomu přikládáte význam, nebo ne.

Jinak ke své osobě podotýkám, že s elektronkami jsem pracoval a občas i dnes pracuju, znám problémy a úskalí ( taky jsem párkrát ztroskotal ... například praktickým ověřením, že EL 36 není nejvhodnější elektronkou pro PPP)

Jinak se v podstatě nehodlám hádat- chtěl jsem dát smysl diskuzi o líbivém a nelíbivém zkreslení - v podstatě o ničem- i mezi lampama se najdou různé přístupy - SE s 300B bez NFB a PP v jednotkovém zapojení s NFB jsou diametrálně rozdílné ve filosofii i spektrálním rozložení a velikosti zkreslení.
Spojuje je jedinné - elektronky.
Chtěl jsem si přihřát polívčičku a třeba se i něco dozvědět z Vašich zkušeností.

BTW jak se tváříte na hybridní zapojení
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Troton
Site Admin


Založený: 11 august 2006
Príspevky: 2844
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št máj 10, 2007 08:51:35    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
Takže znovu : tvrdím, že existuje fenomén, který je např. na zkreslení (THD) nezávislý produkují - ho zesilovače s THD od tisícin do jednotek procent.
fenomén je snadno rozpoznatelný- během 10 vteřin můžete zjistit, že Vám to doma hraje ( nebo nehraje na ho...).


Toto by som som nazval prinajmensom revolucnou myslienkou (najma tu druhu vetu) Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Št máj 10, 2007 09:00:16    Predmet: Odpovedať s citátom

S tím fenoménem bych byl opatrný, stačí přinést k někomu kdo má "líbivou" sestavu s převahou velkého zkreslení nízkými harmonickými a poslouchá jednoduchou hudbu (je to spojené) některou z Mahlerových symfonií a okamžitě je po líbivosti. Čím by to bylo? Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Št máj 10, 2007 09:50:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Pingponk : Pak musíš hledat příčinu v bednách a ve vlastnostech tvých uší - žádný reprák není přesně stejný ( ona dvojice v obou bednách ), to za prvý, dále nikdy se při podobným testu nepohybuješ přesně v ose mezi bednami. Jestliže ti tam zesilovač " stříká " zkreslení na výškách ( a to flašky bez výjimky umí ), zkreslení je asi vyzařováno postranními laloky repráku mnohem víc než v ose a to ti přinese ono zmíněné neztracení stereodojmu ....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
coffee
Hifi expert


Založený: 04 október 2006
Príspevky: 2324
Bydlisko: různě

PríspevokZaslal: Št máj 10, 2007 09:53:07    Predmet: Odpovedať s citátom

...
_________________
“And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.” ― Friedrich Nietzsche


Naposledy upravil coffee dňa Pi jún 04, 2010 18:49:20, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
coffee
Hifi expert


Založený: 04 október 2006
Príspevky: 2324
Bydlisko: různě

PríspevokZaslal: Št máj 10, 2007 09:55:16    Predmet: Odpovedať s citátom

...
_________________
“And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.” ― Friedrich Nietzsche


Naposledy upravil coffee dňa Pi jún 04, 2010 18:49:32, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Št máj 10, 2007 10:09:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Postranní laloky jsou frekvenčně závislé, zkreslení taky....ale je to jen má domněnka...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: Št máj 10, 2007 11:00:42    Predmet: o voze a o koze Odpovedať s citátom

nazvěme pracovně jev Č.
1) PMA- ano, líbivé zkreslení prostor smázne - stane se to i naživo- když hraje symf. orchestr v kostele s vysokým dozvukem a prostor. rezonancemi
2) Pozoroval jsem jev Č na různých bednách a různých konfiguracích. U sebe doma, u přátel až po výstavy sám, nebo v místnosti narvané lidma. Je to vždycky stejně. Vliv změny rozmístění, nebo natočení repro není zásadní- prostor se deformuje, ale netrhá. Extrémně- jedna bedna rovně, druhá do rohu- s původní prostorovou informací to nemělo souvislost. použité repro - většinou dvoupásma, ale i jednopásmo.trojpásmo nebo magnepany. Je to znát i s horny. i když mimo osu předního hornu velmi chybí výšky.
3)Původně jsem pozoroval na zesilovači JADIS- ultralineár a nfb pp EL 34- nic moc.
Nenašel jsem ani nejhorší elektronkový zesilovač, u kterého by jev č nenastal ( zesilovač z rádia Rossini streo - ecc83 + el 84, SE nfb)
Samozřejmě fungují Mc Intoshe.
SE bez NFB taky

4)Překvapily mne monobloky Classé s Wilsonama- na výstavě zkoušel jsem to mnohokrát zesilovače jedou v B třídě.
5)jev Č pozorován u zesilovačů v A třídě Vincent např.

6) L. Šrol - Myšpulín tvrdí, že u nového zesu sjev č nastává- měl z toho radost, ale dále jev nekomentoval. To jsem zatím neslyšel, ale nemám důvod nevěřit
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Mýty a povery Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalšia
Strana 4 z 7

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist