Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Fáma č.4 - Lež o poslechových testech
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Mýty a povery
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Bedro
Hifi obsluha


Založený: 31 marec 2008
Príspevky: 43
Bydlisko: BA

PríspevokZaslal: Pi apríl 11, 2008 14:18:23    Predmet: pomer Odpovedať s citátom

Ja som si vsimol na niektorych majstroch sveta v hudbe ze vysledny efekt je priamo umerny cene a najma usiliu vyvinutemu na konkretnu zmenu. Potom si sadnu zo spotenym celom, a po doslova sekundach posluchu nahlas odfuknu ze jak dobre spravili a jak sa to cele oplatilo a ja som dement lebo nevidim jeho cisarove nove saty.
_________________
Najhorsie je nieco ocakavat.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi apríl 11, 2008 14:35:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak teď už je to zpaštikalizované dokonale.

Základní psychologický problém jakýchkoli poslechových testů je v tom, že obecně se považuje za větší chybu nepoznat rozdíl, když nějaký je, než poznat rozdíl, když žádný není. Jinak řečeno, lidé mají spíš tendenci vymýšlet si neexistující rozdíly než přiznávat, že žádné neslyší. Zúčastnil jsem se dost slepých testů (i když ne ABX), kde se poslouchalo to, co nebylo vidět, a součástí testů vždycky bylo porovnání "A-A", tj. po přepnutí tam bylo totéž, co před přepnutím. Vždycky se našel expert, který jasně slyšel rozdíl.

Jak už jsem tady dřív naznačil, jsem skeptik, pokud jde o relevanci přepínacích testů. Smysl ale mají, a to úměrný poctivosti testujících.

Dělal jsem si takové testy sám pro sebe a vždycky jsem hlavní úsilí věnoval tomu, abych zjistil, zda neobelhávám sám sebe. Neboli, když jsem po prvním přepnutí slyšel určitý rozdíl (a to jsem zpravidla slyšel - z důvodů, které jsem uvedl už dříve), tak jsem přepínal tak dlouho, dokud jsem si nebyl jistý, že tam něco je - nebo taky není. I takhle se to někdy dělá - posadí se pokusný králík před plentu, za kterou je to, co má hodnotit, do ruky dostane ovládání přepínače, dostatek času - a včil mudruj.

Co ovšem obecně neuznávám, jsou testy á la - teď si to vezmu na čtrnáct dní domů, pak mi přivezte to další - atd.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi apríl 11, 2008 17:17:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Neumím si představit jiný způsob vyhodnocení slepého poslechového testu, než je statistické zpracování většího počtu pokusů více osob. Buď je korelace statisticky významná (pro danou míru spolehlivosti), nebo není.

Za nejstrašnější variantu testů považuji toto:
Slyšíš ten rozdíl? Neslyšíš? To není možný! Soustřeď se a poslechni si to ještě jednou! Slyšíš?
No jo, no, asi tam něco bude...
Vidíš, já jsem Ti to říkal!
Rotfl
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: Pi apríl 11, 2008 17:30:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Takhle funguje Furious a pemza.
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
mato
Hifista


Založený: 06 júl 2007
Príspevky: 132

PríspevokZaslal: Pi apríl 11, 2008 18:01:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Suhlas s BOBOM a OPA.Tiez som viac krat opakoval podobne testy,vela krat som vsak bol na rozpakoch ci som vobec schopny pocut zmenu...
Niekedy mam pocit ze pocujem to co si myslim ze chcem pocut...Nasledkom kadejakych pravdu povediac "predsudkov" .
A tych mam dost siroku skalu.A priznam si to.
Samozrejme je holy fakt ze to co si "INTERPRETUJEM" dnes v syte cervenej,zajtra uz nemusi byt take syte.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
stephunk
Hifi expert


Založený: 23 december 2006
Príspevky: 1133
Bydlisko: Pobrežie Slotoviny

PríspevokZaslal: Pi apríl 11, 2008 18:56:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Mne to tak pripadá, ako keby sa pri skoku o žrdi do výšky nehodnotila výška preskočenej laťky, ale spôsob prevedenia skoku...Ten Sergej to skočil vždy najkrajšie Laughing , pripadá mi to takisto, ako porovnávanie krásy dvoch štvoruholníkov s čiarou uprostred..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
cough
Hifi obsluha


Založený: 16 december 2006
Príspevky: 1221

PríspevokZaslal: Pi apríl 11, 2008 20:40:17    Predmet: Odpovedať s citátom

opa> dovolím si oponovat. jaký bude statistický výsledek poslechového testu skupiny lidí která do úmoru neposlouchá/nezná nic jiného než chesky šukací jazz nebo pinkflojdy/wall/"bez potřeby vzdělání"? Rolling Eyes
_________________
No matter what measurements tell us, a loudspeaker isn't good until it sounds good. Dr. Floyd Toole
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi apríl 11, 2008 20:58:49    Predmet: cough Odpovedať s citátom

To je naprosto jasný. O výběru osob pro testování a podmínek uspořádání testu se dá napsat celá knížka. Dokonce mám pocit, že jsem něco takového viděl. Já chtěl jenom naznačit tu nejzákladnější podmínku. Můžu proletět stropem, když slyším (čtu) prohlášení: Pět lidí ze sedmi to poznalo, takže je to prokázáno.
To je ptákovina, ze sedmi pokusů se nedá určit vůbec nic.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Pi apríl 11, 2008 21:02:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Co seznam ? Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Pi apríl 11, 2008 21:13:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Ty úvahy o posl. testech jsou k ničemu, své názory známe. Beru to "as is", a necítím potřebu přesvědčovat, to není cílem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: Pi apríl 11, 2008 21:29:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Sebesofistikovanější slepý test může ukázat "jen" to, kolik % ze zůčastněných pozná naslepo a hned rozdíl mezi A-B A-B-C apod., popřípadě kolik % z té samé skupiny nezbaští A-A.

Jakékoliv další hodnocení typu A je lepší než B je jen přesným součtem nepřesných čísel (dojmů).

Otázkou je, jak oddělit testování zůčastněných od testování techniky Smile Napadá mě jedině eliminovat v několika kolech básníky, co hlásí rozdíly i mezi A-A a zdravé jádro pak podrobit dalšímu kolu A-B A-B-C.

Opřívlastkovávání typu A houslovatější B, bych už do statistik nezahrnoval.

Možná by stálo za to při nějaké akci otestovat testery i limity krátkodobých slepých testů v cizím prostředí apod. - a následně vypracovat pár zásad pro domácí posuzování, hraní si na testování.

Od coffee testů reprokabelů, kdy v plénu "vyhrála" elektrikářská dvoulinka, jsem test skeptik.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: So apríl 12, 2008 08:02:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Statistika je největší lež na světě.

Pokud se musí použít, obvykle jsou mezi testovanými přístroji jen tak malé rozdíly, že to nemá cenu řešit. Obvykle totiž tyto rozdíly nerozpozná nikdo z posluchačů v běžném životě a poslechu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So apríl 12, 2008 21:23:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Kuba4 napísal:
Statistika je největší lež na světě.


Statistika není ani lež ani pravda. Je to velmi důležitá část matematiky, bez které by se řada oborů lidské činnosti neobešla. Jako každý nástroj lze i statistiku používat správně či nesprávně, k dobrým věcem i ke špatným.

Paušální odsouzení může být i populární, každý z nás by mohl uvést příklady, kdy nějaký novinář nebo politik zkoušel pod pláštíkem statistiky udělat z nás blbce. Za to nemůže matematika, ale ten konkrétní člověk a tak trochu my, kteří si to necháme líbit a místo toho, abychom odsoudili podvodníka, obviníme statistiku.

Pomocí statistiky lze prokázat i případ, který zmiňuješ ve druhé části. Totiž to, že zjištěné výsledky testu spadají do oblasti náhodných odchylek a posluchači nejsou schopni testované objekty od sebe odlišit.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne apríl 13, 2008 00:43:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Statistika je abstraktní matematická displína. S její pomocí se dají vytvářet modelové popisy dějů v abstraktních modelech reálného světa, o reálném světě jako takovém však neříká vůbec nic. Uvedu příklad:

1. Pravděpodobnost, že při hodu mincí padne lev, je jedna polovina. O výsledku jednoho konkrétního hodu to ovšem nic neříká.

2. Dobrá, namítne někdo. Ale znamená to, že při sérii sta hodů bude počet případů, kdy padne lev, blízký padesáti. Ovšem - co to znamená, že bude blízký padesáti? O výsledku konkrétní série sta hodů statistika nic neříká.

3. Dobrá, namítne někdo. Ale znamená to, že když provedu sto sérií sta hodů, pak pak ve většině z té stovky sérií sta hodů bude počet případů, kdy padne lev, blízký padesáti. Ovšem co je to většina? O výsledku konkrétní série stovky konkrétních sérií konkrétních stovek hodů statistika nic neříká.

4. Dobrá, namítne někdo ....................... Smiling wide

Jistý zahradník měl na zahradě kruhový záhon. Pečlivým měřením pomocí přikládání provázku zjistil, že Ludolfovo číslo je ve skutečnosti 3,16 . Možná vám to připadá praštěné, ale už jste někdo viděl kruh ? Já tedy ne.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne apríl 13, 2008 12:49:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Velky Bobo. Nečekal bych, že zrovna Tobě to budu muset vysvětlovat. Bezpochyby víš lépe, než já, jak to doopravdy je. Ale aby nedošlo ke zmatení pojmů, musím se ozvat. To Tvoje "neříká vůbec nic" znamená, že neříká vůbec nic s absolutní jistotou. K tomu ale nepotřebuji statistiku. Stačí spočítat počet "Lvů" pro 10000 hodů a vím zcela přesně, kolik jich bylo.

Statistika nastupuje ve chvíli, kdy nepotřebuji výsledek s absolutní přesností a zároveň se mi nechce házet 10000x. Jestliže se spokojím s omezenou přesností, stačí mi házet jen stokrát a mohu dopočítat, s jakou pravděpodobností se výsledek 10000 hodů bude pohybovat ve zvoleném intervalu okolo hodnoty zjištěné pomocí 100 hodů. Nebo úlohu obrátit a pro zvolenou pravděpodobnost dopočítat interval.

Když z bedny, ve které je 10000 součástek, náhodně vyberu 100 kusů a všechny budou dobré, je možné, že zbylých 9900 jsou samé zmetky. Ale pravděpodobnost takové situace je mizivá. Takže s pomocí statistiky spočítám, že s pravděpodobností např. 98% není v té bedně více, než např. 15 vadných kusů. A dále si spočítám, že škody způsobené těmi 15-ti vadnými kusy představují v penězích 600,- korun, zatímco proměření 9900 kusů by mě stálo 3000,- V tu chvíli jsem ušetřil minimálně 2400,- Kč a ty dvě procenta (od 98 do 100) jsou mé podnikatelské riziko, které se v dlouhodobé perspektivě vyplatí podstoupit.

Tohle je ten nejprimitivnější způsob, jak vysvětlit užitečnost statistiky. Nejsem matematik, možná jsem se dopustil nějaké nepřesnosti, možná by to šlo vysvětlit lépe na vhodnějším příkladě, ale na principu to nic nemění. Každý velký světový koncern zaměstnává spousty statistiků, kteří neustále upřesňují metody výpočtů a pravidla pro jejich využití, protože to přináší významné úspory peněz při řízení výroby a podnikání vůbec. Kdyby se to nevyplácelo, tak by to nedělali.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: Ne apríl 13, 2008 13:35:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Jenomže já jsem ve druhé části hovořil o případu, kdy 20 pekelně soustředěných posluchačů naslepo správně pozná, že hraje v 1000 případech A na 60%.

Je tedy jasné, že A hraje jinak. Ale o tom, jak to hraje nebo o běžném domácím poslechu to neřekne nic. Možnosti statistiky jsou v tomto případě tak omezené, že téměř nemá cenu se jimi zabývat. Je to lež!

Význam by to mělo pouze v případě, kdy by se výsledek blížil 100%, tam by se pak dalo mluvit o tom, v čem je ten poslech jiný a jaký je. Ale na to už nepotřebuji statistiku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Majco
Hifista


Založený: 09 január 2007
Príspevky: 183
Bydlisko: Liptovský Mikuláš <-> Praha

PríspevokZaslal: Ne apríl 13, 2008 13:40:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Namerane data su vzdy spravne, otazka je, ci sme namerali to co sme chceli, pripadne ako presne Wink

To, ze statisticke metody poskytuju "iba" pravdepodobnost, ze sa nieco stane je pohlad na vec. Niekomu sa to moze zdat malo, na druhu stranu je to niekedy to najviac co o danej veci mozeme povedat (napriklad kvantova fyzika).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne apríl 13, 2008 14:00:02    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:

Když z bedny, ve které je 10000 součástek, náhodně vyberu 100 kusů a všechny budou dobré, je možné, že zbylých 9900 jsou samé zmetky. Ale pravděpodobnost takové situace je mizivá. Takže s pomocí statistiky spočítám, že s pravděpodobností např. 98% není v té bedně více, než např. 15 vadných kusů. A dále si spočítám, že škody způsobené těmi 15-ti vadnými kusy představují v penězích 600,- korun, zatímco proměření 9900 kusů by mě stálo 3000,- V tu chvíli jsem ušetřil minimálně 2400,- Kč a ty dvě procenta (od 98 do 100) jsou mé podnikatelské riziko, které se v dlouhodobé perspektivě vyplatí podstoupit.


Co to znamená, že s pravděpodobností 98% není v té bedně více než 15 vadných kusů ?

To přibližně znamená, že když budu mit sto beden, tak s jistou (nepochybně dosti vysokou - asi bych to dokázal spočítat, ale nechce se mi) pravděpodobností v nejvýše dvou z nich bude víc než 15 vadných kusů.

Jestliže jedna taková vadná součástka způsobí pád letadla, znamená to, že s velmi vysokou pravděpodobností z miliónu vyrobených letadel jich asi tak 1500 spadne. A tak dál. To vše mi říká statistika. A já to akceptuji. Ale když do takového letadla budu nastupovat, budu mít dost nepříjemný pocit. Murphyho zákon totiž říká, že když se něco může posrat, tak se to zcela určitě posere (pak je to ještě dál rozvedeno).

Avšak zpět k poslechovým testům.

Když mi v jednom testu s deseti posluchači a dvěma přístroji vyjde skóre 4 : 6 ve prospěch jednoho přístroje, neznamená to statisticky celkem nic moc relevantního. Když takový test zopakuji desetkrát s deseti různými skupinami a vyjde mi pokaždé skóre v rozmezí 5 : 5 až 3 : 7, znamená to už hodně. Kdybych provedl jeden test se sto posluchači a skóre bylo 40 : 60, vypadalo by to stejně, statisticky by to bylo stejně průkazné, ale přece jen by to znamenalo něco trochu jiného. Pokud totiž provedu deset testů s deseti posluchači a ve všech deseti případech vyjde skóre 4 : 6, je to skoro zázrak a začnu mít důvod k podezření, že s výsledky testu bylo manipulováno, i když "globálně" je to pořád totéž ...

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne apríl 13, 2008 14:27:32    Predmet: Odpovedať s citátom

DO PRDELE !
Napsal jsem, že těch 15 vadných součástek způsobí škodu 600,- Kč. Pád letadla znamená lidské životy plus miliónové škody. Pro takovéto a jiné kritické aplikace (zdravotnictví) existuje pojem 100% kontrola, vícenásobné zálohování klíčových komponent atd.

Je takovéhle překrucování skutečně nutné?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: Ne apríl 13, 2008 14:43:12    Predmet: Odpovedať s citátom

OT:

Zdravotnictví??? Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Majco
Hifista


Založený: 09 január 2007
Príspevky: 183
Bydlisko: Liptovský Mikuláš <-> Praha

PríspevokZaslal: Ne apríl 13, 2008 14:57:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Ked sa tu rozbehla debata o statistike, tak by som este upozornil na Simpsonov paradox http://en.wikipedia.org/wiki/Simpson_paradox
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: Ne apríl 13, 2008 16:00:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Coffee by se mohl trochu rozepsat, jak dopadl tehdy ten dvoukolový slepák, škoda, že to druhé kolo trochu poznamenal haprující hw. Ale ta myšlenka, kdy dvou kolově se posuzuje totéž, akorát v jiném změněném a opět neznámém pořadí byla velice chytrá. Odhalí nekompromisně jedno, a to - že naprostá většina sluchařů není schopna v obou kolech přiřadit jednomu hw jeden "zvuk"!

Mám obavu, že po takovém jednoduchém vytřídění testérů, by pro další testování nebylo skoro koho angažovat. Věřím, že by se nakonec provalilo to, že ti nejlepší sluchaři jsou současně i špičkovými odborníky.

Můj rozum mi velí, jít se v případě opravdové potřeby poradit "za tím za tim a za tím" a mám jistotu, že "nenaletím" jen nějakým dojmům bez znalostního fundamentu. Buďme rádi, že takové hlavy tu máme!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Skipy
stepná kengura


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 1290
Bydlisko: Zsolna

PríspevokZaslal: Ne apríl 13, 2008 16:09:42    Predmet: Odpovedať s citátom

merhaut napísal:
Věřím, že by se nakonec provalilo to, že ti nejlepší sluchaři jsou současně i špičkovými odborníky.


pokiaľ by si našli čas na výcvik ucha tak určite - to by bol ideál

_________________
ars longa, vita brevis
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: Ne apríl 13, 2008 16:11:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale kuš, vždyť oni je už vycvičené mají!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
JC
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1174
Bydlisko: Úpätie Malých Karpát

PríspevokZaslal: Ne apríl 13, 2008 16:22:59    Predmet: Odpovedať s citátom

merhaut napísal:

Mám obavu, že po takovém jednoduchém vytřídění testérů, by pro další testování nebylo skoro koho angažovat. Věřím, že by se nakonec provalilo to, že ti nejlepší sluchaři jsou současně i špičkovými odborníky.

Můj rozum mi velí, jít se v případě opravdové potřeby poradit "za tím za tim a za tím" a mám jistotu, že "nenaletím" jen nějakým dojmům bez znalostního fundamentu. Buďme rádi, že takové hlavy tu máme!

Krásne napísané, tiež sa snažím týmto princípom riadiť, ale je tu jedna podmienka (všeobecne, aj v ostatných ľudských činnostiach), vedieť odlíšiť skutočného odborníka od "odborníka". A to býva niekedy pre človeka, ktorý je v danej problematike laik, veľmi ťažké.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne apríl 13, 2008 16:59:13    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
DO PRDELE !
Napsal jsem, že těch 15 vadných součástek způsobí škodu 600,- Kč. Pád letadla znamená lidské životy plus miliónové škody. Pro takovéto a jiné kritické aplikace (zdravotnictví) existuje pojem 100% kontrola, vícenásobné zálohování klíčových komponent atd.

Je takovéhle překrucování skutečně nutné?


Vláďo, klid. Tohle je pouze "akademická" debata, ve které se pokouším vysvětlit, jaké jsou meze statistických metod. A pokouším se - a to opakuji - demonstrovat, že statistika stejně jako jakékoli jiné matematické metody pracuje s modely, nikoli s reálným světem, který, stejně jako jiné matematické metody, nedokáže vysvětlit. Statistika má samozřejmě svoji hodnotu, ale také své meze, stejně jako statistici. Ti dobří přitom nepřestávají mít na paměti, že pracují s modely. Já taky používám termínů "frekvenční charakteristika", "spektrum" a podobně, a přitom nepřestávám mít na paměti, že nic takového reálně neexistuje - když opomenu fakt, že se to načmárat na papír.

Když půjdu ještě trochu dál, tak musím připustit, že vlastně ani ten tak zvaně reálný svět, který vidím, slyším a jinak vnímám, vlastně jako takový neexistuje, že to jsou jen obrazy a modely, které vytváří můj mozek nebo co to mám v hlavě nebo kde.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne apríl 13, 2008 17:10:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Majco napísal:
Ked sa tu rozbehla debata o statistike, tak by som este upozornil na Simpsonov paradox http://en.wikipedia.org/wiki/Simpson_paradox


Ve skutečnosti o žádný paradox nejde. Jedná se - zjednodušeně řečeno - o důsledek toho, čemu se česky říká sčítání jablek a hrušek.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: Ne apríl 13, 2008 17:31:11    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
jaké jsou meze statistických metod


V podstatě naznačuji totéž, asi dvouroční setkání s metodou Monte Carlo mně nadosmrti utvrdilo v názoru, že jsou ty meze značně omezené.

A jen na závěr, co se táká statistiky provedené u poslechových testů, téměř vždy už jsou statisticky špatné základní hypotézy či nulové podmínky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Majco
Hifista


Založený: 09 január 2007
Príspevky: 183
Bydlisko: Liptovský Mikuláš <-> Praha

PríspevokZaslal: Ne apríl 13, 2008 17:47:07    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Majco napísal:
Ked sa tu rozbehla debata o statistike, tak by som este upozornil na Simpsonov paradox http://en.wikipedia.org/wiki/Simpson_paradox

Ve skutečnosti o žádný paradox nejde. Jedná se - zjednodušeně řečeno - o důsledek toho, čemu se česky říká sčítání jablek a hrušek.


Ja viem, ze to vlastne nie je paradox, ale je to zauzivane pomenovanie toho efektu Smile


Kuba4 napísal:
V podstatě naznačuji totéž, asi dvouroční setkání s metodou Monte Carlo mně nadosmrti utvrdilo v názoru, že jsou ty meze značně omezené.


Metoda Monte Carlo ma ako kazda metoda svoje obmedzenia, ale daju sa nou spocitat veci, ktore su inac tazko spocitatelne. Uhol pohladu asi zavisi od oboru, v ktorom sa clovek pohybuje. Ja som zase za posledny asi rok a pol dospel k nazoru, ze mam byt rad, ze sa urcite veci daju aspon nejako spocitat Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ne apríl 13, 2008 17:58:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Na výsledky "hromadných poslechových testů se statistikou" nedám vůbec, velmi často kulhají i co se týče metodiky, provedení, výběru hudby, atd. atd.

Pro sebe si poslechové testy dělám (mám na mysli testy s účastí návštěvníků, nejlépe s jedním), a považuji je za důležité. Ale doba, kdy jsem se o nich veřejně rozepisoval, je dávno pryč.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Mýty a povery Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia
Strana 2 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist