Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Jaky vliv ma zvukovka v "zvukovka-S/PDIF-DAC"
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> DAC
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
david.a
Hifista


Založený: 28 jún 2009
Príspevky: 207
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Št august 13, 2009 19:18:20    Predmet: Jaky vliv ma zvukovka v "zvukovka-S/PDIF-DAC" Odpovedať s citátom

Quart se pta na foru o Siriovi na vec, kterou bych si take rad ujasnil, cituji:


Ptám se, pokud bych použil tento modul, který bych budil S/PDIF signálem z externí zvukovky(mám nout book) za pár stovek a pak ze zvukovky za pár tisíc. Poznám rozdíl?
Jedná se mi totiž o to zda náhodou cenu zvukovky neurčuje její DAC a S/PDIF signál je na obou vyveden stejně kvalitní.
Díky a nekamenujte mě, digitál je pro mne nová věc.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
dhfool
Hifi expert


Založený: 26 december 2006
Príspevky: 1200
Bydlisko: ČR/Ol/Dr

PríspevokZaslal: Št august 13, 2009 19:24:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud je zvukovka schopná dodat na SPDIF "bit perfect" informaci, tak jediným rozdílem bude jitter, popř. nějaké rušení po koaxu (optika tohle vylučuje).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
david.a
Hifista


Založený: 28 jún 2009
Príspevky: 207
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Št august 13, 2009 19:36:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Moje teorie je nasledujici, nicmene budu rad, pokud budu korigovan technicky znalejsimi.

Predpokladam, ze je potreba rozlisit dva zakladni pripady, a to, zda DAC odvozuje svoje hodiny od toho, co dostava po S/PDIFu, nebo nikoli.

Pokud je odvozuje, tak kvalita prevodu nebude zavisla na hodinach DACu, nybrz zvukovky. Budou-li tyto hnojackove, bude to slyset.

Pokud ma DAC svoje hodiny, potrebuje nejakou vyrovnavaci pamet, a nastava problem, jak z ni nevybehnout (tj. nevyprazdnit, ani nemuset zahodit data, protoze se nestihaji odebirat). Co jsem pochopil z popisu treba u Benchmark DAC1 nebo i Lyngdorf TDA2200, tak se to dela tak, ze hodiny maji sice nizky jitter, ale trochu se hybe se vzorkovaci frekvenci pri D/A prevodu, aby se vstupni vyrovnavaci pamet drzela rozumne zaplnena. Pak by nemel vadit jisty maly jitter zdroje, protoze kvalita prevodu se ridi kvalitou hodin DACu.

Co na to rikaji odbornici, dava to smysl? TomasiT?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
david.a
Hifista


Založený: 28 jún 2009
Príspevky: 207
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Št august 13, 2009 19:44:40    Predmet: Odpovedať s citátom

dhfool napísal:
Pokud je zvukovka schopná dodat na SPDIF "bit perfect" informaci, tak jediným rozdílem bude jitter, popř. nějaké rušení po koaxu (optika tohle vylučuje).


Koaxu se musi ale udelat hoooodne osklive veci, aby delal v mire vetsi nez rozumne bitove chyby. Z dob Ethernetu po koaxu vzpominam napriklad na priskripnuti dvermi nebo proseknuti kabelu hrncem na zem spadlym...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Quart
Hifi expert


Založený: 26 december 2008
Príspevky: 1377
Bydlisko: Litoměřice

PríspevokZaslal: Pi august 14, 2009 09:24:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Děkuji Davide za vytvoření samostatného tématu. Doufám že se tu sejde víc názorů na to abychom se nakonec shodli jak tomu vlastně je. Embarassed
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi august 14, 2009 12:00:57    Predmet: Odpovedať s citátom

david.a napísal:
dhfool napísal:
Pokud je zvukovka schopná dodat na SPDIF "bit perfect" informaci, tak jediným rozdílem bude jitter, popř. nějaké rušení po koaxu (optika tohle vylučuje).


Koaxu se musi ale udelat hoooodne osklive veci, aby delal v mire vetsi nez rozumne bitove chyby. Z dob Ethernetu po koaxu vzpominam napriklad na priskripnuti dvermi nebo proseknuti kabelu hrncem na zem spadlym...


Myslím, že dhfool nemyslel bitové chyby, ale rušení/šum ovlivňující jitter, oscilátor a zpětnovazební smyčku PLL v SPDIF přijímači (tedy jitter na jeho výstupu) a zároveň zanášející rušení do analogových obvodů.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
rip1
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 marec 2007
Príspevky: 510

PríspevokZaslal: Ne august 16, 2009 12:45:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud je dotaz směřovanej na Sirius II, tak ano má vlastní hodiny,ale tyto jsou v činnosti jen při zabudování do jiného přístroje..na to je modul primárně určen.... takže lze u Siria tak jak je a jak se nabízí udělat toto:

1. Zabudovat do CDP kde precizní hodiny v siriovi řídí i celý tento player...tady myslím jednoznačný bude přínos u všech přehrávačů (až na pár ultradrahých řešení které mají tyto věci už od základu dobře) viz např. měření na stránkách casea.

2. nebo druhá možnost zakázkové řešení za příplatek, že se tyto hodiny nepoužijí dá se možná i jiný firmware a použije se jen jako velmi kvalitní externí DAC (pak samože velmi hodně záleží i nakolik kvalitní je dig výstup který to krmí) obávám se že Ext zvukovka = nic moc řešení....Externí zvukovky zejména USB jsou hned po integrovaných (až na pár dražších vyjímek) největší srágorky...(pár jsem jich dostal na úpravy a opravdu nemělo smysl s tím nic dělat = mizerný zdroje a odvozování hodin z USB čipu (3x fuj) a dávat k týhle prasárně siria je s prominutím míchat hovno se zlatem Smile Pardon ale lepší přirovnání mě nenapadlo.

3. Jelikož tu koukám vznikl kuli mýmu psaní informační šum uvedu polopatě jak se věci mají v mém řešení.
Já zvolil zatím komerčně zatím neexistující variantu , kde hodiny v siriovi II budou využity jako masterclock přes SPDIF transmitter (nechávám u p. Vrány pro tento účel dovivinout jako řešení) tj. posílat blank signál na SPDIF IN mý karty synchronizaci na mnou zvolený samplovací frekvenci mě bude vyhovovat asi nejlépe 24/88,2) do mý karty, která pojede ve slave režimu a master budou právě hodiny s SPDIF transmitterem v DAC-u ...ve foobaru vše dám resaplovat na tuto zvolenou Fs... pak si myslím že se potenciál tohoto povedeného pekelného stroje využije naplno.. Pokud budu měřit nebo koukat třeba na video (neaudiofilní činnosti Very Happy ) tak jen na zvukovce v ovladači myší přepnu na int režim a dac pojede ve slave na všech potřebných vzorkovačkách.

4. řešení s bufferováním a následným reclockingem a rekonstrukcí dat v rozlišení až 24/192 by asi bylo uplně nejlepší řešení,ale v zaplatitelné kategorii bohužel žádné v současné době neznám.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
david.a
Hifista


Založený: 28 jún 2009
Príspevky: 207
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Ne august 16, 2009 13:17:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Dotaz nesmeroval primarne na Sirius, ale obecne na to, jak se dnes na rozumnych prevodnicich stavi vstupni casti (a jestli vsechno to silenstvi kvuli jitteru neni uz trosicku mimo misu).

Nicmene to reseni s casovanim karty z prevodniku je low cost varianta na profesionalni postupy ;), to je pekny.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
rip1
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 marec 2007
Príspevky: 510

PríspevokZaslal: Ne august 16, 2009 14:29:04    Predmet: Odpovedať s citátom

david.a:
jasná věc... jsem také skeptik ale znát to je a hodně... na tyhle věci by mohl asi nejlépe odpovědět uživatel Kryton... co stroj to vlstní sound (v kontextu spdif+ext DAC) ) já bych řekl že vždy to přínos bude... jen je otázkou vždy poměr výše investice a míry zlepšení...(zbytek řetězce a nároky) a na to je asi pro každého jiná hranice a odpověď...

Jinak k bodu 3. přesně toto nabízí už přímo v hotovce Tomáš_T jako tzv. velký DAC ... Kde bude navíc uplně vše co je třeba včetně více vstupů a bezestrátové regulace volume přímo v čipech DAců... tj to po čem všichni již dlouho volají.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5938
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ne august 16, 2009 15:47:14    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
4. řešení s bufferováním a následným reclockingem a rekonstrukcí dat v rozlišení až 24/192 by asi bylo uplně nejlepší řešení,ale v zaplatitelné kategorii bohužel žádné v současné době neznám.

Na čo je pamäť HY57V641620 (SDRAM 4M/16bit) v HD970,990?.Buffer, reclocking a dáta do DAC AD1955(cez DSP Blackfin)vo formáte 24/384.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne august 16, 2009 15:57:53    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
citácia:
4. řešení s bufferováním a následným reclockingem a rekonstrukcí dat v rozlišení až 24/192 by asi bylo uplně nejlepší řešení,ale v zaplatitelné kategorii bohužel žádné v současné době neznám.

Na čo je pamäť HY57V641620 (SDRAM 4M/16bit) v HD970,990?.Buffer, reclocking a dáta do DAC AD1955(cez DSP Blackfin)vo formáte 24/384.


To by bylo super, ale v tom případě by jitter měl být nula nula nic, jenom podle kvality místních hodin. Odpovídají tomu měřené výsledky?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5938
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ne august 16, 2009 16:44:01    Predmet: Odpovedať s citátom

http://www.bvaudio.sk/HD970/11025.png
http://www.bvaudio.sk/HD970/jitter.png
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne august 16, 2009 16:57:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak to vypadá, že to funguje. Thumbs up
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
david.a
Hifista


Založený: 28 jún 2009
Príspevky: 207
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Ne august 16, 2009 18:17:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak ze by prece jen konstrukteri prevodniku objevili techniku eliminace jitteru, na kterou se bezne ptame studentu informatiky u bakalarske zkousky z pocitacovych siti? Hura! ;))) (Je potreba si uvedomit, ze za eliminaci jitteru bufferem se plati zvysenim latence, coz ovsem u prehravani zaznamu je uplne jedno, to zajima nahravaci studia.)

Ale vazne: cim to bylo krmene? Predpokladam, ze zajimavy vysledek bychom dostali, kdyby to na vstupu melo neco "totalne jitter hnojackoveho", neco jako deset let starou USB kartu...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5938
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ne august 16, 2009 18:56:10    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
Ale vazne: cim to bylo krmene?

Je to prehrávač, takže CD disk s napáleným signálom 11025Hz.Ale rovnako to vyzerá, ak ten disk dám do druhého prehrávača a ten pripojím do HD 970 v režime DAC.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Ne august 16, 2009 21:19:08    Predmet: Odpovedať s citátom

david.a :
Ale vazne: cim to bylo krmene?
------------------------------------------

Mám to doma (990-ku) a používam to ako prevodník . Kŕmim to všeličím - zvukovka EMU 1616M, Marantz SA 7003 v CD režime, Accuphase DP 55V. Je fakt, že pri rôznych zdrojoch sa zvuky líšia, ale skutočne len v nepatrných detailoch. Prevodník pekne zvuk "zjednotí".
Vyjadrovali sa tu svojho času maníci, ktorí digitálu rozumejú, že asynchrónny reclocking nie je to pravé orechové, ale zdá sa, že u HD 970, 990 to celkom dobre funguje.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut august 18, 2009 10:54:41    Predmet: Odpovedať s citátom

dawsoo napísal:

3. Jelikož tu koukám vznikl kuli mýmu psaní informační šum uvedu polopatě jak se věci mají v mém řešení.
Já zvolil zatím komerčně zatím neexistující variantu , kde hodiny v siriovi II budou využity jako masterclock přes SPDIF transmitter (nechávám u p. Vrány pro tento účel dovivinout jako řešení) tj. posílat blank signál na SPDIF IN mý karty synchronizaci na mnou zvolený samplovací frekvenci mě bude vyhovovat asi nejlépe 24/88,2) do mý karty, která pojede ve slave režimu a master budou právě hodiny s SPDIF transmitterem v DAC-u ...ve foobaru vše dám resaplovat na tuto zvolenou Fs... pak si myslím že se potenciál tohoto povedeného pekelného stroje využije naplno.. Pokud budu měřit nebo koukat třeba na video (neaudiofilní činnosti Very Happy ) tak jen na zvukovce v ovladači myší přepnu na int režim a dac pojede ve slave na všech potřebných vzorkovačkách.


Pochopil jsem dobře, že chceš používat DACy ve zvukovce? Asi bych trochu váhal, zda superčisté hodiny ze siria prohnané přes PLL v SPDIF přijímači zvukovky budou lepší než krystal zvukovky.

Pokud ne, tedy ze zvukovky poleze SPDIF out do externího DACu, jak při přepnutí zvukovky na interní hodiny zajistíš, aby se DAC přepl z interních hodin siria na ty obnovené z SPDIF přijímače?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
TomasT
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1437

PríspevokZaslal: Ut august 18, 2009 11:25:52    Predmet: Odpovedať s citátom

no jak asi, prepinacem mikrotlacitkem... clock int/ext . Dacy ve zvukovce urcite ne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut august 18, 2009 11:29:58    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Na čo je pamäť HY57V641620 (SDRAM 4M/16bit) v HD970,990?.Buffer, reclocking a dáta do DAC AD1955(cez DSP Blackfin)vo formáte 24/384.


Je to někde na netu potvrzené? Upřímně bych se divil, kdyby tu paměť používali pro bufrovaný reclocking, protože:

1. je spoustu starostí se zajištěním synchronizace. Každý buffer jednou přeteče/podteče

2. Dlouhý buffer = velké zpoždění - potvrdil někdo dlouhé zpoždění HD970 jako externí DAC? Někde se to tu jednou objevilo, ale nevím, jak to dopadlo.

3. AD pro blackfin nabízí hotový SW modul na ASRC. Určitě půjde o standardní vyzkoušený a široce používaný algoritmus, ne nějaké laborování s velkým bufferem. Divil bych se, kdyby HK vyvíjelo pro blackfin vlastní algoritmy DSP, tomu cena toho přehrávače neodpovídá.

Možná tu paměť používají pro bufferované čtení z CD mechaniky vyšší rychlostí plus případné opakované čtení, tedy standardní ripování, narozdíl od čtení v režimu CD Audio přímo firmwarem mechaniky. Ten Xilinx funguje jako ATA řadič, výkon blackfinu by na to stačil, lze na něm spustit i linux (tím neříkám, že v HD970 je linuxový firmware).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut august 18, 2009 11:31:42    Predmet: Odpovedať s citátom

TomasT napísal:
no jak asi, prepinacem mikrotlacitkem... clock int/ext . Dacy ve zvukovce urcite ne.


OK, ruční přepnutí mi dává smysl. Z příspěvku jsem měl pocit, že by mělo stačit přepnout v PC.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
rip1
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 marec 2007
Príspevky: 510

PríspevokZaslal: Ut august 18, 2009 15:23:35    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin:
Možná jsem to napsal nejasně,ale v mém konkrétním případě skutečně ano, bude tomu tak jak jsem psal,v GUI ovladače Juliny toto lze vcelku snadno myší vybrat INT/EXT clock select... v bedně DACu budou přesný hodiny (obsaženy v siriovi) na mnou stanovený FS přes spdif trnasmitter posílat trvale příslušný správně časovaný data odvozený z těchto hodin přímo do juliny na její spdif In ta se na tomto zasynchronizuje (jako jedna z mála umí všechny samplovačky 32-192 digitálně dovnitř i ven bez problémů) a bude jen na mý volbě zda si julina vybere buď svoje (na video a měření dostačující) nebo externí (na poslech muziky z foobaru kde bude vše resamplováno na mnou vybranou Fs shodnou s tou co posílají hodiny dacu do juliny)) Takže Dacy v julině rozhodně ne Very Happy To by jaksi celý bylo postavený na hlavu. Julina bude v tomto případě jen digitální transport železo pro muziku z PC do Siria jitter a zvukovou kvalitu bude určovat Sirius. Wink Pro úplnost raději polopatě: Sirius bude brát na zřetel vždy clock kerej mu příjde po CS8416... jediný co se bude přepínat je karta kterou budou buď řídit vlastní hodiny nebo externí obsažený na desce siria.

Přemejšlim o tom zda si vyberu jako pevnej základ 24/88,2 nebo 24/176,4 vypadá to na 176,4 protože snad jediná AD1955 oproti jiným Dacanům nejde parametry směrem s vyššími samplovačkami směrem dolů To je možná vysvětlení proč u někoho resampling hraje hůř než původní signál nebo u někoho naopak líp... doporučuju rozhodně proštudovat příslušné datasheety k dacům (chipům) použitých v jejich přístrojích...a podívat se na měření při 44,96 a 192k...s důrazem na zkreslení a spektrální čistotu a obsah smetí Wink ... možná se třeba pak ukáže pár souvislostí. Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut august 18, 2009 15:31:08    Predmet: Odpovedať s citátom

dawsoo:

Pochopil jsem dobře, že přesné hodiny ze siria proženeš 2x PLL v SPDIF přijímači (1 x v juli, 1 x v DACu) a budeš je vydávat za přesné jitter-free hodiny? Nebo je to tak, jak to pochopil TomasT, tedy že hodiny ze siria půjdou přímo do DACu a mikrospínačem v DACu budeš přepínat mezi siriem a obnovenými hodinami z SPDIF přijímače?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut august 18, 2009 15:37:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Aha a nebo bude DAC "meřit" příchozí fs a když bude odpovídat hodinám siria, vezme hodiny přímo z něj, jinak použije příchozí hodiny z SPDIF?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
TomasT
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1437

PríspevokZaslal: Ut august 18, 2009 15:45:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud karta neni locknuta na spravnou fs prichazejiciho streamu, neposle nic ven, foobar se ani nerozjede, nemas jak zmerit fs. Alespon u mne, jak je na tom julina nevim. Nelze mit ani jedny presne hodiny v dacu a jedny nepresne v karte, nedomluvi se. No to jsem teda zvedavy co z dawsa vypadne -)))
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut august 18, 2009 16:04:20    Predmet: Odpovedať s citátom

TomasT napísal:
Pokud karta neni locknuta na spravnou fs prichazejiciho streamu, neposle nic ven, foobar se ani nerozjede, nemas jak zmerit fs. Alespon u mne, jak je na tom julina nevim. Nelze mit ani jedny presne hodiny v dacu a jedny nepresne v karte, nedomluvi se. No to jsem teda zvedavy co z dawsa vypadne -)))


Juli řekneš, aby se přepla na externí hodiny. Její krystalový oscilátor pak ale stále běží a slouží jako reference pro AK4114, který díky tomu umí změřit příchozí fs (zde je jeden z rozdílů mezi juli a jinými kartami s Envy24, které toto neumí). Ovladač by měl z karty načíst aktuální frekvenci a do upstreamu hlásit jako podporovanou jen tuto. Pak je věci audio vrstvy OS nebo přímo aplikace, jak se zachová při přehrávání audia s jiným fs. Může automaticky převzorkovat, poslat audio beze změny (tedy zrychleně/zpomaleně), nebo jednoduše přehrání odmítnout. Přesně takto funguje alsa + Juli v linuxu, ve windows jsem to nezkoušel.

To přepínání mezi siriem a vstupem z SPDIF přijímače musí být u DACu. Může být ruční (tebou uváděný mikrospínač), nebo automatické (z SPDIF přijímače lezou hodiny a údaj o aktuální fs - následná logika si sama vybere mezi hodinami z SPDIF nebo ze siria).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
rip1
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 marec 2007
Príspevky: 510

PríspevokZaslal: Ut august 18, 2009 16:10:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Tomáš_T:
Ze mě nevypadne nic dyk je to jasný jak facka... julina bude locknutá na spdifu z trvale jdoucího streamu jdoucího z bedny síria např. 24/176,4.... já v tu chvíli to budu tak chtít a vědět takže samože přeplej na julině na EXT.. takže julča bude vědět že se bude makat na 24/176,4 ,ve foobaru bude trvale taky nastavenej SSRC plugin, kerej mi vše co tam pustim bude resamplovat do 24/176,4... takže toto poleze ven do SPDIF IN Siria....a kvalita bude daná ne hodinama julči ale právě hodinama v siriovi na kerejch bude zavěšená jako slave .... když už nebudu chtít muziku a budu chtít třeba měřit nebo pustit film...s jinejma SR a bit hloubkou tak na ovaldači zvolim jen INT (v tu chvíli se julina přepne na svý hodiny a do režimu master a vše pojede normálně na bitový hloubce a Fs jak má) Sirius v tu chvíli pojede na int hodiny v julině (páč na tyhle jiný činnosti je mi to fuk) ...problém to nebude protože bude ten trvalej stream na svým spdif vstupu při přepnutí na INT ignorovat Very Happy... Takže spíš já nechápu proč a co dustin chce přepínat na dacu a proč... Já naopak přepínáním na dacu bych si zkomplikoval život mnohem víc. Ty vím že víš jak to myslim protože ....


Dustin:
Ano přesně tak to bude... zdá se mi to nerozumnější řešení a jsem rád že
Julča má zrovna AKM AK4114 což je jednočip dig IO transmitter takže v podstatě vždy jedno synchro pro celýho brouka...když jsem měřil loopback v digitálu tak i pokusy s ext transporty a použil ji i jako DAC... a zkoušel jsem ji použít i jako mezičlánek mezi Pioneera a jiný transporty a ext DAC (HS-DAc,Lavry,Zerodac,a dalších x co jsem měl pučený) a porovnával s vřazenou julčou a napřímo bez.. tak bez jedinnýho rozdílu, vždy zůstala zachována kvalita/nekvalita transportu (podotýkám že bylo vždy přepnuto na ext samože) Takže již jsem praktiš něco zkoušel a funguje to zdá se vcelku tak jak si to maluju...

Ne nemyslím že tak ... v ovladači imho přepínám podle potřeby HW přímo buď na vnitřní oscilátory INT (jsou dva zvláště pro násobky 44,1 a 48 což je v týhle ceně slušný) a na externí Clock ...patrně přes PLL závěs? do toho už oc nevidím takže netuším uplně detailně přesně jak,ale zkoušel jsem přivést schválně i nestanndartní Fs a až na blbý nezobrazení Fs v okýnku GUI to normálně běželo jen samože jinou rychlostí ... Kdyby to bylo tak jak píšeš na začátku dustine tak by tohle vše přeci nemakalo a nemohl jsem dojít k těm výsledkům co jsem psal nahoře... do ovladačů jak jsou napsaný vůbec nevidim a defakto ani moc nepotřebuju pokud vše maká jak má a jak potřebuju, ale rozumim cos asi chtěl napsat = že hodiny by měly krmit dac a julču zároveň (proto přepínání na obou) ...což já osobně považuju za zbytečnost a komplikaci co by nic nepřinesla když to chodí takto Smile Dodávám ještě že tenhle režim bude natvrdo na jedný předem daný Fs... kdybych chtěl víc tak by to bylo složitý a musel bych do siria posílat infoirmaci aby se spdif trasmitter spolu s nějakým obvodem "přeladil/přepnul".

Než jsem to dopsal přibyly vždy další příspěvky tak pardnon za zmatek v mejch reakcích..


Naposledy upravil rip1 dňa Ut august 18, 2009 16:54:32, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut august 18, 2009 16:41:08    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:
BV napísal:
Na čo je pamäť HY57V641620 (SDRAM 4M/16bit) v HD970,990?.Buffer, reclocking a dáta do DAC AD1955(cez DSP Blackfin)vo formáte 24/384.


Je to někde na netu potvrzené? Upřímně bych se divil, kdyby tu paměť používali pro bufrovaný reclocking, protože:

1. je spoustu starostí se zajištěním synchronizace. Každý buffer jednou přeteče/podteče

2. Dlouhý buffer = velké zpoždění - potvrdil někdo dlouhé zpoždění HD970 jako externí DAC? Někde se to tu jednou objevilo, ale nevím, jak to dopadlo.

3. AD pro blackfin nabízí hotový SW modul na ASRC. Určitě půjde o standardní vyzkoušený a široce používaný algoritmus, ne nějaké laborování s velkým bufferem. Divil bych se, kdyby HK vyvíjelo pro blackfin vlastní algoritmy DSP, tomu cena toho přehrávače neodpovídá.

Možná tu paměť používají pro bufferované čtení z CD mechaniky vyšší rychlostí plus případné opakované čtení, tedy standardní ripování, narozdíl od čtení v režimu CD Audio přímo firmwarem mechaniky. Ten Xilinx funguje jako ATA řadič, výkon blackfinu by na to stačil, lze na něm spustit i linux (tím neříkám, že v HD970 je linuxový firmware).



Tohle jsou naprosto zásadní námitky, obávám se, že podložené.
Když by (například) buffer měl kapacitu 2 sec. (+/-1) tak v roli externího D/A převodníku musí zpožďovat o tu jednu sekundu - to se dá snadno ověřit připojením jiného přehrávače a porovnáním signálu na přímém výstupu a na výstupu převodníku s bufferem.

Ale když se budou vzorkovací frekvence lišit o jedno promile (nic nemožného) tak se buffer po 1000 vteřinách buď vyprázdní nebo přeteče. Takže po 17-ti minutách je konec. Nehledě na problémy, kdyby se takový převodník použil například pro reprodukci zvuku při sledování videa, to by nikdo neakceptoval.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut august 18, 2009 17:16:40    Predmet: Odpovedať s citátom

dawsoo napísal:
Ano přesně tak to bude... zdá se mi to nerozumnější řešení a jsem rád že
Julča má zrovna AKM AK4114 což je jednočip dig IO transmitter takže v podstatě vždy jedno synchro pro celýho brouka...


AK4113/4/7 mají skoro všechny Envy24 zvukovky s SPDIF vstupem. Ale jen Juli (a Infrasonic Quartet, ale to jsem ještě prakticky neověřoval) má krystalové hodiny generované externě (v Xilinxu mimo Envy24) a při přepnutí Envy24 na externí hodiny (což je pro Juli i Quartet permanentně) tyto hodiny stále běží a lze je využít jako referenci pro detekci příchozí fs v AK4113/4/7.

Při tvém plánovaném režimu budou přesné hodiny dvakrát prohnané PLL a osobně nevěřím, že po takové anabázi budou kvalitnější než krystaly v Juli. Navíc na Juli pojedou troje vzájemně nezávislé hodiny (příchozí ze siria a stále běžíci z obou krystalů) a očekával bych nějaké interference - třeba nám to PMA osvětlí.

Dělá se to tak, že se opravdu hodiny přepínají u DACu. Informaci o aktuální fs ti poskytne SPDIF přijímač v DACu (stejný princip jako SPDIF vstup v juli), nebo si přepni režim SPDIF na professional a slušný ovladač požádá SPDIF vysílač v Envy24, aby posílal aktuální fs v hlavičce SPDIF streamu (zase viz linuxový ovladač). Slušný SPDIF přijímač by ti měl informace z hlavičky zpřístupnit v nějakém registru a jednoduchý mikročip by jej uměl přečíst.

To je jeden z mnoha důvodů, proč se hodí mít možnost zjistit detailní funkce ovladače Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
david.a
Hifista


Založený: 28 jún 2009
Príspevky: 207
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Ut august 18, 2009 19:08:28    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:

Tohle jsou naprosto zásadní námitky, obávám se, že podložené.
Když by (například) buffer měl kapacitu 2 sec. (+/-1) tak v roli externího D/A převodníku musí zpožďovat o tu jednu sekundu - to se dá snadno ověřit připojením jiného přehrávače a porovnáním signálu na přímém výstupu a na výstupu převodníku s bufferem.

Ale když se budou vzorkovací frekvence lišit o jedno promile (nic nemožného) tak se buffer po 1000 vteřinách buď vyprázdní nebo přeteče. Takže po 17-ti minutách je konec. Nehledě na problémy, kdyby se takový převodník použil například pro reprodukci zvuku při sledování videa, to by nikdo neakceptoval.


A co takhle vycitani toho bufferu mirne zrychlovat nebo zpomalovat tak, aby se ten kus pameti drzel naplneny mezi 10 a 90 procenty? Tim sice neznicime jitter, ale muzeme reagovat malymi velmi plynulymi zmenami. Misto "rychleho" jitteru udelame "veeeelmi pomaly" jitter. Navic bych cekal, ze by uplne stacilo drzet takhle neco jako par desitek milisekund.

Davalo by to smysl?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut august 18, 2009 19:42:25    Predmet: Odpovedať s citátom

david.a napísal:

A co takhle vycitani toho bufferu mirne zrychlovat nebo zpomalovat tak, aby se ten kus pameti drzel naplneny mezi 10 a 90 procenty? Tim sice neznicime jitter, ale muzeme reagovat malymi velmi plynulymi zmenami. Misto "rychleho" jitteru udelame "veeeelmi pomaly" jitter. Navic bych cekal, ze by uplne stacilo drzet takhle neco jako par desitek milisekund.

Davalo by to smysl?


Samozřejmě by to fungovalo, ale přesné hodiny pak stejně musíš prohánět nějakou PLL, abys je "doladil". Na podobném principu fungují USB adaptivní zvukovky, tedy jejich drtivá většina.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> DAC Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist