Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Jaky vliv ma zvukovka v "zvukovka-S/PDIF-DAC"
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> DAC
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
david.a
Hifista


Založený: 28 jún 2009
Príspevky: 207
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Ut august 18, 2009 20:14:07    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:

Samozřejmě by to fungovalo, ale přesné hodiny pak stejně musíš prohánět nějakou PLL, abys je "doladil". Na podobném principu fungují USB adaptivní zvukovky, tedy jejich drtivá většina.


No to samozrejme, ale presne o tom mluvim.

Treba Lyngdorfove o TDA2200 pisi (resp. trochu mlzi kolem):
The TDAI-2200 handles all conventional sample rates (192kHz, 176.4kHz, 96kHz, 88.2kHz, 48kHz and 44.1kHz). To minimise jitter further, the sample rate of the input signal is measured to determine the exact sample rate whereafter it is re-sampled to match the master clock in the TDAI-2200 (although the input is stated at e.g. 96kHz it can easily `float' slightly both up and down).

coz by mi prislo, ze docela odpovida metode, kterou jsem popisoval (bez te zavorky bych take okamzite rekl, ze vybehnou z bufferu ;)).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11179
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut august 18, 2009 20:46:52    Predmet: Odpovedať s citátom

V principu jsou dvě možnosti:
1) Velký buffer, frekvence natvrdo, zpoždění při startu o velikosti poloviny bufferu, riziko přetečení, maximální potlačení jitteru.
2) Hodiny odvozené z SPDIF PLL smyčkou. A teď záleží na časové konstantě.
Buď startuje rychle, má malé zpoždění, ale propouští částečně jitter.
Nebo je časová konstanta dlouhá, jitter je výrazně potlačen, ale to znamená zpožděný start, než se smyčka ustálí a obávám se, že i patřičně velký buffer se zpožděním. Akorát to přetečení (podtečení) by nemělo nastat.

A stejně jsou nejlepší nezávislé hodiny (Master Clock) vedené mimo SPDIF signál.
A nebo asynchronní přenos dat jiným protokolem, který si reguluje datový tok interaktivně a hodiny jsou lokální, nezávislé na ničem z okolí. Tohle mi nakonec přijde jako nejčistší řešení a zdá se, že vývoj k tomu směřuje.

Ještě poznámka k tomu bufferu, neměl by to být až takový problém. Např. můj stařičký minidisk umí nahrávat "minulost" až 6 vteřin. Když se zapne pohotovostní režim, tak průběžně plní nějaký buffer a při pokynu k nahrávání může "začít" 6 vteřin před zmáčknutím tlačítka.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Ut august 18, 2009 21:13:16    Predmet: Odpovedať s citátom

to Dustin :

čo sa týka buffera v HD970 je to tak, daj do google service manual HD970, dá sa to stiahnuť zdarma a uvidíš kompletnú schému.

To oneskorenie zvuku je reálne - ak na HTPC púšťam film a zvuk mi ide cez EMU 1616M SPDIF do HD970 ako DAC, tak zvuk ide s oneskorením pár sekúnd oproti reálu. No skrátka herci inak otvárajú ústa Smile Na filmy to nie je, to je fakt.

Niekto tuná dosť dávno písal (žiaľ už si nepamätám kto, ale iste by sa to tu vyhľadať dalo), že algoritmy pre blackfin si HK vyvíja sám pre HD 970 (alebo to dali niekomu vyvinúť, to je ale v zásade jedno).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
david.a
Hifista


Založený: 28 jún 2009
Príspevky: 207
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Ut august 18, 2009 21:29:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Slimak napísal:

To oneskorenie zvuku je reálne - ak na HTPC púšťam film a zvuk mi ide cez EMU 1616M SPDIF do HD970 ako DAC, tak zvuk ide s oneskorením pár sekúnd oproti reálu. No skrátka herci inak otvárajú ústa :-) Na filmy to nie je, to je fakt.


Q.E.D! Dekuji, presne tohle jsem potreboval slyset!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Ut august 18, 2009 21:39:27    Predmet: Odpovedať s citátom

david.a :

som rád, že som Ťa potešil Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: St august 19, 2009 08:28:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Slimak napísal:

čo sa týka buffera v HD970 je to tak, daj do google service manual HD970, dá sa to stiahnuť zdarma a uvidíš kompletnú schému.


Na schéma jsem samozřejmě koukal, ale z něj nelze poznat, k čemu se RAM připojená k blackfinu využívá.

Pokud je zpoždění tak velké, je opravdu možné, že to rovnají v RAM a průběžně regulují naplnění bufferu přidáváním/ubíráním vzorků ve vhodných částech streamu.

Běžně se to tak dělá v PC (např. jack, pulseaudio), když je potřeba komunikovat mezi více nezávislými zvukovkami (tedy více hodin), ať pro vstup - výstup, nebo výstup do více zvukovek současně.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: St august 19, 2009 08:34:12    Predmet: Odpovedať s citátom

david.a napísal:

Treba Lyngdorfove o TDA2200 pisi (resp. trochu mlzi kolem):
The TDAI-2200 handles all conventional sample rates (192kHz, 176.4kHz, 96kHz, 88.2kHz, 48kHz and 44.1kHz). To minimise jitter further, the sample rate of the input signal is measured to determine the exact sample rate whereafter it is re-sampled to match the master clock in the TDAI-2200 (although the input is stated at e.g. 96kHz it can easily `float' slightly both up and down)


To je obecný princip jakéhokoliv ASRC, nelze z toho usoudit, jak to konkrétně dělají.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi august 21, 2009 08:30:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Vhodným kandidátem na zvukovku s napojením na externí DAC by mohl být Infrasonic Quartet. Má koax vstup Word Clock 1xfs i 256xfs (tj. hodiny lze napřímo, bez PLL v SPDIF přijímači), výstup word clock, dle strohé vývojářské dokumentace od výrobce lze přepnout výstupní koax mezi SPDIF a I2S (zatím jsem netestoval, někde by pak musel být LR Clock).

Je to postavené na Envy24 (tedy dva krystaly), docela rozumně udělané.

Linuxový ovladač dodělám během několika dnů, ve windowsím se údajně mohou vyskytnout problémy s konfliktem s USB - zřejmě chybka ovladače. http://www.diyaudio.com/forums/showthread.php?t=146515 U mě se to ve win chová OK.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5944
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi august 21, 2009 10:36:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Oneskorenie- neviem ,ale je to "voľaké divné"..Skúšal som to v režime HD970 ako ext, DAC,SPDIF signál z druhého CD do koax. vstupu, pravý analógový výstup z prvého CD ako jeden kanál, ľavý výstup z HD970 (v režime DAC)ako druhý kanál do zosilňovača, priame "uchometrické porovnanie. Je tam oneskorenie cca 0,5sec, viac nie, pekné echo s jedným odrazom.To oneskorenie niekoľko sekúnd(Slimák) asi vzniká niekde inde, nie v HD970. Takže ako to v režime DAC vlastne funguje?? Isté je len to (zo zapojenia a použitých vstupov do DAC), že Blackfin funguje ako externý dig. filter.
V normálnom režime (prehrávač) sa číta disk rýchlejšie (preto je tam tá nešťastná mechanika) a ukladá do pamäte, z nej si potom číta svojou rýchlosťou podľa stabilných hodín MCLK. to som dávnejšie niekde našiel .
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi august 21, 2009 10:39:25    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:

V normálnom režime (prehrávač) sa číta disk rýchlejšie (preto je tam tá nešťastná mechanika) a ukladá do pamäte, z nej si potom číta svojou rýchlosťou podľa stabilných hodín MCLK. to som dávnejšie niekde našiel .


Takže jsem se skoro trefil Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Pi august 21, 2009 20:56:32    Predmet: Odpovedať s citátom

To som z toho jeleň, ja mám oneskorenie cca 2-3 sekundy, ale nikdy som to neskúšal tak, že jeden kanál na priamo a druhý cez DAC..... skrátka keď vo filme buchnú dvere na aute, buchnutie príde s 2-3 sekundovým oneskorením.... signál beriem z EMU 1616M SPDIF, žeby rozhranie karty (patchmix) toto spôsobovalo?
Inak mám dojem, že toto už niekto tuná tiež popisoval, že filmy cez to nemôže pozerať kvôli oneskoreniu. Divné.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20461

PríspevokZaslal: Pi august 21, 2009 20:59:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Možná individuální tuning každého kusu? ( Wink )
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Pi august 21, 2009 21:08:47    Predmet: Odpovedať s citátom

No, to asi nie. Jediný rozdiel medzi BV a mnou je ten, že on ako zdroj použil iný CD player a ja HD970, to by malo ale DACu byť úplne jedno, takže predpokladám, že signál sa "zastavuje" potom nie v HD970 ale niekde inde "po ceste" k nemu...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11179
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi august 21, 2009 21:31:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Já bych si tipnul, že velký buffer je tam kvůli načítání z disku a když už tam je, tak ho v režimu D/A použili pro klasickou PLL smyčku, ale s delší časovou konstantou, než se obvykle dělá. Ono to ten jitter vyžehlí i tak dost dobře...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Pi august 21, 2009 21:36:11    Predmet: Odpovedať s citátom

pardon, obcas sa aj mne zadari :

"Jediný rozdiel medzi BV a mnou je ten, že on ako zdroj použil iný CD player a ja HD970....."
malo byť správne :

"Jediný rozdiel medzi BV a mnou je ten, že on ako zdroj použil iný CD player a ja HTPC....."
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tomtom
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 622

PríspevokZaslal: Pi august 21, 2009 21:53:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Slimak napísal:
To som z toho jeleň, ja mám oneskorenie cca 2-3 sekundy, ale nikdy som to neskúšal tak, že jeden kanál na priamo a druhý cez DAC..... skrátka keď vo filme buchnú dvere na aute, buchnutie príde s 2-3 sekundovým oneskorením.... signál beriem z EMU 1616M SPDIF, žeby rozhranie karty (patchmix) toto spôsobovalo?
Inak mám dojem, že toto už niekto tuná tiež popisoval, že filmy cez to nemôže pozerať kvôli oneskoreniu. Divné.


pouzi nejaky kodek kde mozes posuvat zvuk voci obrazu - vedia to skoro vsetky - napr ac3filter

http://ac3filter.net/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Pi august 21, 2009 22:06:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Tomtom ďakujem veľmi pekne, vyskúšam.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
johny
Hifista


Založený: 23 marec 2008
Príspevky: 130

PríspevokZaslal: St apríl 14, 2010 21:09:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Mám HD 990, skúšal som to prepojiť cez optiku s HDD playerom na pozeranie koncertov a filmov. Absolútne žiadny posun, ani desatiny sekundy! Overené na rýchlych riffoch a sólach z koncertov. A to som už chcel kupovať jeden Dac len na video zábavu. Smile
Skúsim aj coax a klasické cinche.

Žeby bola 990-ka v niečom iná? Alebo to bude len prepojením?...vyskúšam aj rozdielne prepojenie každého kanálu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> DAC Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
Strana 2 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist