Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Real men do not use opamps
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5 ... 30, 31, 32  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Iné
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20465

PríspevokZaslal: Ne september 07, 2008 06:50:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Klidový proud konce od 8mA je OK. Stavěl jsem to i s BD koupenými před několika lety a níž to nešlo. Pokud je nižší, lze zvýšit zmenšením odporu mezi bázemi tranzistorů proudových zdrojů (R16, R38). S výběrem tranzistorů BC547/557 není nutné strašit. Jak je vidět na Romanově měření, větší odchylky jsou až na velkých amplitudách. Jelikož je to preamp, a těžko bude v provozu dávat na výstupu víc, než 2Vrms, jsou obavy zbytečné. Tady jsme mluvili o extrémech, 20Vp-p a více. (Při 26Vp-p má můj kus 0,048%).
První vzorek jsem stavěl s 2N5401/2N5551. Měl o něco vyšší zkreslení, ale pořád to bylo velmi slušné a použitelné. Nepřehánějte.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20465

PríspevokZaslal: Ne september 07, 2008 06:56:30    Predmet: Odpovedať s citátom

roberto napísal:
Já mám zase na odporech 2R7 ubytek jen 13,5mV tj. proud jen 5mA a jmenovitý je prý 10mA... co je špatně ?
polovodiče jsou zhruba sesazeny na betu.


Chladiče? Jaké je napájecí napětí? Pokud jsou jak má být, zmenšit R16 a R38.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20465

PríspevokZaslal: Ne september 07, 2008 07:14:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Roman St napísal:


http://www.lightaudio.unas.cz/20VPP.png


To vypadá OK. Není tam žádná 7.H, v mém obrázku se bohužel plete do spektra karta a generátor. Malý rozdíl dole (2H) je způsobený jiným vyvážením NPN a PNP dif. vstupů, rozdíl je nepodstatný.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
roberto
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 2638
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Ne september 07, 2008 08:06:01    Predmet: Odpovedať s citátom

mám to na chladičích, po asi hodince provozu se proud zvýší na 6mA ,v obou kanálech je to stejně. Tranzistory jsou z EZK , v návodu je sice doporučen GM mělo by to být ale jedno...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20465

PríspevokZaslal: Ne september 07, 2008 08:25:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud to nemáš na sluchátka, tak bych to nechal, jelikož 6mA je ve třídě A jako preamp až do 3Vp při zátěži 250 ohm (což nepř. v úvahu), pro 600 ohm do 7.2Vpeak tj. 5,09Vrms, což opět nepřipadá v úvahu. Pokud Tě 6mA irituje, zmenši odpory, o kterých jsem psal.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Ne september 07, 2008 09:19:33    Predmet: Odpovedať s citátom

To víš, dals jim do ruky hračku...teď se v tom budou šťourat jako Baloun za stodolou dřevíčkem a počítat miliampéry jako on pecky... Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: Ne september 07, 2008 09:42:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Pavle (PMA) jak tedy hodnotíš měření DII ? Je reálné, či ovlivněné neautorizovaným osazením a "neznámými podmínkami" měření ?

Jak je to s tvrzením OPA, že Ube koncových tranzistorů musí být v nějaké shodě ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20465

PríspevokZaslal: Ne september 07, 2008 10:23:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud myslíš to Tvoje, tak v prvním případě, kdy jsi měl napájení 2 x 14V a rozkmit cca 25,4 V či kolik to hodnotím tak, že šlo o měření při nástupu do limitace, a nemá tu co dělat. Ostatní měření jsou OK a rozdíly proti mým jjsou v jiných parameterech tranzistorů. Tyto rozdíly v pracovním pásmu předzesilovače (do cca 2Vrms na výstupu) hodnotím jako zanedbatelné a nevýznamné. Pokud někdo naměří malý klidový proud konců a chce jej zvýšit, návod jsem dal.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20465

PríspevokZaslal: Ne september 07, 2008 10:28:20    Predmet: Odpovedať s citátom

To měření v limitaci mě dost pozdvihlo ze židle a namíchlo. Jednak bylo provedené s menším napájecím napětím, jednak při vyšším výstupním napětí, než 8Vrms, o kterých jsem psal údaje ze simulace. Z průběhu zkreslení by měl každý jen mírně zkušený člověk v oboru poznat, že jde o limitaci (harmonické až do aleluja skoro stejně vysoké) a nevystavovat jej. Musím říci, že mě to opravdu nadzdvihlo a zvýšilo hladinu adrenalinu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: Ne september 07, 2008 10:34:36    Predmet: Odpovedať s citátom

.
PMA napísal:
To měření v limitaci mě dost pozdvihlo ze židle a namíchlo. Jednak bylo provedené s menším napájecím napětím, jednak při vyšším výstupním napětí, než 8Vrms, o kterých jsem psal údaje ze simulace. Z průběhu zkreslení by měl každý jen mírně zkušený člověk v oboru poznat, že jde o limitaci (harmonické až do aleluja skoro stejně vysoké) a nevystavovat jej. Musím říci, že mě to opravdu nadzdvihlo a zvýšilo hladinu adrenalinu.


Vím o tom. Občas mám tendence někoho "popíchnout", přináší to i něco nového, co bych jinak nedozvěděl, promiň Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: Ne september 07, 2008 10:39:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Poslední měření, které sem teď dám je změna kterou způsobí zvýšení napájecího napětí z 2x15 na 2x18V. Imho to nikomu neradím, nemá to v podstatě významu, berte to jako overload:

http://www.lightaudio.unas.cz/DispreII_01.png

http://www.lightaudio.unas.cz/DispreII_02.png


Ale hlavně měření při běžné poslechové "hlasitosti", při nichž se DispreII chová výborně:

http://www.lightaudio.unas.cz/DispreII_03.png

http://www.lightaudio.unas.cz/DispreII_04.png
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: Ne september 07, 2008 10:43:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Možná by mohl Administrátor zřídit koutek "měření" abych (abychom) si měli kde hrát Very Happy .
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20465

PríspevokZaslal: Ne september 07, 2008 10:45:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Zkus změnit zátěž, třeba na 1k, nebo 600 ohm.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20465

PríspevokZaslal: Ne september 07, 2008 10:46:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Roman St napísal:
Možná by mohl Administrátor zřídit koutek "měření" abych (abychom) si měli kde hrát Very Happy .


Tady je to OK. Je to k tématu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20465

PríspevokZaslal: Ne september 07, 2008 11:00:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Zvýšení napájení na 2 x 18V by mělo být bez problémů, podle simulátoru. Vzroste klidový proud konce asi o 30 - 40%. K překročení napěťových mezí použitých tranzistorů nedojde, pokud si tam někdo nedá BC548/558.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: Ne september 07, 2008 11:36:11    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Zkus změnit zátěž, třeba na 1k, nebo 600 ohm.


Změna zátěže se nijak neprojevila (pro Vout -2dBV a 680 Ohm).

Je mu jedno co ho zatěžuje Smile .
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
amater
Hifista


Založený: 14 január 2007
Príspevky: 116

PríspevokZaslal: Ne september 07, 2008 11:48:22    Predmet: Odpovedať s citátom

roberto napísal:
Já mám zase na odporech 2R7 ubytek jen 13,5mV tj. proud jen 5mA a jmenovitý je prý 10mA... co je špatně ?
polovodiče jsou zhruba sesazeny na betu.


Mam ten isty problem.... Vsetky suciastky su z SOS "znackove".
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11182
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne september 07, 2008 11:59:36    Predmet: Odpovedať s citátom

K vlivu klidového proudu, měřil jsem kus, kde v jednom kanálu byl klidový proud 3mA a ve druhém 10mA. Rozdíl byl pro 1, 2, i 4 Volty takový, že třetí harmonická se zhoršila o 10 dB. Druhá harmonická se naopak paradoxně zlepšila o 3 dB. Ale to mohla být shoda náhod podle tranzistorů. Vše pochopitelně se zátěží 10 kOhm. Jakmile by to díky větší zátěži uteklo ze třídy A, vliv by byl podstatně větší.

A k napájecímu napětí, u Dispre II bych ho opravdu neměnil, muselo by se sáhnout na více součástek, vše je optimalizováno pro +/-15V. A napájení je společné i pro DC servo, to by si vyžádalo další úpravy. Ovšem pokud je s možností vyššího napájení počítáno od začátku (proudové zdroje, nezávislá stabilizace pro DC servo) je to velmi jednoduchý a účinný prostředek, jak zlepšit parametry, zejména, pokud se má dosahovat větších výstupních napětí.

Abych byl konkrétní, u jedné z modifikací, kterou jsem zkoušel, je zkreslení pro napájení +/-15V a výstup 4V -111/-116 (2.harm/3. harm).
Zvýšení napájení na +/-24V znamená zlepšení na -116/-124 pro 4V výstup a ještě na 8V se drží na -110/-112.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20465

PríspevokZaslal: Ne september 07, 2008 12:18:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Roman St napísal:
PMA napísal:
Zkus změnit zátěž, třeba na 1k, nebo 600 ohm.


Změna zátěže se nijak neprojevila (pro Vout -2dBV a 680 Ohm).

Je mu jedno co ho zatěžuje Smile .


Přesně tak. Jeden jeden z bodů mé "filozofie" preampu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20465

PríspevokZaslal: Ne september 07, 2008 12:19:15    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
vše je optimalizováno pro +/-15V.


Máš pravdu. Jak to víš? Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20465

PríspevokZaslal: Ne september 07, 2008 12:20:15    Predmet: Odpovedať s citátom

amater napísal:
roberto napísal:
Já mám zase na odporech 2R7 ubytek jen 13,5mV tj. proud jen 5mA a jmenovitý je prý 10mA... co je špatně ?
polovodiče jsou zhruba sesazeny na betu.


Mam ten isty problem.... Vsetky suciastky su z SOS "znackove".


Zmenši R16 a R38. Je možné dávat zkusmo hodnoty paralelně.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11182
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne september 07, 2008 12:29:38    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
opa napísal:
vše je optimalizováno pro +/-15V.

Máš pravdu. Jak to víš? Smile

No, jednak myslím, že jsi se o tom zmiňoval Ty sám. Za druhé jsem ten obvod trápil simulacemi, když jsme pátrali po velikosti OLG. A za třetí jsem postavil dva vzorky, které vycházejí z principu Dispre, ty jsem měřil a různě upravoval. Ono je to jaksi dané principem zapojení, když nejsou ve vstupech proudové zdroje, tak jsou všechny pracovní body odvozeny od napájení, to je snad vidět na první pohled.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5932
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ne september 07, 2008 12:36:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Roman St:
Výstup je drženej 40dB silnou zpětnou vazbou, která linearizuje výstupní buffer a snižuje výstupní odpor na cca 50mR v místě vyvedení zpětné vazby.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11182
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne september 07, 2008 12:58:56    Predmet: Odpovedať s citátom

No, a abych nechodil kolem horké kaše, mám trochu jinou představu o optimálním řešení koncového Diamond Transistoru. Jako příklad může posloužit výstupní modul CLC1. Jde v zásadě o čtyři věci:
1) Zdroj proudu udělat s LED (nebo jinou referencí), aby proud první dvojicí tranzistorů (téměř) nezávisel na napájecím napětí.
2) Tranzistory, jejichž Ube se navzájem kompenzují, použít stejného typu (BD139/140). Pak stačí pro reprodukovatelnost klidového proudu vybrat shodné dvojice (párovat) a je po starostech.
3) Do emitorů první dvojice dát odpory (R30, R34), které umožňují nastavit velikost klidového proudu.
4) Všechny 4 tranzistory (nebo alespoň 2 a 2) dát na společný chladič, aby byla zaručena co nejlepší stabilita klidového proudu a zároveň bylo umožněno použití co nejmenších emitorových odporů.

Vlastně jsem ještě zapomněl na samostatnou stabilizaci pro DC servo.


Naposledy upravil opa dňa Ne september 07, 2008 13:03:59, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11182
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne september 07, 2008 13:02:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Takhle potom vypadá konstrukční uspořádání chladičů.
(Omlouvám se za horší kvalitu obrázku.)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11182
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne september 07, 2008 13:06:57    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:
Roman St:
Výstup je drženej 40dB silnou zpětnou vazbou, která linearizuje výstupní buffer a snižuje výstupní odpor na cca 50mR v místě vyvedení zpětné vazby.

Vašku, ty si zahráváš s ohněm. Frightened
Já myslel, že otázka zpětné vazby je už tak nějak promlčená a není radno se k tomu vracet.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5932
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ne september 07, 2008 13:18:16    Predmet: Odpovedať s citátom

OPA pravda se nedá ututlat Smile
Jinak výhoda takhle udlělaného bufferu je, že je tak zajistěno, že jsou to stejné tranzistory, přeci jen trochu záleží, jak jsou upečené.
Nevýhoda - ty pomocné odpory na zvýšení předpetí v emitorech jsou nutnost, vstupní kapacita je větsí (v porovnání s použitím vstupního tranzistoru s o řád menším kol. proudem).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Ne september 07, 2008 13:51:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Klidový proud koncovým stupněm se dá nastavit i pomocí odporu zapojenému mezi jejich báze. Při vhodně nastaveném zdroji proudu současně i vzroste SR. Takže žádný složitý laborování, ale pouhý trimr váš problém vyřeší, má to ovšem malinkou vadu na kráse - použití takto zapojeného odporu je patentově chráněno od Analog Devices... Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5932
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ne september 07, 2008 13:59:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Patentovanej odpor je mě ukradenej, na lepší buzení pomůže zrovnatak malej kond mezi bázema. Tím odporem ale snižuješ proud těch konců, takže je zapotřebí nejdřív mít z čeho. Ale jak vidím, nejdůležitější bude supersymetrie, tj. rozdělit ten odpor mezi ledkama na dva Very Happy
Panebože kam jsme to dospěli, když se patentuje každá blbost Confused
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Ne september 07, 2008 14:22:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Vašku, na počátku tady toho všeho byl nářek některých jedinců, že koncem neprotéká oněch deklarovaných 10 mA ( což chápou jako ohromný problém Laughing )... Pochopitelně, přidáním odporu SNIŽUJEŠ proud koncem, nicméně je-li nastaven na hodnou vyšší ( bez odporu ), pak je vše OK.... Cool . Ty dva odpory tam nejsou kvůli supersymetrii, ale víceméně z dyzajnových důvodů, jsa estétem... Shocked . Jinak souhlas, dnes se patentuje kdejaká píčovina ( i když zde má své logické zdůvodnění )...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Iné Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5 ... 30, 31, 32  Ďalšia
Strana 4 z 32

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist