Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Diferenčná metóda merania
Choď na stránku 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ...
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St október 01, 2008 00:00:13    Predmet: Diferenčná metóda merania Odpovedať s citátom

...
_________________
Cui bono ?


Naposledy upravil opa dňa St október 30, 2013 19:22:28, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St október 01, 2008 04:58:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Že by diferenční metoda? Smile
Nahoře šum, dole výsledek odečtu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St október 01, 2008 07:56:45    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Že by diferenční metoda? Smile
Nahoře šum, dole výsledek odečtu.


Trefa do černého, naprosto správně!
S malým dodatkem, rozdílový signál je ještě v měřicím přípravku zesílen o 40 dB. Jako pokusný králík posloužil OPA134 v invertujícím zapojení G=-1. Pro měření THD na jednom kmitočtu lze potlačení ještě zvýšit, uvedený záznam je optimalizován pro přibližně rovný průběh v akustickém pásmu.
Zkoušel jsem si i poslechnout muziku, ale jenom přes zvukovku v PC, bylo už dost pozdě. Nechci dělat ukvapené závěry, ještě musím celou metodu důkladně ověřit, ale při potlačení -95dB z té muziky moc nezbylo, ztrácelo se to v šumu. Přesto bylo slyšet hudbu a žádné tajemné zkreslení X se neprojevilo...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: St október 01, 2008 08:23:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Vladímíre, můžeš sem dát blokové schéma měření, abych nebyl v mých představách špatně ? Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St október 01, 2008 09:31:01    Predmet: Odpovedať s citátom

...
_________________
Cui bono ?


Naposledy upravil opa dňa St október 30, 2013 19:22:55, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St október 01, 2008 10:55:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Zkoušíš tedy 1 prvek ve stejném PCB, jako je měření. Měl jsem dojem, že se chceš pustit do měření celku, včetně vlivu napájecího zdroje, kabeláže, signálových kabelů a konkrétní zátěže, tj. obrázek o tom, jak si komponent vede v systému a co přidává.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St október 01, 2008 11:14:44    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Zkoušíš tedy 1 prvek ve stejném PCB, jako je měření. Měl jsem dojem, že se chceš pustit do měření celku, včetně vlivu napájecího zdroje, kabeláže, signálových kabelů a konkrétní zátěže, tj. obrázek o tom, jak si komponent vede v systému a co přidává.


Dodělal jsem to pozdě v noci, tohle byl první pokus. Zátěž bude také možno připojit, zejména s tou OPA134 předpokládám že zacvičí. Hlavním cílem je ale ověřit, zda existují nějaká neznámá záhadná zkreslení X, která unikají běžným měřicím metodám. Zatím to vypadá, že nikoliv. Po ověření správné funkce invertujícího zesilovače (a výběru nejvhodnějšího typu), lze tímto obvodem vytvořit paralelní cestu pro diferenční měření neinvertujících obvodů. Pokud i toto dopadně dobře, můžeme založit tým Audio Mythbusters.

Přidávání dalších komponentů (kabely, relátka, konektory, přepínače atd.) by pak logicky mohlo následovat. Ale je třeba postupovat po krocích a obezřetně, tedy od jednoduchých (jednoznačných) úloh k těm složitějším.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: St október 01, 2008 11:48:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Před časem jsem udělal následující test. Náhrál jsem mikrofonem část skladby přehrávané mým aparátem. Pak jsem vyměnil opa ve zvukovce a nahrál to znovu. Ačkoliv "ušima" byl rozdíl neoddiskutovatelný, oba záznamy byly frekvenčně i časově shodné, nepatrně se lišily ve statistice výskytu jednotlivých amplitud, ale doma nelze vytvořit dvakrát stejné podmínky ticha. Od té doby jsem skeptiký k současným technickým možnostem porovnávání rozdílů.
Rozdílová metoda je jistou nadějí, ale mám pocit, že honíme zajíce po poli a zatím nedohlédneme na jeho blechy v kožichu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St október 01, 2008 11:50:19    Predmet: Odpovedať s citátom

V podstatě souhlasím.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St október 01, 2008 14:54:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak to je skvělý! Já tady rozdílovou metodou lovím v šumu odchylky někde pod 120 dB, ale patrně je to k ničemu, neboť nevidím blechy v kožichu, které byly jasně slyšet po výměně operáků, zatímco dva záznamy mikrofonem byly "frekvenčně i časově shodné". Jak se taková shoda posuzuje? A jaké je pozadí mikrofonové měřicí metody? Laughing

Já jsem tušil, že narazím na odpor, ale tenhle způsob argumentace mě opravdu posadil na zadek. 2 thumbs up
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: St október 01, 2008 15:16:35    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Tak to je skvělý! Já tady rozdílovou metodou lovím v šumu odchylky někde pod 120 dB, ale patrně je to k ničemu, neboť nevidím blechy v kožichu, které byly jasně slyšet po výměně operáků, zatímco dva záznamy mikrofonem byly "frekvenčně i časově shodné". Jak se taková shoda posuzuje? A jaké je pozadí mikrofonové měřicí metody? Laughing

Já jsem tušil, že narazím na odpor, ale tenhle způsob argumentace mě opravdu posadil na zadek. 2 thumbs up


Nejde o žádný odpor, naopak. Blechy v kožichu ihmo neuvidíš ani 140dB hluboko, jde o mi o metodiku, tedy jak na to a to se bojím, že nevíme, ale možná tušíme.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St október 01, 2008 15:32:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Podívejte se na rozdíly v časových průbězích z CD Technics a Marantz a na rozdíly ve spektrech. Bude to podobné, pokud se bude sledovat neperiodický signál a z něj dělat spektrum.

Je to jen pár let, co "velcí" měli názor, že všechny CD přehravače by měly hrát stejně. Podle THD skutečně, a spektrální smetí se považuje za tak malé, že je neslyšitelné. Ale co je to za hodnoty, konkrétně smetí zjištěné spektrálkou?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St október 01, 2008 16:18:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Udělal bych to asi takhle: Stáhnu potlačení na "pouhých 80 dB" (aby se to dobře počítalo) a pustím rozdílový signál do sluchátek. Jestli uslyším kromě šumu jenom trochu poslouchatelnou muziku, tak se můžu na všechny spektrálky a obrázky z osciloskopu vykašlat.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St október 01, 2008 16:21:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Určitě bych dal víc na poslech a osciloskop, než na spektrální analýzu. Zajímavé bude, pokud se to podaří rozšířit na celý komponent řetězce.

Ucho není "spektrák", vyhodnocuje frekvenční informace, i časové.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St október 01, 2008 20:20:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Možná bychom si to měli trochu roztřídit.

Ucho opravdu vnímá ledacos a proto při sestavování celého řetězce je třeba hlídat rušení, ať už 50 Hz, násobky 50 Hz z usměrňovače, nebo vf odevšad. Tedy to zemění, stínění atd. Tady je spektrální analýza užitečná při vyhledávání problémů vázaných na konkrétní kmitočty (50Hz, 150Hz, 15625, nějaká zářivky v kHz atd.) Náhodné nepravidelné impulsy nezachytí.

Zcela jiná úloha je zjištění linearity (obecně odezvy, přenosové funkce) izolovaného dílčího systému (operační zesilovač). Na to je spektrální analýza velmi vhodná, pro komplexní posouzení je dobře použít více různých signálů (THD, IMD, Multitón) a vzít v úvahu spektrální složení produktů nelinearity.

K tomu všemu je třeba připočíst podezření, že operační zesilovače (či jiné se silnou zpětnou vazbou) narušují signál nějakým dalším (neprobádaným) mechanismem, který se vyznačuje tím, že ani spektrální analýzou ani jinými běžnými prostředky jej nelze odhalit a zároveň závažným způsobem narušuje poslech hudby.

Diferenční metoda by měla s konečnou platností takové podezření buď potvrdit, nebo vyvrátit. A to komplexním posouzením rozdílového signálu spektrální analýzou, sledováním v časové oblasti (záznam A/D, osciloskop) a také poslechem hudby, aby byla vzata v úvahu eventualita, že komplexní hudební signál klade na (operační) zesilovač jiné (větší) nároky, než měřicí signály vytvořené uměle.

Pokud se toto téma nehodí ve vláknu věnovanému výhodám diskrétního řešení, můžu se přesunout jinam, ale tady se to probíralo, tak mi přijde logické i zde pokračovat.

Mám jedinou prosbu, aby se argumenty (námitky), rady či komentáře vztahovaly vždy ke konkrétní oblasti a nedocházelo k míchání hrušek s jablky (případně zajíců s blechami).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St október 01, 2008 21:02:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak co jsi slyšel, Vláďo?

/hrušky a jablka lze někdy těžko oddělit/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Troton
Site Admin


Založený: 11 august 2006
Príspevky: 2844
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St október 01, 2008 21:43:19    Predmet: Diferenčná metóda merania Odpovedať s citátom

Presunul som sem veci z vlakna o DISPRE 2.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: St október 01, 2008 22:48:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Zkusil jsem následující věc. Mám na kartě tři identické výstupy, každý z nich má svůj dac a svoje oz. Dacy jsou pochopitelně řízeny ze stejných hodin. Předpokládejme, že všechny dacy a součástky okolo, vyjma oz, jsou identické.
První a druhý výstup je osazen jedním typem oz a třetí jiným typem oz.
Přehrával jsem signál postupně jednotlivými výstupy a nahrával stále stejným vstupem. Udělám-li rozdílový signál out1-out2 a out1-out3 musí být mezi výsledky nějaký rozdíl, neboť odečítám zvukově "různé" oz Very Happy .

Mám tedy tři soubory se stejným počtem vzorků, aby šly snadno porovnat.
Délka záznamu 12 sec., frekvenční a fázová analýza všech tří záznamů dávají téměř identické grafy, amplitudová statistika je na tom podobně.
Rozdílové signály jsou však přeci jen sdílnější :
http://www.lightaudio.unas.cz/OUTDIF.png
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: St október 01, 2008 23:02:45    Predmet: Odpovedať s citátom

První milisekunda z jednotlivých výstupů:

http://www.lightaudio.unas.cz/OUT1ms.png
http://www.lightaudio.unas.cz/OUT2ms.png
http://www.lightaudio.unas.cz/OUT3ms.png
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: St október 01, 2008 23:12:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Bohužel nemohu odečíst od jednotlivých výstupů originální signál, neboť nesedí amplitudově.

Frekvenční analýza rozdílových signálů:
http://www.lightaudio.unas.cz/FA.png
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St október 01, 2008 23:18:13    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Tak co jsi slyšel, Vláďo?

/hrušky a jablka lze někdy těžko oddělit/


No já jsem z toho jelen. Potlačení je nyní 80 dB. Ověřoval jsem zisk zesilovače odchylky, je 40 dB (101x). Všechno souhlasí s teorií. Navíc, abych OZ potrápil, zatížil jsem ho odporem 1k. To je pro OPA134 problém. Měřené zkreslení taky ihned vylétlo nahoru. Těšil jsem se, jak si poslechnu to chrčení a ono nic. Je to prostě velmi slabá, částečně překrytá šumem, ale poměrně čistá muzika. Když si představím, že tohle je chybový (rozdílový) signál a ten užitečný je 10000x silnější...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Št október 02, 2008 05:52:56    Predmet: Odpovedať s citátom

"Chrčet" to nebude nikdy, jen v případě tvrdé limitace. Jen se mění "barva" a "charakter" rozdílu. Před 6 lety jsem to zkoušel na celých komponentech.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5932
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št október 02, 2008 07:46:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Volalo sa po diferenčnej metóde, pretože obvyklé metódy údajne nič neukážu.. OPA to urobil ,a keď výsledky ukázali prakticky zhodu s obvyklými metódami čo do úrovne ( cca -95dB pre OPA2134, ktorý je hodnotený ako "nevhodný"..)a neexistenciu počuteľných záhadných skreslení, tak sa spochybňujú (hruška a jablká, blchy v kožuchu, volanie po meraní na celom reťazci naraz- ale ten je zložený z jednotlivých častí, OPA ukázal že napr. OPA2134 nič záhadné neprodukuje...).
Výsledkom diferenčnej metódy(a jej nepresnosti- náročnosti vyváženia šírky pásma a zosilnenia) je len v šume utopená hudba na -95dB. Kde sú počuteľné skreslenia, ktoré by mali byť pri minimálne v rovnakej amplitúde jasne viditeľné? "Barva a charakter" sú stále len skreslenia, ak zmenia počuteľne vstupný signál s úrovňou 0dB, tak na signále s úrovňou -95dB ich nie je vidieť???? Alebo je to ďaľšie nemerateľné "skreslenie skreslenia"..
Diferenčné motódy (Baxandal, Hafler...) už dávno ukázali neexistenciu záhadných počuteľných skreslení, ktoré vyvolá len hudobný signál, ale sa to vytrvalo ignoruje.Určite to nie sú časové rozdiely v oblasti desiatok nanosekúnd.
Z doterajšej debaty je jasne vidieť preferencia obvodov, ktoré produkujú vyššie úrovne nízkych harmonických a teda účinne fungujú ako zmiešavače a "enhancery" pri zložitom hudobnom signále a nadakustickom rušení, ale jasne vidieť je to už aj pri klasickom dvojtóne. Pritom sa argumerntuje tým , že to nevadí, ale rádovo nižšie skreslenie na rovnakých harmonických, produkované napr. OZ už vadí a je počuť Confused .
Skúste použiť ten signál 60+69+70kHz na overenie subjektívne preferovaných obvodov...Zhoda preferencií a úrovne skreslení (IMD produktov) je pozoruhodná.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Št október 02, 2008 07:53:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Podle mě je na závěry brzy, o metodice víme zatím málo, o použité hudbě vůbec nic (Diana Krall hraje "dobře" na všem, když to přeženu). Byla použita složitá symfonická hudba s velkými dynamickými změnami? Co bylo zdojem hudebního signálu? Zkoušel se 1 OZ v desce, místo aby se závěry dělaly z celých komponentů, včetně zátěže (další vstup) a použité kabeláže. Pro mě zatím pokus OPA nemá žádnou vypovídací hodnotu, i když chválím jeho úsilí. V úsilí ale rozhodně není sám.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Št október 02, 2008 08:00:52    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:

Z doterajšej debaty je jasne vidieť preferencia obvodov, ktoré produkujú vyššie úrovne nízkych harmonických a teda účinne fungujú ako zmiešavače a "enhancery" pri zložitom hudobnom signále a nadakustickom rušení, ale jasne vidieť je to už aj pri klasickom dvojtóne. Pritom sa argumerntuje tým , že to nevadí, ale rádovo nižšie skreslenie na rovnakých harmonických, produkované napr. OZ už vadí a je počuť Confused .
Skúste použiť ten signál 60+69+70kHz na overenie subjektívne preferovaných obvodov...Zhoda preferencií a úrovne skreslení (IMD produktov) je pozoruhodná.


Nebo třeba signál 1MHz - 20MHz?

Ty zvukově preferované obvody mají THD 2H pro 1V pod 0.001%. Který reproduktor to zahraje a které ucho uslyší?? Proč jsou rozdíly při daleko menších amplitudách, než 100%FS, třeba pod 10%FS, kde je zkreslení na úrovni řádu 0.0001%? Enhancery?? To je směšná argumentace. Proč není slyšet čistě matematický enhancement druhou harmonickou (produkuje i IMD) v desetinách %, a málokdo pozná procenta?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Št október 02, 2008 08:08:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Neexistuje reproduktor, který by měl 2. a 3.H pod 0.1%, tj. 100x vyšší, než "preferovaný" obvod. Repro vytváří též intermodulační produkty. Obojí přemaskuje elektronické zkreslení 2. a 3. harmonickou o 2 řády. Dál je tu maskování ucha. Je to chybná cesta. Na vstup výkonového zesilovače se dostane signál z nosiče, který projde obvody přehravače a předzesilovače, a v nízkých úrovních není obsah cizích signálů (produkty ze sítě, rušení, různé kabeláže + rušení, zbytky z D/A převodu; a tyto cizí signály se liší podle toho, čím v přehravači a preampu prolezou. Dostanou se na vstup výkonového zesilovače jako mix s užitečným signálem. Tady hledejte, ne ve fóbii z 0.0003% THD.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: Št október 02, 2008 10:04:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Každý obvod, kterým signál projde zanechá stopu (otisk), která je zpravidla rozeznatelná sluchem. Reálně jde o přenos energie, která je tím obvodem změněna v čase, signál je tedy poškozen (zkreslen) s nějakým rozložením (pravděpodobností) chyb, které jsou pro poškozovatele charakteristické. Průměrováním se tohle všechno ztratí.
Jsme schopni zachytit a analyzovat záznam nějakým precizním způsobem ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Št október 02, 2008 10:15:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Jinak to vysvětlení o ptreferenci obvodů s vyšším IMD mě zase pořádně nadzdvihlo. Jeden z mých "preferovaných" OZ je OPA627, např. ve srovnání s OPA134, zvukový rozdíl je výrazný. Má snad OPA627 vyšší IMD, než OPA134????
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št október 02, 2008 10:49:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Poznámky a komentáře:
Roman St: Podmínkou rozdílové metody je velmi přesné amplitudové vyrovnání. Např. odchylka 1% ( běžná tolerance odporů) znamená potlačení jenom 40dB. Takže jedině trimr a pečlivé nastavení, jiná cesta není.

BV: Děkuji, jsme "na jedné lodi" Wink

PMA: Souhlasím s tím, že patrně není slyšet zkreslení 0.01% u diskrétního obvodu. Ovšem ani zkreslení operačního zesilovače 0.0001% není slyšitelné.

Pokud jsou někde problémy, mohou být způsobeny vnějším rušením nebo průnikem z přehrávače, souhlas. Nicméně, můj přípravek je provizorní, obsahuje obvod se zesílením 40 dB a zdroj signálu pro pokusy je levný DVD přehrávač. Zatím jsem na žádné intermodulace nenarazil. Domnívám se, že stačí dodržovat základní pravidla (rozlitá zem, stínění, vstupní filtr).

Při propojování řetězce se situace komplikuje, mohou nastat další zádrhely.

Ale závěr: démonizace operačních zesilovačů je nesmyslná, jde jenom o to, správně je použít a vytvořit jim vhodné podmínky pro fungování, což nemusí být snadné, nicméně je to možné. Diskrétní obvody při vhodné konstrukci mohou být odolnější.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5856
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Št október 02, 2008 11:48:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Jedna malá zkušenost, všiml jsem si, že různé obvody také různě šumí v oblasti nad 1MHz, kde už audiozesilovač nezesiluje, ale můžou různé struktury usměrňovat - modulovat.
Taktéž čím složitější zesilovač, tak mě na narůstá tzv. modulační šum, vím že v případě simulace to bude spíš věc simulace, ale má to i souvislost s reálnými obvody.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ... Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  Ďalšia
Strana 1 z 14

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist