Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Real men do not use opamps
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... , 30, 31, 32  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Iné
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
roberto
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 2631
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Št apríl 18, 2013 18:20:12    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Trochu mi uniká logika věci.


A signál nejdřív zeslabit poťákem v preampu a následně ho pracně zesilovat má logiku? Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Št apríl 18, 2013 18:51:04    Predmet: Odpovedať s citátom

AURA - co dům a garage dalo, tak se mi to jeví:
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
roberto
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 2631
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Št apríl 18, 2013 19:22:19    Predmet: Odpovedať s citátom

jj



Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Št apríl 18, 2013 19:25:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Prasárna 1. řádu Mad
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št apríl 18, 2013 19:35:07    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Zdroj signálu má v mém případě na výstupu buffer s JFETy.
Z nějakého důvodu vadí zejména OZ + kabel (aniž by se naměřila jakákoliv nestabilita).


Fajn, tak tam dej identický buffer, jako je v přehrávači. Zapojení je přeci známé.

A ještě jeden námět k zamyšlení / pokusu.
Co když hlavním přínosem řadiče je právě jeho vyšší výstupní impedance, která ve spojení s kapacitou kabelu a vstupní impedancí koncového zesilovače tvoří "ten správný" (možná i RF) filtr ?

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5905
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št apríl 18, 2013 20:02:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Bingo...Ale ešte nedávno sa nič kmitočtovo obmedzovať nesmelo, to je neprípustný zásah do signálu. Je to skutočne 100x opakované a dookola, nedávno tu bolo nadšenie z OZ ("pokusný zesilovač").
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Št apríl 18, 2013 22:00:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak ty bys pomlčel o 604 v Auře, Roberte ? Jestlipak víš, že se v tý samý době se dávala i do Mark Levinsona ? Taky bys pomlčel, zýváku ? Je hezký, jak tady chudáku Jandovi mejete prdel...v tý době, kdy vy jste dělali hovno, on se alespoň " garážově " snažil....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Sendy
Hifi expert


Založený: 29 november 2008
Príspevky: 1540
Bydlisko: Severný Moravistan

PríspevokZaslal: Št apríl 18, 2013 22:09:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Středověk si vymysleli lidé žijící v novověku aby si odreagovali svůj minderwertigkeit komplex. Aby jaksi ... se jim dostalo ... poct a uznání, které třeba ... by se jim dostalo až po smrti a oni nechtěj čekat, nuže teda zesměšňují způsob myšlení a práce svých prapraotců a pradědů a nazývají to středověkem. A zapomínají, že touto metodou konce jejich prapraděti a pravnuci se jednou budou dívat zpátky v jejich novověku na jejich středověk a budou říkat: no no no no. ...

Rychle se zapomíná na to, že tenkrát bylo prd k sehnání, nebylo z čeho prakticky dělat, a mnozí to nejen že nepamatují, ale ani nezažili...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
roberto
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 2631
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Št apríl 18, 2013 22:37:26    Predmet: Odpovedať s citátom

"o elektronice s OPA604 pomlčet"

to se týkalo provedení elektroniky(doslintaný dps, páskové vodiče) ne kritiky obvodu 604. Tu dobu kdy jsem kupoval OPA604, 132, 134...pamatuju. Ten řadič je nějak z roku 2000, ne? Nešlo to udělat o trochu líp? Není v tom nic filozofického, nezesměšnuju nikoho, jen konkretni kritika konkretniho kusu.A že to píšete zrovna vy, zlacené šroubečky..atd. Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Pi apríl 19, 2013 00:22:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Moje zlatý šroubečky vy porád leží v žaludku, můžu vám stokrát vopakovat, že to není žádná procovština z mý strany, neboť tý já jsem dalek, ale stejnej důvod proč používá Marantz šrouby poměděný z důvodu lepší ochrany proti korozi - jdi se na ně podívat po dvaceti letech, jsou porád jako nový, kdežto běžnej pozink je po dý době už pěkně zkorodovanej...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Pi apríl 19, 2013 08:27:43    Predmet: Odpovedať s citátom

roberto napísal:
Ten řadič je nějak z roku 2000, ne? Nešlo to udělat o trochu líp? Není v tom nic filozofického, nezesměšnuju nikoho, jen konkretni kritika konkretniho kusu.A že to píšete zrovna vy, zlacené šroubečky..atd. Smile


Ten můj je z roku 1998. Je to čistá prasárna, v tu dobu se dalo dělat "normálně", objednat se dalo cokoliv, PCB se vyráběly kvalitní. Provedení odpovídá hlubokému komunismu, pájení partě študáků která držela pájku poprvé v životě v ruce. Je to neomluvitelné, žádná nostalgie apod. nemá místo. Amatérská fušeřina nejhoršího zrna, která navíc ovlivňuje výsledek. V tom se nenechám poučovat, mám ještě pořád u sebe daleko starší PCB s prokovy a maskou, z přístrojů, které jsem v té době dělal. Janda pracoval jako amatér z Amára, nakonec ale nebyl sám. Na audio signál v tom byly vodiče PNLY!!

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Pi apríl 19, 2013 08:39:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Tuhle desku jsem dělal v r. 1994. (Jo, je neumytá, je to prototyp nikoliv na prodej). Jako důkaz, že jednostránka Kohout nebyl standard a že vzpomínat na to, jak to bylo před 20 lety, je výmluva.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
roberto
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 2631
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Pi apríl 19, 2013 09:25:42    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
kdežto běžnej pozink je po dý době už pěkně zkorodovanej...


Čili vám jde taky o to aby to i pěkně vypadalo..
Proti zlacenym šroubkum nic nemám, vejde to levně a vypadá to nestovnatelně líp. Sám jsem naposled použil nerezové, když jich člověk koupí celou krabičku stojí to pomalu míň než niklované..

Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi apríl 19, 2013 17:39:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Pánové, zpátky na stromy, Auru nechte být, to je minulost.
Řeč tu byla o skvělém řadiči DACT, který hraje úžasně, akorát se k němu nesmí připojit nic jiného, než koncový zesilovač.
Nějak to nedává smysl a vysvětlení nikde.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Po apríl 22, 2013 08:49:37    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Pánové, zpátky na stromy, Auru nechte být, to je minulost.
Řeč tu byla o skvělém řadiči DACT, který hraje úžasně, akorát se k němu nesmí připojit nic jiného, než koncový zesilovač.
Nějak to nedává smysl a vysvětlení nikde.


Smysl to nedává jen někomu, jehož zkušenost je daná čtením příspěvků a sezením za klávesnicí.

Mimochodem, v jiném vlákně, kde se mluvilo o rozdílu citlivosti BJT a FET na VF rušení,
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=185049#185049
jsi mi položil (poněkud jízlivou) otázku, jestli jsem na to přišel sluchem. Když jsi dostal citaci a název publikace Walta Junga, kde je to popsané a matematicky odvozené, tak bylo ticho jako po pěšině - argumenty došly, že.

citácia:
opa napsal:
PMA napsal:
Znovu: diferák BJT x FET je rozdíl v imunitě 40 - 60dB.



I když vezmu spodní hranici, tak je to 100x (40 dB). Jedná se o výsledek měření, nebo spíše poslechových zkušeností ?



Jung, Walter G.: Op Amp Hardware and Housekeeping Techniques. Section 7-6: EMI/RFI considerations. citace:
Conclusion: BJTs cca 1500 more sensitive than JFETs!


Máš tam odvození. A vliv parametrů jako pracovní proud (čím menší, tím horší, mimochodem katastrofální výsledek jednoho z nových lowpower OZ, co mi dával VB na měření).

Co je platné THD = 0.000003%, když u obvodu se silnou NFB rozhoduje kontaminace Vdiff a ev. usměrňovací a demodulační jevy. Ty se přenášejí na výstup ziskem otevřené smyčky.


Závěr je ten, že každá elektronika, každý OZ (i přes bombastické údaje z katalogu) ovlivňuje zvuk. Nikoliv ten, že se k řadiči nesmí nic připojit. To je jen hloupá dedukce. Podmínky pro OZ na výstupu, před kabelem, jsou právě díky rušení, přenesenému pře FB na vstup, horší, než při aplikaci bez vazby kabelem na vnější prostředí.

Pokud si někdo chcete ověřit, jak je na tom Váš systém, měřte na výstupu pro repro osciloskopem s citlivostí aspoň 2mV/d. Přitom musí být připojeny všechny komponenty řetězce. Měření můžete provést i v dalších bodech kompletního systému.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po apríl 22, 2013 18:03:06    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
.....Postavil jsem si regulátor hlasitosti na bázi dánského krokového řadiče DACT CT2-10k-2. Je to velmi povedený prvek se zatím nejvíce neutrálním zvukem, jaký jsem od regulátoru hlasitosti nebo linkového předzesilovače slyšel. Všechno ostatní aktivní, ať jsou to dispre, OZ nebo OZ+BUF má proti tomu svůj jasně postřehnutelný a nikoliv neutrální témbr.
.....
Nejenže real men do not use opamps, they even do not use active link stages.


Reagoval jsem na toto, tedy vůbec nejde o operáky, ale o Tvoje vyjádření k jakémukoliv aktivnímu stupni, včetně JFET odolného proti rušení.

Tedy opravuji, připojit lze cokoliv, ale není to dobré.
Tahle formulace už je v pořádku ?

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut apríl 23, 2013 17:54:37    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Když jsi dostal citaci a název publikace Walta Junga, kde je to popsané a matematicky odvozené, tak bylo ticho jako po pěšině - argumenty došly, že.


V podstatě ano. Těm vzorečkům nerozumím a oponovat takové autoritě, jako je Walt Jung by bylo od amatéra opravdu pošetilé. Přesto se mi to nějak nezdá, ale to nemělo smysl psát, protože nemám nic konkrétního, čím bych svůj pocit podpořil. Všiml jsem si jediné věci Ic=10 uA, ale nevím, zda to interpretuji správně. Tady by mohl pomoci jenom Danhard nebo BV, páč mají na rozdíl ode mě potřebné vzdělání.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut apríl 23, 2013 18:03:15    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Pokud si někdo chcete ověřit, jak je na tom Váš systém, měřte na výstupu pro repro osciloskopem s citlivostí aspoň 2mV/d. Přitom musí být připojeny všechny komponenty řetězce. Měření můžete provést i v dalších bodech kompletního systému.


Je dost možné, že to prohlásíš za své know-how, ale moc by mě zajímalo, jak takové měření provést, aby si tam člověk nezanesl další rušení přes napájení osciloskopu (který navíc mívá většinou GND vstupních svorek na PE). I když (na své riziko) přeruším v napájení ochranný vodič, pořád zbývá kapacitní vazba přes trafo.
Samozřejmě by to řešilo bateriové napájení, ale o tom nikdy nebyla v této souvislosti řeč.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5905
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut apríl 23, 2013 20:33:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokiaľ ide o ten odkaz , je dobré povedať aj to, že to tvrdenie platí pre nedegenrovaný bipolárny dif. stupeň, zrovnávaný s fet diferákom pri rovnakom prúde, takže značne rozdielne strmosti. A súčasne aj to, že je tam uvedených aj viac možností, ako vplyv možnej detekcie v bipolárnom (nedegenerovaom) vstupe v reálnych podmienkach minimalizovať, a kupodivu, je to aj "nefungujúca" filtrácia, rovnako je filtrácia pomerne účinná aj pre prienik vf od výstupu do NFB. Minimálne tak účinná, že vplyv 99% realistických rušení sa dostane pod prah merania, nehovorím o "počuteľnosti", alebo o testoch s takou úrovňou vf, že to nevratne poškodí prechod B-E v závernom smere (5-7V?) "natvrdo" do vstupu OZ.
K tomu meraniu osciloskopom - na výstupe konca, pri šírke pásma (osciloskop do) 150MHz som na svorkách reproboxu nameral 5mV p-p (strmé "ihly" s náhodnou periódou) pri spojení HTPC-preamp-koniec-3m reprokábel-box, pri nastavení na "bežnú" hlasitosť a prehrávaní dig. nuly. A v ceste audiosignálu sú len bipoláry. Je to veľa, alebo málo? Všetky namerané zložky sú pritom vysoko nad audiopásmom.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut apríl 23, 2013 21:00:55    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Pokiaľ ide o ten odkaz , je dobré povedať aj to, že to tvrdenie platí pre nedegenrovaný bipolárny dif. stupeň, zrovnávaný s fet diferákom pri rovnakom prúde, takže značne rozdielne strmosti...

To je známý problém, ale nezdá se mi, že by poměr strmostí byl 1:1500 a netuším, kde se vzalo tak veliké číslo.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5905
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St apríl 24, 2013 06:02:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Nejedná sa len o strmosť, ale aj o "prahové napätie" pre detekciu. Každopádne sa to dá pre praktické použitie ako skutočný problém eliminovať pár pasívnymi súčiastkami ,návrhom DPS a tienením.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St apríl 24, 2013 11:01:46    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Nejedná sa len o strmosť, ale aj o "prahové napätie" pre detekciu. Každopádne sa to dá pre praktické použitie ako skutočný problém eliminovať pár pasívnymi súčiastkami ,návrhom DPS a tienením.

Díky, to už mi začíná dávat smysl.
Druhá věta - ANO. Wink

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: St november 13, 2013 21:29:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Zajímavý (a pracný) slepý test udělal Mooly na diyaudio

http://www.diyaudio.com/forums/everything-else/245455-ultimate-opamp-shootout-where-you-get-decide.html

Na obrázcích přikládám testovací obvod a výsledek testu, tj. preferovaný typ OZ po odtajnění výsledků.

Jako vedlejší kolo byl slepý souboj 741 vs. OPA134, též přikládám.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
cestmir
Hifista - zaslúžilec


Založený: 04 august 2011
Príspevky: 650
Bydlisko: BA

PríspevokZaslal: St november 13, 2013 21:45:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Pekné, škoda že to zabalil a odkryl výsledky tak rýchlo, 26 odpovedí je strašne málo na test s toľkými variantami.

Navyše platí, čo tam niekto spomenul: If the test could be randomized for each user would be ideal. People talking about what they hear could bias others. That pretty much invalidates the test.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: St november 13, 2013 21:57:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak jsou to zájmová fóra, takže nemůžete čekat úplně rigorózní přístup.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: Št november 14, 2013 21:40:41    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
PMA napísal:
Pokud si někdo chcete ověřit, jak je na tom Váš systém, měřte na výstupu pro repro osciloskopem s citlivostí aspoň 2mV/d. Přitom musí být připojeny všechny komponenty řetězce. Měření můžete provést i v dalších bodech kompletního systému.


Je dost možné, že to prohlásíš za své know-how, ale moc by mě zajímalo, jak takové měření provést, aby si tam člověk nezanesl další rušení přes napájení osciloskopu (který navíc mívá většinou GND vstupních svorek na PE). I když (na své riziko) přeruším v napájení ochranný vodič, pořád zbývá kapacitní vazba přes trafo.
Samozřejmě by to řešilo bateriové napájení, ale o tom nikdy nebyla v této souvislosti řeč.


Bateriové napájení osciloskopu= měnič = další rušení, takže bych tuhle cestu nepovažoval za výhru. BTW někde mám (ruský) osciloskop s napájením 24V.
Měnič běží na 400 Hz Sad
Omlouvám se za pozdní reakci, ale nedalo mi to.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št november 14, 2013 23:35:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Jo, vojenská technika občas musela být nezávislá na síti. Taky mám z NDR na 10 monočlánků nebo externě 12V akumulátor. Jak je to s rušením nevím, ale je to jen 10 MHz a s malou citlivostí (a malou obrazovkou), takže by se před to musel dát předzesilovač. Ale není to neřešitelné. Wink
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Pi november 15, 2013 07:21:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Ad test - pokud by někdo měl zájem, udělal jsem vlastní, ale sem prosím žádné postřehy k poslechu nepište.

http://www.diyaudio.com/forums/everything-else/245881-ultimate-listening-test-test-your-ears-audio-chain.html

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: So november 16, 2013 10:29:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud byste někdo chtěl hlasovat, tak zašlete PM pro nick Mooly na diyaudio do neděle večer. Soubory jsou adresované v prvním příspěvku vlákna, hlasování je tajné a zobrazí se až po uzavření, potom budou odhalené i veškeré technické detaily. Soubory jsou ve formátu 48/24 a hlasitost je srovnaná na 0.01dB.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5836
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Št december 01, 2016 11:04:02    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
opa napísal:
danhard napísal:

Když se dají dva měniče paralelně, tak se zvedne citlivost ?


No, tvrdí se to. Údajně to má nějak souviset s tím, že akustický tlak roste s druhou mocninou plochy membrány. Takže dva reproduktory si rozdělí příkon mezi sebe (každý půl), ale dvojnásobná plocha znamená čtyřnásobný akustický tlak a výsledkem je vzrůst citlivosti o 6dB.

Ale hlava mi to nebere. Znamená to, že když do bedny nacpu 16 takových repráčků, tak z jednoho Watu vytáhnu 114 dB ? To je nějaké perpetum mobile, nedává mi to smysl Crying or Very sad


Máte to s tou citlivostí nějak zašmodrchaný.

Především se tady plete výkon, příkon a účinnost.

1.Když se při stejném napětí dají dva repráky paralelně, stoupne elektrický příkon na dvojnásobek.

2. Když se spojí dva stejné repráky na stejný signál, lhostejno zdali do série nebo paralelně. zvětší se plocha membrány na dvojnásobek. Tím se na dvojnásobek zvětší vyzařovací impedance a taky na dvojnásobek se zvětší účinnost. To platí ovšem jen pod kritickou frekvencí membrány.

3. Z toho plyne, že když se dva stejné repráky spojí paralelně při stejném napětí, celkový vyzářený výkon stoupne na čtyřnásobek. To platí pod kritickou frekvencí membrány. Nad kritickou frekvencí membrány se vyzářený výkon zvětší na dvojnásobek, poněvadž na dvojnásobek vzroste příkon, ale účinnost zůstává stejná. Na osové charakteristice se to však neprojeví, poněvadž při zdvonásobení plochy membrány vzroste na dvojnásobek činitel směrovosti.


S body 2. a 3. nemůže selský rozum souhlasit Very Happy

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Iné Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... , 30, 31, 32  Ďalšia
Strana 31 z 32

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist