Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Real men do not use opamps
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 29, 30, 31, 32  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Iné
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po február 16, 2009 13:27:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Nějaké srovnání bylo na podzim v Brně, pochybuju, že budeme chtít pořádat "speciální" akci.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Sendy
Hifi expert


Založený: 29 november 2008
Príspevky: 1540
Bydlisko: Severný Moravistan

PríspevokZaslal: Po február 16, 2009 19:16:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud by se podařilo uspořádat něco jako Sázavu, proč ne ? Viděl bych to na příští rok, pokud by byl zájem, letos ne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
humpf
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 október 2006
Príspevky: 775

PríspevokZaslal: St február 18, 2009 12:49:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Vím, že to bude vypadat jako podněcování masových nepokojů, ale docela by mě zajímaly konkrétní příklady k následujícímu tvrzení:

opa napísal:
konstrukce dodržující určité zásady a dosahující jistých minimálních parametrů, nelze od sebe při opakovaných pokusech odlišit s dostatečnou statistickou významností. Tohle je černá můra všech hifistů i jejich dodavatelů a udělají cokoliv, aby se tento hrozivý scénář nikdy nenaplnil.


Musí to napadnout přinejmenším každého laika. A jako laik by určitě rád slyšel příklady. Kdyby ste je dokázali zkrátka jen uvádět, aniž byste se mezi sebou navzájem začali vyvracet, byla by spousta laických čtenářů fóra určitě vděčná. Laický posluchač nepůjde studovat elektro - a tím pádem jsou pro něj skoro bezcenné věcné argumenty. To ale určitě neznamená, že vás vezme jako slovo Boží. Určitě si vás ovšem rád vyslechne a myslím, že mu může slovo znalých pomoci. Tuším, jak to dopadne, ale kdyby opa nahodil vlákno, kde byste uváděli příklady, případně, pokud je to podle vás nemožné, napsali stručně důvod, aniž by se o tom dál debatovalo a jen nechalo seřazené za sebou, byl bych rád. Ale vím, kam mě asi pošlete.

_________________
Nasral se a šel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: St február 18, 2009 21:07:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud se nemýlím, OPA je strojař. On je hobby-elektronik.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št február 19, 2009 01:37:58    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Pokud se nemýlím, OPA je strojař. On je hobby-elektronik.

Ano. přesně tak.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št február 19, 2009 01:44:50    Predmet: Odpovedať s citátom

humpf napísal:
Vím, že to bude vypadat jako podněcování masových nepokojů, ale docela by mě zajímaly konkrétní příklady k následujícímu tvrzení:

opa napísal:
konstrukce dodržující určité zásady a dosahující jistých minimálních parametrů, nelze od sebe při opakovaných pokusech odlišit s dostatečnou statistickou významností. Tohle je černá můra všech hifistů i jejich dodavatelů a udělají cokoliv, aby se tento hrozivý scénář nikdy nenaplnil.



Musíš to brát s jistým nadhledem. Je to určitý bonmot, který má tvořit protiváhu zlatoušcům, kteří se hluboce zaposlouchají a vychrlí neomylný soud.
Přitom ve slepém testu nepoznají CD od kazeťáku a OPA627 od MAA741. Proto se těm slepým testům tak zuřivě brání (čest vyjímkám).
(to zas bude mazec Ashamed )
A nebo to prostě přejděte mlčením, už jsme si to vysvětlili tisíckrát.... Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: Št február 19, 2009 11:18:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Závody koloběžek příští rok - OK z máme zadání ???
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Sendy
Hifi expert


Založený: 29 november 2008
Príspevky: 1540
Bydlisko: Severný Moravistan

PríspevokZaslal: Št február 26, 2009 11:09:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Slova "závod" bych se raději vyvaroval Cool
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ne marec 22, 2009 21:59:40    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Chci se zeptat, připadá vám tento signál dostatečně "členitý", aby mohl být použit pro analýzu audioobvodů jako substituce přirozeného hudebního signálu ? Je to Multitón složený z pěti kmitočtů.


Co tento "multitón"?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne marec 22, 2009 22:52:50    Predmet: Odpovedať s citátom

To není ono, odstup kmitočtů je konstantní (200Hz). řada harmonických se bude překrývat se signálem. Kmitočty musí být vhodně "rozhozené", aby se harmonické nepotkávaly ani se signálem ani mezi sebou. Samozřejmě v rámci možného.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5842
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ne marec 22, 2009 22:53:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Co je vidět na lichých harmonických od 100Hz ? (zřejmě derivační píky z obdélníku)
Kmitočty by měly být nesoudělné, aby produkty intermodulací padly někam mimo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št október 06, 2011 21:36:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Kdo uhodne, co je toto (co bylo měřeno)? Smile
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št október 06, 2011 21:44:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Vzhledem k názvu vlákna bych tipoval operační zesilovač, který má papírové parametry skvělé (měřené na 1 kHz), ale OLG mu padá tak rychle, že od 3 kHz letí zkreslení nahoru.
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Št október 06, 2011 22:33:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano Vláďo, všichni výrobci operáků jsou troubové... Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi október 07, 2011 00:49:36    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
Ano Vláďo, všichni výrobci operáků jsou troubové... Laughing

To určitě ne, ale existují operáky rychlé a pomalé. Asi by se dal vyhledat typ, u kterého ta hranice zhoršování bude okolo 3 kHz. I když pravda, ten průběh není moc klasický, třeba je to něco docela jiného..

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: Pi október 07, 2011 14:20:06    Predmet: Odpovedať s citátom

dispre ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: So október 08, 2011 10:18:59    Predmet: Odpovedať s citátom

JRC4558. Jeden z nejrozšířešenějších typů v komponentech spotřební elektroniky.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So október 08, 2011 11:42:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Jasně, je to shit.
Ale z druhé strany, třetí harmonická na 7kHz je 0,003 % (tedy už nad 20 kHz).
Je to slyšet, nebo není ? Wink
Jak víme z výkonových zesilovačů, ani pár setin nemusí vadit, pokud je jinak všechno v pořádku.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So október 08, 2011 11:44:30    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
Ano Vláďo, všichni výrobci operáků jsou troubové... Laughing

Tak to vidíš, minimálně někteří ano...

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
FILIPAUDIO
Hifista - pokročilec


Založený: 10 február 2007
Príspevky: 395

PríspevokZaslal: Ne október 09, 2011 08:40:03    Predmet: Odpovedať s citátom

OPA. Slyšet to určitě je, protože pokud se v nějakém zařízení stávající 4558 vymění za OPA2134, tak je to posun k lepšímu.
4558 má středový charakter zvuku, nebo obráceně, chybí basy a výšky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po december 03, 2012 07:18:01    Predmet: Odpovedať s citátom

V tomto vlákně jsem před časem popsal své (velké) výhrady k LM4562. Pro zajímavost přikládám odkaz úplně jinam:

http://www.diyaudio.com/forums/analog-line-level/146693-john-curls-blowtorch-preamplifier-part-ii-3068.html#post3267844

Ten, kdo odpovídá, je Richard Lee (jeho publikace najdete v AES).

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št apríl 18, 2013 13:13:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Opravdu moc rád bych použil nějaký OZ do linkového stupně. Jako oddělovací buffer za krokový řadič. A opravdu to, bohužel, není možné.

Více než rok již neprodávám žádné předzesilovače na bázi diskrétních součástek a skutečně se nejedná a o žádný obchodně nebo marketingově zabarvený příspěvek. Malá kompaktní součástka s vlastnostmi drátu s velkou vstupní a malou výstupní impedancí by se mi moc hodila. Postavil jsem si regulátor hlasitosti na bázi dánského krokového řadiče DACT CT2-10k-2. Je to velmi povedený prvek se zatím nejvíce neutrálním zvukem, jaký jsem od regulátoru hlasitosti nebo linkového předzesilovače slyšel. Všechno ostatní aktivní, ať jsou to dispre, OZ nebo OZ+BUF má proti tomu svůj jasně postřehnutelný a nikoliv neutrální témbr.
Přesto, je to 10k, tedy výstupní impedance do 2k5 při nastavení na -6dB, samozřejmě při běžném poslechu při nastavení cca -40dB až -20dB je výstupní impedance mnohem menší. Nějaký OZ za tím by tu výstupní impedanci pěkně srovnal, že. Ve škatuli je ještě deska na dvojitý OZ na každý kanál, tedy na celkem 2 dvojité OZ. Se ziskem +1 a -1. Nejprve jsem tam dal svůj vcelku oblíbený OPA2134. Bohužel, výsledkem bylo horší rozlišení středů a výšek, horší separace nástrojů symfoňáku, celkově lehká deka a nafouknuté basy. Pryč s tím a zpět k pasivu. Řekl jsem si, že budu objektivní a objednám OZ s co nejnižším zkreslením, ve dvojitých je to můj dříve neoblíbený LM4562. I objednal jsem 4ks LM4562 z velmi dobrého zdroje, se zaručeným původem. Dnes součástky přišly. Poslechový výsledek je tento – zvuk se jakoby projasnil, ale ztenčil, smyčce dostaly nepravděpodobnou líbivou a trochu technologickou barvu, a basy se opět lehce přifoukly a zhoršila se jejich definovanost. Trochu to připomíná NE5532. Takže, nerad, ale LM4562 jsem dal zase pryč. Zůstane čistě pasivní regulace, jako jediná neutrální možnost.

Nejenže real men do not use opamps, they even do not use active link stages.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Duwenbleidd
Hifista


Založený: 16 jún 2009
Príspevky: 189

PríspevokZaslal: Št apríl 18, 2013 14:05:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Nevím, jestli tyhle dva operáky jsou vhodnými pro použití v HE zařízení. LM4562 a jeho deriváty dovedou vytáhnout uši až do elfských tvarů, OPA2134 je svojí barevností také proslavený. Nemáme na výběr lepší kousky? OPAxy7, OPA1642, OPA1612, ADA4898? I tady na fóru padla spousta návrhů na pozoruhodné exempláře...
To je skoro jako vzít nepovedený diskrétní obvod a na základě této zkušenosti říct, že praví muži nepoužívají diskrétní součástky Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št apríl 18, 2013 14:40:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Mám dostatek dřívějších testů i se jmenovanými OZ a kreslí úplně všechno. Nejlepší z nich byl AD797+BUF634. Kreslí i diskrétní stroje - dispre, dpa111, hypa, pre1 - každý jinak, ale kreslí. Fankluby stranou, mladý muži.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Duwenbleidd
Hifista


Založený: 16 jún 2009
Príspevky: 189

PríspevokZaslal: Št apríl 18, 2013 16:02:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Na operáky od AD většinou nedám dopustit, proto se mi takový závěr ani zdaleka nelíbí. O tom, že každý aktivní prvek ovlivňuje signál, nemůže být sporu. Takže v tuhle chvíli je zapojený samotný DACT, před ním jen CD a za ním koncák?

Naposledy upravil Duwenbleidd dňa Št apríl 18, 2013 16:52:04, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
roberto
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 2632
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Št apríl 18, 2013 16:49:11    Predmet: Odpovedať s citátom

U řadiče AURA D7A (taky ho mám) jste psal že to není dobré řešení, i když beru že je to na 25kOhmech. Sám jsem dlouho jel z Tesla řadiče, nyní kutím ELNU ale i tak to pasivně není ono, obyč player nevybudí dostatečně koncák. Chce to DAC s kvalitním buferem, nebo se pletu?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št apríl 18, 2013 17:45:01    Predmet: Odpovedať s citátom

U té D7A šlo (asi) o impedanci, už je to zase větší vnitřní odpor, možná i o konstrukci. Původně byly použité ploché vodiče (přeslechy), bylo potřeba to překabelovat, a celá konstrukce je "co dům dal", resp. co tehdy Janda tady asi byl schopen udělat z domácích zdrojů. DACT je provedený úplně jinak a je to součástka jen o málo větší, než modrý Alps.

Jestli výstup CD vybudí nebo nevybudí zes + bedny záleží na tom, jaké je zesílení zesilovače a citlivost beden. Já mám zisk konce 27dB, bedny mají cca 90dB/2.83V/m a výstup z přehravače to vybudí víc než bohatě, stejně tak LP + phono předzes.

Ještě jsem se zapomněl zmínit o provedení s ohledem na rušení Smile . D7A byla v tomto ohledu mizérie. Indukované napětí do tyčky s knoflíkem atd. Celou sestavu je nutné odměřit a minimalizovat obsah NF i VF rušení. To je absolutní nutnost a klíčový bod. Všechno je to o nízkoúrovňových signálech, kde se to nevyřeší, tak je to pořád jen alchymie.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št apríl 18, 2013 17:51:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Trochu mi uniká logika věci. Teď nejde o to, zda operáky ano či ne.
Ale zdroj signálu má nějaký D/A převodník, který patrně operáky obsahuje.
A i kdyby ne, alespoň výstupní zesilovač musí být aktivní, byť třeba z diskrétních součástek.
Jestliže tedy nevadí na výstupu zdroje signálu, proč by měl vadit mezi řadičem a koncovým zesilovačem ?
Ostatně, ten koncový zesilovač bude nejspíš také řešen jako aktivní obvod... Wink

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
roberto
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 2632
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Št apríl 18, 2013 18:00:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Souhlas že ta AURA je nic moc, sice tlustostěná zelezná roura ale předek i zadek z plexi, kontaktní plochy zlacené, odpory nevím jak kvalitní, tyčku od knoflíku mám plastovou..o elektronice s OPA604 pomlčet Smile

Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št apríl 18, 2013 18:08:42    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Trochu mi uniká logika věci. Teď nejde o to, zda operáky ano či ne.
Ale zdroj signálu má nějaký D/A převodník, který patrně operáky obsahuje.
A i kdyby ne, alespoň výstupní zesilovač musí být aktivní, byť třeba z diskrétních součástek.
Jestliže tedy nevadí na výstupu zdroje signálu, proč by měl vadit mezi řadičem a koncovým zesilovačem ?
Ostatně, ten koncový zesilovač bude nejspíš také řešen jako aktivní obvod... Wink


Zdroj signálu má v mém případě na výstupu buffer s JFETy.
Z nějakého důvodu vadí zejména OZ + kabel (aniž by se naměřila jakákoliv nestabilita). Tady Vláďo nejde o "Logiku", je potřeba abys měl dostatek vlastních zkušeností s velkým počtem různých možných řešení, důsledných odrušení atd. atd. Teoreticky je to naprosto o ničem. Zkušenost jsem sdělil (i když vím že zkušenost je nesdělitelná a každý jí musí projít sám), nebudu mít navíc co dodat. Argumentace bude v kruhu a 100x opakovaná. I když ty obvody někde v nahrávací cestě byly, při přehrávání je jejich přidání znát, bohužel, zejména před kabelem. Každý jeden takový vadí.

Koncový zesilovač je samozřejmě aktivní, ale to neznamená, že se musí signál mršit víc než už zmršený je a než být zmršený musí.

Roberto: já mám pasivní verzi D7A, bez OZ.

Howgh.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Iné Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 29, 30, 31, 32  Ďalšia
Strana 30 z 32

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist