Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

demagnetizácia hláv

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Analóg
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
vintagehifi
Hifista


Založený: 23 apríl 2009
Príspevky: 235

PríspevokZaslal: Ne máj 17, 2009 23:27:20    Predmet: demagnetizácia hláv Odpovedať s citátom

kde sa dá kúpiť demagnetizačná kazeta na kaz decky? alebo dem. pištoľ ? (SK)

má niekto skúsenosti s demagnetizáciou hláv u kazetákov?

vďaka za odpoveď
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po máj 18, 2009 07:37:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Ako demagnetizér ti môže poslúžiť jeden závit zapojený na transformátorovú pájkovačku. Demagnetizuješ tak, že tesne priblížiš sľučku k hlave, zapneš a potom postupne vzďaluješ sľučku. Existuje ešte spôsob s vybitím malého elytu (cca 5 - 10 mikro) nabitého na 10 až 15 V do vinutia hlavy.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vajnorhifista
Hifista - zaslúžilec


Založený: 19 september 2008
Príspevky: 543
Bydlisko: Vajnory

PríspevokZaslal: Po máj 18, 2009 08:33:54    Predmet: demagnetizér Odpovedať s citátom

S tou pajkovačkou to nepoznám pošli podrobnejšie info.


demagnetizer.jpg
 Description:
 Filesize:  115.13 KB
 Viewed:  932 Time(s)

demagnetizer.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Stefan31
Hifista


Založený: 10 marec 2007
Príspevky: 179

PríspevokZaslal: Po máj 18, 2009 08:43:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Riešil som podobný problém, pri prvej možnosti som kúpil AKAI AH-15 na e-bay, ale viac info získaš cez google....dokonca som z netu stiahol návod na jeho stavbu,... v UK existuje firma, kde sa dá kúpiť....demagnetizácia hláv má svoje opodstatnenie, vyskúšaj...

Stefan31
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: Po máj 18, 2009 08:58:13    Predmet: Odpovedať s citátom

demagnetizátor ( cívka z relé + vhodné jádro) demagnetizuje nejen hlavy, ale i ostatní části dráhy.
má to význam, některé ( starší ) magnetofony si hlavu samy zmagnetizovaly docela rychle.
důležité je postupně pole zeslabovat- demagnetizátor vzdálit a potom teprve vypnout.
A pozor na pásky/ kazety.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
striga
Hifi obsluha


Založený: 08 december 2007
Príspevky: 21
Bydlisko: Sebedražie Prievidza

PríspevokZaslal: Po máj 18, 2009 19:26:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Odmagnetovač bol aj v AR ja ho mám urobený ale neviem v ktorom to bolo.


m.JPG
 Description:
 Filesize:  69.94 KB
 Viewed:  830 Time(s)

m.JPG


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vintagehifi
Hifista


Založený: 23 apríl 2009
Príspevky: 235

PríspevokZaslal: Po máj 18, 2009 22:27:46    Predmet: Odpovedať s citátom

striga napísal:
Odmagnetovač bol aj v AR ja ho mám urobený ale neviem v ktorom to bolo.


ak b si vedel v ktorom ar bol by som rád... vďaka Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Lechos
Hifi expert


Založený: 03 január 2009
Príspevky: 1185
Bydlisko: Severní Morava okr.Karviná

PríspevokZaslal: Ut máj 19, 2009 06:49:25    Predmet: Odpovedať s citátom

mazací tlumivka se kdysi u nás sériově vyráběla - Tesla AYN 107. hodí se pro demagnetické ošetření páskové dráhy magnetofonu, hlav, ocelových nástrojů - šroubováků, pinzet a peanů ale také pro rychlý výmaz celého záznamu na cívce pásku (nebo audio kazetě). vyrobit se dá velmi snadno doma, tlumivka na železném jádru EI (z nějakého elektronkového spotřebiče, vraku) a oddělí se plechy I. vzniká takto jádro otevřené. vinutí připojí na síť AC 230V,50 Hz. zapínat (jenom krátkodobě !) ve vzdálenosti min.cca 2m od magnetofonu a krouživě přiblížit k dané součásti, pak zase oddálit a opět vypnout v bezpečné větší vzdálenosti.
viz také: Bouček, Rottenberg: ABC lovce zvuku (stručný stavební návod).
cassette deck AIWA AD-F660 (a další) měl vlastní interní demagnetizér hlav který se krátkodobě aktivoval při každém zapnutí přístroje.



AIWA AD-F660.jpg
 Description:
 Filesize:  44.98 KB
 Viewed:  791 Time(s)

AIWA AD-F660.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JC
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1174
Bydlisko: Úpätie Malých Karpát

PríspevokZaslal: Ut máj 19, 2009 15:20:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Lechos napísal:
vyrobit se dá velmi snadno doma, tlumivka na železném jádru EI (z nějakého elektronkového spotřebiče, vraku) a oddělí se plechy I. vzniká takto jádro otevřené. vinutí připojí na síť AC 230V,50 Hz. zapínat (jenom krátkodobě !) ve vzdálenosti min.cca 2m od magnetofonu a krouživě přiblížit k dané součásti, pak zase oddálit a opět vypnout v bezpečné větší vzdálenosti.

Presne takéto tiež používam, funguje výborne aj na odmagnetovanie TV obrazoviek (staršie, maskové typy). Iba by som pre prípadného laického používateľa zdôraznil dôkladnú izoláciu celej tlmivky pred nebezpečenstvom dotyku živých častí. Najlepšie by bolo celú tlmivku vložiť do primeranej plastovaj krabičky.


Naposledy upravil JC dňa St máj 27, 2009 15:37:38, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vintagehifi
Hifista


Založený: 23 apríl 2009
Príspevky: 235

PríspevokZaslal: Ut máj 26, 2009 20:09:25    Predmet: Odpovedať s citátom

cassette deck AIWA AD-F660 (a další) měl vlastní interní demagnetizér hlav který se krátkodobě aktivoval při každém zapnutí přístroje.[/quote]

no tie AIWY boli tým legendárne... Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Lechos
Hifi expert


Založený: 03 január 2009
Príspevky: 1185
Bydlisko: Severní Morava okr.Karviná

PríspevokZaslal: Po jún 01, 2009 17:01:08    Predmet: Odpovedať s citátom

pokud toužíte po profesionálním továrním demagnétizeru viz zde:

http://www.vintageaudio.cz/product/demagnetizer-dem-1-1168/

(firma rovněž nabízí zcela nové cívkové mgf.pásky RMG International B.V., Oosterhout, Holandsko)



demagnetizer.jpg
 Description:
 Filesize:  10.99 KB
 Viewed:  16496 Time(s)

demagnetizer.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Fitter
Hifista - pokročilec


Založený: 16 september 2009
Príspevky: 250

PríspevokZaslal: So september 26, 2009 08:21:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja vlasním a roky používam demagnetizér od Tesly, 710, ten, čo kolega dal na prvú fotografiu, je v pravo dole. Maximálna spokojnosť. Štúdioví odborníci radia vyčistiť a demagnetizovať páskovú dráhu pred každým nahrávaním. To ale skôr platí pre profi stroje s veľmi tvrdými hlavami a značne vyššou rýchlosťou posuvu. Tam sa rýchlejšie nahromadí zbytkový magnetizmus, ktorý zabraňuje prechodom menších vlnových dĺžok. No môj posledný kúsok, Technics RS AZ 6 nevyžaduje demagnetizáciu. Dokonca nápis na dvierkach to zakazuje. je vybavený magnetorezistívnymi hlavami.

A... Rovnyký demagnetizér, správnosť jeho použitia tu páni presne popísali, používa náš tata úspešne asi 25 rokov...

Inak, v mojich pionierskych časoch som aj ja používal pájku zo slučkou z drôtu...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
terasky
Hifista - pokročilec


Založený: 19 december 2007
Príspevky: 390
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi november 06, 2009 18:49:31    Predmet: demagnetizacia ano, ale....... Odpovedať s citátom

....ale bacha na GX a feritove hlavy.....tie nemaju rady silne magneticke pole a este prudku zmenu teploty.....takze pozor......
_________________
Pioneer SX-424, Pioneer PL 15 R, Pioneer ,CT-F700 Pioneer DT 540, Pioneer SG 300, Pioneer CS-F51,
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: St november 11, 2009 12:00:52    Predmet: Re: demagnetizacia ano, ale....... Odpovedať s citátom

Zabývám se otázkou jak změřit zmagnetování hlav (a dalších částí páskové dráhy), respektive jestli je odmagnetování potřeba provádět nebo ne. Jelikož stejnosměrné mag. pole nejde bez pohybu zaznamenat cívkou tak tohle nepůjde použít. Měl by někdo nějaký nápad?
_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
terasky
Hifista - pokročilec


Založený: 19 december 2007
Príspevky: 390
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St november 11, 2009 12:05:13    Predmet: Re: demagnetizacia ano, ale....... Odpovedať s citátom

JeF111 napísal:
Zabývám se otázkou jak změřit zmagnetování hlav (a dalších částí páskové dráhy), respektive jestli je odmagnetování potřeba provádět nebo ne. Jelikož stejnosměrné mag. pole nejde bez pohybu zaznamenat cívkou tak tohle nepůjde použít. Měl by někdo nějaký nápad?


....aj ked to zmeras, poznas hodnotu, pri ktorej je uz potrebna demagnetizacia?....

....co tak pouzit Hallovu sondu.....pouziva sa pri zistovani kvality permanentnych magnetov.....

_________________
Pioneer SX-424, Pioneer PL 15 R, Pioneer ,CT-F700 Pioneer DT 540, Pioneer SG 300, Pioneer CS-F51,
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: St november 11, 2009 14:47:57    Predmet: Re: demagnetizacia ano, ale....... Odpovedať s citátom

terasky napísal:
....aj ked to zmeras, poznas hodnotu, pri ktorej je uz potrebna demagnetizacia?....


To se dá vyzkoušet že Smile

terasky napísal:

....co tak pouzit Hallovu sondu.....pouziva sa pri zistovani kvality permanentnych magnetov.....


Dobrej nápad, zkusím okolo toho něco pokoumat. Dík za něj.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
vintagehifi
Hifista


Založený: 23 apríl 2009
Príspevky: 235

PríspevokZaslal: Št december 24, 2009 14:03:16    Predmet: Odpovedať s citátom

No môj posledný kúsok, Technics RS AZ 6 nevyžaduje demagnetizáciu. Dokonca nápis na dvierkach to zakazuje. je vybavený magnetorezistívnymi hlavami.

Mám az 6 tiež. Demagnetizačná kazeta tam nesmie ísť výrobca to zakazuje!
Hlavy by tam mali byť veľmi akostné tzv Amorphous head. tieto amorfné hlavy sú
aj na videu panasonic nv hs 1000 z čoho usudzujem že sú profi kedže
nv hs 1000 je profi strihový S - VHS stroj.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Sendy
Hifi expert


Založený: 29 november 2008
Príspevky: 1540
Bydlisko: Severný Moravistan

PríspevokZaslal: Ne december 27, 2009 23:17:50    Predmet: Odpovedať s citátom

A co zbytek páskové dráhy, je tam vše nemagnetické ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Analóg Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist