Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Scott Wurcer - AD797

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Osobnosti
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20488

PríspevokZaslal: Pi január 30, 2009 12:37:00    Predmet: Scott Wurcer - AD797 Odpovedať s citátom

Reakce SW na mou žádost o vysvětlení "kouzla" AD797. Viz přílohy. Má simulace (popis problému) a řešení v AD797.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Pi január 30, 2009 13:21:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Nespletl ses ? - je to nadepsaný 1028....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20488

PríspevokZaslal: Pi január 30, 2009 13:29:11    Predmet: Odpovedať s citátom

To's jenom nepochopil Smile (v simulaci je LT1028, proto Scott říká "other guys ..."; problém je obecný [přechodové zkreslení v konci OZ] a Scott ukazuje řešení. V jeho simulaci též není 797 - chce to přečíst, co napsal, ne na to mrknout z rychlíku a psát, že jsem se spletl Very Happy )
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Pi január 30, 2009 13:41:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Já teď vařím, neměl jsem čas... Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20488

PríspevokZaslal: Pi január 30, 2009 13:44:00    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
Já teď vařím, neměl jsem čas... Laughing

Vcelku dobrej fór Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Pi január 30, 2009 13:54:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Proč fór ? Řítí se sem Komp, bude po cestě vyhládlej... Laughing ( peču pizza - štrůdl... Laughing )
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20488

PríspevokZaslal: Pi január 30, 2009 14:24:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Já věděl, že je zbytečný to sem dávat.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi január 30, 2009 15:45:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Nééé, není to zbytečné. Ale napíšu až večer...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi január 30, 2009 21:39:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Ještě jsem to nestačil důkladně prozkoumat, ale jedna věc mi není jasná už teď. Nepochybně je to nějaký výborný trik, jak snížit zkreslení - super.
Ale jak to souvisí s přechodovým zkreslením, jestliže vazba z výstupu jde někam do hloubi vstupních obvodů? Navíc přes relativně malý kondenzátor a je tedy jistě kmitočtové závislá?

Pod přechodovým zkreslením si představuji vlastnost koncové dvojice třídy AB, která znamená, že signál v okolí nuly nepřechází z jednoho tranzistoru na druhý plynule.

Technicky je to asi jasné, není opět problém spíš v terminologii?

Ještě na okraj - jak funguje ta Tvoje simulace, když chybí emitorové odpory v koncovém stupni? Nejde o to, že v reálu by to shořelo. V simulaci to nevadí, ale Re=0 vyžaduje vysoké hodnoty klidového proudu, aby to nezkreslovalo. Takže pro "optimální klidový proud" (vím, moje zaklínadlo) to stejně jede v Áčku. Pokud je nastaven "běžný" klidový proud, tak to bude mít okolo nuly propad skoro jako třída B.


Naposledy upravil opa dňa Pi január 30, 2009 21:54:36, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi január 30, 2009 21:46:35    Predmet: Odpovedať s citátom

A nemohu si pomoct, jedna věc mě potěšila:

john curl
diyAudio Member
Offline
Registered: Jul 2003
Location: berkeley ca
Post #13621
Parasound used to make a preamp with a 990 clone (except for dual 170 fets instead of the transistor pair) and it worked pretty well. We don't make it anymore, because we have found better topologies since then.

Ono to totiž opravdu funguje a výborně. Ovšem kdybych se tady přiznal, že mám v preampu indukčnosti, budu exemplárně rozcupován před nastoupenou zástavou. Rotfl Rotfl Rotfl
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Pi január 30, 2009 22:28:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Já tomu rozumím tak, že je-li zatížen výstup jen vysokou impedancí toho výstupního zesilovače, jede ten výstup vlastně v áčku ...
Jinak ohledně toho Curla : kde tam vidíš nějakou zmínku o cívce ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So január 31, 2009 00:05:35    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
Jinak ohledně toho Curla : kde tam vidíš nějakou zmínku o cívce ?


Já myslel, že Jensen 990 je dostatečně profláknutá věc. Tak to se omlouvám.
http://www.johnhardyco.com/pdf/990.pdf
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20488

PríspevokZaslal: So január 31, 2009 06:46:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Vy jste text v pdf v 1. příspěvku evidentně nečetli, takže odpovědi jsou mimo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20488

PríspevokZaslal: So január 31, 2009 06:53:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Emitorové odpory jsou pro diskutované řešení a jeho účinek druhotné.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5947
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: So január 31, 2009 09:46:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Není náhodou "neutralizace" u AD797 dostatečně popsaná v datasheetu ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20488

PríspevokZaslal: So január 31, 2009 09:48:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Že by? Už jsem jej hóódně dlouho neviděl Smile

Ty ilustrační obrázky tam na beton nejsou.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So január 31, 2009 11:40:43    Predmet: Odpovedať s citátom

1) se omlouvám, trošku jsem odbočil od tématu, 990 sem opravdu nepatří.
2) emitorové odpory mají tu souvislost, že na nich bezprostředně závisí přechodové zkreslení a tedy velikost odchylky, kterou je třeba kompenzovat.
3) v datasheetu 797 se píše toto:
The unique design of the AD797 provides cancellation of the output stage’s distortion. To achieve this, a capacitance equal to the effective compensation capacitance, usually 50 pF, is connected between Pin 8 and the output (see C2 in Figure 44). Use of this feature improves distortion performance when the closed-loop gain is more than 10 or when frequencies of interest are greater than 30 kHz.
---a ještě-----------
Another unique feature of this circuit is that the addition of a single capacitor, CN (see Figure 31), enables cancellation of distortion due to the output stage. This can best be explained by referring to a simplified representation of the AD797 using idealized blocks for the different circuit elements (Figure 32).
A single equation yields the open-loop transfer function of this amplifier; solving it at Node B yields ω−ω−ω=jACjCjACgVVCNNmINOUT
where: gm is the transconductance of Q1 and Q2. A is the gain of the output stage (~1). VOUT is voltage at the output. VIN is differential input voltage.
When CN is equal to CC, the ideal single-pole op amp response is attained: CjgVVmINOUTω=
In Figure 32, the terms of Node A, which include the properties of the output stage, such as output impedance and distortion, cancel by simple subtraction. Therefore, the distortion cancellation does not affect the stability or frequency response of the amplifier. With only 500 μA of output stage bias, the AD797 delivers a 1 kHz sine wave into 60 Ω at 7 V rms with only 1 ppm of distortion.

Aha, ty vzorečky se nějak popletly - asi bude lepší kouknout do originálu.
Ještě obrázek
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So január 31, 2009 11:52:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak a teď se pokusím zformulovat otázku ještě jednou. Píše se, že je to pro zesílení víc než 10 a kmitočty nad 30 kHz. To potvrzuje mou úvahu o kmitočtové závislosti (vazba malým kondenzátorem).
Ale (základní) přechodové zkreslení je přeci na kmitočtu nezávislé, je vidět i na DC charakteristice. S vyššími kmitočty mohou přibývat další problémy, parazitní kapacity, jejich nelinearita, zpoždění atd. Kompenzace tím kondenzátorem patrně řeší tyto věci a zřejmě i velmi dobře. Ale to přeci není přechodové zkreslení způsobené tím, že při malých napětích a nevhodných klidových proudech se charakteristiky NPN a PNP tranzistorů nedoplňují tak, aby přenos (do malé zatěžovací impedance) byl konstantní.

Je to takhle srozumitelnější ?
Samozřejmě je možné i to, že jsem něco nepochopil. V tom případě bych byl vděčný za vysvětlení.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3898
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St marec 10, 2010 15:38:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Ešte jedna variácia na AD797 ktorú som našie na DIY Audio

http://www.diyaudio.com/forums/solid-state/111756-rmi-fc100-single-stage-audio-power-amplifier-4.html#post1349231
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St marec 10, 2010 19:29:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Tady je původní příspěvek, ale pořád tomu ani za mák nerozumím. Dokázal by někdo polopatě vysvětlit, jak to funguje ?

http://www.diyaudio.com/forums/solid-state/71189-john-curls-blowtorch-preamplifier-1359.html#post1728347
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
coffee
Hifi expert


Založený: 04 október 2006
Príspevky: 2324
Bydlisko: různě

PríspevokZaslal: St marec 10, 2010 22:12:18    Predmet: Odpovedať s citátom

..
_________________
“And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.” ― Friedrich Nietzsche


Naposledy upravil coffee dňa St jún 02, 2010 08:42:49, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St marec 10, 2010 23:52:14    Predmet: Odpovedať s citátom

No konečně rozumný slovo ! Dík. Netvrdím, že je všechno jasný, ale už je o čem přemýšlet a zdá se, že to dává smysl. Plovoucí zrcadlo jsem chápal, ale nedošlo mi, že když výstup škobrtne (třeba tím přechodovým z.) vznikne chybový signál nejen vůči vstupu (celého OZ), ale také vůči tomu zrcadlu a už je s čím pracovat, respektive co kompenzovat.

Ono to fakt vypadá dobře, Q5 a Q6 (datasheet) drží na stejném (malém) napětí. Q3 a Q4 sice cvičí společně s výstupem, ale oba stejně. Začíná se mi to líbit! Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5947
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Št marec 11, 2010 00:37:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Opa představ si to treba tak:
když se výstup ani nehne, tak je vlastně ten můstek vyváženej a obě ty kapacity (stejný) jsou proti zemi (napájení), bootstrap tam zavádí kladnou zpětnou vazbu a tím vytvoří nekonečný zesílení.
Error korekce jako vyšitá Smile

Ale pozor, v tom zapojení AD797 je několik jiných principů, který to dělají dobrý, tohle je jen záležitost lokální vazby pro koncový stupeň.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20488

PríspevokZaslal: Ne marec 21, 2010 09:25:21    Predmet: Odpovedať s citátom

V souvislosti s diskusí ve vlákně o TPA doporučuji při používání AD 797 velmi pozorně pročíst datasheet.

Obvod sice lze použít i pro zisk -1 nebo +1, ovšem je nutná opatrnost a určitá opatření. Proč je obvod pro zisk menší než 10x problematický, vysvětluje obr. 14 v datasheetu, kde je OLG a OLF v závislosti na frekvenci. Obrázky 34 až 37 ukazují zapojení pro invertující zes., neinvertující zes. a převodník I/V. Z odezvy sledovače na malý signál, obr. 24 vidíme, že odezva je kmitavá i při použití Rs.

Jednu důležitou stránku přikládám, ale doporučuji pročítat celý katalogový list. Upozorňuji na sériovou R-C kompenzaci v ZV.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Osobnosti Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist