Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Aragorny mají bouli.

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Akcie
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po november 17, 2008 14:04:07    Predmet: Aragorny mají bouli. Odpovedať s citátom

Zdá se, že mnozí účastníci brněnského podzimu měli poprvé v životě příležitost poznat, co to je, když:

1. Basreflex funguje správně a bedna hraje od 30 Hz

2. Bedna má vykompenzovaný baffle-step

3. To všechno hraje v prostoru, který není dostatečně kvalitně akusticky ošetřen na nejnižších kmitočtech.

4. A navíc, některé nahrávky jsou namíchané tak, aby se daly poslouchat i z plážového jezevčíka o průměru reproduktorů 8 cm. Což bohužel platí i o mnohých nahrávkách tzv. audiofilských.

Jen tak mimochodem, ve své předváděcí směsce mám jednu nahrávku, o které vím, že má basů málo. Mám ji tam schválně - a v Brně hrála přesně tak blbě, jak měla.

V praxi se tento problém řeší hlavně dvěma způsoby:

1. Profesionální aktivní bedny mají přepínatelné omezení basů

2. Někteří výrobci ke svým bednám dodávají profesionálně vyrobené špunty na ucpání basreflexu. O takovém příslušenství k Aragornům můžeme rovněž uvažovat. Improvizovaně se to podmínkách domácnosti dá řešit vhodným smotaným hadrem.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po november 17, 2008 14:19:28    Predmet: Re: Aragorny mají bouli. Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
2. Bedna má vykompenzovaný baffle-step.

Myslím, že tady bude zakopaný pes, na to nejsou lidé zvyklí.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: Po november 17, 2008 15:04:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Bobo plně ti důvěřuji, ale neměl bys nějaké měření z pátku z Brna a (anebo) Aragornu v komoře ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dhfool
Hifi expert


Založený: 26 december 2006
Príspevky: 1200
Bydlisko: ČR/Ol/Dr

PríspevokZaslal: Po november 17, 2008 15:21:04    Predmet: Odpovedať s citátom

VB něco zveřejnil ve vláknu k Aragornům http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=49468&highlight=druhou+v%FDvojovou#49468
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po november 17, 2008 16:29:17    Predmet: Odpovedať s citátom

dhfool napísal:
VB něco zveřejnil ve vláknu k Aragornům http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=49468&highlight=druhou+v%FDvojovou#49468


Cituji: Frekvenční charakteristika je vyhodnocována adaptivním oknem, takže na nejnižších frekvencích je znát vliv prostoru. Bedna je zatím bez basreflexu.

Takže toto měření o basech moc neřekne...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dhfool
Hifi expert


Založený: 26 december 2006
Príspevky: 1200
Bydlisko: ČR/Ol/Dr

PríspevokZaslal: Po november 17, 2008 17:14:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Proto jsem dal link na celý příspěvek,ať si to každý přebere.Třeba mně to neřekne vůbec nic Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Po november 17, 2008 17:45:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Asi by bylo dobré se zeptat drahých poloviček, jak by se jim takový špunt líbil. Já si ani neumím představit, jak by taková jednoduchá věc měla fungovat a neodřít barvu z BR. Řešením vizuálně přívětivějším a možná i funkčnějším by bylo snad zafrézovat neodymové magnety pod povrchovku a trubky podlaďovat vhodným "prachovým filtrem".
Jako druhý nejmladší špunt z BP bych nesázel na znalost zákazníků a rezonátory bych udělal aspoň volitelným příslušenstvím. Samozřejmě spolu s rozsáhlým návodem, co a jak při jakých rozměrech a včetně cd generátu se svěžím komentářem.
A nebo plácám nesmysly, což ale potvrzuje první větu předchozího úseku blábolů.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
AlesK
Hifista - pokročilec


Založený: 31 január 2007
Príspevky: 458
Bydlisko: Tábor

PríspevokZaslal: Ut november 18, 2008 10:10:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Podle mých zkušeností je snaha o dosažení co nejnižší spodní frekvence ošidná a vyžaduje opravdu dobře upravenou cimru, jinak to hraje nepříjemně a basy jsou nekonkrétní a zanikají v rez. módech místnosti - hučení - boule na basech. Sám jsem byl nucen jít s nejnižší frekvencí nahoru zmenšením objemu bedny a je to podstatně lepší. Podle mě pokud je 11eton v Aragornech v 80-ti litrech s BR laděným na 28 Hz (odhaduju), tak je to přesně ten případ kdy to sice chodí dolů rovně jak když střelí s F-3dB na cca 28-30Hz, ale poslechově se to podle mě líbit nebude. V o 10 litrů menším objemu s BR na 30 Hz by to podle mě bylo lepší, kdy to bude chodit do F-3dB na 30Hz taky ale v pásmu od cca 45Hz s lehkým zdvihem do 1dB. Opakovaně jsem si ověřil, že pokud je bedna s BR navržená rovně bez mírného převýšení v pásmu 50-70 Hz, tak jsou basy měkké a nevýrazné, a při tichém poslechu tuplem Confused
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20488

PríspevokZaslal: Ut november 18, 2008 10:14:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Mám obavy, jestli argumentace trochu nezavání hmotou na zalévání výmolů na silnicích .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
AlesK
Hifista - pokročilec


Založený: 31 január 2007
Príspevky: 458
Bydlisko: Tábor

PríspevokZaslal: Ut november 18, 2008 10:16:20    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA:To je možné že to tak může vypadat, nicméně je to fakt a stojím si za tím. Smile Kolik ty jsi postavil beden že hned hážeš asfaltem?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
pistole
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 679
Bydlisko: severní čechy

PríspevokZaslal: Ut november 18, 2008 10:26:16    Predmet: Odpovedať s citátom

tahle diskuze fakt nikam nevede.... PMA k tomu má co říct..
Zvláštní je že hoši z BK,nebo Petr Komp je všichni hodnotili velmi dobře a obávám se že tady není moc jiných co mají zkušenost s BASY .......
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
Matrix
Hifista


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 182
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Ut november 18, 2008 10:42:48    Predmet: Odpovedať s citátom

aragorny žádnou bouli nemají, basy byly naprosto v pořádku.
Pistole to správně pojmenoval, minimum zkušeností Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AlesK
Hifista - pokročilec


Založený: 31 január 2007
Príspevky: 458
Bydlisko: Tábor

PríspevokZaslal: Ut november 18, 2008 10:50:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Já jsem netvrdil že Aragorny mají bouli, naopak. Psal jsem jen to že pokud hrají hodně nízko vzniká boule lépe řečeno basová koule vlivem špatné akustiky místnosti, a taky můj názor obecně na ladění basáku v bedně na základě osobních zkušeností, nic víc. Rolling Eyes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Machalik
Hifi expert


Založený: 15 január 2007
Príspevky: 1624

PríspevokZaslal: Ut november 18, 2008 11:19:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Jako naprosty laik bych si troufnul tvrdit, ze byste si meli hledet svyho a nechat Boba delat jeho praci, protoze tomu jednak ocividne vubec nerozumite a druhak nemate zjevne potuchy, jak se maji chovat basy v jakekoli mistnosti, procez formulujete nespravne zavery stojici na dlouholetem poslechu dvoupasem na stojanku nebo neceho podobneho, co vam manzelky povoli.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: Ut november 18, 2008 11:39:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Machalik napísal:
Jako naprosty laik bych si troufnul tvrdit, ze byste si meli hledet svyho a nechat Boba delat jeho praci, protoze tomu jednak ocividne vubec nerozumite a druhak nemate zjevne potuchy, jak se maji chovat basy v jakekoli mistnosti, procez formulujete nespravne zavery stojici na dlouholetem poslechu dvoupasem na stojanku nebo neceho podobneho, co vam manzelky povoli.


Majitelé dvoupásmových budek, nechť sem tedy laskavě nic nepíší, majitelé třípásmovek s basákem do 8" také ne, majitelé basáků 10 - 12" s poslechovou praxí menší než dva roky rovněž ne. Ostatní pouze po poradě s Machalíkem, nebo zakladatelem vlákna.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Mancubus
Nádejný hifista


Založený: 15 august 2007
Príspevky: 76

PríspevokZaslal: Ut november 18, 2008 12:33:42    Predmet: boule :) Odpovedať s citátom

Akce byla výborná, hifistů přibývá… Aragorny hrály perfektně, boule se podle mého názoru nekonala.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Sycak
Hifista - pokročilec


Založený: 22 január 2007
Príspevky: 401
Bydlisko: Brno, ČR

PríspevokZaslal: Ut november 18, 2008 12:35:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Basy Aragornů byly v naprostém pořádku a vzhledem k velikosti beden naprosto dokonalé. Pokud hraje bedna dost hluboko, jistě nastane problém s boulemi, ale vzhledem k částkám, které jsme ochotni investovat do aparatury není úprava poslechového prostoru takový problém. Pokud se nejedná o boule obludných rozměrů, existuje druhá, mnohem levnější možnost - zvyknout si. Je to rozhodně přijatelnější než používat dole ořezaný aparát. Jestliže požadujeme čistotu reprodukce se zkreslením v řádu setin procent, pak nelze přece akceptovat úplnou absenci části zvuku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AlesK
Hifista - pokročilec


Založený: 31 január 2007
Príspevky: 458
Bydlisko: Tábor

PríspevokZaslal: Ut november 18, 2008 12:47:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Zkrátka pokud bude chtít kdokoliv mít doma bednu co hraje od 30Hz nutně se nevyhne se patřičným akustickým úpravám prostoru, jinak mu bude těch 30Hz spíš k zlosti... Crying or Very sad
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20488

PríspevokZaslal: Ut november 18, 2008 12:49:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Hlavně nechápu, proč se zase začíná zbytečně šermovat Sad
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
N.A.
Hifi expert


Založený: 01 marec 2007
Príspevky: 1230
Bydlisko: Ústí nad Labem

PríspevokZaslal: Pi november 21, 2008 15:28:49    Predmet: Odpovedať s citátom

U takovýchto záležitostí nelze počítat s "laboratorními" ideálními podmínkami (poslechový prostor, nahrávky). Můj názor je, že pokud je výšek nebo basů, event. středů výrazně více- tedy vyčnívají, poutají na sebe při poslechu stále pozornost, je to zásadní chyba. U takového poslechu se nedá ani částečně zapomenout na fakt, že jde o reprodukci. Poslech nemůže bavit, naopak člověka rychle nakrkne. Takže dle mého, má konstruktér vždy pečlivě zvažovat v jakých prostorách a podmínkách budou bedny svými uživateli nejpravděpodobněji provozovány (20-30m2 cihla, beton/30-60m2 „dřevo“.........) a podle toho korigovat naladění. Těžko může počítat s akustikou téměř „mrtvá komora“, nebo s tím, že prostor bude samozřejmě vybaven obludně velkými bas. pastmi. Téměř vždy se poslouchá v běžném obýváku, pokud není rodina proti, můžou být bedny alespoň slušně umístěny 50-100cm od stěn. Proto jako velmi důležitý bod vývoje a ladění je poslech v běžných podmínkách, konec konců pro toto jsou takovéto repro soustavy určené. To jak se bedny libí nebo ne se projeví velikostí zájmu o ně. Autorovi nic nebrání v tom změnit původní naladění, nikdo nejsme neomylný. Správné vyhodnocení reakcí a poznatků od posluchačů může projekt posunout dál, pokud jeho autor i přes vzdělanost v oboru dokáže přijmout kritiku. Jde o to ověřit, jestli byla relevantní. Čímž se nesnažím napsat, že kritika v tomto případě musí být nutně oprávněná. Každopádně by měla být minimálně důvodem k zamyšlení.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
AlesK
Hifista - pokročilec


Založený: 31 január 2007
Príspevky: 458
Bydlisko: Tábor

PríspevokZaslal: Pi november 21, 2008 15:50:10    Predmet: Odpovedať s citátom

NA: Plně souhlasím s tím co jsi napsal...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
operafan
Hifi obsluha


Založený: 20 jún 2008
Príspevky: 5

PríspevokZaslal: Ne november 23, 2008 17:58:13    Predmet: Odpovedať s citátom

AlesK, N.A.

to by se muselo v běžné místnosti osekat všechno tak pod 200-150Hz.

níž už vznikají na různých místech v závislosti na rozměrech uzly a kmitny
"nedostatečně husté",
takže příslušná frekvence je v daném místě bud zesílena, a nebo taky zeslabena..

takže:jak ladit? Cool
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: Ne november 23, 2008 18:15:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Jak ladit?



Měřit!

_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
operafan
Hifi obsluha


Založený: 20 jún 2008
Príspevky: 5

PríspevokZaslal: Ne november 23, 2008 18:39:07    Predmet: Odpovedať s citátom

frantrax

no jasně, ale pokud neznám konkretní místnost v níž (a kde v ní) bude soustava umístěna...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
pistole
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 679
Bydlisko: severní čechy

PríspevokZaslal: Ne november 23, 2008 20:42:16    Predmet: Odpovedať s citátom

N.A. záleží taky od koho se kritika nese jestli od uživatelů vogelhausů - není to pro mne relevantní informace .
A nezapomeň, že Bohoušovi to pochválila naopak velká skupina lidí. Podle mne je ten výsledek excelentní a to jsem ty aragorny narozdíl od tebe slyšel. Nevidím jediný důvod aby reagoval na ty poznámky stejně se nikdy nezavděčíš všem....
Je to asi jako měnit konstrukci porsche proto že nějakýmu lojzovi se v něm blbě vozí pytle s cementem.....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Akcie Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist