Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Skoková odezva - ano skutečně jde o spíše matoucí graf
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 18, 19, 20  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20455

PríspevokZaslal: Pi august 28, 2009 07:35:31    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
bude to samozřejmě v tomto ohledu vycházet při obou polaritách tak nějak "stejně blbě"....


Doporučuji nehodnotit na dálku. Nechtěl bych a nebudu opakovat např. komentář dawsoo z audiowebu.

Jinak děkuji všem za účast v diskusi, bylo to zajímavé a hlavně pro mě ve výsledku velká úspora času, jelikož měřením repro jsem se doteď nezabýval.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....


Naposledy upravil PMA dňa Pi august 28, 2009 07:40:06, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12761

PríspevokZaslal: Pi august 28, 2009 07:40:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Ukažte tedy prosím ty směrové diagramy (nejlépe polární mapu, Arta to umí), před a po, do té doby nemá smysl se o ničem bavit. Víc lidí se už po nich ptalo (někteří tedy jen po "amplitudové", ale budiž), nebo je zmiňovalo jako příčinu.

Reprosoustava není jednorozměrné zařízení (popsatelné v jednom rozměru), stejně jako není jednorozměrné vnímání reprodukce sluchem. Narozdíl třeba od elektroniky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Pi august 28, 2009 08:04:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Jakou značku věšteckých koulí používá PMA? Jiná amplitudová charakteristika osová, všechny mimoové, ale rozdíl je přece jednoznačně identifikovatelný jako více koherentní bedna.
Hlavně když zpívá L. Cohen, tak je ta koherentnost slyšet!

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi august 28, 2009 08:09:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Reagujem neskoro, ale predsa. S tým časovým rozdielom a teplotou ma to napadlo neskôr. Arta to počíta na rýchlosť 344m/s a v miestnosti kde som to meral bolo cca 26 stupňov. To sa rýchlosť už blíži k 346 m/s, preto ten rozdiel. Vďaka.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
pistole
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 679
Bydlisko: severní čechy

PríspevokZaslal: Pi august 28, 2009 08:10:29    Predmet: Odpovedať s citátom

impulzku bych od tech bedniček měl, jestli si dokážeš ten integrál takový funkce z hlavy představit tak to třeba bude k něčemu dobrý. Smile

http://img190.imageshack.us/i/impdynaudio.jpg/

_________________
XAES, DISPRE2, TM audio CFB400, 3P ETON 11" SS 7" BG planar
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi august 28, 2009 09:33:25    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
V názoru na to, že toto:

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=87481#87481

má být "dobře sfázovaná" bedna, se budeme opravdu zásadně lišit (je to mnohem horší než mé poslední měření). Jediné příkladné publikované bedny jsou v tomto směru Thiel, a podmínkou je výhybka 1. řádu. U všech ostatních je "time smear", který je slyšet. Pravděpodobně byly dobře i bedny babaudia (když už se tu ukázal). A teď do toho pánové, protože teď teprve to bude zajímavé.


Ta bedna pravděpodobně je dobře sfázovaná, ovšem vzhledem k tomu, že má výhybky 4. stupně a je čtyřpásmová, tak tam lepší skoková odezva být nemůže, je to prostě dost vysoký allpass - kdybych to dělal já, tak se tam bude fáze točit o 1080 stupňů (CLC bude točit trochu míň, poněvadž tam nejsou všude filtry 4. stupně, takže by to nemuselo být víc než 900 stupňů).

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi august 28, 2009 10:00:24    Predmet: Odpovedať s citátom

check napísal:
Jakou značku věšteckých koulí používá PMA? Jiná amplitudová charakteristika osová, všechny mimoové, ale rozdíl je přece jednoznačně identifikovatelný jako více koherentní bedna.
Hlavně když zpívá L. Cohen, tak je ta koherentnost slyšet!


Vážení, jděte už laskavě do prdele s těmahle kydama.

Račte si laskavě uvědomit, že neexistuje žádná reálná možnost, jak porovnat dvě bedny tak, aby se lišily jen ve fázové charakteristice, s výjimkou případu, kdy se jedná o dvě konstrukčně identické bedny, u nichž je rozdíl ve fázové charakteristice realizován fázovacím obvodem v cestě signálu, tj. zcela mimo bednu, a poslouchá se ve volném poli, tj. bez odrazů (evtl. dozvuku, pokud se tato formulace někomu líbí víc).

Silně pochybuju, že by někdo ze zde zúčastněných expertů provedl experiment takovéhoto druhu. Já jsem kdysi zkoušel, jak dalece je slyšitelné absolutní fázové zkreslení, a v rámci experimentu jsem dospěl k negativním výsledkům, což už jsem tu několikrát podotýkal, a nejsem v tom sám, dovedu si nicméně představit situaci, kdy by to slyšet mohlo být. Nemám ale čas ani chuť se v tom nimrat - pokud by měl někdo zájem, milerád mu poradím, jak takový experiment uspořádat. Ale klidně se vsadím, že při skutečně korektním uspořádání experimentu se žádné spektakulární efekty à la "slyšitelné časové rozmazání" a jiné podobné bláboly neobjeví. To jsou všechno asfaltové chiméry založené na reklamních žvástech. A když už o tom někdo chce pindat, mohl by se laskavě obtěžovat alespoň s tím, že by jasně definoval, co si představuje pod pojmem "časová koherence" ?

Mám pouze pár ne zcela přesvědčivých zkušeností v tom smyslu, že bedna, která je navržená tak, aby z hlediska poslechového bodu nebyl mezi měniči časový posuv - a tím mám na mysli skutečný časový posuv, ne nějaké přízraky vydedukované z blbě změřené fázové charakteristiky - je sluchem v přímém poli interpretována v podstatě jako bodový zdroj. Ale vůbec už si netroufám tvrdit, že to je nutná podmínka.

A ještě jen tak mimochodem, ty poznámky na téma věštění, mgr. Kelley apod. byly myslím míněny na moji adresu - což mne ale ani v nejmenším neuráží. Já jsem sice magii studoval, ne však u mgr. Kelleye - ten totiž nevyučoval a své zkušenosti nepředával, aby nepřišel o kšeft. Pohříchu přišel o uši, resp. o ušní boltce, které mu kterýsi nasraný potentát nechal amputovat. Takže mimo jiné také z tohoto důvodu by se asi žádných poslechových hodnocení nezúčastnil. A upřímně řečeno, myslím, že exekuci podobného druhu by si zasloužil nejeden hifistický "guru".

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi august 28, 2009 10:27:40    Predmet: Odpovedať s citátom

pistole napísal:
impulzku bych od tech bedniček měl, jestli si dokážeš ten integrál takový funkce z hlavy představit tak to třeba bude k něčemu dobrý. Smile

http://img190.imageshack.us/i/impdynaudio.jpg/


Takhle vypadá impulzovka allpass 2. stupně zhruba Bessel. Kvalitativně to celkem dobře odpovídá. Pro vznik takovéto odezvy je nutný filtr aspoň 3.stupně (rozumí se celková charakteristika).



Transient Analysis.jpg
 Description:
 Filesize:  3.25 KB
 Viewed:  8095 Time(s)

Transient Analysis.jpg



_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20455

PríspevokZaslal: Pi august 28, 2009 10:57:15    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:

Na merania step response úplne stačí napr. SL , obdĺžnik napr 1Hz a sledovať to v časovej oblasti. Staré ATB nerobí nič iné (osciloskop)


Z hlediska metodiky je to elegantní a výborná myšlenka, eliminuje se spousta numerických chyb a ev. vyhlazovacích algoritmů.

Ještě popíchnu (to není na BV) - proč klást větší důraz na odvozené charakteristiky (zatížené spoustou výpočetních chyb - konkrétně fázová), a nevěnovat se výchozím charakteristikám? Skoková vznikne z impulsní jen integrací, což je sám o sobě proces, který potlačuje náhodné odchylky a chyby v měření. Fázová je při výpočtu zdůrazňuje. Jsou potřeba přídavné vyhlazovací algoritmy, aby se vůbec dala z impulsní nějak použitelně vytvořit, a i potom si ji můžeme udělat víceméně jak chceme - sorry, to není žádný rigorózní postup.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
pistole
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 679
Bydlisko: severní čechy

PríspevokZaslal: Pi august 28, 2009 11:18:27    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA:
no protože ze skokové odezvy se to trochu hůř odečítá (hlavně není vidět jak si na tom stojí jednotlivá pásma proti sobě.) a odečíst z impulzovky nebo skokovky jak to vypadá amplitudově taky není žádná sranda.

Navíc i pokud vytvoříš fázové charakteristiky blbě není to až takovej problém pokud je odečteš "stejně blbě" na všech pásmech. Protože stejně to co vyhodnocuješ je jenom rozdíl.

Nicméně to, že skokovka vypadá ukázkově je velmi lákavé. Pořád mám dojem , že to slyšet bude.

_________________
XAES, DISPRE2, TM audio CFB400, 3P ETON 11" SS 7" BG planar
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi august 28, 2009 12:03:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Pistole to konečne sformuloval tak ako som to zhruba myslel - to s tou fázou. Samozrejme neviem či to meriam správne, ale pokiaľ tam mám chybu, tak pre všetky meniče rovnakú.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
pistole
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 679
Bydlisko: severní čechy

PríspevokZaslal: Pi august 28, 2009 12:10:22    Predmet: Odpovedať s citátom

a nebo podobnú

no a tady jsou pro zábavu dvě rozdílný reprosoustavy podobné koncepce - rozdíl v celkovém tvaru impulzek je na první pohled minimální.
http://img141.imageshack.us/i/impulsex.jpg/

při detailnějším pohledu jsou samo jinak hrbatý a samozřejmě i výsledná chára je jinak hrbatá. Bobo by asi nejspíš zase dokázal odečíst jaká je to koncepce...

_________________
XAES, DISPRE2, TM audio CFB400, 3P ETON 11" SS 7" BG planar
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi august 28, 2009 13:31:33    Predmet: Odpovedať s citátom

No, fázi to točí o 540 stupňů, takže to asi bude třípásmovka, s výhybkami spíše strmějšími, ale víc se toho z pouhého pohledu nepozná. Jinak jsou si ty odezvy hodně podobné, ty rozdíly v kudrlinkách budou spíš dané rozdíly v měničích, výhybka bude s velkou pravděpodobností víceméně stejná v obou případech.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
pistole
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 679
Bydlisko: severní čechy

PríspevokZaslal: Pi august 28, 2009 13:53:50    Predmet: Odpovedať s citátom

řekl bych že bobo trefil!

Bobo: myslíš že bys sem mohl hodit pro porovnání impulzku aragornů ? (eventuálně přepočátanou na STEP...)

_________________
XAES, DISPRE2, TM audio CFB400, 3P ETON 11" SS 7" BG planar
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi august 28, 2009 14:31:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Já mám bohužel jen pracovní měření, které je dost zatížené prostorem, takže je tam dost matoucích příměsí. Ale pokusím se to někdy změřit pořádně.

Jinak pro ilustraci přikládám teoretické impulsní odezvy pro výhybku 3 pásma 3. stupeň - jednotlivá pásma (barevné) a součet (černě).



Transient Analysis2.jpg
 Description:
 Filesize:  72.77 KB
 Viewed:  280 Time(s)

Transient Analysis2.jpg



_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi august 28, 2009 18:19:26    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
OPA: ono to nebylo úplně v protifázi, stejně jako to teď není úplně ve fázi. Dobře a snadno se to expost hodnotí - Ty máš své bedny z tohoto pohledu proměřené?


Dobře víš, že nemám. Wink
Ale hraje mi to pěkně!
A ladit budu, až bude hotová CLC1. Což jak doufám, nebude už dlouho trvat.

A pokud jde o Tvé bedny, jenom mě to trochu překvapilo. Ale po bitvě je každý generálem, to platí odedávna. Teď spíš nevím, jak z toho ven. Vypadá to, že by to chtělo trochu doladit zpoždění mezi reproduktory. Ale s výhybkou prvního řádu se žádné zázraky v tomhle směru asi dělat nedají, elektronický zpožďovací článek patrně z ideových důvodů odmítneš (operáky) a fyzický posun měničů znamená zásah do konstrukce reprobedny.
Nicméně mě napadá, že velký bobo se kdysi zmínil, že zpoždění se nakonec dá udělat i pasivně. Jen netuším, jak je to náročné.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi august 28, 2009 18:22:14    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Já mám bohužel jen pracovní měření, které je dost zatížené prostorem, takže je tam dost matoucích příměsí. Ale pokusím se to někdy změřit pořádně.

Jinak pro ilustraci přikládám teoretické impulsní odezvy pro výhybku 3 pásma 3. stupeň - jednotlivá pásma (barevné) a součet (černě).


Jak by takový obrázek vypadal pro 4. stupeň ?
Je to nanejvýš aktuální, protože se to týká CLC1 a pokud by se správně odladila korekce vlastností reproduktorů, byla by možná i šance přiblížit se teoretickému průběhu (v rámci možností - jsem realista).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi august 28, 2009 21:40:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Můžu se pokusit udělat teoretické průběhy pro ideální filtraci 4. stupně (což by chvíli trvalo), ovšem silně pochybuju, že podle impulzní odezvy by šlo něco nastavit, na to jsou charakteristiky reproduktorů příliš nevyzpytatelné a třebas změna amplitudové charakteristiky u nízkých frekvencí se do časového průběhu impulzní odezvy promítá promítá jen velmi nepatrnou relativní změnou - prakticky se nedá nic kloudného odečíst.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi august 28, 2009 22:03:45    Predmet: Odpovedať s citátom

vb: nechtěl jsem Ti přidělávat práci, nebo Tě nějak úkolovat. Když tak naťukni, jak se to dělá a já si to nasimuluju...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi august 28, 2009 22:24:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Takhle by mohla vypadat součtová skoková odezva pro nějaké konkrétní dělíci frekvence (na nich je to samozřejmě závislé) a tři pásma, když se to doplní ještě o dolní mezní frekvenci se strmostí 12 dB/okt , což odpovídá uzavřené basbedně. S basreflexem to bude ještě složitější na chvostu (ten už jsem nezobrazil, poněvadž je moc dlouhý) a ve čtyřpásmovém provedení to bude naprostá šílenost. To už dělat nebudu, neb jsem přesvědčen, že se podle toho nic nastavit nedá.

Můži ti poslat schéma a pohraj si s tím sám, pokud víš, jak se pracuje s Laplaceovou transformací.



Transient Analysis3.png
 Description:
 Filesize:  18.45 KB
 Viewed:  210 Time(s)

Transient Analysis3.png



_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So august 29, 2009 01:46:28    Predmet: Odpovedať s citátom

P.S. Zásadní rozdíl mezi impulzovou a skokovou odezvou je, že na impulzové odezvě skoro není vidět chování na nízkých frekvencích, zatímco na skokové je toho naopak vidět až moc, takže není jednoduché se v tom vyznat. Impulzová odezva vícecestné soustavy poskytuje do jisté míry informaci o tom, jak na sebe časově navazují jednotlivé měniče, ale může to být taky velice zavádějící. Kdysi v počátcích techniky pokročilejšího vyhodnocování se používalo cosi, co se nazývá Wignerova distribuce, a její odvozeniny. Ale nějak se to neujalo, i když MLSSA něco na ten způsob vyhodnocovat umí. Já to nikdy nepoužíval, je okolo toho dost zběsilý matematický aparát a zdá se, že to víceméně upadlo v zapomnění.

Hlavní význam impulzové odezvy spočívá v tom, že obsahuje veškeré dostupné informace o přenosu systému (což ovšem skoková odezva taky) a poměrně jednoduchým výpočetním postupem umožňuje vypočítat odezvu systému na signál s libovolným časovým průběhem. To umějí mnohé zvukové editory (např. CoolEdit/Adobe Audition) a jsou na to i speciální programy.

Impulzová odezva poslechové situace v prostoru se dá - byť i jen přibližně - vypočítat počítačovou simulací prostoru a na základě toho pak nasimulovat, jak by v takovém prostoru zněl konkrétní signál - poslechem na sluchátka. Dají se tím dělat docela zajímavé věci, ale chce to dost velký výpočetní výkon a speciální simulační software, které stojí dost peněz. Taky je možné v reálném prostoru nasnímat reálnou impulzní odezvu a simulovat poslech v něm. Tímhle způsobem se třebas vyrábí umělý dozvuk. Anebo se dá na základě návrhu výhybky a měření reproduktorů nasimulovat, jak navrhovaná soustava bude hrát - primárně v bezdozvukovém prostředí, ale když se na to dál naroubuje odezva reálného prostoru, tak i v reálném prostoru - samozřejmě zase poslechem na sluchátka. Nevýhodou je, že to v takhle jednoduché podobě nerespektuje prostorové rozložení vyzařování zvuku a směrové vlastnosti ucha. Dá se to dělat i složitěji a pak se tomu říká auralizace. Předpokládá to ovšem velmi podrobné údaje o vlastnostech soustavy a ucha a samozřejmě značný výpočetní výkon, takže je to záležitost spíše pro výzkum. I když možnost poslechnout si, jak bude něco znít v prostoru, který ještě nebyl postaven, je velice lákavá ...

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20455

PríspevokZaslal: So august 29, 2009 07:37:29    Predmet: Odpovedať s citátom

IMO skoková odezva ukazuje navazování měničů "tak akorát". Impulsní odezvě dominuje odezva výškového měniče, příspěvky pomalejších měničů (středový, basový) jaou utopené v malých amplitudách ev. v doznívání kolem nuly a prakticky nejsou "vidět". Vidět jsou hrany (počátky odezev) středového vůči výškovému, s tím souhlasím.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: So august 29, 2009 08:05:54    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:


Hlavní význam impulzové odezvy spočívá v tom, že obsahuje veškeré dostupné informace o přenosu systému (což ovšem skoková odezva taky) a poměrně jednoduchým výpočetním postupem umožňuje vypočítat odezvu systému na signál s libovolným časovým průběhem. To umějí mnohé zvukové editory (např. CoolEdit/Adobe Audition) a jsou na to i speciální programy.


Konvoluční proces v AA je sice funkční a velmi dobrý, ovšem práce s imp soubory není věru nijak komfortní.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So august 29, 2009 08:22:08    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
IMO skoková odezva ukazuje navazování měničů "tak akorát". Impulsní odezvě dominuje odezva výškového měniče, příspěvky pomalejších měničů (středový, basový) jaou utopené v malých amplitudách ev. v doznívání kolem nuly a prakticky nejsou "vidět". Vidět jsou hrany (počátky odezev) středového vůči výškovému, s tím souhlasím.


Platí to jen do jisté míry, pokud odezvy jednotlivých pásem nejsou příliš zakmitané, v jednotlivých pásmech nejsou nadměrné fáze atd. atd. Něco se z toho poznat dá, ale žádný spolehlivý a exaktní nástroj to není. Stačí když se podíváš na skokovku z mého předchozího příspěvku. Tam se jedná o odezvu ideálně časově adjustovaného systému - co bys z toho asi vyluštil, kdyby ideálně adjustovaný nebyl? Jednotlivé kladné peaky sice v tomto případě odpovídají jednotlivým pásmům, ovšem jejich poloha v čase nemá se skutečným časováním v systému nic společného, poněvadž dopravní zpoždění ve všech pásmech je nulové.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So august 29, 2009 08:26:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Roman St napísal:
velky bobo napísal:


Hlavní význam impulzové odezvy spočívá v tom, že obsahuje veškeré dostupné informace o přenosu systému (což ovšem skoková odezva taky) a poměrně jednoduchým výpočetním postupem umožňuje vypočítat odezvu systému na signál s libovolným časovým průběhem. To umějí mnohé zvukové editory (např. CoolEdit/Adobe Audition) a jsou na to i speciální programy.


Konvoluční proces v AA je sice funkční a velmi dobrý, ovšem práce s imp soubory není věru nijak komfortní.


No, to není - a co jako má bejt? Foobar v porovnání s Winampem taky není zrovna moc komfortní a přitom ho používají mraky lidí ke své naprosté spokojenosti. (Ostatně mám dojem, že zrovna Foobar umí konvoluci taky.) Anebo SONY DX pluginy - ty jsou na ovládání naprosto debilní, ale fungují velmi kvalitně.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: So august 29, 2009 08:50:06    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Roman St napísal:
velky bobo napísal:


Hlavní význam impulzové odezvy spočívá v tom, že obsahuje veškeré dostupné informace o přenosu systému (což ovšem skoková odezva taky) a poměrně jednoduchým výpočetním postupem umožňuje vypočítat odezvu systému na signál s libovolným časovým průběhem. To umějí mnohé zvukové editory (např. CoolEdit/Adobe Audition) a jsou na to i speciální programy.


Konvoluční proces v AA je sice funkční a velmi dobrý, ovšem práce s imp soubory není věru nijak komfortní.


No, to není - a co jako má bejt? Foobar v porovnání s Winampem taky není zrovna moc komfortní a přitom ho používají mraky lidí ke své naprosté spokojenosti. (Ostatně mám dojem, že zrovna Foobar umí konvoluci taky.) Anebo SONY DX pluginy - ty jsou na ovládání naprosto debilní, ale fungují velmi kvalitně.


No on AA je ve srovnání s Foobarem kapku dražší a přitom neumí imp soubor ani otevřít v klasickém okně.
Do Foobaru existuje doplněk foo_convolve a je plně funkční.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So august 29, 2009 09:25:00    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
...Račte si laskavě uvědomit, že neexistuje žádná reálná možnost, jak porovnat dvě bedny tak, aby se lišily jen ve fázové charakteristice, s výjimkou případu, kdy se jedná o dvě konstrukčně identické bedny, u nichž je rozdíl ve fázové charakteristice realizován fázovacím obvodem v cestě signálu, tj. zcela mimo bednu, a poslouchá se ve volném poli, tj. bez odrazů ...


Ovšem v případě s aktivní výhybkou by samotná bedna mohla být fyzicky pouze jedna (dvojice pro stereo), potom by ani ten reálný poslechový prostor nemusel vadit, protože jeho vliv, ať už jakýkoliv, by byl stále stejný. A v cestě signálu k jednotlivým reproduktorům lze pak měnit cokoliv (frekvenční průběhy, fázi, časové zpoždění (čisté - nebo zpožďovací článek) a poslouchat či měřit - včetně přepínání dvou (či více) variant pro porovnání nebo analýzu slyšitelnosti změny.

A připomínám jednu možnost, o které už dříve byla zmínka, totiž veškeré tyto parametry výhybky simulovat pomocí PC a reprodukovat vícekanálovou zvukovou kartou. V nouzi si lze představit i variantu "off-line" kdy by se jednotlivé (patřičně odfiltrované) kanály nahrály na DVD-A nebo DVD-Video a pustily přímo do zesilovačů aktivní bedny. Pokud by se měnil jen jeden parametr, nemusí to být nezvládnutelné.

Například konkrétně pro bedny PMA, výhybka je patrně vyhovující, jde pouze o fázování a zpoždění výškového reproduktoru. Takže by šlo vytvořit záznam, kde by se postupně krokovalo zpoždění jednoho kanálu a pro účely měření by u dvoupásmové bedny vlastně stačilo obyčejné vypálené CD. Levý kanál přímo, pravý zpožděný a je to.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So august 29, 2009 09:28:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Roman St napísal:
No on AA je ve srovnání s Foobarem kapku dražší a přitom neumí imp soubor ani otevřít v klasickém okně.
Do Foobaru existuje doplněk foo_convolve a je plně funkční.


A co tohle ?
http://pcfarina.eng.unipr.it/Aurora_XP/index.htm

Někomu se nechce prolézat odkazy, tady je ve stručnosti popsáno, o co jde:

Globally speaking, the Audition+Aurora software transforms a low-cost PC equipped with a good sound card into a versatile measuring and reproduction system, with functionality comparable to or exceeding over those of an MLS analyzer (MLSSA, TEF), of a digital waveform editor (Pro Tools, SAW, Sound Forge), of a binaural sound quality system (Head Acoustics, LMS, Bruel&Kjaer), and of a real-time DSP convolver (Lake Technology).

In more detail, AURORA is a collection of plugins, that make possible to:

■Fast convolve anechoic samples with (binaural) impulse responses, without the need of DSPs (Wave Convolver)
■Create excitation signals for MLS or IRS measurements (Generate)
■Create Multiple MLS excitation signal and Sine Sweep excitation signal
■Deconvolve the impulse response from measurements of the room's response, excited with the above signals (Deconvolver)
■Deconvolve multi-channel impulse responses from multiple MLS excitation
■Create an Inverse Impulse Response filter, both with Mourjopoulos least-squares technique (Inverse Filter) and with minimum-phase technique (Flatten Spectrum)
■Create the Cross-Talk cancellation filters for loudspeaker reproduction of binaural signals (Cross Talk Cancellation)
■Create advanced inverse filters with intrinsic cross-talk cancellation through the new Nelson-Kirkeby theory (Invert Kirkeby)
■Analyze the impulse responses according to ISO 3382, calculating Reverberation Times (by backward integration), EDT, Ts, C80, C50, D, LE, LF, IACC (Acoustical Parameters)
■Make an advanced spectral analysis (in FFT or 1/3 octave) of the sampled signals, with capability of averaging, multi-spectrum calculation and exporting of the results (Spectral Analysis)
■Conversion from UHJ to B-format surround sound signals, and vice-versa. The conversion is done by means of convolution with proper converting impulse responses.
■Compute speech objective quantities, such as Speech Transmission Index (STI) and Active Speech Level (ITU-P56).


Naposledy upravil opa dňa So august 29, 2009 09:31:17, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20455

PríspevokZaslal: So august 29, 2009 09:28:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Ptali jste se na měření před a po otočení výškového repro. Aby odpověď nebyla asfalt, udělal jsem dost velkou sadu měření od 0,5m do poslechové vzdálenosti, obou beden, v ose i mimo osu. Výsledky jsou jednoznačné a konzistentní. Obrázek je měření přímo v místě poslechu, úhel cca 15 stupňů mimo osu repro. Dolní čára je původní stav, horní po přefázování výškáče. Úplně první měření s původním fázováním repro před pár dny jsem dělal ze vzdálenosti 25 cm, a tam se to shodou náhod sešlo fázově spolu.

P.S.: pokud mi někdo chcete něco napsat, používejte e-mail. SZ na fórech nečtu, bylo by to na zbláznění, není jen slovanet.



phasereverse.PNG
 Description:
 Filesize:  43.01 KB
 Viewed:  255 Time(s)

phasereverse.PNG



_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So august 29, 2009 09:44:32    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA:
To je velmi zajímavý průběh! Na jednu stranu to vysvětluje výraznou slyšitelnost změny. Na druhou stranu se přiznám, že mi není moc jasné, jak k tomuto rozdílu průběhů dochází. Obvykle se nesprávné/správné pólování reproduktoru projeví ostrým minimem/správným průběhem v okolí dělicího kmitočtu. Aby to změnilo tak výrazně úroveň v tak širokém pásmu, to je opravdu zvláštní, snad jenom ta 6dB výhybka by v tom mohla mít prsty...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 18, 19, 20  Ďalšia
Strana 7 z 20

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist