Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

PhonoFet - diskrétní gramofonní předzesilovač pro MM
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Máte zájem o článek na téma problematiky MM/MC přenosek?
Ano
92%
 92%  [ 75 ]
Ne
7%
 7%  [ 6 ]
Celkom hlasov : 81

Autor Správa
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St december 28, 2011 20:54:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Těch -84dBVrms je měřeno se signálem, nebo bez? Já jsem použil nestandardní metodiku, -88,5dB měřím při (přítomném) výstupním signálu 1kHz/1Vrms a v loopbacku (čímž tam přibydou násobky padesátky). Není to tudíž obvyklé měření, kdy se zkratuje vstup a měří se rms napětí na výstupu bez signálu a pak se to vztáhne k 1Vrms. V údaji -88,5dB/1Vrms/1kHz je i zkreslení - SLAB jej do výsledku započítává.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St december 28, 2011 21:10:17    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
OPA: tady je ten open loop gain (sedí to s reálem dost dobře):

Tak to je v pohodě. Vzhledem k proudovému chararkteru výstupu předpokládám, že je to do nějaké rozumné zatěžovací impedance (10k ?)
Co neumím odhadnout (spočítat), jak zavedení zpětné vazby "otočí" proudový výstup na napěťový - tedy jinými slovy, jaká je výstupní impedance (v závislosti na kmitočtu). Ale sluchátkáč to není a na signálové aplikace by to mělo být jedno.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5933
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St december 28, 2011 21:17:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Nikde v tých meraniach nevidím čiaru na 1khz s úrovňou 0dBV.
Navyše ak je to merané s A filtrom
citácia:
Odstup signál/rušivá napětí je zatím 88,4dB/1Vrms výstup/A,

, tak to je dosť "zlepšené", hlavne dolu (50Hz a násobky). Meral som to v ARTE, tých -84dBV je "všetko" (vrátane násokov 50Hz) čo je v pásme do 24kHz bez filtra A. Zmeral som skreslenie pre výstup 1V na 1kHz (cca 0,002%, vstup budený z "inverznej" RIAA pasívnej korekcie), potom som vstup uzavrel odporom 100R a zmeral to, čo je na obrázku. Zajtra to môžem zmerať v SL ako SINAD pre 1V na výstupe. Oveľa horšie to nebude.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St december 28, 2011 21:25:52    Predmet: Odpovedať s citátom

K té metodice měření šumu, obávám se, že různé programy to vyhodnocují rozdílně a i v rámci jednoho programu je výsledek ovlivněn celou řadou parametrů a nastavení. To všechno navíc v závislosti na charakteru šumu (statistické rozdělení) . Pro porovnání výsledků by to chtělo naprosto jednoznačnou metodiku. A přesto by ještě bylo vhodné vyrobit nějaký primitivní šumový zdroj, který bychom mezi sebou nechali kolovat pro "mezipřístrojové porovnání". Jako se to dělá třeba s etalony napětí.
Aby to nevypadalo, že někomu přiděluju úkoly, kdybyste někdo měl vhodné (jednoduché) zapojení, tak já to klidně ubastlím.
Jako alternativa elektronicky vygenerovaný šum do souboru, který by si každý přehrál (nejlépe z CD, aby do toho nekecal loopback) s definovanou úrovní (případně upravenou děličem). Ale tady by to chtělo opatrnost, aby se charakter co nejlépe přibližoval tepelnému šumu (náhodné rozdělení ?)

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5933
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St december 28, 2011 21:33:06    Predmet: Odpovedať s citátom

opa
cca -86dBV nameriam aj na analógovom Neutriku A2 (v tomto režime je to vlastne klasický RMS mVmeter), so zapnutým filtrom 20Hz-22kHz..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St december 28, 2011 21:43:26    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
opa
cca -86dBV nameriam aj na analógovom Neutriku A2 (v tomto režime je to vlastne klasický RMS mVmeter), so zapnutým filtrom 20Hz-22kHz..

To je výborné, bohužel žádnou možnost ověření podobným přístrojem nemám a RMS měření ve větším kmitočtovém rozsahu není právě běžné. Přitom je to nezbytnost, u šumu se špičkovou nebo střední hodnotou nic nepořídím...

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št december 29, 2011 13:32:11    Predmet: Odpovedať s citátom

První nástřel. Mez karty (EMU1212) za srovnatelných podmínek, ale vzorkování 96kHz/24 bit.
Druhý obrázek primitivní generátor šumu zenerka 5V zesílená 100x NE5534. Ale funguje to.
Možná by se dalo chytit parametru Total Power, nemění se ani průměrováním, ani stupněm FFT, ani tvarem okna, zatímco v grafu jsou podle nastavení pokaždé jiné výsledky.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Št december 29, 2011 13:39:14    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
K té metodice měření šumu, obávám se, že různé programy to vyhodnocují rozdílně


To je bohužel pravda. Např. 2 verze SpectraLab (obě už dost staré) vyhodnocovaly S/N úplně jinak - zcela jiný výsledek. Ta nejstarší udávala úplné nesmysly. Ta o něco novější udává stejný výsledek, jako SpectraPlus. A to mluvíme jen o SW.

Dále do výsledku hrají i zvukové karty, viz včerejší debata. V podstatě na dálku nelze moc srovnávat. Ještě tak nejsolidnější je FFT s kalibrovanou kartou, udanou Fs, délkou záznamu a údajem o průměrování. Dále je nutné přidat měření šumového dna karty, jinak vzniknou nedorozumnění a dezinterpretace, jako včera. Opravdu by to chtělo pro seriózní srovnávání objektivních parametrů něco jako SYS 2722, jinak jsou to orientační měření a jako taková bychom je měli brát. Nakonec metrologie zná pojem orientační měřidlo, jenže to je mnohem definovanější, než naše karty.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....


Naposledy upravil PMA dňa Št december 29, 2011 13:43:26, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Št december 29, 2011 13:41:45    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:

Možná by se dalo chytit parametru Total Power,


To se dá, pro sebe to dělám, ale údaje nezveřejňuju, jelikož by to opět bylo zdrojem nedorozumnění. Údaj total power (třeba re 1Vrms) nevyjde shodně, jako S/N re 1Vrms.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Št december 29, 2011 14:02:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Tady je měření phono předzesilovače v loop-backu (pro zajímavost, zkuste dát někdo něco podobného). Karta M-Audio mi nedovolí vybuzení na 0dBVrms, jelikož už pak značně zkresluje. I tak ten chvost nahoře je její dílo.

A teď k SNR - to, co program vyhodnotí, je přesně THD+N, ale vyjádřené v dB, nikoliv v procentech.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Št december 29, 2011 14:09:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Teď můžeme zkusit náhradní metodu se signálem -60dBVrms a k němu změřit odstup. Výsledný odstup re 1Vrms je pak o 60dB větší, tj cca 97dB vztaženo k 1Vrms. Jelikož předzesilovač dá cca 8Vrms, tak pokud budu chtít vytvořit marketingový údaj, tak to bude 8x lepší, tj. o 18dB. A ejhle, tento phono předzesilovač pak má S/N 115dB k plnému výstupu - kam se hrabe konkurence Laughing
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Št december 29, 2011 14:28:31    Predmet: Odpovedať s citátom

OK, neudělals tam chybu, takže odstup odpovídá šumovejm vlastnostem použitejch fetů, čili přesně stejně jako Actidamp . Tak teď co ucho ?

Naposledy upravil kazzatel dňa Št december 29, 2011 14:33:02, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Št december 29, 2011 14:29:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Měření spektra THD s jinou kartou (SB X-Fi Xtreme) pak dá jiný výsledek. Zhorší se odstup šumového pozadí, změní se rozložení harmonických ve zkreslení a zmizí chvost nahoře, který si vymyslela karta M-Audio. A změní se i násobky padesátky ....
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5857
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Št december 29, 2011 14:30:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Vím že jsem kavka, ale neměl by se odstup S/N měřit vztažený vůči nějakému "odpovídajícímu" vstupnímu napětí ? Co takhle 5mV/1kHz pro MM přenosku ?
_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Št december 29, 2011 14:35:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Přesně tak, to je nejsolidnější údaj. Tomu pak odpovídá na výstupu A(1kHz) x 5mV.

Otázka zní - se signálem na výstupu nebo bez?? Laughing Oni to skoro všichni měří bez signálu.

Jdu zářným příkladem, toto odpovídá cca 5mV/1kHz na vstupu.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....


Naposledy upravil PMA dňa Št december 29, 2011 14:43:45, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5857
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Št december 29, 2011 14:43:17    Predmet: Odpovedať s citátom

To už je celkem jedno, ten signál tam může přinést akorát zkreslení a nějaké "produkty", na vstupu ale musí být zapojená náhradní impedance přenosky, ne výstupní odpor generátoru - máš to tak ? Very Happy
Jde o to si "ocejchovat" tu 0dB na výstupu, což u zesilovače s 36dB bude něco přes 300mVef, takže vůči 1V údaji o cca 10dB horší.

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Št december 29, 2011 14:46:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Už jsem to nahrál výše. Buzené je to z impedance blízké odporu přenosky. Indukčnost tam není. Ale zase to zhoršuje karta. Můžu zkusit tu druhou.

Zkreslení se do odstupu, změřeného kartou, promítá, jelikož údaj není nikdy lepší než zkreslení - metodika SLab.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Št december 29, 2011 14:53:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Hehe, tady je to s tou druhou kartou (re 5mV vstup). Račte si vybrat - orientační měřidla! Laughing

Nejlepší jsou uši Cool

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5857
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Št december 29, 2011 14:54:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Ta indukčnost se projeví hlavně u bipolárů, tam hraje víc roli proudová složka vstupního šumu.
_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Št december 29, 2011 15:01:21    Predmet: Odpovedať s citátom

To máš pravdu.

BTW Václave, nějak jsi se vytratil z diskuse o RIAA křivce 100x jinak? Rotfl

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št december 29, 2011 15:31:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Já bych odstup měřil bez signálu. Zkreslení není rušivé napětí, to je prostě zkreslení.
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Št december 29, 2011 15:36:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Ono to vyjde podobně, když vezmeme záznam pro -60dBVrms. Cca 87-88dB vztaženo k 5mV/1kHz na vstupu. S těmi 5mV měl Vašek pravdu. Vztahovat to k 1Vrms na výstupu nebo k FS nedává smysl.

Mimochodem, jeden borec (Thorsten Loesch), udává k jednomu "lacinému" phono odstup k 1Vrms na vstupu!! Rolling Eyes S odůvodněním, že re dBV vstup je přece běžné Smile. Jako marketingový tah dokonalé.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št december 29, 2011 15:43:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslím, že šum opravdu problém nebude. Teď by to spíš chtělo pořešit ten vstupní filtr Tau3 versus vstupní impedance (komplexní) - co to udělá s konkrétní přenoskou. Tam vidím pole neprobádané a prostor k experimentům.
A v tomto případě i včetně kabelů (kapacita).

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Št december 29, 2011 16:01:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Já to tam mám, jak kapacitní zátěž, tak další RC, ale samozřejmě je to závislé na přenosce.

Ale raději tu "TAU" Vláďo osvětli, aby nevznikalo další nedorozumnění. Nemáš na mysli, doufám, běžných 75us??

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št december 29, 2011 16:47:29    Predmet: Odpovedať s citátom

No, asi bych se neměl pouštět do nepodložených spekulací. Ty víš nejlíp, jak to tam máš vymyšlené a co z toho chceš prezentovat.
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Št december 29, 2011 16:49:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Korekce RIAA je zcela zpětnovazební, RC člen koriguje "zabrždění" zpětnovazební křivky na zisku 0dB.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št december 29, 2011 22:29:38    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Korekce RIAA je zcela zpětnovazební, RC člen koriguje "zabrždění" zpětnovazební křivky na zisku 0dB.

Tak fajn, teď už je myslím všechno jasné.
Ještě k tomu šumu, už to asi není moc aktuální, jenom pro doplnění.
Vychází mi to tak, že pro tyto parametry:
24bit, 96kHz, FFT32768, Hanning, avg. infinite
je rozdíl mezi úrovní v grafu a Total Power skoro přesně 40 dB.
Co tomu říká teorie? Jak to vychází na jiných kartách ev. v jiných sw. ?

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št december 29, 2011 22:46:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak to vypadá dobře, Arta se stejným nastavením dává stejné výsledky.
Total Power je tu označen jako RMS a kurzor ukazuje hodnotu z grafu.
Akorát je to celé šoupnuté o 6dB, protože demoverze neumožňuje kalibraci a citlivost karty je 2V FS.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št december 29, 2011 23:10:01    Predmet: Odpovedať s citátom

A už naposledy, tohle ukázal Cool Edit při zpracování referenčního sinus signálu a šumu pomocí funkce Statistics.
Opět velmi dobrá shoda

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Št december 29, 2011 23:23:21    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:

Co tomu říká teorie?


Z vzorkovací frekvence a počtu vzorků vypočteš bin width, a odečteš z grafu ekvivalent šumové spektrální hustoty. Přepočteš na 1Hz (přesněji odmocninu z 1Hz) a násobením odmocninou šířky analyzovaného pásma získáš ef. šumové napětí v tomto pásmu.

Díky za obrázky.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalšia
Strana 8 z 10

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist