Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

"Zlatý“ analog
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Mýty a povery
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Kocmeister
Hifista - pokročilec


Založený: 09 október 2008
Príspevky: 344

PríspevokZaslal: Št máj 30, 2013 09:17:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Odar: No moc tam toho nedávaj, to si nebudu lhát do kapsy Crying or Very sad . Ale téma byla CRT vs placka. Na druhou stranu o víkendech se sem tam i v komerční tv objeví zajímavý film, v HD Wink
_________________
REPRO: ATC SCM40mkII, sub B&W Nautilus ASW 825, AMP: 2x MF 550K, DAC: Hegel HD30, spoustu drátů a jiné snake oily...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Odar
Hifi inventar


Založený: 14 december 2009
Príspevky: 3180

PríspevokZaslal: Št máj 30, 2013 09:19:19    Predmet: Odpovedať s citátom

No jo. Ale ak pravidelne lovis v kalnych vodach internetu, v HD si to uz davno videl. Navyse bez reklam (uznam, existuje CT1 atd. . . . ). Aj ked reklamy maju svoju vyhodu - divak sa moze ist vycurat, alebo si ist naliat pivo Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kocmeister
Hifista - pokročilec


Založený: 09 október 2008
Príspevky: 344

PríspevokZaslal: Št máj 30, 2013 09:20:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano o reklamách většinou dělám přesně to, co píšeš + stíhám jít do sprchy a žena nakojit Laughing
_________________
REPRO: ATC SCM40mkII, sub B&W Nautilus ASW 825, AMP: 2x MF 550K, DAC: Hegel HD30, spoustu drátů a jiné snake oily...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Št máj 30, 2013 09:24:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Kocmeister napísal:
.... + stíhám jít do sprchy a žena nakojit Laughing

Jo, na Primě a odvozených stanicích určitě, klidně i dvakrát Confused Ne každej ale chce jít každejch 10 minut na velkou Laughing
To je jeden z důvodů proč ten balast nesleduju a tudíž nepotřebuju ani novou televizi Idea

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Št máj 30, 2013 09:32:47    Predmet: Odpovedať s citátom

blueneon81 napísal:
djrix napísal:
3. ukaž mi jedinou CRT televizi s 1080i...

Napríklad: http://www.youtube.com/watch?v=xw0CI5uIAJ0
alebo
http://www.amazon.com/Sony-KV-36HS510-WEGA-1080i/dp/B00009PLIJ


No, už se vážně nechci hádat, když pominu tu pro někoho trapnou spotřebu 280W konkrétně u tohoto modelu, tak mám pocit že nativně HD ta televize skutečně není.... :

http://en.wikipedia.org/wiki/FD_Trinitron/WEGA
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
šeďour
Hifista - zaslúžilec


Založený: 14 marec 2011
Príspevky: 869
Bydlisko: Říčany

PríspevokZaslal: Št máj 30, 2013 12:04:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Když se koukám na televizi, tak mám vedle sebe na stole zapnutej počítač.Vždycky když dávaj reklamy, tak trávim čas tím, že se podívám na fórum Slovanet a tam si přečtu, co dělaj v tu samou dobu ostatní.

Takže díky za ty informace o sprchování, kojení, velký potřebě, atd.

Fakt díky !

Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
vlado222
Hifi expert


Založený: 10 február 2011
Príspevky: 1135

PríspevokZaslal: Št máj 30, 2013 16:03:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja trochu odbočím od vašej témy TV, ale nie od témy tohto vlákna, kde na jeho začiatku Milan vyvesil článok http://www.digizone.cz/clanky/zlaty-analog-podruhe/ v ktorom jeho autor Zbynek Poisl okrem iného píše že záznam na LP nedosahuje kvalitu záznamu na CD nosičoch. Nesúhlasím s p. Poislom a mám podobné skúsenosti ako Zdeny, ktorý na vedľajšom fore : http://ww.hifinazory.cz/forum/viewtopic.php?f=36&t=756 okrem iného píše:
... teď k testu LP, které jsem zakoupil - konkretně EC - Unplugged. Tímto LP jsem začal úmyslně, protože ho znám m notu po notě naprosto zpaměti a vím, co se kde "dějě".
LP je tzv. panenské, tzn. poprvé jsem měl v rukou něco, co ještě nikdo přede mnou nehobloval:-) Všichni víme, o čem je řeč.
Takže, naprosto propastný a nepopsatelný rozdíl v šumu a hluku prázdné drážky oproti sebelépe vyprané, ale staré desce, ryté před 20 lety na VM 2101 a uložené v prášivých papírových pytlích. (Ihned jsem desku přebalil do antistatického obalu - díky Pipisovi). Tak a teď zvuk proto CD. Ještě předešlu, že jsem měl za života několik CD playerů (Aiwa CD500, Denon1290, Sony 779ES, Pioneer PD91-mám dosud a nakones TEAC DV50-mám taktéž). Stručně, ještě NIKDY, slovy nikdy, jsem neslyšel tak úžasný zvuk z daného alba, jako nyní z LP, hraném, na myslím průměrném ,gramofonu a entry level preampu (gramo je Sanyo TP1000, Ortofon OMsuper30 a ProJect Phono box). Nejvíce mě dostal zvuk činelů. Tam je jasně možné definovat to, co mě vadí při poslechu jakéhokoliv CD a tím je nekovový,ale syntetický zvuk, naprosoto nereálný. Kdo zná, jak zní velký Paiste, když se uhodí na hrušku, ví, o čem je řeč. To je zvuk zvonu. ALe na cd se ztrácí jeho hluboký kmitočet, zní jen šustění. Tady, z LP, ne a já jen čuměl s hubou dokořán. Dále prokreslení kytar (akustické album je k tomu jako stvořené, protože zvuk kytar není przněn různou elektrickou cestoou). Prosotr jak LP tak předozadní. No, prostě, jsem opravdu velmi mile a hluboce překvapen, jak dokáže zahrát nová neoopotřebovaná černá deska, pokud je slušně nahraná. A to je, bohužel, další dosti podstatná podmínka, jak známo.

V noci jsem uvažoval, že asi na čas přestanu s nákupem CD, spíše si sženu nějaké orientační vypálená CD za účelem obeznámení se s tím, co neznám a pka se rozhodnu, zdali koupit LP.
Tka závěrem, i já jsem nikdy nechtěl věřit, že zvuk LP může být lepší, než zvuk CD. Dnes už to netvrdím a i když je z LP slyšet šum v pauzách, tak celkový hudební požitek mám větší z LPnež z CD. Uvidím, jak to bude u dalších LP,

Čo vy na to? LP? či CD. Myslím na kvalitu, nie konfort obsluhy. Samozrejme mám na mysli kvalitné nahraté oboje nosiče nie prúsery.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št máj 30, 2013 18:02:37    Predmet: Odpovedať s citátom

LP je OK. S dobrým záznamem a v dobrém stavu pro mě pro žánry jako folk, R&B, rock, jazz - preferuji LP před CD. I po digitalizaci LP do 24/96 pro mě dostupnýmí prostředky výsledný zdigitalizovaný soubor není to ono a rozdíl je jasně slyšet. Když si představíte ten mrak analogových a digitálních obvodů, které se podílely na digitalizaci a reprodukci, tak se vůbec nedivím - i jediný OZ je slyšet.
Výjimka je klasika s extrémními rozdíly mezi tichými a hlasitými pasážemi, tam jsem pro CD. Jinak preferuji LP.

Dodnes mám největší požitek z poslechu jazzu a dixielandu na deskách z USA vydaných kolem roku 1966. Dokonce zůstaly i ve slušném tech. stavu, jelikož je nikdo nebrousil krystalkou nebo VéEmkou.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Št máj 30, 2013 18:52:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Vlado, jsem rád že jsi sem ozrcadlil Zdenyho postřehy. Přesně stejně to cítím taky a už několikrát jsem se tu na fóru snažil vysvětlit to samé, třeba tady
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=2856&postdays=0&postorder=asc&start=60

Kdo ví jak ve SKUTEČNOSTI zní ten který činel, ta která kytara nebo housle, ten nemůže nikdy tvrdit že současný komerční digitál je OK. Je pohodlný, praktický, levný, teoreticky se nahrávky neopotřebovávají ale na hudbu se nehodí. Nepřenese reálně ani činel a defakto ani barvu tónu, natož aby mohl přenést třeba prostor scény při živém nahrávání (lokalizace nástrojů v orchestru, jednotlivých hlasů ve sboru...).
LPčko má velké množství problémů a přesto dokáže přenést zvuk pocitově mnohem reálněji než jakýkoliv komerční digi krám. Vlastní nemalé THD gramodesky způsobí změnu barvy tónu, praskot a šum zhorší dynamický rozsah ale neharmonické zkreslení - nebo se to taky dá vyjádřit jako ztráta informace - je daleko menší. Takže pokud se oprostíme od lenosti nebo pohodlnosti při obsluze, od předsudků vytvořených marketingovými bláboly intenzivně krmenými "tou správnou matematikou" předkládanou "odborníky" tak nám z dostupných zvukových nosičů vyjde LPčko jako vítěz.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
cestmir
Hifista - zaslúžilec


Založený: 04 august 2011
Príspevky: 650
Bydlisko: BA

PríspevokZaslal: Št máj 30, 2013 19:45:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Tieto silné tvrdenia naznačujú, že by nemal byť najmenší problém v jednoznačnom slepom odlíšení signálu z LP od toho istého, prehnaného cez AD->DA iteráciu.

Videl som v minulosti výsledky niekoľkých takýchto pokusov s rôzne kvalitným prevedením, všetky ale naznačovali skôr opak. Vrátane tohoto asi najstaršieho - z roku 1984, kde sa do signálu zaraďoval predpotopný Soňácky PCM adaptér (PCM-F1)
http://www.bostonaudiosociety.org/bas_speaker/abx_testing2.htm

Vidím v tom obrovský rozpor.

Viete o nejakom takomto teste, ktorého výsledok naznačil jednoznačnú odlíšiteľnosť nedigitalizovaného LP od digitalizovaného? (a nemyslím to vôbec ako provokáciu, skutočne ma to zaujíma)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št máj 30, 2013 19:51:53    Predmet: Odpovedať s citátom

cestmir napísal:
Tieto silné tvrdenia naznačujú, že by nemal byť najmenší problém v jednoznačnom slepom odlíšení signálu z LP od toho istého, prehnaného cez AD->DA iteráciu.


A tak to taky je. Tento test provádím, mohu demonstrovat.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
vlado222
Hifi expert


Založený: 10 február 2011
Príspevky: 1135

PríspevokZaslal: Št máj 30, 2013 20:04:44    Predmet: Odpovedať s citátom

JeF111 napísal:
LPčko má velké množství problémů a přesto dokáže přenést zvuk pocitově mnohem reálněji než jakýkoliv komerční digikrám...
...Takže pokud se oprostíme od lenosti nebo pohodlnosti při obsluze, od předsudků vytvořených marketingovými bláboly intenzivně krmenými "tou správnou matematikou" předkládanou "odborníky" tak nám z dostupných zvukových nosičů vyjde LPčko jako vítěz


Tiež to tak vidím a to je vlastne dôvod prečo som tu túto tému znova otvoril (možno otvoril).
O tú pocitovú reálnosť o ktorej píšeš mi ide najviac preto dávam prednosť LP. Čo sa týka pohodlnosti či lenivosti. Rituál púšťania Lp mi prináša potešenie a mám ho rád. Ako kulisa mi stačí na počúvanie hocičo. No na sústredený posluch si musím nájsť čas, pred posluchom nechám komponenty 5-10 min zohriať a až potom idem počúvať. Mám rád blues, jazz, folk. Rock.Metal už ma tak neberie ako za mlada. Som ročník 69 a užil som si ho dosť. Na vynile a audiokazetách som vyrastal. A teraz vo vinile nachádzam stratené čaro a teším sa z toho. vážnu hudbu počúvam veľmi málo, vlastne skoro vôbec, neviem sa na ňu nejako naladiť, ale možno príde aj to.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Pi máj 31, 2013 09:12:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Taky nemám problém s prezentací rozdílu čistě analogového a "digitálně kontaminovaného" Twisted Evil signálu. Srovnání je možné s CD rekorderem nebo s formátem 24/96. Kdyby si to někdo chtěl poslechnout, může mě kontaktovat v sz a určitě se domluvíme.

Vlado - jsem sice o dost mladší ale cítím to velice podobně. S gramofonem a magneťákem jsem vyrůstal, nic jiného jsme neměli až do roku cca 95, a tak mi to zůstalo Smile Na nějakou dobu jsem pak taky podlehl "víře v digitál", hlavně když mi ve škole cpali do hlavy teorii a všechny ty superlativy okolo něj. No později stačilo pár seriózních testů na kvalitním aparátu u kamaráda a pokorně jsem se vrátil k černé placce a kilometrům hnědých stužek Very Happy

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
ravenman
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 február 2009
Príspevky: 875
Bydlisko: Martin

PríspevokZaslal: Pi máj 31, 2013 09:32:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Plný súhlas s poslednými dvomi príspevkami o vinylu . Je zaujímavé pozorovať ako sa neustále vyvíjajú technológie a formáty pre nútené zvýšené pohodlie obsluhy a jednoduchosť a čo najmenšie úsilie nutné vynaložiť na započanie prehrávania + ešte k tomu silný maketing a pár slepých testov pod stresom a už aj hifisti tomu digitálu podľahnú . Pritom je jasne patrné že staré technologie 30 rokov stále sú tým najlepším pre najnáročnejších a skutočný nefalšovaný posluch, ved predsa aj mi ludia sme analogový už od prírody , prečo obmedzovať rozsahy a nekonečne detailné analogové sínusovky na pár zasraných 65536 stavov , ked i tak to "technicky" nie je počuť že ?

...pripadá mi to niečo na spôsob merania tranzistorového výkonového stupňa, na meraniach sa javí ako dokonalý a flat , pri reálnom posluchu muziku farbí, zaostruje vokál a je ukričaný ..

..dalšia dosť podstatná vec je konštrukcia prvých TOP END cd plejerov aj mnohích neskorších do roku 96 , si všimnite kolko nezmyselných balastných súčiastok je za D/A prevodníkom, to nerátam u top modelov aj 6 operákov a haldu pasívnych súčiastok - výsledkom toho sú nezmyselne honby za tabulkovými parametrami typu skreslenie, thd , dyn. rozsah , pri posluchu sa to dá akceptovať , ALE ked to všetko bypasnete pripojíte RCA svorky cez jeden MKP kondík na priamo z DAC tak vás zaleje krv o aké kardinálne množstvo detailov a nuancií človek prichádza vdaka tomu balastu. Analog je čistý a priamy , jeho jedinou konštruktérskou nevýhodou sú dlhšie signálové cesty ale to sa dá lahko eliminovať.

Nehlede na to, že placky sa stávajú konzumom alebo už aj sú a podľa toho vyzerá mastering a jeho kvalita , to je známe , z biedy nás vytrhávajú málo známy jazový a akustický interpreti a staré audiofilské mfsl či novodobé Chesky records alebo nemecký tacet , takého žbirku si človek na kvalitnom aparáte nevychutná , kvalita je priam udesná

_________________
Raspberry Pi 4 (Arch Linux MPD) ▶ Hiface EVO ▶ BB-DAC 24/192 ▶ BB Superclock ▶ SANSUI AU 907MR ▶ Custom RG214 ▶ ISOPHON VERTIGO ▶ JA:)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
sekal
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1388

PríspevokZaslal: Pi máj 31, 2013 10:32:18    Predmet: Odpovedať s citátom

JeF111 napísal:
..No později stačilo pár seriózních testů na kvalitním aparátu u kamaráda a pokorně jsem se vrátil k černé placce a kilometrům hnědých stužek
Pokud je řeč o systému CC, tak ten měl tolik nectností, že vracet se k němu by bylo naprostým anachronismem..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Pi máj 31, 2013 11:16:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja mám na to názor presne opačný. A tiež môžem doma demonštrovať.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
furto
Hifista - zaslúžilec


Založený: 26 január 2013
Príspevky: 691

PríspevokZaslal: Pi máj 31, 2013 11:32:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Je davno zname, ze na LP su tie cinely take ako popisujete vyssie, ludsky hlas je zivsi. Kolko to plati aj v sucastnosti v porovnani 24/96 resp.192 alebo SACD neviem.
Ale tusim vobec neberete v uvahu, ze novodobe LP dosky su velkou mierou zaznamenane najskor digitalne az potom sa spravi matrica a vinylova placka.
Je digitalna doba.
Studiove magnetaky dosluhuju a mladi to nevedia udrziavat ani opravovat.
Aj by som volil gramafon so vzduchovym, linearnym ramenom, len ked vidim ako sa robia dnesne digi -> vinyl LP dosky kaslem na to. A to stereo vobec nieje take ako pisete.

Pasy na kotucovy magnetofon mali asi najblizsie k povodnym studiovym mastrom aj sa este v malom mnozstve originalky predavaju.
Este raz doba je digitalna v studiach prevazne digital, no ale na vinyle ho nechcem.
CD a digital ma svoje plus, len keby ho tie kurvy poriadne robili, to co predvadzaju na sucastnich CD aj velke zname spolocnosti v podobe hlasitych a nizkodynamickych nahravok
http://dr.loudness-war.info/ fakt neviem pochopit.
Dokonca tu najlepsiu digitalnu kvalitu nedaju ani na CD, ani SACD, ani 24/96, ale na digi->vinyl LP, to uz mi pripada ako dost chore obchodnicke praktiky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
cestmir
Hifista - zaslúžilec


Založený: 04 august 2011
Príspevky: 650
Bydlisko: BA

PríspevokZaslal: Pi máj 31, 2013 11:36:28    Predmet: Odpovedať s citátom

ravenman napísal:
prečo obmedzovať rozsahy a nekonečne detailné analogové sínusovky na pár zasraných 65536 stavov

Sínusovky sú sice teoreticky nekonečne detailné, rozlíšiteľnosť je ale obmedzená odstupom rušivých signálov. A ten je už pri tých zasraných 65536 stavoch rádovo lepší než pri zasranom LP. Takže podľa mňa (niekto kompetentnejší nech ma pokojne opraví), minimálne tento konkrétny fenomén - dôsledky kvantizačných chýb - nie je možné pri zázname korektného 16b PCM na LP počuť.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Pi máj 31, 2013 11:36:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Ravenman - doporučil bych se raději vyhnout těm technickým podrobnostem, protože jsou přinejmenším značně nepřesné. Ale s jádrem věci souhlasím.

Sekal - CC je komerční nesmysl, slepá ulička. Mluvím o skutečném magneťáku se dvěma stopama na 1/4" a 19/38cm/s.

Slimak - ukázat jde obojí, záleží na tom co člověk chce ukázat/dokázat a podle toho zvolí metodiku. Na průměrném hifi se rozdíly smazávají, výsledek je extrémně závislý na všem v celém řetězci, včetně konkrétních použitých OZ atd. Kdo rozdíly chce hledat ten je najde, kdo nechce ten je nikdy nenajde.
A taky velmi záleží na použitých nahrávkách, kvalitní nahrávka s obsahem výšek je vzácnost. Ale to všecko už opakuju po několikáté. Stále ti samí lidé, stále stejné argumenty, nikam to nevede. Confused

Furto - já jsem docela mladej, magneťák umím udržovat, opravovat ale taky si třeba postavit vlastní preamp, kterej je trochu jinde jak zapojení ze 70. let.... Takže to nejde tvrdit paušálně. Problém je, že většina mladých NECHCE ty magneťáky udržovat a vůbec s nima dělat, jsou líní.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
furto
Hifista - zaslúžilec


Založený: 26 január 2013
Príspevky: 691

PríspevokZaslal: Pi máj 31, 2013 12:43:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Mas pravdu Jef111 su aj lenivy.
Ja bych to tez zmaknul, na prvy raz nie najlepsie, ale casom by mohla byt z toho profi zrucnost.
Spekulujem nad takym Studer magnetakom, ako by to bolo s prevadzkou, s udrzbou, nahradne diely, originalne master kopie cena 100-300 eur za jednu originalku Confused,
ktore sa za chvilu tiez nebudu dat zohnat.
Neakych par nadsencov existenciu praveho analogu nezachrania.
S analogom je za chvilu konec.

Navrat vinylu sa im nepodaril, aj ked to zopar ludi kupuje v domienke, ze maju analog. Nemaju, maju tam 24/96.
Aj starsie nahravky co by mohli byt povodne analogove, myslim si ze uz su zdigitalizovane a takto digi sa davaju na nove vydania LP.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Pi máj 31, 2013 13:06:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Ďzef - dokázať a ani ukázať nechcem absolútne nič. Ani nie som zaujatý voči konkrétnemu formátu, pretože mám rozsiahlu zbierku LP aj CD. A teda počúvam oboje bez problémov. Ale nenašiel som zatiaľ žiadnu LP, ktorá by zvukovo prehrala CD formát cez Casea DAC + resampling sox na 176k.
Je tiež pravda, že až tak veľa vecí na porovnanie nemám (teda tá istá hudba na LP aj CD).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
cestmir
Hifista - zaslúžilec


Založený: 04 august 2011
Príspevky: 650
Bydlisko: BA

PríspevokZaslal: Pi máj 31, 2013 13:09:47    Predmet: Odpovedať s citátom

JeF111 napísal:
Stále ti samí lidé, stále stejné argumenty, nikam to nevede.

Ak to bola narážka (aj) na mňa, tak si dovolím oponovať. Ja som otvorený jasným technickým faktom, aj preukazným výsledkom, podloženým vedecky korektne zrealizovaným experimentom. Keď ale vidím niektoré opakované notorické zjednodušenia typu "digitálne zrno", 65536 úrovní vs. nekonečno, tak mi to proste nedá nezareagovať.

Matematicky/fyzikálne relevantnú argumentáciu, napr. v súvislosti s impulznou odozvou, zvonením brick-wall filtrov a pod. v žiadnom prípade nespochybňujem.

Čo sa ale týka percepcie tých rozdielov, stále vidím obrovský rozpor medzi kategorickosťou niektorých záverov a kritickým nedostatkom prác/experimentov, ktoré by takéto závery spomínanou vedecky kokektnou metodikou preukazne potvrdzovali. Napr. už len to "počuteľné znehodnotenie" signálu z LP pri PCM AD/DA iterácii. Všetko, na čo som doteraz narazil bolo buď nepreukazné, alebo s nejakou mierou preukaznosti ukazovalo skôr na opak (rovnako ako moje pokusy o takéto testy).

Zároveň mám nejakú skúsenosť so silou sugescie a placeba, takže som apriori extrémne skeptický voči kategorickým tvrdeniam v oblastiach, kde je k dispozícii podozrivo málo preukazných a opakovateľných výsledkov.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Pi máj 31, 2013 13:58:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Furto - ano, s novými LP bývá problém, pokud nejsou přímo z CD tak minimálně jsou prohnané přes processing - jak jinak než digitální. Rád bych věřil že ne úplně všechny.

Slimak napísal:
...Je tiež pravda, že až tak veľa vecí na porovnanie nemám (teda tá istá hudba na LP aj CD).

No to je právě problém, že při masterování LP a CD je jiný processing, obvykle vydání vznikala v jiné době (většinou CD mnohem později) na jiném aparátu a často v úplně jiném studiu. Takže jde o porovnávání jablek s hruškama.
Jediný relevantní test je pustit stejný signál do vstupů všech porovnávaných mašin, při následném přehrávání časově sesynchronizovat a pak klasický A-B test nebo A-B-X. V případě porovnání LP vs jakýkoliv digitál je gramofon zdrojem signálu a posluchači vyhodnocují, zda po průchodu digitalizací nastala slyšitelná změna. Zatím vždy se potvrdilo, že nastala (a v případě CD velmi výrazná - to už je ale především můj osobní pocit).

Cestmir - však právě, tou impulsní odezvou díky nezbytným brickwall filtrům je zvukový rozdíl daný. Ač 65536 úrovní na 16bit není zrovna dostatečných, tak tahle kvantizace představuje nepoměrně menší problém ve srovnání s účinkem filtrů. Absence oficiálních studií na toto téma je problém a na něčem takovém spolupracuju, takže snad časem... Tady je hlavně problém, že ten "kdo ví" stojí proti zbylým 99% lidí kteří mají nějaký zájem na tom aby se digitál tlačil do prodeje bez ohledu na to zda je skutečně lepší nebo ne - ať už to jsou výrobci, prodejci nebo samotní pohodlní a zblbnutí spotřebitelé.
Placebo efekt je známý a já nepopírám jeho existenci, ale v případě A-B-X testu se spolehlivě odbourá. Stejně tak v případě že se porovnává přímý signál z LP se signálem prošlém digitalizací, porovnává se zda jsou signály stejné či nikoliv, netřeba řešit "který je ten lepší". Zkrátka vhodnou metodou jde placebo spolehlivě vyloučit. Taky jsem se několikrát stal obětí placebo efektu, třeba v případě gramo preampu kdy na základě měření jsem byl přesvědčený, že OPA827 je do dělené RIAA korekce zcela vyhovující. Jaké bylo mé překvapení, když jsem jej srovnal s daleko levnějším a podle výsledků měření o něco horším AD8510 ve slepém testu. Rozdíl byl obrovský, ve prospěch AD. Několik měsíců před tím jsem si namlouval že OPA přeci musí být mnohem lepší a nebýt slepých testů, možná bych se oblboval ještě teď.

Moje kategorická tvrzení jsou založená především na mnohokrát potvrzených vlastních zkušenostech, navíc potvrzených dalšími lidmi z mého okolí, jinak bych si to nelajznul Wink Jenže aby ten test dal jasné výsledky, musí celý aparát splňovat určité požadavky na zkreslení, impulsní odezvu atd a to bohužel drtivá většina hifi techniky, ba ani studiové techniky, bez dalších zásahů nesplňuje. Takže se ani nedivím nesouhlasným nebo nechápavým reakcím na moje příspěvky, byly doby kdy jsem to viděl stejně.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi máj 31, 2013 16:25:41    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
je gramofon zdrojem signálu a posluchači vyhodnocují, zda po průchodu digitalizací nastala slyšitelná změna. Zatím vždy se potvrdilo, že nastala

Skrátka sa zaradí do cesty signálu navyše A/D-D/A prevod, a budeme očakávať, že to bude lepšie a transparentnejšie... Ak nie, tak je na príčine digitál..Pozoruhodný test. Zmena vložením daľších zariadení môže byť vždy len k horšiemu.
A čo tak skúsiť kvalitnú nahrávku 24/192, analógový výstup z D/A pustiť cez inverzný RIAA filter, zoslabiť na úroveň signálu z prenosky, skomprimovať všetko do cca 70dB, pridať "trochu" šumu ("dither") potom zosilniť phono preampom a porovnať "uchometricky"so signálom pred touto "úpravou"... A ak to bude subjektívne horšie, tak čo? To je presne rovnaký test.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Pi máj 31, 2013 18:42:33    Predmet: Odpovedať s citátom

BV udělejte ten test, dost by mě zajímal výsledek. Můj názor je že gramo preamp i s RIAA je možné udělat řádově lépe než dosahujeme se současnými sigma-delta A/D byť na 192kHz. Alespoň co se týká SR respektive settling time, něco takového mi funguje doma - tedy měřeno s vyřazenou RIAA jinak pochopitelně tvar odpovídá přenosové funkci RIAA. Převodníky sice mají dynamický rozsah přes 100dB, ale jen na nejnižších frekvencích a v praxi se ukazuje rozsah okolo 70dB vcelku dostatečný.

U testu kdy hodnotím zda nastala slyšitelná změna signálu vložením komponentu je pak jednoduché srovnávání - jsou věci jako třeba Studer A67 po úpravě preampů u kterého je rozdíl zcela minimální a defakto závislý na použitém pásku, s Maxell UD50 jsme se dostali na hranici rozpoznatelnosti. Tam se nedostal ani Apogee symphony na 192k co je myslím docela liga mezi převodníky. Co opravdu funguje je DSD na 20MHz, ale o tom nemá cenu teď mudrovat, jelikož zatím není nic co by tenhle stream uložilo v potřebné délce záznamu.
Když byl zdrojem signálu (jiného, živě nahraného) výstup Apogee, kromě mírného zvýšení šumu přes mgf. nebylo možné definovat zvukový rozdíl. Řek bych že z toho jde něco vyvodit, nemyslíte?

Zmíněný test má taky výhodu, že se snadněji popisují změny zvuku které vložené zařízení způsobuje.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi máj 31, 2013 19:33:37    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
Když byl zdrojem signálu (jiného, živě nahraného) výstup Apogee, kromě mírného zvýšení šumu přes mgf. nebylo možné definovat zvukový rozdíl. Řek bych že z toho jde něco vyvodit, nemyslíte?

Ak to dobre chápem, tak analógovo nahraný záznam na mgf. sa porovnával s tým istým záznamom, "prehnaným" cez A/D-D/A a nebol tam rozdiel, až na vyšší šum z mgf. Je to tak?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Pi máj 31, 2013 20:14:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Bylo to jinak. Když byl zdrojem signálu gramofon, byly rozdíly mezi výstupy Apogee a Studerem jasně definovatelné a zrovnatak při porovnání přímého výstupu gramofonu s výstupy mgf. i Apogee.
Při jiném testu s jinou nahrávkou, když byl zdrojem zvuku samotný apogee a vřadil se do signálové cesty magnetofon, zvukový rozdíl vstup/výstup mgf. krom přidaného šumu byl prakticky bez změny.

Chtěl jsem tím říct, že když se signál bral z gramofonu tak byl rozdíl mezi výstupy mnohem větší, než v případě že byl zdrojem signálu apogee.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
cestmir
Hifista - zaslúžilec


Založený: 04 august 2011
Príspevky: 650
Bydlisko: BA

PríspevokZaslal: Pi máj 31, 2013 20:40:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Otázka ešte je, či sú tie (dajme tomu, že preukazne) vnímané rozdiely viac v dôsledku skreslenia užitočného signálu, alebo skôr charakteru praskotu LP (ktorý posudzujúci samozrejme vníma, tým viac, že sa vyskytuje aj v úplne tichých pasážach bez "maskovania" užitočným signálom). Predpokladám, že práve pri prenose lupancov sa môže najviac uplatniť problematická impulzná odozva AD/DA (pre-echo/ringing artefakty).

Otázka je, či pri obmedzeniach, kladených na tvar a dynamiku užitočného signálu, zaznamenateľného na LP, vôbec je realistické, aby obsahoval priebehy, ktoré budú problematické z pohľadu tej AD/DA transformácie.

Pre vylúčenie by možno stačilo pri slepom testovaní skúsiť aj ABX len čisto na dynamickejšej pasáži z LP v perfektnom stave, kde by bol akýkoľvek šum a praskot spoľahlivo maskovaný signálom.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
cough
Hifi obsluha


Založený: 16 december 2006
Príspevky: 1221

PríspevokZaslal: Pi máj 31, 2013 20:40:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Nedá mi to nezareagovat, teda aspoň na diskusi v oblasti audia CD vs LP:

K porovnání Erika Claptona Unplugged na CD vs LP si je třeba uvědomit následující:

Primárně tato nahrávka nebyla „audiofilní“ ani audiofilní. Byl prostě zvukový záznam pro televizní pořad komerční televizní stanice v roku 1992. Je to velmi poutavá nahrávka a mám ji rád,a přesně potvrzuje tezi o tom, že nejdůležitější vliv na zvuk má interpret a jeho nástroj, pak akustika prostředí (tady nerelevantní vzhledem k close mikingu). Pak už jen trochu zkušeností a dobrého vkusu... a aspoň trochu slušný nahrávací gear... a to je právě to.... na internetu lze nalézt několik diskusí ohledně použitého mikrofonu AKG C1000 pro hlavní hvězdu večera a jeho hvězdný nástroj. Ten mikrofon jsem měl možnost si vyzkoušet... no použitelné to sice je... ale.... A ani ostatní použité mikrofony /pokud sledujeme video a poznáme co je co/ nejsou nějaký zázrak, spíš naopak, běžný standard.

Jaké bylo médium na které se tento koncert nahrával? Na obalu CD je uvedeno DDD. Takže se to točilo do DIGITÁLU. Do jakého digitálu se asi tak v roce 1992 mohlo točit, vzhledem počtu stop potřebných /odhad 24 stop/ a stavu vícebitové a víceFS techniky v té době? Když zvukové režii (resp. producentovi) stačil opravdu jen akgšitymajk Wink na mikrofon kytary hlavní hvězdy, tak asi neinvestovala obrovské prostředky do zbytku nahrávacího řetězce a do digitálního rekordéru zejména? Domnívám se, že pokud booklet nekecá s tím DDD, tak to mohli točit do nějakého páskového Tascamu (teda tří) s rozlišením tak max 16 bit 48 kilo.).

Takže když si tento ZLÝ a FUJ 16 bit digitální nahrávku (takový –něpěknou věc) pustíme z vinilu tak je to najednou rajská hudba... Jak je to možné? Jak může najednou nahrávka, která je vlastně chrrrst prrrsskkk škrrrrk digitální ZLO znít krásně, když je to vlastně Cédéčko na LP? Nepopíráme tím vlastně sami sebe, když takto glorifikujeme gramofon? (Stejně tak tleskali na alnagonové akademii alnagofilové gramofonu a analogové lahodnosti při přehrávání Čajkovského 1812 od Telarcu, teda do doby než se dozvěděli, že master nahrávky je zase ten ZLÝ, dokonce raný 16 bitový digitál z roku 1978!)

Zpátky k Claptonovi. Nabízím jednoduché vysvětlení. Prostě je ten ne úplně top nahrávací řetězec této nahrávky na CD slyšet (to chrčení), a vinyl to jen díky svým vlastnostem a vlastnostem úpravy nahrávky pro vinyl pressing (neumíme vejšky, neumíme dynamiku, neumíme basy,neumíme lokalizaci-vytvoříme prostorovost) prostě jen zapatle a zakryje a zeufonizuje... Ale že by PROTO měl LP být lepším médiem než i obyč CD? /které mimochodem taky stojí co se týká rozlišení zaprd/.

Pokud existuje někde seriozně zpracované recording session documentary k tomuto tématu, že se točilo paralelně do analogu a do digitálu a pak to šlo separátně na LP a CD a že je vše jinak, pak si nafackuju a omluvím se.

_________________
No matter what measurements tell us, a loudspeaker isn't good until it sounds good. Dr. Floyd Toole
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi máj 31, 2013 20:48:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Nebude to tak easy a simple.

1) stále ještě máme dost LP a ve slušném stavu z doby pravěké, tedy před osvíceností PCM záznamem.

2) je rozdíl, jestli CD přehrává Meitner nebo spotřebka do 100.000 Kč. Kompromisy v D/A, použitých filtrech a následujících OZ nemůžeme pominout. Je to jiný charakter zmršení, než je spektrum podkreslení vinylovou drážkou a jde o to, co subjektivně vadí více.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Mýty a povery Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalšia
Strana 4 z 6

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist