Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Měření basreflexové bedny v blízkém poli
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Koutek Velkého Boba
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi august 23, 2013 13:50:04    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
citácia:
Větší směrovost v jedné ose a menší v druhé je značná poslechová limitace.

To je klidně možné, ale jednak tu nikdo nic takového /kromě vás/ nepíše, a druhak ani nevím, co by to mělo znamenat.

Nemáte pravdu. Zkuste se opravdu raději více zamyslet nebo si o těch věcech něco zjistit, než od stolu hodnotit a představovat si něco, o čemž nemáte potuchy, natož zkušenost. Píšu to bohužel v každé "debatě" s vámi. Opět jste mimo. A všimněte si, že jsem maximálně slušný a uctivý.


Větší směrovost vertikálně a menší horizontálně odpovídá standardu THX. Větší vertikální směrovost na basech potlačuje vliv odrazu od podlahy, který bývá dost nepříjemný. Ve skutečnosti by se ovšem poslechová situace měla řešit s uvážením tohoto odrazu - virtuální zrcadlový zdroj pod podlahou.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi august 23, 2013 18:16:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Horny mají výhodu ve vyrovnané fr char v širším prostoru, ale na úkor amplitudy. Je otázka, jestli při svázání s přímovyzařujícím basákem to výhoda je.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi august 23, 2013 19:01:42    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Větší směrovost vertikálně a menší horizontálně odpovídá standardu THX.

Nebyla tu myslím řeč o nesymetrické směrovosti ve smyslu horizontálním a vertikálním. To jistě může mít v podmínkách malých místností, za předpokladu, že jde celkově o rozumně vyrovnanou směrovost (nízký sklon a hladký průběh indexu směrovosti), svůj přínos. PMA však mluvil o "různých osách", což nevím, jak myslel. Osobně tedy používám rotačně symetrické vyzařovací charakteristiky, jelikož přímovyzařující reprák, na který se to navazuje, tak vyzařuje, a v okolí dělící frekvence to vychází výkonově logicky lépe (a je potřeba, aby na dělící frekvenci už dostatečně směroval), krom toho je to tak možné udělat fyzicky menší, než kdyby to mělo být pro stejné pásmo nesymetrické. Ale o to nejde. Jde o fakt, že užší svazek s konstantní směrovostí je dobrá věc a není problém to změřit. A že neznamená užší poslechové místo, což tvrdí PMA.

Pořád nevím, o čem PMA mluví, a je mi to popravdě jedno. Netuším, co tu znamená "na úkor amplitudy". Je to prostě tak, že přímovyzařující basák svým rostoucím indexem směrovosti hladce naváže na konstantní index směrovosti zvukovodu. Např. 15" basák začíná směrovat dostatečně nízko na to, aby se už na dělící frekvenci cca 900Hz dosáhlo šířky svazku nějakých 90°/-6dB a tak se to konstantně směrujícím zvukovodem udrželo dál. Co to znamená "kompromis v amplitudě"?

Omezují se tím první a jinak nejsilnější odrazy od stěn, podlahy i stropu - bedny se samozřejmě při 90° svazku natočí pod úhlem 45° k přilehlým stěnám. V kombinaci se střídmým zatlumením místnosti se dá dosáhnout celkově velmi přirozeného projevu, bez narušení lokalizace nebo zabití zvuku nadměrnou absorpcí pozdějších, už veskrze pozitivních odrazů, navíc pro poměrně široké poslechové místo. Čím užší směrovosti a v celkově širším pásmu se toho dosáhne, tím samozřejmě lépe (nemá už IMHO smysl chodit pod 90° horizontálně a 40-60° vertikálně).

Jde už jen o co nejlepší schůdný způsob, jak to celé realizovat. Na basech, kde už ani velký basák sám moc nesměruje, pak už může pomoc jedině dipol, resp. kardioida nebo něco takového. A ještě níž, v pásmu kde se už výrazně projevuje modální chování prostoru, tj. typicky pod nějakými 200Hz, je už jakákoliv takto chápaná směrovost samozřejmě o ničem. Tam pak nastupují jiné principy, také již dobře zdokumentované.



_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes


Naposledy upravil MaBat dňa So august 24, 2013 09:19:23, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi august 23, 2013 21:13:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Asi každý hifista někdy zkoušel udělat si z rukou za ušima jakési kornoutky. Změna zvuku je výrazná a dle mého pozitivní. Nazval bych to zvýšení směrovosti "na straně přijímače". Vlastně se omezí ty odrazy o kterých je tu řeč, samozřejmě jen v určitém pásmu.
Jestliže zmiňované reprosoustavy zajišťují něco podobného, ale už na straně reproduktoru, začíná mě to zajímat.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St august 28, 2013 14:01:22    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Jestliže zmiňované reprosoustavy zajišťují něco podobného, ale už na straně reproduktoru, začíná mě to zajímat.

Není nad vlastní zkušenost. Shodou okolností se připravuje výroba menšího množství 15" zvukovodů - takových, o kterých byla řeč, tj. k navázání na 15" středobas (viz třeba B&C 15TBX100, 15FW76, 18Sound 15LW1401, apod.). Kdokoliv má možnost se přidat a zkusit si to sám. Myslím, že ti, co už to slyšeli, nebo už přímo mají podobné bedny doma, toho nelitují... A toto už je extra třída, pánové Twisted Evil A to ryze praktická a vyzkoušená, bez dalšího teoretizování.

Kontakt tu na mě je...

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: St august 28, 2013 14:09:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Problém je jen v tom, že když se podaří udělat hornu s víceméně konstantní směrovostí (což by IMHO měl být záměr), vyjde velmi nerovná frekvenční chára, a to jak osová, tak výkonová, a musí se dost radikálnš korigovat, což bez důkladného měření nejde. Tlakové měniče mají totiž jakž takž rovnou charakteristiku účinnosti většinou tako do 3 až 4 kHz a pak padají, což je dané fyzikálně a technologicky. Trochu líp jsou na tom jen drivery s beryliovou membránou,
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St august 28, 2013 14:23:06    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Problém je jen v tom, že když se podaří udělat hornu s víceméně konstantní směrovostí (což by IMHO měl být záměr), vyjde velmi nerovná frekvenční chára, a to jak osová, tak výkonová, a musí se dost radikálnš korigovat, což bez důkladného měření nejde.

Souhlas, hlavně s tím, že problém je "jen" v tomto... Cool
Ono je jich tedy víc, ale pořád je to procházka sadem. Důkladné měření je snad samozřejmost, naštěstí nad 1kHz, tj. v pásmu toho zvukovodu, toho jde změřit i amatérsky docela dost. BTW, dělal jsem teď po dlouhém čase "klasické" bedny s kalotou a upřímně, bylo to peklo. Rychle se zvyká na lepší. Krom toho, pro dnešní DSP výhybky, v kombinaci s návrhovým SW už je tohle všechno opravdu hračka. Jde to v principu i pasivně, ale je to také peklo. Vy byste to nazval možná dobrodružství Smile

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: St august 28, 2013 14:24:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to hodně emotivní. Což takhle zorganizovat poslechové srovnání, třeba s VMA podobné kategorie?
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St august 28, 2013 14:27:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Emoce mě nezajímají. BTW, ješte jste nevysvětlil, proč by to mělo zužovat poslechové místo.

"VMA podobné kategorie" neznám. Neznám jiné bedny "podobné kategorie", kromě Geddesova originálu.

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: St august 28, 2013 14:33:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Emotivní je toto:

citácia:
dělal jsem teď po dlouhém čase "klasické" bedny s kalotou a upřímně, bylo to peklo. Rychle se zvyká na lepší


Co se týče poslechového místa, už jsem to psal. Mimo osu sice zůstává frekvenční charakteristika bez větší změny, ale klesá amplituda (s odchylkou od osy). Což při navázání na přímo vyzařující basový měnič asi není žádoucí, že.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: St august 28, 2013 14:34:26    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Emoce mě nezajímají. BTW, ješte jste nevysvětlil, proč by to mělo zužovat poslechové místo.

"VMA podobné kategorie" neznám. Neznám jiné bedny "podobné kategorie", kromě Geddesova originálu.


Dost si fandíte, že.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St august 28, 2013 14:35:02    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
dělal jsem teď po dlouhém čase "klasické" bedny s kalotou a upřímně, bylo to peklo. Rychle se zvyká na lepší

To má do emocí hodně daleko. Kdybyste to někdy také zkusil, budete přesně vědět, o čem mluvím.

Jinak, je to Geddesova práce. Já ji jen pečlivě nastudoval, pochopil a napodobuji. Vím, co to umí, jak to hraje a popisuji, jak to dnes zpětně vnímám. Vše je to na základě konkrétních praktických zkušeností. Máte-li k tomu něco konkrétního a věcného, krom osobních kyselostí typu "dost si fandíte, že", prosím, máte prostor. Zatím jen mlžíte něco o amplitudě. Víte, co to je průběh indexu směrovosti, od jakých frekvencí na něm začíná záležet a jak se v tomto chovají přímovyzařující měniče? Krom toho, nic vám nebrání udělat to dole jako kardioidu. Bude to stát jen další basák navíc a nějaké to DSP, pokud to nemá být problematická otevřená ozvučnice... Opravdu zde nejste partner do diskuze, sorry.

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: St august 28, 2013 15:01:37    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
velky bobo napísal:
Problém je jen v tom, že když se podaří udělat hornu s víceméně konstantní směrovostí (což by IMHO měl být záměr), vyjde velmi nerovná frekvenční chára, a to jak osová, tak výkonová, a musí se dost radikálnš korigovat, což bez důkladného měření nejde.

Souhlas, hlavně s tím, že problém je "jen" v tomto... Cool
Ono je jich tedy víc, ale pořád je to procházka sadem. Důkladné měření je snad samozřejmost, naštěstí nad 1kHz, tj. v pásmu toho zvukovodu, toho jde změřit i amatérsky docela dost. BTW, dělal jsem teď po dlouhém čase "klasické" bedny s kalotou a upřímně, bylo to peklo. Rychle se zvyká na lepší. Krom toho, pro dnešní DSP výhybky, v kombinaci s návrhovým SW už je tohle všechno opravdu hračka. Jde to v principu i pasivně, ale je to také peklo. Vy byste to nazval možná dobrodružství Smile


Nechytejme se za slovíčka; když v běžném jazyce napíšu "jen", neznamená to "výlučně". Plně digitální řešení má smysl pouze v souvislosti a aktivním řešením. Celkm snadno se ale dá udělat i pasivní řešení s digitální korekcí, když už. Já DSP programovat neumím a učit se to nehodlám, takže zůstanu u těch pasivních. To je celkem brnkačka, když se změří to, co je zapotřebí, a umí se s tím zacházet. Ostatně ani nejchytřejší digitální řešení nevyřeší základní fyzikální tradeoffs jako třebas sčítání tlaků versus sčítání výkonů na vyšších frekvencích. Tam už nezbývá než hledat kompromisy a naučit se s nimi žít. Anebo si pořídit sluchátkový procesor.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: St august 28, 2013 15:06:40    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Zatím jen mlžíte něco o amplitudě.


http://www.enjoythemusic.com/diy/0912/loudspeaker_directivity_part1.htm

"Constant directivity"

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St august 28, 2013 15:12:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Pasivně s digitální korekcí to jde samozřejmě taky. Ale když je to ještě málo pásem, nemám problém dát tomu i vlastní zesilovače. Kdyby to bylo 4-pásmo a víc, už bych si to rozmyslel. Celopasivně to opravdu jde ("brnkačka"?? Very Happy), zkoušel jsem to u svých beden, ale je to už dost jiná úloha, resp. typ činnosti, třeba do toho začínají kecat takové nepříjemnosti, jako impedance, odpory, kapacity a indukčnosti, a chce to IMHO asi tak 100x víc času a umu. Ne vše z toho je vždy po ruce...

BTW, docela rád bych si někdy prohlédl takovou celopasivní veksli ve Vašem podání. Něco už jsem viděl a mělo to nemalou noblesu. Bohužel pro zvukovody se to IMHO nedá udělat moc pěkně a znamená to jedno RLCčko vedle druhého...


PMA: Já tomu rozumím... Ovšem včetně souvislostí.

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes


Naposledy upravil MaBat dňa St august 28, 2013 15:17:35, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: St august 28, 2013 15:18:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Hifisti, plácejte trychtýře, budem soutěžit.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St august 28, 2013 15:19:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Laughing Question
_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
rotr
Hifista - pokročilec


Založený: 11 jún 2008
Príspevky: 339

PríspevokZaslal: St august 28, 2013 15:20:16    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Což takhle zorganizovat poslechové srovnání, třeba s VMA podobné kategorie?


Zkuste se obrátit na teplicko-litoměřickou větev - myslím, že quart slyšel jak VMA, tak RpM. Taky by mne zajímal jeho názor.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St august 28, 2013 15:51:36    Predmet: Odpovedať s citátom

BTW, pro představu zvukovod z beden na obrázcích výše (12"), driver B&C DE250:



Je to surové měření s oknem asi 5 ms. Asi tak z metru, což není moc, ale víc místa jsem doma neměl.
Za absolutní čísla neručím, už si nepamatuju, jak přesně jsem trefil osu rotace na točně.

A o něco menší, 10" varianta téhož, driver Celesition:
http://www.loudspeakersoft.com/img/RpM_WG/RpM_WG.html

Měření 15" verze bude časem, až budou stát nové reprobedny. Bude-li si to chtít eventuelně VB změřit a ukázat, jak by musela vypadat celopasivní výhybka, rád mu v tom pomůžu. "Narovnat" tu cháru je ještě to nejmenší a stojí to asi tři součástky. Díky konstantní směrovosti tím přirozeně současně rovnáte jak cháru tlaku kdekoliv, tak výkonu. Ono to tedy úplně rovné být nemůže - rovnou cháru výkonu by doma nechtěl poslouchat asi nikdo.

Edit: ta samá data pro 12" (od 0 do 90° po 5°), vedle toho normalizované pro poslechovou osu 20°:


(Přímo v ose je díra od koherentní difrakce na vyústění, dané rotačním tvarem zvukovodu a vysoce kulovou vlnoplochou.)

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št august 29, 2013 07:14:13    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Problém je jen v tom, že když se podaří udělat hornu s víceméně konstantní směrovostí (což by IMHO měl být záměr), vyjde velmi nerovná frekvenční chára, a to jak osová, tak výkonová, a musí se dost radikálnš korigovat, což bez důkladného měření nejde. Tlakové měniče mají totiž jakž takž rovnou charakteristiku účinnosti většinou tako do 3 až 4 kHz a pak padají, což je dané fyzikálně a technologicky. Trochu líp jsou na tom jen drivery s beryliovou membránou,

V konstantně směrujícím zvukovodu se tak ale bude chovat prakticky cokoliv, nejen tlakové měniče. A jsem trochu skeptický, že by s tím berylium něco svedlo. Je to prostě tím, že výkon se tu přestává s narůstající frekvencí koncentrovat k ose, což je jinak jediný důvod, proč to může (v ose) zůstat rovné. A tak, jako obecně pro každý měnič klesá nahoře jeho "charakteristika účinnosti" (znáte jiný?), musí stejně klesat i jeho fr. charakteristika na konstantně směrujícím zvukovodu. Nenajdete IMHO jiný typ měniče, který by na CD zvukovodu mohl vypadat jinak. Rozhodně ne třeba mezi kalotami. S ještě jinými měniči na zvukovodech zkušenosti příliš nemám, aspoň ne na těch víceméně konstantně směrujících.


Pro ilustraci, jak na tom samém zvukovodu vypadá Dayton ND20FA-6 (který se tam shodou okolností přesně vešel):



Je to druh charakteristiky, jaký by byl k vidění při měření na PWT. Pro drivery se to ještě občas dělá.

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št august 29, 2013 22:28:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Někde jsem četl, že účinnostní charakteristika je frekvenčně limitovaná poddajností vzduchu v tlakové komůrce a hmotností memrány. Doufám, že to ještě platí. To by totiž opodstatňovalo použití beryliové membrány a taky vysvětlovalo frekvenční charakteristiky na CD hornách - pokud tedy jsou opravdu CD.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi august 30, 2013 06:36:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud je řeč o tom sklonu frekvenční, potažmo účinnostní charakteristiky mezi řekněme 4 - 15 kHz (aspoň tak jsem to pochopil), tak to berylium opravdu těžko znatelně změní - mohlo by ovšem zřejmě změnit chování nad 15kHz. Není mi jasné, jak by mohla samotná konstrukce tlakového driveru vysvětlovat toto všeobecné chování na CD horně, viz tu kalotu. Reproduktor obecně, coby účinnostní pásmová propust, prostě může být na své "dolní propusti" rovný pouze tehdy (v ose), pokud odpovídajícím způsobem narůstá směrovost. Jestliže nějakým způsobem zařídíte na úhlu nezávislé vyzařování (v jistém přiblížení PWT a CD horna, do určité frekvence), bude to takhle padat, kopírovat účinnostní charakeristiku. Musel by ten měnič, jakýkoliv, sám o sobě být účinnostně rovný mnohem výš, resp. v širším pásmu, má-li to mít přínos. Existuje takový?
_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi august 30, 2013 07:00:15    Predmet: Odpovedať s citátom

U přímovyzařujícího měniče je zlom účinnosti limitovaný průměrem membrány. U tlakového zlom na účinnostní charakteristice určuje m a Cx, v Cx je schovaný objem tlakové komůrky. Takže potřebujeme co nejlehčí membránu. A je potřeba eliminovat fázové zpožděni na membráně. Hádejte, na který měnič to vede Wink
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi august 30, 2013 07:00:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Rolling Eyes
_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi august 30, 2013 07:15:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Nevíte, což mě nepřekvapuje. Na Merhautův elektrostatický tlakový reproduktor, jediný měnič s aperiodickou (nezakmitávající) odezvou Smile
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi august 30, 2013 07:20:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Že vás to ještě baví. Krom toho, nereagoval jsem tím na tu otázku.
_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi august 30, 2013 07:24:51    Predmet: Odpovedať s citátom

http://www.google.com/patents/US3590169
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi august 30, 2013 08:39:03    Predmet: Odpovedať s citátom

BTW, komunikujete s panem Geddesem?

Gedlee napísal:
Quote: Originally Posted by jzagaja
- OS 12" waveguide Holmimpulse data from Mabat letter f with foam and w without foam:


SEOS data -
--------------------
Did you ever consider the fact that not everyone can read Polish? I have no idea what to do once I click on those links. You need a better method.

Put them on a website that you have access to and have them downloaded when clicked.
__________________
Earl Geddes Gedlee Website


http://www.diyaudio.com/forums/group-buys/166312-waveguides-horns-64.html#post2613423

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi august 30, 2013 08:45:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Nechápu...?
_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi august 30, 2013 09:53:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Pánové, přestaňte si otloukat o hlavy cizí výdobytky a zkuste přemýšlet trochu přímočaře . je to dobré přinejmenším jako první aproximace. Přímvyzařující měnič s ideálně tuhým pístem začne ztrácet účinnost od kritické frekvence, což je tehdy, když průměr membrány odpovídá dvěma třetinám vlnové délky (u prstence by to byla vlnová délka). Od této frekvence membrána směruje a je jí zcela u prdele, jaký zvukovod kolem ní postavíte, ten aktivně funguje jen pod kritickou frekvencí. Obdobná situace je u tlakového měniče a zvukovodu, tam je rozhodující vstupní průměr zvukovodu, přičemž konstrukcí výstupu měniče je možné dosáhnout toho, že z něj leze zakřivená vlna a ta se pak dá navázat na expandujíící zvukovod tak, že se to chová celkem civilizovaně a tvar a směrovost se formuje na vyšších frekvencích někde poblíž hrdla zvukovodu. Sférická vlna se můře vlnovodem šířit jen tehdy, když se jedná o konický zvukovod, pak z toho může vyjít něco jako konstantní směrovost alespoň u ne moc vysokých frekvencí, kde rozhoduje kombinace výstup měniče - hrdlo. No a když je konstantní směrovost, tak je axiální tlak daný vlastní účinností měniče, která je limitovaná rezonancí hmotnost membrány - poddajnost tlakové komory. Všechno to hračičkování okolo tvarů zvukovodů je dobré jen k tomu, aby se vlk nažral a koza zůstala celá, tj. aby směrovost v aspoň jednom řezu vycházela rozumně. I u věhlasných CD horen se diagram v jedné rovině směrem k vyšším frekvencím zužuje a někdy dochází i k inverzi - na názkých je placatý horizontálně a na výsokých vertikálně, popř. obráceně. Jakž takž konzistentně chodily horny MantaRay a samozřejmě konické horny, ale ty se v každém přépadě musí elektricky korigovat kvůli poklesu vlastní účinnosti driveru , např. u eliptických horen Meyer nebo u ElectroVoice se dělal zdvih až 18 dB, aby to aspoň trochu hrálo výšky. Pokud nějaký tlakáč chodí v ose rovně, je to proto, že je to vyhnané směrovostí na vyšších frekvencích - index klidně třebas 15.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Koutek Velkého Boba Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia
Strana 2 z 4

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist