Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

HS-DAC 2496

 
Pridať novú tému   Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> DIY realizácie
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
TomasT
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1437

PríspevokZaslal: Št január 22, 2009 21:14:52    Predmet: HS-DAC 2496 Odpovedať s citátom

Cesta k realizaci tohoto projektu byla poměrně dlouhá, začala před několika lety, kdy jsem postavil, dá se říct svůj první DA převodník s obvody od Texas Instruments, na obyčejné desce plošných spojů vyrobené z pauzáku a vyleptanou na schodišti. Jeho vzhled nebyl zrovna takový, kterým bych se rád chlubil, nicméně nějak to hrálo…

Nyní už hezkou řádku let odpočívá v křemíkovém nebi. To byl první impuls k tomu, že jsem si dovolil použít lepší obvody a začala éra, kdy jsem se začal zajímat o tyto zařízení, jednak proto, že jsem byl vnitřně přesvědčený, že moje Hi-Fi, dá li se to tak nazvat by mohlo hrát lépe. A tak vznikl projekt, který několik málo lidí zná pod názvem TOPDAC. Velmi rád bych k tomu dodal, že ačkoliv mi ten název ze začátku připadal poměrně legrační, tak postupem času jsem ho už nemohl vydýchat. Velmi to svádí k tomu, že je to něco zcela výjimečného a nedostižného a přitom je to „ pouze“ zkratka mého jména, místa kde bydlím a písmen DAC, což ví pár starých ostřílených borců z lopuchu. Ale za ty roky, co utekly, se hifistická rodina rozrostla o mnoho nových členů a těm pravý význam toho názvu zůstává dokonale utajen. Tímto doufám, že se mi to nyní podařilo alespoň částečně odtajnit. Poté následovalo několik modifikací, které byly spíš kosmetického charakteru, protože mám radost, když desky plošných spojů jsou funkční a vypadají hezky. Roky utíkaly, a já jsem víceméně zjistil, že vlastně už žádný vyloženě analogový zdroj signálu mít nebudu, ba naopak, vyvstala potřeba zařízení, které by zpracovávalo pouze digitální signál ve formátu S/PDIF a AES/EBU, mělo plně symetrické výstupy, bylo synchronizované i externě, dovolilo připojit koncové zesilovače přímo bez nutnosti předzesilovače propojením bi-amping a umělo řídit hlasitost takovým způsobem, aby nedegradovalo příliš silně analogové výstupy. Myslím si, že se mi to podařilo alespoň na slušné úrovni. I když pravda je taková, že toto byl projekt docela nákladný, pracný a dodnes není ve finálním stavu - to znamená kompletně ukončený po stránce ovládání i designu. A brzo ani nebude, jelikož potřebuje další finanční injekci a je nutno mu věnovat ještě hodně práce aby uměl vše, co potřebuju a nemusel jsem se za něj stydět. Tím, že mé finanční možnosti nejsou nevyčerpatelné, se doba jeho úplné realizace ještě o nějaký ten rok protáhne. Jelikož mám svých projektů zpravidla několik současně, jsem začal mít potřebu zařízení, které by nebylo tolik složité, bylo menší co do rozměru plošného spoje a bylo napájené již stejnosměrným napětím. Tím se zrodil můj nejnovější počin, který bych teď rád alespoň v kostce představil…

Jako DA převodník jsem jednom plošném spoji. Naprogramován je tak, že zvládne PCM od 44,1kHz do 96kHz, v 16 až 24 bitové hloubce, čili vše, s čím se dá v dnešní době spoužil již notoricky známý AD1853 firmy Analog Devices, který lze pořídit za dobrou cenu a s jehož charakterem zvuku jsem velmi spokojen více, než s jeho následovníkem. Tím, že jsou to dost subjektivní záležitosti, nebudu je příliš rozvádět. Vstupní přijímač je od firmy Cirrus Logic, kterou už tolik v oblibě nemám (Analog Devices je mi mnohem bližší - bohužel pro mne použitelný obvod v tuto chvíli nenabízí). Receiver pracuje v softwarovém módu a je spolu s AD1853 řízen mikroprocesorem který je umístěn na jenom plošném spoji. Naprogramován je tak, že zvládne PCM od 44,1kHz do 96kHz, v 16 až 24 bitové hloubce, čili vše s čím se dá v dnešní době setkat. Pro pořádek pro méně orientované uživatele doplním, že v žádném případě nezvládne a nikdy ani zvládat nebude SACD a vícekanálové audio. Dále následuje 6ks operačních zesilovačů ( já vím, opravdoví chlapi je nepoužívají…) a výstupní konektor. Pro napájení je potřeba napětí +10V které zásobuje digitální část a je dále stabilizováno na potřebné hodnoty, pro analogovou část a operační zesilovače je zapotřebí ještě 2x12V nebo +-12 se společným středem. Po přivedení napájecích napětí a následném resetu všech obvodů mikroprocesor nastaví receiver a DAC. Nastavený je první digitální vstup. Pokud se na něm objeví digitální signál ve formátu S/PDIF nebo AES/EBU - na výstupním konektoru bude analogový signál o běžné, tedy standardní velikosti 2V při 0dB v digitální úrovni.

Jelikož je mezi DIY komunitou dostupný zesilovač Pavla Dudka DPA222mk2, který je dle mého pohledu velmi povedený, zanedlouho bude projekt Aragorn RNDr. Bohumila Sýkory, jako regulaci hlasitosti můžete použít s jistým omezením Dispre Pavla Macury (pokud Vás teda nebude moc stát to věčné přehazování vstupní kabeláže). Rozhodl jsem se proto, že nyní přispěju i já svojí troškou do mlýna a dám k dispozici DA převodník, který těmto přístrojům nebude dělat příliš velkou ostudu. Proto jsem se snažil zpřístupnit ho co největšímu okruhu lidí a tudíž nepoužil žádné exotické součástky, SMD technologii omezil na naprosté minimum, to znamená jen a pouze tam, kde to bylo nevyhnutelné, a obvody se ve vývodových pouzdrech nevyrábějí. Tímto si doufám můžu dovolit dát k dispozici „jen“ desku plošných spojů s naprogramovaným procesorem. Těm, kteří si netroufají na to, aby si těch několik SMD součástek zapájeli, je zapájím já sám. Bude tedy nutné osadit a zapájet pouze součástky zcela naprosto běžné a měl by to zvládnout každý, kdo už alespoň párkrát držel pájedlo v ruce. Je bezpodmínečné vlastnit nebo mít k dispozici takzvanou mikropájku, transformátorovým pájedlem to ani nezkoušejte…

Pokud neprovedete chybu v osazování, tak po zapájení, očištění od zbytků tavidel a přivedení potřebného napájení bude převodník pracovat na první zapojení, toto jsem schopný garantovat. Jsem si tím jistý, plošné spoje budou elektricky testované, čili žádné extrémní překvapení by nemělo nastat. Velmi nedoporučuju stavbu naprostým začátečníkům, kteří nepoznají hodnoty součástek, pletou si kondenzátor s rezistorem a integrované obvody osazují podle toho, kolik mají nožiček a kde se zrovna „nějak“ vlezou… Velmi dobré je mít i osciloskop, na kterém si ihned ověříte, že nedošlo k zásadní chybě. Plošné spoje budou v mých standardech, tedy vrtané s bílou nepájivou maskou a hallem. Nyní jsem si docela naběhnul, protože bílou masku používá Pavel Dudek, jehož desky jsou esteticky i funkčně na dokonalé úrovni, a já mám několik let černou s bílým potiskem. Pro tentokrát ale udělám výjimku, protože Pavel bude mít zdroj, který bude naprosto dokonale použitelný i pro tento převodník, a myslím si, že by mnoho z Vás bylo zklamaných, kdyby si mělo postavit zdroj bílý a zbytek černý. Já osobně bych z toho smutný byl…

To nejlepší, nebo nejhorší (ať si to přebere každý sám) nakonec je cena. Za desku budu chtít 2500Kč včetně naprogramovaného a naletovaného procesoru. Pro ty, co budou chtít osadit i ostatní SMD součástky bude navýšení o jejich cenu a můj zanedbatelný čas. Dokumentace bude obsahovat detailní osazovací výkres, hodnoty součástek, doporučené typy a popis oživení, osazení a kontroly. Detailní schéma nebude, protože ho nemám ve stavu, ve kterém by šlo publikovat a přeci jen po zkušenostech, které má Pavel Dudek i Pavel Macura si nechám kousek, aby ten „pajcung“ byl alespoň trochu těžší. Díky domluvě s Filipem bude i „grupáč“ na Modushop, kdo neví o co jde, dovtípí se to z odkazů dole.

Taktéž jsem se po dohodě s Trotonem rozhodl, že toto téma nechám „zamknout“ a budu jej průběžně doplňovat. Tato koncepce nemusí být finální, tím že je to prakticky modul, dá se s tím dělat všelico. Ale v dohledné době, to je minimálně do léta se dalším „rozšířením“ zabývat nebudu, protože mám prioritní jiné záležitosti a v tuto chvíli si ani netroufám odhadnout, zda-li by to mělo nějaký smysl…

Snad jsem vše podstatné napsal, jako poslední sem dám obrázek, jak budou rozmístěné součástky a email na kterém mne bude možno kontaktovat. Berte všichni v potaz, že mám zaměstnání, v pracovní době si nemůžu vyřizovat své soukromé záležitosti a buďte trochu trpěliví pokud nedostanete odpověď „obratem“. Budu se snažit odpovídat všem. Jakmile bude hotový ověřovací kus, věřím, že Vás potěší další obrázky. Rád bych ještě podotknul, ze nejsem ani tak starý, ani se necítím být tak chytrý, aby mi kdokoliv musel vykat.

TomasT

PS: Byl bych moc rád, kdybyste se tady k tomu nikdo nijak nevyjadřoval a kliknul si na „kecací“ téma.

GroupBuy krabic (doporučený typ 1NSL01280B/N)
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=4619
Kecací téma
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=69488#69488
Email
hsdac(zavinac)ttc-audio(tecka)cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> DIY realizácie Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist