Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Symasym ( by Macura)
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... , 16, 17, 18  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
mechanik
Hifista


Založený: 01 august 2007
Príspevky: 185
Bydlisko: Revúca

PríspevokZaslal: St máj 19, 2010 11:50:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Použil niekto iné tranzistory ako Toshiba 2SC5200/2SA1943 a tie povodné MJL3281A/MJL1302A?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
xreef
Hifi obsluha


Založený: 01 marec 2009
Príspevky: 33

PríspevokZaslal: St máj 19, 2010 16:01:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Dobrý den, rád bych se zeptal zkušených a ostřílených stavitelů, mám postavené a na lab. zdroji oživené dva moduly symasymu a teď sháním trafo..
bylo by vhodné toto? mám na mysli, jestli s tím není nějáký problém, jako třeba nadměrný brum atd:
http://www.soselectronic.cz/?str=371&artnum=75699
nebo mám raději objednat z Tronicu audio provedení?

Děkuji za rady
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JJD
Hifista - pokročilec


Založený: 19 október 2008
Príspevky: 262
Bydlisko: České Budějovice

PríspevokZaslal: Št máj 20, 2010 08:46:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Nevím jestli ti to pomůže, ale zkoušel jsem ještě levnější trafo z GM a moc nebzučí (zakrytované není slyšet vůbec) a ani nezbůsobuje žádné brumění zesilovače. Podobnou zkušenost mám i se SABtrafem 2x27V 200VA
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5871
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Št máj 20, 2010 09:00:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Taky jsem zkoušel "levný" toroidní trafa z GM a s brumem žádný problém.
Rezerva syceni je ale nulová, už při 230V začínají špičky primárního proudu, Tronic tam má 20% rezervu (což samozřejmě stojí víc mědi).
Jinak hodně železa, málo mědi, minimálně obalené, spartánské upěvnení -u jednoho se mě při přitažení na dodávanou 2mm pěnovou podložku promáčkl křížem vytažený vývod a udělal "mezizávitový" zkrat s vinutím.
Jinak naprostá spokojenost "za ty prachy".

ps. otevřené Talema nejsou o moc jiné.

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
xreef
Hifi obsluha


Založený: 01 marec 2009
Príspevky: 33

PríspevokZaslal: Št máj 20, 2010 09:55:29    Predmet: Odpovedať s citátom

dobrá tedy... poslal jsem poptávku do troniku tak uvidíme....
děkuji za odpověďi
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Obšák
Hifista - zaslúžilec


Založený: 08 november 2007
Príspevky: 720
Bydlisko: Moravský Beroun

PríspevokZaslal: Št máj 20, 2010 15:08:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Objednej si toroid se zalitým středem v "audio provedení" a jistě budeš spokojen.Cena ale bude vyšší
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Ne február 27, 2011 12:05:21    Predmet: Max napájení na 8R zátěž Odpovedať s citátom

Zeptám se hlav pomazaných,jak vysoko můžu tedy jít s napájením při výhradně osmiohmové zátěži??

Konce mám 2SA1943/2SC5200,budiče 2SA1837/2SC4793,deska je Bitnerova verze 5.3,zbytek osazení dle originál rozpisky.

Je tam v souvislosti s napájením nějaký problém s osazením,kromě těch MPSAček v diferáku? Ty bych třeba nahradil 2SC2547.

Díky všem za rady.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Obšák
Hifista - zaslúžilec


Založený: 08 november 2007
Príspevky: 720
Bydlisko: Moravský Beroun

PríspevokZaslal: Ne február 27, 2011 17:53:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Napíšu jen, že já bych se na výhradně 8 ohmů zátěž radši nespoléhal. Pořídíš si časem třeba jiné bedny a i když výrobce bude psát, že mají 8 ohmů, může být prů..r na světě. Pokud to ale má být zesík do aktivních beden a nebo subwoferu, tak to je jiná a už mlčím Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Po február 28, 2011 10:20:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Toho bych se nebál....plánuju VMA 2 od checka,ty jsou taky 8R,bedny co mám teď jsou taky 8R....nedokážu ale posoudit jestli to bude OK při třeba +-50V,když MPSAčka v diferáku jsou na 45V.....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Št marec 03, 2011 18:33:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Nikdo neporadí? Ani se nevyjádří?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jardag69
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 december 2010
Príspevky: 710

PríspevokZaslal: Št marec 03, 2011 18:47:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Já se jen vyjádřím. U toho projektu je doporučené napájení 2x36V.
http://www.lf-pro.net/mbittner/Sym5_Webpage/symasym5.html

_________________
HI-FI nejsou žádná kouzla (pro mně jo)
digital z PC, DAC TomasT, PM-AB1, Aircom Plus 50ohm, DIY Scan Speak (closed 2p), AKG K-701(old)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Št marec 03, 2011 18:55:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Symasym se mi zdál poněkud ostrý. Měl jsem tu půjčenou 100W verzi jejíž autorem byl Pistole (design desky alá DPA). Tím nechci říct, že je to špatný zesilovač, ale já mám radši neutrálnější projev.
Konstruktéři topologii Symasymu po prvních pokusech většinou opustili a posunuli se jinam. To dá rozum, na zesilovači je nejdražší krabice, zdrojová část a čas, které jsou u všech AB zesilovačů stejné.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Št máj 23, 2013 09:29:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Dovolil bych si oživit tohle téma.
V neděli u mě byl kamarád který konečně po letech dostavěl Symasym v úpravě s koncáky Toshiba 2SC5200/2SA1943 podle PMA.
Měření bylo dobré - THD 1k na hranici měřitelnosti, na 10k okolo 0,03%, SR přes 20V/us a celkem symetrická s minimálním překmitem, výkon kousek přes 100W/4ohm. Klidový proud nejdřív 50mA, pak jsme ho zvedli na 150mA - to trošku pomohlo jak rychlosti a THD, tak zvuku.

Při poslechovce jsme ho srovnali s komerční Toshibou SB-M40 s podobným výkonem a mýma úpravama a taky s mým DPA330mk.IV. První konkurent byl adekvátní a minimálně na středech byl Symasym lepší, méně ostrý, jinak charakter dost podobný. Ve srovnání s DPA ale prohrál na celé čáře, jak se dalo čekat. Výrazně horší kontrola na basech, středy zabarvené a nekonkrétní, výšky poněkud ostré a úplný vršek chyběl, prostorová lokalizace mizerná, detaily ani nějak nebyly. Jednoduše řečeno, zvuk se z prostoru schoval do beden. Takhle jsme jej hodnotili při poslechu vybraných LP a live nahrávek na mgf. Na CD byl rozdíl nahoře minimální, defakto jen v kontrole na basech.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
mechanik
Hifista


Založený: 01 august 2007
Príspevky: 185
Bydlisko: Revúca

PríspevokZaslal: Pi máj 24, 2013 23:10:03    Predmet: Odpovedať s citátom

To je dosť nefér porovnávať s 200W koncákom. Keby ten symasym mal 2-3 páry toshyb a napájacie napätie ktorý by odpovedalo výstupnému výkonu okolo 200W bolo by to na basoch zhruba to čo DPA330. Mám to vyskúšané. Zrazu by sa už ani výšky nezdali byť také jedovaté... A ked sa to celé "prekope" a urobí na novom plošnom spoji dá sa s tým pohnúť ešte dalej...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Pi máj 24, 2013 23:59:42    Predmet: Odpovedať s citátom

To je samozřejmě pravda, prakticky jakýkoliv test zde ( myslím ČR a SR ) má k objektivnosti a FÉROVOSTI setsakra daleko...účelem porovnání není nalézt nějaké smysluplné zhodnocení rozdílného přístupu k problému, nýbrž " umytí prdele konkurenci " a její co největší dehonestování. Děje se tak na všech úrovních a ve všech publikacích....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: So máj 25, 2013 12:09:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Účelem mého příspěvku nebylo kohokoli dehonestovat, a už vůbec ne Vás pane Dudku.
Mě samozřejmě byl výsledek testu dopředu jasný aspoň co se týče basů, ale se zbytkem audiopásma nemá výkon co dělat. Zvlášť když se hrálo na střední výkon do 1W a žádný ze zesilovačů se nedostal do clipu, co jsem vzhledem k výkonovému rozdílu samozřejmě kontroloval. Ale i tak, dvojnásobný výkon DPA je 3dB navíc v akustickém tlaku, to je úplný prd.

Chtěl jsem jen říct, že v porovnání s hifi spotřebkou Symasym obstojí, v porovnání s opravdovým zesilovačem ne. A dál ať si z něj vezme kdo chce co chce, nikomu nic vnucovat nebudu.

A pokud jde o ten výkon - měl jsem tu (vesměs na servis nebo úpravy) spousty PAčkových zesilovačů s výkonem od stovek wattů do jednotek kilowattů, některé i celkem rychlé a jejich kontrola na basech se liší typ od typu a vůbec neplatí že výkonnější zesák je automaticky lepší. Počet párů konců se samozřejmě projeví, ale zase nejde zjednodušit že víc je líp a o středovém a výškovém pásmu to neřekne už vůbec nic.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
sekal
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1406

PríspevokZaslal: So máj 25, 2013 13:12:58    Predmet: Odpovedať s citátom

..

Naposledy upravil sekal dňa Ne marec 09, 2014 17:23:17, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: So máj 25, 2013 14:40:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Já vím, žes nemyl mou, nicméně myl jsi decentně symasymovou a to není správný...abys byl ve vobraze : zapojení tohohle zesilovače je v mnoha ohledech ( kromě výstupní kaskódy ) podobný původní konfiguraci Dynaco PAT 400, neboli mý kopii téhož, DPA 280. Protože ovšem jsou v něm použitý ( na rozdíl od 280 ) moderní rychlý transistory, myslím si, že ve srovnání by nevyšla nikterak špatně...a takový srovnání by bylo objektívní...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
mongol
Hifista


Založený: 13 február 2007
Príspevky: 196

PríspevokZaslal: So máj 25, 2013 15:22:06    Predmet: Odpovedať s citátom

vlastním výše zmíněný 100W Symasym od Pistoleho, který před půl rokem prodělal tuning a mám kromě jiného 4ks DPA 223 v různých verzích, Symasym hraje podobně jako orig. pomalá verze 223 s J-fety na vstupu a zvýšeným kliďákem, na rychlou verzi 223 s asi 2měsíce starými úpravami kompenzací Symasym zvukově nemá
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3897
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So máj 25, 2013 15:32:44    Predmet: Odpovedať s citátom

písal sa rok 1972 , to som sa toho času narodil, no a aké dobre stroje už boli na svete Wink

http://home.indy.net/~gregdunn/dynaco/components/ST400/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So máj 25, 2013 16:40:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Symasym byl podle mě dobrý zesilovač, ale měl jeden zásadní problém. Byl to Open project, zapojení i deska byly volně k dispozici.
Takže žádná skrytá, dobře střežená tajemství. Mohl to postavit, kdo chtěl. Pro HIfisty nuda, pro konstruktéry zesilovačů nežádoucí konkurence, bylo potřeba ho odstřelit. Což se dá mnoha způsoby, někdy i velmi rafinovanými.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: So máj 25, 2013 16:55:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Symasym je jednoduchý zesilovač s nikoliv optimální topologií. Hraje dobře v rámci svých možností. Jako vždy záleží i na provedení konkrétního kusu. Tomáš (pistole) udělal zajímavé změny, něco směrem pozitivním, něco ne, každopádně ta modifikace není optimální a víme to od počátku. Nakonec všechny jsme konzultovali a mám je v simulátoru. Pro začátečníka bych původní Symasym stále mohl doporučit, pokud chce někdo něco o třídu výš, tak se poohlédněte po jiných topologiích a ne po tuningu Symasymu. Jestli je Symasym podobný DPA280 - ano a ne, jako nakonec v mnoha jiných podobných případech. Jsou tam podobnosti a jsou tam rozdíly. Nevidím problém v tom, že JEF napsal postřehy ze zvukového porovnání.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
ipyks
Hifista - zaslúžilec


Založený: 17 október 2008
Príspevky: 849

PríspevokZaslal: So máj 25, 2013 18:34:53    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Symasym byl podle mě dobrý zesilovač, ale měl jeden zásadní problém. Byl to Open project, zapojení i deska byly volně k dispozici.
Takže žádná skrytá, dobře střežená tajemství. Mohl to postavit, kdo chtěl. Pro HIfisty nuda, pro konstruktéry zesilovačů nežádoucí konkurence, bylo potřeba ho odstřelit. Což se dá mnoha způsoby, někdy i velmi rafinovanými.


A tys ho slyšel nebo dokonce s něčím porovnával ?
Nebo jsou to zase jen teoretický pindy zabalený do konspiračního hávu? Rolling Eyes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: So máj 25, 2013 18:43:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Chtělo by to trochu nadhledu, je to silně malicherný spor ze všech stran. Jde o ho ... houby.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
ipyks
Hifista - zaslúžilec


Založený: 17 október 2008
Príspevky: 849

PríspevokZaslal: So máj 25, 2013 19:16:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Máte pravdu... Jdu si radši něco poslechnout Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
mechanik
Hifista


Založený: 01 august 2007
Príspevky: 185
Bydlisko: Revúca

PríspevokZaslal: Po jún 03, 2013 13:35:57    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA, v čom konkrétne je podla vás topologia neoptimálna? Teda nemyslím drobnosti ako použitie TO92 pre VAS alebo kompenzácie na zem. Zaujímalo by ma či máte niečo konkretne proti dvom diferencialnym zosilňovačom s prúdovými zdrojmi a EF výstupu. Predpokladám že sa vám nepáči výstup preto že to neni emitorový sledovač.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: Po jún 03, 2013 16:20:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Výstup je emitorový sledovač (2EF).

špatně se to kompenzuje a výsledek je skoková odezva s několika zlomy, jinými slovy dynamické vlastnosti dost závisí na amplitudě. Stabilita není valná.

Nelíbí se mi ani nedegenerovaný BJT diferenční vstup a pak všechno to, co jste už vzpomenul.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
mechanik
Hifista


Založený: 01 august 2007
Príspevky: 185
Bydlisko: Revúca

PríspevokZaslal: St jún 05, 2013 07:39:41    Predmet: Odpovedať s citátom

pardon, chcel som napísať že vám vadí že to nemá výstup riešený ako buffer...
Ja som tieto problémy mal len ked bol zosilovač v limitácií alebo nedostatočne kompenzovaný...

EDIT: V druhom diferencialnom zosilňovači mám TO-126 s normálnou hodnotou kludového prúdu, niečo pod 10mA. Konkretne tam mám 2SA1540 a 2SC3955. Keramiku v spätnej väzbe mám 3,3pf a kompenzačné kondenzátory na zem mám 39pF a tiež som mierne znížil hodnotu paralelného RC v emitoroch budičov. Tieto zlomy som pozoroval len pri uplnom vyradení kompenzácií na zem. Inak nesu vôbec viditelné.

Okrem toho mám ešte problem s odtrhmi v limitácií ale to budem riešiť diodami vo vstupnej časti alebo väčším napätím pre predok.

V budúcnosti plánujem vyskúšať vyniechanie kaskody na zem a tiež premiestnenie kompenzácií tak aby nešli na zem. Som zvedavý čo to urobí.

Všetko som to skúšal pri obdlžniku 30kHz, generátor má nábežnú a dobežnú hranu 8 ns. Osciloskop mám 20MHz. Zosilovač mal ale nezatažený výstup... Momentálne nemám vhodnú odporovú zátaž. No stabilitu do paralelného RC 1uf+4R som si vyskúšal inokedy. Prekmity boli velmi dobre tlmené.

Ked si myslíte že pri iných podmienkach sa tento problem ukáže tak napíšte pri akých a ja to rád vyskúšam.


Naposledy upravil mechanik dňa St jún 05, 2013 10:29:18, celkom upravené 10 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: St jún 05, 2013 08:30:16    Predmet: Odpovedať s citátom

A třeba nějaký podobný obrázek.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
mechanik
Hifista


Založený: 01 august 2007
Príspevky: 185
Bydlisko: Revúca

PríspevokZaslal: St jún 05, 2013 09:09:35    Predmet: Odpovedať s citátom

doplnení edit (tento príspevok neskôr zmažem)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... , 16, 17, 18  Ďalšia
Strana 17 z 18

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist