Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Real men do not use opamps
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 21, 22, 23 ... 30, 31, 32  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Iné
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5857
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Po december 08, 2008 13:25:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Oj ty slovačiska, všetko ináč Very Happy

http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/507401-vlajka-prezidenta-republiky
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po december 08, 2008 13:36:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Kdysi jsem zkoušel udělat síťové trafo s dvojitým stíněním. Předpokládal jsem, že stínění bližší primáru bude připojené na PE a to druhé na vnitřní zem popř. kostru zařízení. Vycházel jsem z předpokladu - domnívám se, že správného - že i když na PE může být nějaké rušivé napětí, bude v každém případě nižší než to, které je přímo na síti. V zásadě by se tím vyřešil problém citlivosti na na pólování síťového přívodu. Stínění mezi primárem a sekundárem totiž nic neřeší, pokud je připojené na kostru. Problém je v tom, že takové provedení nejde dohromady s normami - do zařízení by musel vést trojvodičový přívod, přičemž ovšem to, co by v něm vypadalo jako ochranný vodič, by v zařízení nebylo připojené na kostru. Do jisté míry by se to dalo obejít tím, že by se třetí vodič na kostru připojil, ovšem přes vf tlumivku s dostatečně nízkým DC odporem, a samozřejmě s adekvátně nízkým činitelem jakosti na vysokých frekvencích.

Takovýchhle "vyfikundací" se dá vymyslet spousta, ale nakonec stejně nic nefunguje stoprocentně. Zásadní princip je, že zařízení pro audio by prostě mělo být patřičným obvodovým řešením učiněno necitlivým vůči vf samo o sobě.

Pokud jde o omezení audio pásma, jsem přesvědčený, že z hlediska skutečné potřeby stačí, aby bylo přenášeno pásmo do 50 kHz. Problém je ovšem v tom, že je zvykem publikovat charakteristiky až do 100 kHz a najdou se cvoci, kteří pokles o 0.1 dB na 100 kHz považují za nepřijatelný. Samozřejmě se dá realizovat filtr - samozřejmě pasivní - s přenosem 1:1 na 100 kHz a poklesem libovolně vysokým na 200 kHz (takových 60 dB by snad stačilo - např. Čebyšev 8. stupně se zvlněním 0.05 dB). Taková implementace je ovšem silně citlivá na přizpůsobení, takže na vstupu ještě před filtrem by musel být sledovač. I to by se dalo nějak obejít, ale to už si vyřešte za domácí úkol.

Pokud jde o to kadidlo a síťový zdroj k noťasu, jeho nejlepší aplikace je udělat z něj izolační vložku na ochrannou zdířku. Kadidlo však samo o sobě nemá příliš dobré mechanické vlastnosti, takže základ izolace se musí udělat z papíru, který se napustí extraktem z kadidla (pokadí) nebo se kadidlem aspoň okouří (okadí). Druhou možností je uštípnout ochranný vodič okaděnými (pokud možno nikoli pokaděnými) štípacími kleštěmi. Myslím, že to stihnu ještě do vánoc udělat. Problém je ovšem stále ta Assa Foetida (česky čertovo lejno). Nikdo neporadí? Nemáte ho někdo na zahrádce?

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5857
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Po december 08, 2008 13:52:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Starši HP multimetry měly stínění dokonce 3.
1. bylo spojeno s PE, 2. s vnitřním stínícím krytem, 3. spojeno se sekundární zemí a stínilo sekundár.
Kovový plásť přístroje spojený s PE - třída 1, uvnitř pro izolovanou část další stínící kryt.
Bohužel síťový trafák mě odešel (seklý kond ve zdroji a ponechaná 110V pojistka), při rozebírání tam bylo celkem 5 stínících fólií (sekundár byl "zašachtován").

Takhle složitě to ale pro audio být nemusí Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po december 08, 2008 14:07:19    Predmet: Odpovedať s citátom

To VB. Assu Foetidu nemám na záhrade, ale v špárach medzi panelmi. U nás sa tak ľudovo nazývala tesniaca hmota na upchávanie špár medzi panelmi. A možno aj na záhrade, ale nie som si istý či ide o rastlinu alebo nejaký druh huby.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po december 08, 2008 14:23:31    Predmet: Odpovedať s citátom

godz napísal:
To VB. Assu Foetidu nemám na záhrade, ale v špárach medzi panelmi. U nás sa tak ľudovo nazývala tesniaca hmota na upchávanie špár medzi panelmi. A možno aj na záhrade, ale nie som si istý či ide o rastlinu alebo nejaký druh huby.


Assa foetida je rostlina a pryskyřice z ní vyráběná. Těsnící hmota (Matador Bratislava) se v Česku nazývá medvědí hovno, nikoli čertovo.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5933
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po december 08, 2008 14:31:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Zase inak, "beerendreck" v Nemecku alebo slangovo u nás pendrek sa volala "lékořice". Ten sajrajt z Matadoru sa volal čertovo hovno.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po december 08, 2008 15:09:48    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Zase inak, "beerendreck" v Nemecku alebo slangovo u nás pendrek sa volala "lékořice". Ten sajrajt z Matadoru sa volal čertovo hovno.


Česky medvědí. Ale to bychom mohli skončit u toho, jestli se slovensky veverka řekne drevokocúr. (Kdo tuhle koninu vymyslel, byl génius. Polovina čechů tomu věří. Rotfl )
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po december 08, 2008 15:12:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Velky bobo:
Existuje finta, kdy se vinutí transformátoru stane zároveň stíněním. Question
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po december 08, 2008 17:35:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Drevokocúra má myslím na svědomí Ivan Mládek, ale jistý si tím nejsem.

Souvislost pendrek = Bärendreck je známá a klasická, ten matadorský produkt je věc relativně nová, ale vůbec jsem netušil, že na Slovensku se to dává do souvislosti s čertem.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: Po december 08, 2008 19:24:02    Predmet: Odpovedať s citátom

, zajímavá debata a zase se to zvrtne a je to vo hovně jako vždycky Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Po december 08, 2008 19:25:33    Predmet: Odpovedať s citátom

To je normální, ber to s nadhledem. Oni se pánové musejí nějak realizovat, když nemají co konkrétně dát na plac.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5933
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po december 08, 2008 21:08:25    Predmet: Odpovedať s citátom

To je fakt, napríklad dnes medzi debatou o h...e takú nekonkrétnu kompletnú zostavu ako na BP... Thumb down
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5857
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Po december 08, 2008 22:15:42    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Existuje finta, kdy se vinutí transformátoru stane zároveň stíněním. Question


U spinaných zdrojů se dá topologií vinutí prosak rušení částečně potlačit.
Jde o to, aby na sebe koukaly "studené" části vinutí.
Ono i stínění může být problematické, na 1 závit už je třeba nekolik voltů indukovaného napětí, záleží i kam se stínění připojí.

Pro síťové vinutí se dá akorát minimalizovat vzájemná kapacita, vinutí ve 2 komorách, což u toroidů jaksi nejde.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po december 08, 2008 22:41:28    Predmet: Odpovedať s citátom

A co tohle ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5857
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Po december 08, 2008 22:55:17    Predmet: Odpovedať s citátom

No tady jsi odvedl ten prosakující proud do země, zátěž je spojená se zemí, pro ní v nedefinovaném bodě, nevím jaký má pro ní význam ten střed vinutí ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po december 08, 2008 23:03:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Stínění připojené na kostru funguje vždycky v závislosti na orientaci připojení k síti. Kapacita primáru proti sekundáru, který je zpravidla nějakým způsobem spopjený s kostrou - minimálně přes usměrňovač - se pouze nahradí kapacitou proti stínění. Žádným seberafinovanějším uspořádáním sekundáru se to neobejde. Jednoznačný efekt má pouze stínění připojené k PE.

Asi by se dalo vymyslet nějaké vyvážení s použitím invertoru síťového napětí, který by ovšem musel fungovat i vysokofrekvenčně - realizaci si dokážu teoreticky představit, prakticky ne. Proti soufázovému vf rušení na síťovém přívodu by to ovšem stejně bez PE nefungovalo a s PE pravděpodobně taky ne.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut december 09, 2008 00:01:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Byl jsem líný kreslit obrázek, je to moc zjednodušené. Myšlené je to takto:

Cp jsou parazitní kapacity mezi primárem a sekundárem, Ck kompenzační kapacity, které svedou proud unikající přes parazitní kapacity do země. Takto očištěné a symetrizované napětí napájí druhé trafo, ke kterému je připojen spotřebič. Všechno musí být s dvojitou izolací. Nevím, co na takový kombajn říkají normy, ale funkční by to být mohlo a ani bych se takovým napájením necítil ohrožen. Všude ještě dodat pojistky, samozřejmě...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5857
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ut december 09, 2008 10:17:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Jistě, to ale není stínění uspořádáním vinutí (jednoho trafáku), ale oddělovacím trafákem.
Potlačení vf rušení je jen částečné, pro 50Hz uděláš symetrii.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut december 09, 2008 10:56:36    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:
Jistě, to ale není stínění uspořádáním vinutí (jednoho trafáku), ale oddělovacím trafákem.
Potlačení vf rušení je jen částečné, pro 50Hz uděláš symetrii.

Jasně, byla to určitá nadsázka. Ale i bez kondenzátorů to sekundární vinutí prvního trafa, uzemněné za střed, hodně rušení odbourá. Místo kondenzátorů může být kompletní dvoustupňový filtr s tlumivkami.
Chtěl jsem to zkusit, ale narazil jsem na problém. Použil jsem dvě shodná trafa 230V/ 2x11V. Nelíbilo se mi, že mezi trafy teče proud cca 0,4 A naprázdno. Zdá se, že trafo zvyšující napětí (22V<230V) by mělo být konstruováno trochu jinak. Máte někdo tušení, jak na to?

A ještě mě napadla jedna věc, běžně se dělají trafa ve třídě II jako dvoukomorová. Existují kostřičky taky pro tříkomorové vinutí?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Sendy
Hifi expert


Založený: 29 november 2008
Príspevky: 1540
Bydlisko: Severný Moravistan

PríspevokZaslal: Ut december 09, 2008 13:00:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, Vláďo, existují běžně i kostry s 3 nebo 4 sekcemi, akorát se z toho blbě dělají vývody. Dokonce tu mám i speciál trafo, kde jsou na sebe složené 2 dvoukomorové kostry.

Hrátky s uspořádáním vinutí a stínění jsou někdy do dokonalosti propracované u audio transformátorů Smile .
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut december 09, 2008 14:21:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Bezva, proč se ptám - když by se jako primár a sekundár použily krajní komory, do prostřední by se namotal drát jako stínění a zároveň se na stínění připojily i plechy, tak by to taky nemuselo být špatný.

Teď mě napadá ještě jedno vylepšení. Do komory pro primár jednu vrstvu drátu jako stínění, dvojitá bezpečnostní izolace, pak vlastní primár, další dvojitá izolace a opět jedna vrstva stínící. Ani nemluvím o tom přepychu, že by stínění mohla být fólie. Když se všechna ta stínění pripojí na PE ve třídě I, tak je bezpečnost zachována. Zároveň sekundár namotaný v samostatné komoře může být používán pro třídu II (dvojitá izolace). Normotvůrci z takové konstrukce asi lezou po zdi, ale funkčně to nemá chybu a unikající proud by to výrazně omezilo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: Ut december 09, 2008 15:43:17    Predmet: 2 OPA Odpovedať s citátom

to zapojení WS2 funguje,zvlášť pro málo závitů( malá napětí) sám ho používám, ale nedá se říct, že to nahradí stínění.
Pohled by měl být komplexní- pokud spojíme několik zařízení budou nám zase protékat stíněním kabelů vyrovnávací proudy . Pokud se nám nemá dostat rušení do signálu, tak mi vychází, že vstupy musí být symetrické.

Přidám ještě jednu oblíbenou historku. Připomínám, že co mám děti ( 20 let) pokus jsem neopakoval .Pokus je nebezpečný !!!!Slouží jen pro ilustraci, né jako návod na sebevraždu!!!:

Vezmeme velký potenciometr cca 0,2 0,5 MOhm. Zapojíme ho potenciometricky do elektrovodné sítě 230V. jezdec spojíme se zemí zesilovače, který je druhé izolační třídy a připojen dvoudrátově, stejně jako připojené zdroje signálu- nic nesmí být uzemněno ( ani anténa tuneru)
otáčením potenciometru je možné najít polohu, kde se zvuk slyšitelně zlepší, dokonce se zmenší šum a ze zvuku zmizí drsnost.
POZOR !!! všechny propojené přístroje probíjejí !!!! pokud k této soustavě něco připojíte, určitě odprásknete vstup. Dokonce i elektronky se z takového šoku zotavují asi týden. Při pokusech jsem používal jako zdroj signálu různé magnetofony. poloha jezdce je jasně zjistitelná. jde v podstatě o kompenzaci- vyrovnání RC můstku - funguje dosti širokopásmově.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5857
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ut december 09, 2008 15:56:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Dovolím si sem dát simulaci jednoho zapojeníčka, může to něco připomínat Smile
30nH indukčnost je cca 3cm vodiče.
První odezva je pro odpor R2 10mR.
Druhá tam má vložený odpor 100R.

ps. krok simulace je 100ps
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut december 09, 2008 16:15:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak tohle je moc hezký!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
federmann
Persona non grata


Založený: 08 máj 2008
Príspevky: 240
Bydlisko: Valašské Království

PríspevokZaslal: Ut december 09, 2008 16:57:12    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:

První odezva je pro odpor R2 10mR.

Jaký teče odporem proud? a kam teče?

_________________
Svět nekončí tím co znám, ale začíná tím co neznám a znát bych mohl.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut december 09, 2008 17:03:22    Predmet: Odpovedať s citátom

LCbe netlumený a pak zatlumený těmi 100R Laughing Sériový odpor v bázi pomáhá u všech typů tranzistorů (zejména, pokud jsou takto hloupě zapojené).

Naposledy upravil PMA dňa Ut december 09, 2008 17:07:18, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5857
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ut december 09, 2008 17:06:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Federmanne, teče tam "střídavý, střídavý, silný elektrický proud ..." Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5857
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ut december 09, 2008 17:24:15    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA a které takto hloupě zapojené tranzistory myslíš ?
Ty co jsou v uA709, nebo v NE5534, nebo v LM4562 v tom zapojení, které jsi tu ukazoval ? (tj. +vstup tvrdě na RC filtr a -vstup tvrdě na výstup, který pro těch pár set MHz predstavuje zkrat).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
federmann
Persona non grata


Založený: 08 máj 2008
Príspevky: 240
Bydlisko: Valašské Království

PríspevokZaslal: Ut december 09, 2008 17:57:41    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:
Federmanne, teče tam "střídavý, střídavý, silný elektrický proud ..." Very Happy

Jen hypoteticky:

CBE≈6pF; L≈30nH; f≈1GHz;
UL≈3V; XL≈30Ω; IL≈100mA

UB≈3V; IB≈100mA ???

Ten je ale silný střídavý! Nebo se pletu?

_________________
Svět nekončí tím co znám, ale začíná tím co neznám a znát bych mohl.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut december 09, 2008 19:26:45    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:
PMA a které takto hloupě zapojené tranzistory myslíš ?
Ty co jsou v uA709, nebo v NE5534, nebo v LM4562 v tom zapojení, které jsi tu ukazoval ? (tj. +vstup tvrdě na RC filtr a -vstup tvrdě na výstup, který pro těch pár set MHz predstavuje zkrat).


Já tyto problémy nemám, pane simulante.
vstupní signál, napětí na +IN a -IN a na výstupu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Iné Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 21, 22, 23 ... 30, 31, 32  Ďalšia
Strana 22 z 32

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist