Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Real men do not use opamps
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4 ... 30, 31, 32  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Iné
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: Pi september 05, 2008 18:10:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Ještě 1Vrms (přesně): http://www.lightaudio.unas.cz/DispreII_OUT_1V.png
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5843
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Pi september 05, 2008 19:13:00    Predmet: Odpovedať s citátom

BV: 95dB/W/m ...5MP60/N??
PMA: Jsou 2 paralelně.

Když se dají dva měniče paralelně, tak se zvedne citlivost ?
Jsem v této oblasti laik a přiznávám, že nemám nic naposloucháno, ale nerad bych byl za blbce a nechám se rád poučit.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: Pi september 05, 2008 19:20:20    Predmet: Odpovedať s citátom

No, co o tom ví mladej blbeček - koukal jsem se na stránky Beymy a 5MP60 má cca 90dB. Když dáme takovejhle reprák do bedny, tak se nám projeví baffle-step, kterej nám dole nějakou tu citlivost veme - teoreticky až 6dB, který tam dole dostanem tim, že budou dva. Takhle se to bude sčítat jen do určitý frekvence a pak si pojede každej za sebe, takže výsledná citlivost bude těch 90dB v celym pásmu. Ale uplně trivi to nebude. Pavle, máš měření těch beden?


Mladý asfaltér

_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi september 05, 2008 19:44:19    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:

Když se dají dva měniče paralelně, tak se zvedne citlivost ?


No, tvrdí se to. Údajně to má nějak souviset s tím, že akustický tlak roste s druhou mocninou plochy membrány. Takže dva reproduktory si rozdělí příkon mezi sebe (každý půl), ale dvojnásobná plocha znamená čtyřnásobný akustický tlak a výsledkem je vzrůst citlivosti o 6dB.

Ale hlava mi to nebere. Znamená to, že když do bedny nacpu 16 takových repráčků, tak z jednoho Watu vytáhnu 114 dB ? To je nějaké perpetum mobile, nedává mi to smysl Crying or Very sad
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi september 05, 2008 20:12:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Děláte si srandu?? Když dáte 2 měniče paralelně na 1 stejný zdroj napětí, tak kupodivu vzroste ak. výkon o 3dB.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi september 05, 2008 20:14:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantrax napísal:
Pavle, máš měření těch beden?




Mám.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi september 05, 2008 20:21:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Roman: 27V nebo 20V, to je docela rozdíl, co?? To spektrum pro 4.4Vrms je totálně špatně. Musím si dát pauzu, jelikož mě bastll už začíná trochu vadit.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5843
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Pi september 05, 2008 20:21:38    Predmet: Odpovedať s citátom

OPA, je to výkonová citlivost, 6dB by byl už 4-násobek.
Ale stejně mě to nějak nebere, jak se dělá z katalogových 91dB/W/m naposlouchaných 95dB... kalibrováným uchem ?
Chápal bych, že to má vztah ke směrovosti (dělám do antén Smile , ale jinak mě to připadá jako perpetum-hi-fi.
Asi se nechám poučit od toho nejvyššího.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi september 05, 2008 20:23:36    Predmet: Odpovedať s citátom

OK, mělo tam být, že při katalogových 2.83Vrms to dá při 2 měničích o 3dB víc ak. tlaku. Takže z 91dB je 94dB. To je podstatné.

100 x nic ......
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5843
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Pi september 05, 2008 20:24:53    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Děláte si srandu?? Když dáte 2 měniče paralelně na 1 stejný zdroj napětí, tak kupodivu vzroste ak. výkon o 3dB.


Tak to už je košer, to bere i můj selský rozum, stejné napětí, dva repráky paralelně = dvojnásobný výkon = dvojnásobný akustický tlak.
Výkonová citlivost stále jen 91dB/W/m.

Ale stejně je pěkný, jak mě to "mladý" vysvětlili Very Happy

ps. IMHO 2x8R basák a takto upravená "napěťová" citlivost k citlivějšímu 8R výškáči se mi jeví jako to správné, něž nějaké vytápění na odporech.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: Pi september 05, 2008 20:42:16    Predmet: Odpovedať s citátom

V aktivu to je víceméně fuk Smile
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi september 05, 2008 20:55:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Romane, tady je měření Dispre II při 20Vp-p, mou blbou kartou a blbým generátorem, tj. chvosty od 6H nahoru si vymýšlí metoda. Až si ten bastl opravíš, tak to můžeme srovnat. Jinak přeji dobrou, chlapci.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi september 05, 2008 21:05:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantrax napísal:
V aktivu to je víceméně fuk Smile


To je jedno, v pasivu jsou všechny repro na stejném napětí. Tudíž při vyšší citlivosti výškáče o 3dB se přidáním dalšího středobasu ak. výkon srovná. To jediné je důležité, zbytek je mentální/slovíčkářské cvičení, které jé té reprobedně jedno.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: So september 06, 2008 09:03:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Všechny součástky na bastlu jsem identifikoval a jsou osazeny správně. Všechny odpory jsem změřil a jsou také naprosto ok.
Chová se to stále stejně.

Nyní změřím napětí v bodech ze schématu (výše).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: So september 06, 2008 09:42:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Změřená napětí:
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So september 06, 2008 09:52:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Zajímavé srovnání simulace a reality! Všimněte si rozdílu cca 40mV Ube tranzistorů v DT. Není to rozdílnou teplotou? Odpovídalo by to cca 20 ° rozdílu (47°C oproti 27°C v simulátoru).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5843
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: So september 06, 2008 11:08:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Romane, tranzistory jsi nějak vybíral ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So september 06, 2008 11:31:52    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:
Romane, tranzistory jsi nějak vybíral ?


Dobrá otázka! Já ano. Ale neumím odhadnout, jak velký vliv to může mít. Roli může hrát i rozdíl mezi NPN a PNP větvemi, když se navzájem kompenzují.

S tím souvísí jedna otázka:
Uměli byste někdo říct, jaké paramertry modelu tranzistoru změnit, aby se daly simulovat dvě věci?
1) Rozdílné napětí Ube
2) Rozdílný zesilovací činitel.
A to tak, aby všechno ostatní zůstalo přibližně beze změny a nenarušilo to funkci modelu. To by velmi usnadnilo analýzu vlivu rozptylu parametrů tranzistorů na zkoumané zapojení.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
roberto
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 2632
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: So september 06, 2008 11:48:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Já mám zase na odporech 2R7 ubytek jen 13,5mV tj. proud jen 5mA a jmenovitý je prý 10mA... co je špatně ?
polovodiče jsou zhruba sesazeny na betu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: So september 06, 2008 11:53:06    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:
Romane, tranzistory jsi nějak vybíral ?


Ne, záměrně ne. Dal jsem tam co mi v GM přes pult prodali. Ale před osazením jsem je měřil, byly tam rozdíly přes 30%, pokud si dobře pamatuji.

Také na tím teď uvažuji, ale nemaje jiné tranzistory tak je nemám za co vyměnit. V pondělí je je koupím a vyberu, uvidíme.

Změřil jsem to ještě za stejných podmínek jako Pavel - 20Vpp na výstupu, 1kHz, atd. a rozdíly nejsou zase tak dramatické jak je Pavel vidí.
Ty tranzistory by to imho mohli mít na svědomí. Markery na harmonických jsou trochu hůře čitelné, ale druhou mám o 3dB horší, ale všechny ostatní lepší. Osa dBV nesedí, ale je to schválně, abych to měl stejně jako Pavel.

http://www.lightaudio.unas.cz/20VPP.png
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5843
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: So september 06, 2008 12:39:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Oni ty NPN a PNP tranzistory nejsou vlastnostmi identické, takže k uplnému vyvážení nedojde, i kdyby měly všechny stejné zesílení. Tím, že je to v symetriji ujeté, vyleze ta 2. harmonická. Tohle by mělo být dobře vidět i na malých frekvencích rozdílovou metodou.
Narůstání zkreslení při vyšších frekvencích už způsobují rozdílné kapacity a nelinearity kapacit.
Zajímalo by mě chování na 5kHz při těch 20Vpp, to by tam byly ty vyšší harmonické vidět.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: So september 06, 2008 13:14:28    Predmet: Odpovedať s citátom

5kHz, 20Vpp na výstupu. Ten bordel nahoře je spínaný zdroj.

http://www.lightaudio.unas.cz/DispreII_OUT_20VPP.png
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So september 06, 2008 13:40:18    Predmet: Odpovedať s citátom

roberto napísal:
Já mám zase na odporech 2R7 ubytek jen 13,5mV tj. proud jen 5mA a jmenovitý je prý 10mA... co je špatně ?
polovodiče jsou zhruba sesazeny na betu.


Beta tady nepomůže, záleží na poměru Ube těch BCxxx vůči BDxxx. V zapojení není počítáno s možností nastavení klidového proudu, takže záleží na náhodě, jaké tranzistory se sejdou. Možná řešní jsou dvě:
1) Upravit zapojení tak, aby šel klidový proud nastavit.
2) Zkoušet různé kombinace tranzistorů metodou pokus - omyl, až se strefíš do požadovaného rozmezí.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So september 06, 2008 15:25:21    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
danhard napísal:

Když se dají dva měniče paralelně, tak se zvedne citlivost ?


No, tvrdí se to. Údajně to má nějak souviset s tím, že akustický tlak roste s druhou mocninou plochy membrány. Takže dva reproduktory si rozdělí příkon mezi sebe (každý půl), ale dvojnásobná plocha znamená čtyřnásobný akustický tlak a výsledkem je vzrůst citlivosti o 6dB.

Ale hlava mi to nebere. Znamená to, že když do bedny nacpu 16 takových repráčků, tak z jednoho Watu vytáhnu 114 dB ? To je nějaké perpetum mobile, nedává mi to smysl Crying or Very sad


Máte to s tou citlivostí nějak zašmodrchaný.

Především se tady plete výkon, příkon a účinnost.

1.Když se při stejném napětí dají dva repráky paralelně, stoupne elektrický příkon na dvojnásobek.

2. Když se spojí dva stejné repráky na stejný signál, lhostejno zdali do série nebo paralelně. zvětší se plocha membrány na dvojnásobek. Tím se na dvojnásobek zvětší vyzařovací impedance a taky na dvojnásobek se zvětší účinnost. To platí ovšem jen pod kritickou frekvencí membrány.

3. Z toho plyne, že když se dva stejné repráky spojí paralelně při stejném napětí, celkový vyzářený výkon stoupne na čtyřnásobek. To platí pod kritickou frekvencí membrány. Nad kritickou frekvencí membrány se vyzářený výkon zvětší na dvojnásobek, poněvadž na dvojnásobek vzroste příkon, ale účinnost zůstává stejná. Na osové charakteristice se to však neprojeví, poněvadž při zdvonásobení plochy membrány vzroste na dvojnásobek činitel směrovosti.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So september 06, 2008 15:45:41    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:

S tím souvísí jedna otázka:
Uměli byste někdo říct, jaké paramertry modelu tranzistoru změnit, aby se daly simulovat dvě věci?
1) Rozdílné napětí Ube
2) Rozdílný zesilovací činitel.
A to tak, aby všechno ostatní zůstalo přibližně beze změny a nenarušilo to funkci modelu. To by velmi usnadnilo analýzu vlivu rozptylu parametrů tranzistorů na zkoumané zapojení.


Vysvětlení významu jednotlivých parametrů transistoru máš v MC v helpu pod heslem BJT Model Parameter Table

Zesilovací činitel je BF
Napětí Ube je určeno vnitřním napětím báze VJE, ke kterému se přičítá exponenciální funkce zbytkového proudu báze ISE, přičemž v argumentu exponenciály je podíl nějakého napětí (nevím kterého, poněvadž ten model je moc komplikovanej) a parametru MJE, což je součin absolutní teploty, náboje elektronu, Boltzmannovy konstanty a ještě něčeho.

Tolerance převodní charakteristiky mezi tranzistory stejného typu je dána hlavně rozptylem BF a ISE. Teplotní závislost je dána hlavně teplotní závislosti BF, MJE a ISE.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So september 06, 2008 16:10:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Velky bobo: takže nakonec jsem měl trochu pravdu, akorát jsem zVojtil ty decibely, výkonově je dvojnásobek jenom 3 dB. Takže těch 16 repráčků by mělo citlivost 103 dB ? No to jsou mi věci Shocked
Kdyby to takhle fungovalo u žárovek ... Very Happy

Dík za deasfaltizaci i za ty tranzistory. Znáš to, manuál se otevře, až když dojde k nejhoršímu. Ale popravdě, já bych to tam asi stejně nenašel, takže mi to pomohlo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
roberto
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 2632
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: So september 06, 2008 17:44:23    Predmet: Odpovedať s citátom

roberto napísal:
Já mám zase na odporech 2R7 ubytek jen 13,5mV tj. proud jen 5mA a jmenovitý je prý 10mA... co je špatně ?
polovodiče jsou zhruba sesazeny na betu.


polovodiče sou z EZK, zakoupím tedy u slona...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: So september 06, 2008 17:46:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Jen to ne!
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So september 06, 2008 21:21:26    Predmet: Odpovedať s citátom

roberto napísal:
roberto napísal:
Já mám zase na odporech 2R7 ubytek jen 13,5mV tj. proud jen 5mA a jmenovitý je prý 10mA... co je špatně ?
polovodiče jsou zhruba sesazeny na betu.


polovodiče sou z EZK, zakoupím tedy u slona...


Nevím, co se kupuje u slona, ale s prodejcem to nemá nic společného. Pokud nekupuješ balicí jednotku, kde je dost pravděpodobné, že je z jedné série, tak v jednom šuplíku může (a zpravidla také má) prodejce namíchané různé výrobní šarže, často i od různých výrobců.

A teď pozor! V případě Dispre vůbec nejde o shodu dvou či více tranzistorů stejného typu.
Záleží na tom, jak se sejdou Ube dvou (vlastně čtyř) různých typů tranzistorů a to nemá jiné řešení, než zkoušet od různých výrobců různé série až se potkají vhodné parametry. Tím vůbec není řečeno, že se to nepovede třeba hned napoprvé, ale nelze to žádným způsobem garantovat. Pouze pokus omyl nebo výběr měřením. Ale neptejte se mě jak, sám bych to měřit nedovedl.
Jenom pro jistotu, pokud by to nebylo jasné, v tomto příspěvku mám na mysli výhradně velikost klidového proudu koncové dvojice.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Troton
Site Admin


Založený: 11 august 2006
Príspevky: 2844
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: So september 06, 2008 21:51:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Chlapi, s tými výbermi BC/BDčiek ma desíte Smile
To fakt aby človek mal nakúpený kopec z jednej série, aby to bolo ako tak košér a PNP vs NPN (aspon výrobcov treba popárovať) to bez merania aj tak nepomôže.
Farnell máva NXP (Philips), OnSemi, Fairchild (tých by som asi vynechal), čo by ste preferovali pre BC,BD série , čo sa týka povedzme minimálneho rozptylu parametrov ?
EDIT: V kontexte toho,čo medzitým napísal OPA je to asi bezpredmetné ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Iné Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4 ... 30, 31, 32  Ďalšia
Strana 3 z 32

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist