Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Skoková odezva - ano skutečně jde o spíše matoucí graf
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 18, 19, 20  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: So august 29, 2009 19:36:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Většinou se jedná o čistě akademické poznatky. Podobné akademické poznatky jsou Lipshitz a Vanderkooy s tím, že není rozdíl mezi zvukem SACD a CD. Akademické a školní experimenty jsou většinou zoufalé, co se týče použité techniky a technologie. S mizerným vybavením a switchboxem se ukáže, že všechno zní stejně. Dejte si vedle sebe Thiely a Revelly, a udělejte poslechový test. Bude to časově koherentní repro vs. time smear.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So august 29, 2009 19:49:45    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
O měření v poslechovém místě jsem nemluvil kvůli přidávání odrazů, ale kvůli zachování odchylek od osy a nakonec i geometrické vzdálenosti od repro - ono měřit z 20cm je nesmysl.


Měřit celou bednu z 20 cm opravdu není to správné ořechové. Ale mě docvakla ještě jedna věc, kterou možná všichni neví. Totiž, že Tvoje bedýnky jsou v uspořádání D'Apolito, kde jaksi z principu nelze použít švindl spočívající v umístění mikrofonu napůl mezi výškáč a střeďák. Takže opravdu musíš při měření celé bedny jít dál, jinak to nejde.

Ale měřit jeden reproduktor z 20 cm lze a dá se jít i blíž. Říká se tomu měření v blízkém poli. A tímhle měřením se dá poměrně přesně zjistit rozdíl zpoždění reproduktorů vztažený k jednomu bodu (ozvučnici).

Určitě to jde i metodou, kterou popisuješ, tedy z větší dálky a omezením okna před první odraz.

A teď přijde zásadní otázka:
JAK VELKÉ ZPOŽDĚNÍ JE MEZI REPRODUKTORY VE TVÉ SOUSTAVĚ ???
(tedy né odkud si ho můžu vyčíst, ale konkrétní číslo, časový údaj v us)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So august 29, 2009 21:12:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Víte, vážení, ty zdwjší úvahy na téma slyšitelnosti či neslyšitelnosti takového či onakého zkreslení impulzové charakteristiky jsou čiré spekulace. Zatím se toho o fungování ucha ví příliš málo. Připomínám svoji poznámku o akčních potenciálech sluchového nervu - ucho do jisté míry funguje jako mikrofon, ovšem ještě v samotném uchu dochází k redukci informace, takže podle nějakých jiných experimentů je konečná rychlost přenosu informace po sluchovém nervu asi 50 b/s ... atd. Fázová diskriminace funguje v krajním případě do 3500 Hz, subjektivní vnímání výšky tónu závisí na hlasitosti, při přenosu tónových impulzů taky na délce impulzu, ucho funguje jako vícepásmový analyzátor (to je prozkoumané poměrně dobře), lokalizace je optimalizována pro zvuky, které vydávají hadi ... radši nebudu pokračovat. Jen ještě tohle - je celkem jisté, že přenos impulzů (resp. obecně tranzient) z ucha do mozku má rozhodující význam pro lokalizaci, např. sinusový signál se v běžných podmínkách s odrazy v podstatě lokalizovat nedá.

Podle mých zkušeností, opakuji, absolutní fázové zkreslení - a tím pádem i s tím související případné změny průběhu impulzní či skokové odezvy - v lineárním režimu slyšitelné není s výjimkou případů, kdy se jedná o velmi strmé změny v závislosti na frekvenci, pak vznikají periodické zákmity; samozřejmě to funguje pouze při poslechu širokopásmového signálu, na ustáleném sinusu se to neuplatní.

Pro posouzení beden je relevantní na prvním místě pravděpodobně amplitudová charakteristika, ovšem se zásadním vlivem prostorového rozložení vyzařování - to lze jednoduše vyjádřit výkonovou charakteristikou nabo činitelem/indexem směrovosti, ale záleží i na konkrétní podobě směrové charakteristiky. Fázové vztahy mezi měniči u vícepásmových soustav na tohle všechno mají vliv - a v tom spočívá jejich hlavní význam.

Sfázovat měniče se dá různými způsoby - i bez "čistě časové" korekce - vždycky se to ale nějak projeví na výsledných amplitudových charakteristikách; záměrně používám množné číslo, poněvadž nejde jen o tu osovou.

Zpoždění se dá realizovat i pasivními obvody - přikládám příklad obvodu, který realizuje zpoždění 100 us (34 mm) v pásmu 0 až 20 kHz. V praxi to naštěstí nemusí být taková divočina, poněvadž zpravidla stačí provést kompenzaci asi tak do oktávy nad dělící frekvenci.



Delay1.png
 Description:
 Filesize:  6.58 KB
 Viewed:  10543 Time(s)

Delay1.png



_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So august 29, 2009 21:43:10    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Podle mých zkušeností, opakuji, absolutní fázové zkreslení - a tím pádem i s tím související případné změny průběhu impulzní či skokové odezvy - v lineárním režimu slyšitelné není s výjimkou případů, kdy se jedná o velmi strmé změny v závislosti na frekvenci, pak vznikají periodické zákmity; samozřejmě to funguje pouze při poslechu širokopásmového signálu, na ustáleném sinusu se to neuplatní.
.....
Zpoždění se dá realizovat i pasivními obvody - přikládám příklad obvodu, který realizuje zpoždění 100 us (34 mm) v pásmu 0 až 20 kHz. V praxi to naštěstí nemusí být taková divočina, poněvadž zpravidla stačí provést kompenzaci asi tak do oktávy nad dělící frekvenci.


No, a s tím mám právě malinký problém. Při použití aktivních zpožďovacích článků 2. stupně (jako jsou např. v CLC1) je při optimalizaci na max. kmitočtový rozsah (zpoždění) pro danou hodnotu zpoždění velmi strmý pokles nad mezním kmitočtem. Takže při děličce 3 kHz to podle doporučení nad 6 kHz velmi rychle sekne se zpožděním a tedy i s fází, potažmo s impulsní a já nevím ještě jakou charakteristikou. A to si s dovolení myslím, že by jaksi nemělo být....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So august 29, 2009 21:44:48    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
PMA napísal:
O měření v poslechovém místě jsem nemluvil kvůli přidávání odrazů, ale kvůli zachování odchylek od osy a nakonec i geometrické vzdálenosti od repro - ono měřit z 20cm je nesmysl.


Měřit celou bednu z 20 cm opravdu není to správné ořechové. Ale mě docvakla ještě jedna věc, kterou možná všichni neví. Totiž, že Tvoje bedýnky jsou v uspořádání D'Apolito, kde jaksi z principu nelze použít švindl spočívající v umístění mikrofonu napůl mezi výškáč a střeďák. Takže opravdu musíš při měření celé bedny jít dál, jinak to nejde.

Ale měřit jeden reproduktor z 20 cm lze a dá se jít i blíž. Říká se tomu měření v blízkém poli. A tímhle měřením se dá poměrně přesně zjistit rozdíl zpoždění reproduktorů vztažený k jednomu bodu (ozvučnici).

Určitě to jde i metodou, kterou popisuješ, tedy z větší dálky a omezením okna před první odraz.

A teď přijde zásadní otázka:
JAK VELKÉ ZPOŽDĚNÍ JE MEZI REPRODUKTORY VE TVÉ SOUSTAVĚ ???
(tedy né odkud si ho můžu vyčíst, ale konkrétní číslo, časový údaj v us)


Pokud se měří D'Appolito při obou basácích zapojených (což je celkem logický požadavek), musí se měřit na ose výškáče. To je dokonce velmi dobře, ovšem zpoždění mezi sekcemi závisí na vzdálenosti, ve které se měří - to je velmi jednoduchá geometrie.

Při měření ve vzdálenosti odpovídající trojnásobku rozteče basáků vznikne časová odchylka odpovídající přibližně 1,35% z měřící vzdálenosti. U Pavlovy bedny, pokud si to správně pamatuju , by při měření ve vzdálenosti 1m vznikla chyba asi tak 1 cm nebo trochu méně - zdálo by se, že to není moc, není to zanedbatelné pro exaktní měření, ale pro dělící frekvenci kolem 3 kHz je to fázová chyba kolem 20 - 30°, což se u výhybky 1. stupně rozhodně projevit může. Ve skutečnosti fázové chyby dané samotnými měniči budou asi větší, a to i přesto, že díky "ponoření" membrány výškáče mezi měniči nemusí být významný rozdíl zpoždění, ale i tak bude geometrické zpoždění relevantní. To je tak trochu nevýhoda D'Appolita (kromě dalších), ovšem při poslechové vzdálenosti řekněme 2 m už to asi zanedbatelné bude (fázová chyba pravděpodobně menší než 10° na dělící frekvenci).

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So august 29, 2009 21:54:09    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
velky bobo napísal:
Podle mých zkušeností, opakuji, absolutní fázové zkreslení - a tím pádem i s tím související případné změny průběhu impulzní či skokové odezvy - v lineárním režimu slyšitelné není s výjimkou případů, kdy se jedná o velmi strmé změny v závislosti na frekvenci, pak vznikají periodické zákmity; samozřejmě to funguje pouze při poslechu širokopásmového signálu, na ustáleném sinusu se to neuplatní.
.....
Zpoždění se dá realizovat i pasivními obvody - přikládám příklad obvodu, který realizuje zpoždění 100 us (34 mm) v pásmu 0 až 20 kHz. V praxi to naštěstí nemusí být taková divočina, poněvadž zpravidla stačí provést kompenzaci asi tak do oktávy nad dělící frekvenci.


No, a s tím mám právě malinký problém. Při použití aktivních zpožďovacích článků 2. stupně (jako jsou např. v CLC1) je při optimalizaci na max. kmitočtový rozsah (zpoždění) pro danou hodnotu zpoždění velmi strmý pokles nad mezním kmitočtem. Takže při děličce 3 kHz to podle doporučení nad 6 kHz velmi rychle sekne se zpožděním a tedy i s fází, potažmo s impulsní a já nevím ještě jakou charakteristikou. A to si s dovolení myslím, že by jaksi nemělo být....


Myslím, Vláďo, že tady už trochu moc teoretizuješ. Fázová disperze toho zpožďovacího článku je srovnatelná s fázovou disperzí součtového přenosu samotné výhybky (resp. její středovýškové sekce) a jeden z těch článků má za úkol zrovna tuhle disperzi vyvažovat.

Kdybychom to vzali opravdu důkladně, tak bychom nakonec došli ke zcela správnému závěru, že bednu vlastně není možné správně zkonstruovat. Což je v plném souladu se všeobecně známou skutečností, že totiž věrná reprodukce je pouhopouhá fikce ...

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So august 29, 2009 21:58:11    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Fázová disperze toho zpožďovacího článku je srovnatelná s fázovou disperzí součtového přenosu samotné výhybky (resp. její středovýškové sekce) a jeden z těch článků má za úkol zrovna tuhle disperzi vyvažovat....


Měl jsem na mysli případ, kdy fázovací článek kompenzuje zpoždění mezi reproduktory, které jsou umístěny na rovné ozvučnici bez zubů.
Ale je fakt, že to není až tak strmé, měl jsem zafixovaný průběh od článku čtvrtého stupně, kde už je to výrazné.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So august 29, 2009 22:08:12    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
velky bobo napísal:
Fázová disperze toho zpožďovacího článku je srovnatelná s fázovou disperzí součtového přenosu samotné výhybky (resp. její středovýškové sekce) a jeden z těch článků má za úkol zrovna tuhle disperzi vyvažovat....


Měl jsem na mysli případ, kdy fázovací článek kompenzuje zpoždění mezi reproduktory, které jsou umístěny na rovné ozvučnici bez zubů.
Ale je fakt, že to není až tak strmé, měl jsem zafixovaný průběh od článku čtvrtého stupně, kde už je to výrazné.


No, to se uvidí. Petr Komp měl štěstí v tom, že trefil na střeďák (horní pro čtyřpásmovku), kde kompenzace nebyla nutná, neb jel ve fázi s výškáčem, a u ostatních postačilo zpoždění součtových přenosů nadlehlých větví. Pro 1 cm potřebuješ cca 30 us, což jeden článek 2. stupně zvládne v pásmu do cca 12 kHz.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne august 30, 2009 11:02:30    Predmet: Odpovedať s citátom

vb: Zatím se zdá, že se mi takhle sešel střeďák s basákem (bez korekce), ale mezi výškovým a středovým bude korekce větší, střeďák je dost hluboký.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: Ne august 30, 2009 12:07:37    Predmet: Odpovedať s citátom

OPA, jaký máš současný stav repro? Stále 8604? Co zbytek?
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne august 30, 2009 12:20:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantrax napísal:
OPA, jaký máš současný stav repro? Stále 8604? Co zbytek?

Jo, pořád jsem nevymyslel, čím (zaplatitelným) to nahradit. Ale i když jsou to staré Tesly, tak se pořád dá říct, že ta bedna má basák, že ? Wink
Středy a výšky Seas, naprostá spokojenost. Ale ladění bude s CLC1, teď už do pasivní výhybky nebudu hrabat, to nestojí za to.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne august 30, 2009 12:59:59    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
...A teď přijde zásadní otázka:
JAK VELKÉ ZPOŽDĚNÍ JE MEZI REPRODUKTORY VE TVÉ SOUSTAVĚ ???
(tedy né odkud si ho můžu vyčíst, ale konkrétní číslo, časový údaj v us)
Rozuměj - otázka pro PMA.

Možná bych měl doplnit, proč se ptám. Mám totiž takovou teorii, že je to všechno malinko jinak.
Výškové reproduktory Beyma T2030 jsou trochu zapuštěné. Basové reproduktory Beyma 5MP60/N jsou poměrně malé (efektivní plocha membrány 0,0085 m2 - tedy průměr asi 104 mm) kmitočtový rozsah podle specifikace do 12kHz, podle grafu na ose i více. Z toho bych odhadoval, že zpoždění mezi reproduktory nebude velké, při započtení asfaltérské konstanty řekněme tak 30-50 us.
Z toho by ovšem vyplývalo, že současný stav, kdy to hraje "relativně lépe" je právě ten, kdy reproduktory jsou ve fázi.
A naopak, nevyhovující stav s poklesem výšek byl způsoben přepólováním výškového reproduktoru.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne august 30, 2009 16:22:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Nejde jen o jedno časové zpoždění. Bude tam jednak zpoždění dané u Appolita geometrií, které závisí na měřící/poslechové vzdálenosti a pro 1 m jsem ho odhadl na 20 až 30 us - což při dělící frekvenci 3 kHz dělá dejme tomu 20 až 30° - a pak tam bude ještě rozdíl dopravního zpoždění mezi repráky, které může dělat taky tak asi 1 cm, čili zase cca 20°. Celkem tedy něco mezi 40 a 60°.

Pro správnou funkci výhybky 6 dB/okt nebo 18 dB/okt je nutné, aby na dělící frekvenci byl posun mezi repráky plus nebo minus 90°. Tím časovým zpožděním se to rozhodí na možná až 30 versus 150° - podle pólování. Navíc se ještě uplatní fázové charakteristiky repráků jakožto objektů s minimální fází (v prvním přiblížení), což u výškáče je dáno jeho funkcí jako highpass 2. stupně, který má na rezonanční frekvenci posun +90° a k vyšším frekvencím to klesá s konkrétním průběhem závislým na činiteli jakosti. Na dělící frekvenci ten posuv bude patrně trochu méně než nula, ale asi nepřesáhne -20°. Basák se zase chová jako lowpass se strmostí dle mé zkušenosti minimálně 24 dB/okt (mimochodem, CLC to kompenzuje jen zčásti,neb při úplné kompenzaci by vycházela velmi blbá amplitudová charakteristika), což na nějaké té mezní frekvenci kolem 10 kHz bude dělat fázi -180° a na dělící frekvenci 3000 Hz něco kolem -45°, což se zčásti vyváží posuvem výškáče, ale ne úplně.

Rozhodující tedy bude patrně posuv daný geometrií uspořádání měničů a jejich vlastní geometrií. Na dělící frekvenci to nebude oněch potřebných 90°, nýbrž něco blízkého těm variantám 30 nebo 150° a to se samozřejmě výrazně projeví na osové charakteristice i na ostatních charakteristikách - nejméně asi na výkonové, poněvadž při dané vzdálenosti měničů je výsledný výkon dán součtem dílčích výkonů a ten na pólování nezávisí.

To vše je samozřejmě jen "kvalifikovaný odhad" čili střelba od boku na základě zkušenosti - bez měření fázových charakteristik obou sekcí odděleně se to přesně posoudit nedá. Jelikož dělící frekvenci předpokládám kolem 3 kHz, tak se fázová charakteristika dá adaptivním oknem v téhle oblasti celkem slušně změřit i v "semireverberantních podmínkách", tedy v poslechové místnosti ve vzdálenosti 2 m, poněvadž stačí okno dlouhé na dělící frekvenci 1 ms. čemuž odpovídá vzdálenost prvního odrazu 34 cm a to se asi zajistit dá. Jde to i bez adaptivního okna, pokud se šířka okna nastaví na tu řekněme 1 ms nebo i víc podle toho, kde se ten první odraz objeví. Průběh na nízkých frekvencích ale bude tím oknem hodně ovlivněn a to může případně ovlivnit i nějaké ty výpočty minimální fáze apod.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne august 30, 2009 16:32:00    Predmet: Odpovedať s citátom

A ještě jedna drobná poznámka - elektrická kompenzace zpoždění vlastně není úplně košer, poněvadž platí jen v ose - směrem od osy se axial displacement uplatňuje postupně méně až kolmo na osu vůbec ne, což má za následek překompenzování a tím pádem vertikální deformaci směrové charakteristiky závislou na azimutu. Nejlepší je vždycky kompenzace posuvem měničů, otázkou ovšem je, jak dalece se to dá konstrukčně provést, aby se nenatropilo víc škody než užitku.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne august 30, 2009 19:46:20    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
... Nejlepší je vždycky kompenzace posuvem měničů, otázkou ovšem je, jak dalece se to dá konstrukčně provést, aby se nenatropilo víc škody než užitku.


Uvažoval jsi někdy o takové šílenosti, jako je možnost posouvat výškový reproduktor ve směru osy pro přesné odladění už na hotové bedně?
Mám na mysli klasickou bednu v kuse, tedy nikoliv šoupání krabičky s výškáčem položené na bedně.
Alespoň ve stádiu prototypu, finál by se pak už udělal napevno.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: Ne august 30, 2009 20:41:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Všimni si jak to řešil u Aragornu Bobo. Prototyp vs. finál.
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne august 30, 2009 21:04:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantrax napísal:
Všimni si jak to řešil u Aragornu Bobo. Prototyp vs. finál.

Chvilku jsem to hledal, ale už vidím. Prototyp měl podložený střeďák destičkou, patrně se s ní dalo hýbat (vyměnit za jinou tloušťku).

Ale přitom jsem si všiml jiné věci. Prototyp měl "schod" ohnutý směrem dolů, finální verze zase nahoru. Tak si říkám, co by se stalo, kdyby byl normálně vodorovně? Vypadalo by to blbě, ale základní podmínka, totiž aby to nebylo soustředné s některým reproduktorem, by byla splněna.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne august 30, 2009 21:09:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Malý návrat k původnímu tématu. Při tom hledání Aragornů mi padla do oka tahle větička (autor - velky bobo):

Problém totiž není v tom sfázovat repráky na dělící frekvenci, ale udělat to tak, aby se nezkurvila impulzní charakteristika (skoková odezva).

No a mám pocit, že přesně o tomhle mělo vlákno od začátku být.

(Že jsem si to nevymyslel)
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=82040#82040
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne august 30, 2009 21:13:13    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:

Uvažoval jsi někdy o takové šílenosti, jako je možnost posouvat výškový reproduktor ve směru osy pro přesné odladění už na hotové bedně?
Mám na mysli klasickou bednu v kuse, tedy nikoliv šoupání krabičky s výškáčem položené na bedně.
Alespoň ve stádiu prototypu, finál by se pak už udělal napevno.


V praktické rovině nikoli - bylo by nutné vyřešit to tak, aby okolo výškáče nebyly žádné hrany, na kterých by vznikaly difrakce. Konstrukčně by to bylo dost náročné i jen jako laboratorní pomůcka. Pro vývoj nic takového nepotřebuji - potřebné zpoždění dokážu dostatečně přesně zjistit akustickým měřením.

Naopak posun střeďáku dopředu je snazší - sice se tím rozhodí oproti basáku, ale to není nijak fatální. Ta příložka byla udělaná na základě měření - nijak se s tím neexperimentovalo.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne august 30, 2009 21:26:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud se týká obrysu těch schůdků u Aragorna - to jsou kompromisy akustika versus design. Existuje teorie, že by to mělo být poskládané z oblouků logaritmické spirály. Já jsem se snažil přiblížit hyperbole. Rovné čáry jsou nejhorší možnost, poněvadž každá vytváří jeden diskrétní virtuální zdroj - cosi jako zrcadlový obraz.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne august 30, 2009 21:45:09    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Rovné čáry jsou nejhorší možnost, poněvadž každá vytváří jeden diskrétní virtuální zdroj - cosi jako zrcadlový obraz.


Aha, tak to je jasné, to mi nedošlo. Díky. Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Po august 31, 2009 09:10:43    Predmet: Odpovedať s citátom

OPA: před měřením byly H a V měniče zapojené "ve fázi" (elektricky, tedy společný -pól repro), nyní jsou tzv. "přepólované" (pokud se bavíme čistě z pohledu zapojení vývodů reproduktorů). Ano, je to D'Appolito, a všechna měření byla v ose výškového repro - lépe řečeno ve stejné výšce jako je osa výškového repro, protože jsem měřil i při odchylování se do stran od osy.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po august 31, 2009 09:57:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Aha. Takže je to jasné - výhybka dělá fázový rozdíl 90° a časové zpoždění basáků k tomu něco přidá, tudíž výsledný fázový rozdíl na dělící frekvenci je možná až těch 150° (spíš tedy méně, tak divoce to zase nevypadalo) a při shodné polaritě mají tlaky tendenci se "částečně odečítat", což se napraví přepólováním.

D'Appolito se chová jako koincidentní dvojice, takže vetikální směrovka je daná směrovkami membrán a směrovkami tříbodové kombinace, časový rozdíl se s vertikálním úhlem nemění, tím pádem co chybí na ose, chybí i mimo ni. Přepólování tedy bude slyšet velmi dobře zblízka i zdálky. U kombinace dvou měničů by se deformovala směrovka nesymetricky ve vertikální rovině, někde mimo osu by vylezl lalok se součtovým tlakem větším než na ose, takže výkon by pólováním nemusel být příliš ovlivněn, v nepřímém poli by byla slyšet jen změna poměru přímého zvuku k odraženému - ony dobře známé efekty ne-lokalizace ve stylu Dynaudia (ti to mršení ještě zvětšují zpožďovacím článkem u střeďáku).

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po august 31, 2009 10:16:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Vzhledem k jednoduchosti výchozího řešení by stálo za pokus přidat výškáči elektrické zpoždění. Šlo by to celkem snadno i pasivně a kdyby se netrvalo na konstantním zpoždění přes celé audio, zvládl by to i článek 2. stupně.


Delay2.png
 Description:
 Filesize:  3.98 KB
 Viewed:  10221 Time(s)

Delay2.png



Delay2 Graph.png
 Description:
 Filesize:  105.07 KB
 Viewed:  233 Time(s)

Delay2 Graph.png



_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po august 31, 2009 10:43:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Ty cívečky vycházejí příjemně malé, 140uH nic není. To by stálo za zkoušku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: Po august 31, 2009 19:30:47    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Roman St napísal:


Jj. Ještě pro zajímavost impulska dvou různých tweeterů (když už jsem to měl "na stole"). Ten Accuton je velmi hezkej:

http://www.lightaudio.unas.cz/DSM25FFL.png
http://www.lightaudio.unas.cz/C25.png


3 vzorky do vrcholu, to je krásně rychlý. Vzorkovačka je 192kHz? Je rychlejší, než CD formát.


Vzorkování bylo 176kHz, rychlej je hodně. Diamanťák je prý ještě rychlejší, ale myslím, že se v ČR žádný nenachází, nicméně zvukově je prý velmi podobný ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut september 01, 2009 00:04:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Roman St napísal:
PMA napísal:
Roman St napísal:


Jj. Ještě pro zajímavost impulska dvou různých tweeterů (když už jsem to měl "na stole"). Ten Accuton je velmi hezkej:

http://www.lightaudio.unas.cz/DSM25FFL.png
http://www.lightaudio.unas.cz/C25.png


3 vzorky do vrcholu, to je krásně rychlý. Vzorkovačka je 192kHz? Je rychlejší, než CD formát.


Vzorkování bylo 176kHz, rychlej je hodně. Diamanťák je prý ještě rychlejší, ale myslím, že se v ČR žádný nenachází, nicméně zvukově je prý velmi podobný ...


Jakým mikrofonem to bylo měřeno ?

Diamanťák je možná rychlejší, dá se přinejmenším předpokládat, že bude mít vyšší frekvenci vlastních kmitů membrány. Pokud jde o horní mezní frekvenci, není to jednoznačné, poněvadž ta je dána v první řadě hmotností membrány a tuhostí jejiho spojení s kmitačkou, přičemž diamat má vyšší hustotu než korund a tudíž pro stejnou hmotnost ta membrána musí být tenčí. Základní problém Accutonů je ovšem vydutý tvar membrány a absence difuzoru, což jejich vlastnosti značně degraduje.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut september 01, 2009 00:07:35    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Ty cívečky vycházejí příjemně malé, 140uH nic není. To by stálo za zkoušku.


Nebyl by problém udělat přepínací přípravek pro porovnání mezi vlivem změny polarity a změny zpoždění. To by byl konečně experiment, který by mohl dát užitek. Kdepak jsi, Pavle, nejsi na dovolené ?

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: Ut september 01, 2009 07:18:16    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Roman St napísal:
PMA napísal:
Roman St napísal:


Jj. Ještě pro zajímavost impulska dvou různých tweeterů (když už jsem to měl "na stole"). Ten Accuton je velmi hezkej:

http://www.lightaudio.unas.cz/DSM25FFL.png
http://www.lightaudio.unas.cz/C25.png


3 vzorky do vrcholu, to je krásně rychlý. Vzorkovačka je 192kHz? Je rychlejší, než CD formát.


Vzorkování bylo 176kHz, rychlej je hodně. Diamanťák je prý ještě rychlejší, ale myslím, že se v ČR žádný nenachází, nicméně zvukově je prý velmi podobný ...


Jakým mikrofonem to bylo měřeno ?

Diamanťák je možná rychlejší, dá se přinejmenším předpokládat, že bude mít vyšší frekvenci vlastních kmitů membrány. Pokud jde o horní mezní frekvenci, není to jednoznačné, poněvadž ta je dána v první řadě hmotností membrány a tuhostí jejiho spojení s kmitačkou, přičemž diamat má vyšší hustotu než korund a tudíž pro stejnou hmotnost ta membrána musí být tenčí. Základní problém Accutonů je ovšem vydutý tvar membrány a absence difuzoru, což jejich vlastnosti značně degraduje.


Mikrofon byl Beyerdynamic MM1. Je ale možné, že karta má na mikrofonním vstupu nějaký filtr (nad 20kHz), to musím ještě zjistit.

S tou konkávností (konvexností) Accutonů máš jistě pravdu, už jsme to nakousli loni http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=2965&postdays=0&postorder=asc&start=0 .
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut september 01, 2009 09:27:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Dost dobrý, ale v podstatě do 20 kHz. Je to smutný, ale nad 20 k (a tudíž poctivě do 20 k) chodí jenom čtvrtpalce - Brüel, bývalý Robotron apod.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 18, 19, 20  Ďalšia
Strana 9 z 20

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist