Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Diskuse k co je a co není slyšet IV. (OPA2134 vs. LM4562)
Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: So apríl 11, 2009 09:15:02    Predmet: Diskuse k co je a co není slyšet IV. (OPA2134 vs. LM4562) Odpovedať s citátom

Pokračování z
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=5319

Diskuse k „co je a co není slyšet IV.“

Soubory ukazka1 a ukazka2 byly vytvořené metodikou, popsanou na:
http://web.telecom.cz/macura/ptest.htm
Jediným rozdílem byla výměna OZ OPA2134 (ukázka1) za LM4562 (ukázka 2). Jeden z hlasů pro ukázku 2, který vedl na skóre 1 : 1, byl můj, a byl v podstatě „vyvažovací“.

Test navazuje na pokusy s výměnou OZ v přehravačích, v předzesilovačích apod., o kterých se v dost velké míře psalo např. na diskusním serveru Lopuch cca před 5 – 6 lety. Byl to „souboj“ objektivistů a subjektivistů. Doufám, že tímto testem jsem vyšel vstříc např. OPA, který pro takováto srovnání vždy žádal slepé testy – tuto možnost jsem nyní poskytl.

Nedělám si iluze, že touto akcí dojde ke změně názorů a postojů členů obou táborů. Najdou se argumenty, proč metodika nebyla správná. Pro mě to ale bylo velmi užitečné.

Hezké Velikonoce.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: So apríl 11, 2009 09:45:07    Predmet: Odpovedať s citátom

P.S.: výstupní odpor regulátoru AURA při použitém nastavení byl 5,45 kohm.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
TomasT
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1437

PríspevokZaslal: So apríl 11, 2009 10:10:14    Predmet: Odpovedať s citátom

skoda ze to probehlo tak rychle. Rano jsem si to zkusil, priznam se ze mem stavajicim aparatu jsem preferoval spis ukazku 2, nicmene zesilovac marantz a behringer truth nezapadaji do sfery aby to bylo lehce rozpoznatelne, rozdil minimalni, ale pro muj retezes cislo 2 malinko kultivovanejsi, jedine co jsem dokazal rozpoznat byly "jine plechy"

Jenze mi to ted hraje stejne vsecko, a vsecko blbě Crying or Very sad
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dhfool
Hifi expert


Založený: 26 december 2006
Príspevky: 1200
Bydlisko: ČR/Ol/Dr

PríspevokZaslal: So apríl 11, 2009 10:18:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Jako popis rozdílů OZ by to mohlo být průkazné, ale který je lepší ? Shocked
Na jiné nahrávce by to mohlo dopadnout jinak. Taky vědomí toho, že dvě předchozí akce byly ve znamení jedné originální ukázky a druhé upravené mohlo krapet zamíchat s objektivitou a někdo mohl hlasovat proto ,co se mu zdá jako původní nahrávka, což v posledním případě nebyla ani jedna.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5941
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So apríl 11, 2009 10:23:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Ukážky som stiahol dnes ráno než som stihol napísať, je to uzavreté. Nevadí. Úprímne povedané, v obidvoch nahrávkach šušlal spevák rovnako, rozdiel som nepočul žiadny, a to som si aj napálil CD. Smile
Metodika (skutočne slepý test) správna bola, len použité zapojenie nie (nevyváženie impedancie vo vstupoch pri neivertujúcom zapojení, ) prakticky zmaže rozdiely. Meranie THD na 10kHz v rovnakom zapojení (a nastavení regulátora) to zrejme ukáže.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dhfool
Hifi expert


Založený: 26 december 2006
Príspevky: 1200
Bydlisko: ČR/Ol/Dr

PríspevokZaslal: So apríl 11, 2009 10:31:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud někdo chce, tak jsem uploadnul rozdíl po "odečtení" souborů od sebe.
Už celé. http://www.edisk.cz/stahni/15875/ukazka1-2.wav_9.98MB.html


Naposledy upravil dhfool dňa So apríl 11, 2009 10:50:56, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: So apríl 11, 2009 10:42:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Podle mě můžete psát klidně slyšené rozdíly dále. Hlasování jsem uzamkl, jelikož i komentáře po poslechu mohly být směrující, jak správně poznamenal OPA, a což mi předtím hned nedošlo. Asi jediná možnost by byla rozdat Wavy a shromáždit výsledky. Výhoda webu je, že se to dostane mezi dost lidí rychle.

Ad předřazený odpor (p. Bunta). Může to být zásadní, a stejně tak nemusí. Jsou aplikace, kde to je zapojené podobně - např. OZ za potenciometrem na vstupu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: So apríl 11, 2009 10:49:38    Predmet: Odpovedať s citátom

dhfool napísal:
Pokud někdo chce, tak jsem uploadnul 1s (vic nemám Surprised) ) rozdílů.
http://www.edisk.cz/stahni/11481/ukazka.wav_190.03KB.html


Z které je to části (čas) - začátek zpěvu? Jak se to podařilo časově vyrovnat, ony ty ukázky nezačínají v úpně shodný absolutní čas, to jsem neuměl.

Ad OZ - neříkám, který je lepší. Jde o změnu po výměně jediného OZ v řetězci ("při nahrávání prošel zvuk 30 OZ atd ... - obvyklá argumentace").

Je to jeden OZ v přípravku mezi 2 kabely Wink . Buďte rádi, že jsem neudělal soubory s výměnou kabelů.


Naposledy upravil PMA dňa So apríl 11, 2009 10:53:24, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12763

PríspevokZaslal: So apríl 11, 2009 10:51:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Přece pokud existuje slyšitelný rozdíl (jako že by tomu zatím vše napovídalo, i když ten výsledek opravdu průkazný není), musí být i v číslech. Jen vědět po čem v analýze těch souborů jít, a jak to udělat, nemáte tip? Možná Velký Bobo by věděl, má na to i zvládnutý "vercajk", ale ten už sem, zdá se, nějak nezavítává...

Srovnal jsem si to, dal k sobě oba levé kanály a rozdíly v časové doméně osobně nenašel. Problém je v tom, že okem v těch grafech toho asi moc vidět nebude.


Naposledy upravil MaBat dňa So apríl 11, 2009 10:53:21, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So apríl 11, 2009 10:52:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Ten test pouze potvrzuje to, co se snažím vysvětlit již velmi dlouho.
10 pokusů je žalostně málo. Na to nemusíme stahovat data po internetu, vypalovat CD a natahovat uši. Stačí si desetkrát hodit korunou. Jistěže někdy vyjde 5:5 ale zdaleka né vždycky. Malé zastoupení "Neslyším rozdíl" je zákonité. Když si někdo dá práci s takovým testem, tak tam přeci nehodí dva identické soubory, aby pak od napálených dostal na budku (byť jen slovně). Ale nic není ztraceno. Pokud je někdo ochoten podstoupit tu martýrii, ať požádá někoho z rodiny nebo z přátel, aby mu pustil 50x jednu ze dvou ukázek v náhodném pořadí a poměru 25:25. Úkolem není říci, která je lepší, ale která je 1 a která 2. Na očích šátek, žádná možnost poznat to jinak (cvakání knoflíků a pod.) Pak se teprve můžeme o něčem bavit.

Pro PMA:
Pokud se chceš dozvědět pravdu, musíš udělat ještě jeden přípravek. Oba operáky v identickém zapojení, jemně trimrem nastavit shodný zisk, kapacitním trimrem ve vstupním filtru doladit shodnou fázi a vyhodnotit (poslechnout, zdigitalizovat) rozdílový signál.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dhfool
Hifi expert


Založený: 26 december 2006
Príspevky: 1200
Bydlisko: ČR/Ol/Dr

PríspevokZaslal: So apríl 11, 2009 10:57:07    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA
Už jsem uploadnul celou délku a zeditoval odkaz. Je to pouze z jednoho kanálu, už nevím jestli L nebo P Confused Ale účel to snad splní.
Zároveň si ale nejsem jistý, protože některé pasáže mi jakoby časově nesouhlasí, nebo jsou tak rozdílné, že to mate Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12763

PríspevokZaslal: So apríl 11, 2009 10:59:11    Predmet: Odpovedať s citátom

To je dobrá připomínka, v dobách pořizování těch záznamů nemusel běžet čas stejně rychle Laughing To je další věc, kde je jistota, že to ten CD přehrávač zahrál dvakrát po sobě identicky?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: So apríl 11, 2009 10:59:57    Predmet: Odpovedať s citátom

OPA: hehe, reakce podle očekávání. 10 nebo 20 hlasů, pořád by to bylo málo. I 100 i 200 Laughing

Počet stažení souborů vcelku odpovídal předchozím ukázkám, takže už se dalo čekat maximálně pár hlasů.

Jak jsem říkal, pokus názory nás 2 táborů, které se alespoň hezky antagonizují, se nezmění. Ale červíček hlodat bude, to jsem si 100% jistý.

Takže - když ve stejnou metodikou s up/downsample lidé se neshodli a většinou nepoznali žádný rozdíl při aplikaci velkého zkreslení (pořád 3% i pro menší amplitudu) nízkými harmonickými, a teď rozeznali rozdíl mezi OZ, je to házení korunou. OK OK. Moje vysvělení je, že to je snaha obhájit vlastní postoj a tábor Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: So apríl 11, 2009 11:05:57    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat: sorry, v zápalu boje jsem psal do Vašeho příspevku Laughing

Tady je odpověď:Spíš podezírejte PC. Dále - vzorky nejsou v obou ukázkách v identický čas, a průběh mezi vzorky si vymýšlejí rekonstrukční filtry, klidně pokaždé jinak. Pokud se určité pasáže roztáhnou ve slušném audio editoru, je vidět, že obálky se liší! Dynamické lineární či dynamické nelineární zkreslení? Souvislost se statickým THD - podle mě zcela nulová.

Vidíte, že o výsledném zvuku rozhodují úplně jiné parametry, než ty, které se tady měří a zobrazují.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12763

PríspevokZaslal: So apríl 11, 2009 11:11:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Pak by nebyl problém pro doplnění nahrát vícekrát za sebou tu samou sestavu. Pokud se budou rozdíly lišit řádově méně, než u různých sestav, lze tenhle vliv vyloučit. I když, to je vlastně nesmysl, to bychom si to neměli (nesměli) ani na čem přehrávat...

Dále si samozřejmě stojím za tím, že tam rozdíl slyšet je a to poměrně zřetelně, minimálně na výškách. Zároveň je mi jasné, jak moc to může být ošidné.


Naposledy upravil MaBat dňa So apríl 11, 2009 11:22:30, celkom upravené 4 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: So apríl 11, 2009 11:13:10    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:

Pro PMA:
Oba operáky v identickém zapojení, jemně trimrem nastavit shodný zisk, kapacitním trimrem ve vstupním filtru doladit shodnou fázi a vyhodnotit (poslechnout, zdigitalizovat) rozdílový signál.


"Jemně trimrem nastavit shodný zisk" - Vláďo podívej se na zapojení, to je fantazmagorie.

Kapacitním trimrem doladit stejnou fázi - totéž.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: So apríl 11, 2009 11:13:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Haha, kontroverzní téma, 5% THD tak nezabralo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: So apríl 11, 2009 11:49:50    Predmet: Odpovedať s citátom

A co prohnat monovzorek současně dvěma rozdílnýma (operák, kabel, cokoliv) cestama?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5941
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So apríl 11, 2009 11:59:50    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat má dobré uši !
OZ v použitom zapojení
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: So apríl 11, 2009 12:03:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Vím 6 let, že i kvalitní OZ (nebavíme se o MAA501) mají různý zvuk. Nemám technokratický blok, který by mě tento fakt neumožnil akceptovat. Ví to spousta z nás, ví to PD, který absolvoval např. řadu testů u p. Krampery. Ti, kteří to nejsou ochotni přijmout, mají buď technokratický blok, nebo minimální poslechové zkušenosti s podobnými experimenty.

Stejně dobře vím, že vliv na zvuk mají různé obvodové topologie, stupeň zpětné vazby, technologie součástek, kabely. To, že to současné prostředky nedokážou jednoznačně ukázat, neznamená, že to neexistuje.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: So apríl 11, 2009 12:06:17    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
MaBat má dobré uši !
OZ v použitom zapojení


Je to směšné, bavit se o tisícinách % nad 5kHz, když tu lidé nepoznali procenta, tj. tisíckrát vyšší zkreslení.

Kromě toho, neexistují spolehlivé, volně dostupné modely OZ. Na to téma dost napsal Scott Wurcer. Solidní modely si firmy jako AD, NS drží jen pro své účely. Ale to jej jen bokem, THD v tisícinách neříká nic.


Naposledy upravil PMA dňa So apríl 11, 2009 12:08:37, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12763

PríspevokZaslal: So apríl 11, 2009 12:07:07    Predmet: Odpovedať s citátom

BV: jen se mi zdá, že pokud by měl ten graf ilustrovat nějakou pozitivní korelaci, muselo by to být opačně. Mně vadily výšky u LM (pokud jsem si ty nahrávky tedy vypálil ve správném pořadí Very Happy)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5941
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So apríl 11, 2009 12:08:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Ešte OZ s vyváženými impedanciami..
Popoludní skúsim IMD ( a bez bloku, ten je zrejme inde..)tam to bude podstatne výraznejšie..


Naposledy upravil BV dňa So apríl 11, 2009 12:11:32, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: So apríl 11, 2009 12:10:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Pan Bunta je se statickými křivkami THD nepoučitelný, no je to jeho věc. On by na ně věřil, i kdyby se odehrávaly na 0,0000001%. To je přesně to, čemu říkám technokratický přístup.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: So apríl 11, 2009 12:15:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Výsledek je zajímavý, ale opravdu nevím proč ten test takhle dopadl. Možná vstupní obvod a ADC zvukovky má nejdominantnější podíl na celkovém zvuku, ale to není důvod, že se mi jeví dvojka s přídavkem něčeho.

Měl bych návod na test, který hodlám udělat a nabídne shodu v časové oblasti a snad jednodušší vyhodnocení. Mám ve zvukovce dva identické vstupy a každý z nich má svůj vlastní ADC. Tyto jsou řízeny společnými hodinami a vzorkovat se tedy bude ve shodném čase. Postup by byl následující. Nejdříve je nutné digitalizovat stejný audio signál přivedený do obou vstupů najednou a zjistit tak případné rozdíly mezi vstupy.
Následně by byly před vstupy zapojeny dva různé obvody (se společným zdrojem zvuku). Má to však "háčky" - stejný zisk, rychlost, fáze, atd.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5941
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So apríl 11, 2009 12:15:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Pán Macura, a čomu mám veriť? Mimozmyslovému prenosu akustických informácií v pásme MHz a vyššie? Zatiaľ všetky tvrdenia sú len v rovine "ja to počujem".. a "čo sa mi hodí, to použijem". S tou štatistikou má OPA pravdu. Smile
Mabat
Ale počul si rozdiel na výškach.


Naposledy upravil BV dňa Ne apríl 12, 2009 10:52:06, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: So apríl 11, 2009 12:18:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Pane Bunta, zkuste navrhnout metodiku, která vyhodnocuje dynamická zkreslení, ať už lineární či nelineární, tj. nevylučuje jedny z nich.

dhfool: z toho rozdílového souboru mi vyšlo toto:
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12763

PríspevokZaslal: So apríl 11, 2009 12:21:48    Predmet: Odpovedať s citátom

To opravdu vypadá, jako by se to rozcházelo v čase.

BV: jo, to máte taky pravdu (on každý tu má nepochybně kus pravdy)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: So apríl 11, 2009 13:09:05    Predmet: Odpovedať s citátom

jen zopakuju, a co ten monovzorek?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: So apríl 11, 2009 13:18:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Upsamploval jsem obě ukázky na 32/176 a vystřihl z obou cca 4 sec. stejného úseku (se zpěvem) tak, aby si maximálně odpovídaly:

http://www.lightaudio.unas.cz/ukazka1_.wav
http://www.lightaudio.unas.cz/ukazka2_.wav

Pravé kanály jsem od sebe odečetl:
http://www.lightaudio.unas.cz/Test01.png

Frekvenční analýza rozdílu:
http://www.lightaudio.unas.cz/Test02.png
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalšia
Strana 1 z 4

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist