Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Skoková odezva - ano skutečně jde o spíše matoucí graf
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5 ... 18, 19, 20  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 20:45:03    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Druhý extrém je pak používat jen minimální fáze a do simulace zadávat offsety akustických středů (podle mě alchymie).


Proč je to alchymie? Vždyť to je přesně to, co potřebujeme vědět, jaké zpoždění zanese ten který reproduktor do signálu v pásmu, ve kterém hraje. Jestli se potom to zpoždění vykompenzuje aktivní elektronikou, posunem reproduktorů, nebo "znásilněním" výhybky to už je věc druhá.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12746

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 20:46:21    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
K té fázi - když se "levým a pravým tlačítkem", zejména tím pravým, klikne o kousek vedle, tak je fázová pokaždé jiná, takže tomu nevěřím.


Tak to obcně není, trochu se to hýbá na dolním okraji pásma, stejně jako amplitudová chára, což je jen důsledek měnící se délky okna - mění se jen frekvence, od které si to začíná vymýšlet. To je problém měření v pokojových podmínkách, nic víc, IMHO, tj. příliš krátkého okna, nemají-li se tam zanést odrazy. Pro každé okno existuje frekvence, od které je to spolehlivé...

Pokud ale měříte jednokanálově, není spoleh na pozici toho samotného impulsu, chce to dvoukanál. Fáze by se ovšem mnohem více měla měnit s pohybem toho levého...


Naposledy upravil MaBat dňa Po august 24, 2009 20:49:15, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12746

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 20:47:55    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
MaBat napísal:
Druhý extrém je pak používat jen minimální fáze a do simulace zadávat offsety akustických středů (podle mě alchymie).


Proč je to alchymie? Vždyť to je přesně to, co potřebujeme vědět, jaké zpoždění zanese ten který reproduktor do signálu v pásmu, ve kterém hraje. Jestli se potom to zpoždění vykompenzuje aktivní elektronikou, posunem reproduktorů, nebo "znásilněním" výhybky to už je věc druhá.


Jo, asi máš pravdu, že zvlášť pro aktivní výhybku se to tak hodí... Souhlas. Tohle v Artě takhle nejde, tak jen nejsem zvyklý.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 20:51:18    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
... To je problém měření v pokojových podmínkách, nic víc, IMHO, tj. příliš krátkého okna, nemají-li se tam zanést odrazy. Pro každé okno existuje frekvence, od které je to spolehlivé...


Tak, tak. A právě když změříš každý reprák samostatně, tak můžeš narvat mikrofon tak blízko, že Tě žádné odrazy nezajímají (měření v blízkém poli). Pak jenom od sebe odečteš dvě čísla. Je to snadné, viď ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12746

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 20:53:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Měřit repráky v blízkém poli jde jen do určité frekvence, dané hlavně průměrem membrány...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 20:54:10    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA: Drtivé většině zvukovek kolísá časovka při signl měření. Je nutný dvojkanál, kde čas drží.

Rozvinula se tu sice hezká diskuse, ale téma sem a téma tam...

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po august 24, 2009 21:16:29    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Měřit repráky v blízkém poli jde jen do určité frekvence, dané hlavně průměrem membrány...


Však také rozumný člověk udělá více měření z různých vzdáleností a koukne na to kritickým okem. A hned je vidět, co s tím dělá poměr vzdálenosti k průměru membrány, kde začínají vylézat odrazy místnosti atd. Žádný program není samospasitelný, vždycky bude potřeba trocha toho selského rozumu.

A že jste na mě dneska byli hodní a moc mi nenadávali, prozradím ještě něco. Ten bílý šum se nemusí používat "celý". Třeba když se měří výškový reproduktor, ostrým FFT filtrem se v Cool Editu odřízne všechno pod 1kHz. Zabijí se tak dvě mouchy jednou ranou. Nehrozí poškození reproduktoru nízkými kmitočty a zvýší se rozlišení metody, protože všechen výkon je v pásmu, které nás zajímá.
Dobrou noc!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut august 25, 2009 00:33:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Nesouhlasím tak docela - když to ufikneš hodně tvrdě, tak v oblasti útlumu to bude počítat blbě, poněvadž se to nebude mít čeho chytit. Volil bych spíš něco jako emulaci výhybky - řekněme od 3 kHz dolů pokles 12 dB na oktávu. To pro ochránění výškáče úplně stačí.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12746

PríspevokZaslal: Ut august 25, 2009 06:57:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Arta ten filtr nabízí, minimálně pro měření periodickým šumem. Pro výškáče to občas používám, dává to v podstatě shodné výsledky, jako bez něj, rozhodně ano v předmětném pásmu. Jde tam zadat frekvence myslím od 20 do 1000 Hz, strmost si z hlavy nepamatuji (je ale docela možné, že to bude málo). Ale umí to.

Samotný kondenzátor (fyzicky) jsem používal dřív, ale bylo s tím tak nějak "moc práce", už to dělám bez něj, zatím jsem žádnou vejšku nespálil, také není podle mě důvod to měřit při nějakých extra výkonech, na vyšších frekvencích to jde IMHO dobře i při "lidských" hlasitostech.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut august 25, 2009 07:30:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak z toho pomalu leze možná něco použitelného


pokus.PNG
 Description:
 Filesize:  49.46 KB
 Viewed:  223 Time(s)

pokus.PNG



_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ut august 25, 2009 08:01:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Ešte sa vrátim k meraniu fázy v Arte. Tak ako to popisuje Mabat je + - podľa mňa správne. Časové oneskorenie pre výpočet fázy sa zadáva ako oneskorenie medzi začiatkom okna a vrcholom impulzu. Ja obvykle dávam začiatok okna 10 vzoriek pred vrchol impulzu, takto nejako je to aj popísané v manuáli k Just MLS. Robím si však kontrolu pomocou minimálnej fázy. Podľa mňa stmosť zmeny fázy by mala byť rovnaká ako pri minimálnej fáze. Jemná korekcia časového posunu sa dá realizovať vo voľbe edit - delay for phase estimation. Skokovo ide meniť po 0,1 ms, prípadne tam vpísať požadovanú hodnotu. Niekedy to sedí, ale obvykle mi vychádza časový posun kratší ako zmienených 10 vzoriek (pri samplefrequency 48 kHz). Zrejme je to tak ako hovorí VB niekoľko príspevkov predtým - treba správne trafiť začiatok okna, pričom súhlasím s tým, že je problém nájsť tú nulovú vzorku. To čo píšem nemám nijako teoreticky podložené, ale vychádzam zo svojich meraní, pričom to mám "potvrdené" dobrým fázovým súbehom jednotlivých meničov, pri zachovaní slušnej amplitúdovej charakteristiky v oblasti deliacích frekvencií. A ešte jedna poznámka k opačnej polarite meraných reproduktorov - v Arte je možné invertovať polaritu zobrazeného impulzu a otáčať tým zobrazenú fázu o 180 stupňov. A samozrejme všetky merania dual chanel.
Dúfam, že som v predchádzajúcich riadkoch príliš neasfaltoval.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12746

PríspevokZaslal: Ut august 25, 2009 08:05:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Jo, to všechno dává smysl, godzi.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut august 25, 2009 08:20:59    Predmet: Odpovedať s citátom

godz: díky moc, konečně mi to docvaklo!


bedna.PNG
 Description:
 Filesize:  44.53 KB
 Viewed:  232 Time(s)

bedna.PNG



_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut august 25, 2009 19:25:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Patří to spíš na toto fórum. Prof. Merhaut měřil už v semdesátých letech minulého století impulsní odezvu (buzení byl obdélníkový impuls o šířce 10us nebo 20us - ten už je trochu široký a "vlní" nahoře amp. ch.) reproduktoru a z ní podle známých elementárních vztahů počítal amplitudovou a fázovou charakteristiku. A i tu skokovou odezvu. S PC metodami a zvukovými kartami s malou vzorkovací frekvencí jsme pořád sto let za opicemi.

Podobnou metodou měřil a počítal akustickou impedanci - článek v SO bych asi ještě našel.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Ut august 25, 2009 19:42:15    Predmet: Odpovedať s citátom

A v čem to je lepší než MLS? Klasický 1" má potíže zahrát 20kHz a 192kHz vzorkovací je málo?
_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut august 25, 2009 19:48:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Však se zamyslete. MLS generovaný zvukovkou?
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut august 25, 2009 21:16:44    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Však se zamyslete. MLS generovaný zvukovkou?

A proč ne? Jasně, nejsou to ostré obdélníky. Ale pro daný účel opravdu není potřeba, aby spektrum budicího signálu šlo až do aleluja, když to stejně omezí jak reproduktor, tak mikrofon. Ostatně, můžeš udělat pokus, dej za ten výstup zvukovky komparátor který překlopí při průchodu nulou, nějaký omezovač aby učesal výstup a změř to. Na Agilentu uvidíš, jak to krásně funguje, ale při měření reproduktoru se nic nepozná.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut august 25, 2009 21:40:20    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Nesouhlasím tak docela - když to ufikneš hodně tvrdě, tak v oblasti útlumu to bude počítat blbě, poněvadž se to nebude mít čeho chytit...


V oblasti útlumu to nepočítá vůbec, jsou tam klikyháky nahoru a dolu. Jenže to nemá žádný vliv na oblast, která se měří.

Tohle je jenom simulace, ale v principu to tak je i v reálu, samozřejmě s větším podílem rušení a šumu.



Fáze.png
 Description:
 Filesize:  21.36 KB
 Viewed:  170 Time(s)

Fáze.png


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut august 25, 2009 23:21:29    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Však se zamyslete. MLS generovaný zvukovkou?


MLSSA může pracovat se vzorkovací frekvencí do 160 kHz. Já běžně používám 75, což není proto, aby to bylo hodně, nýbrž proto, že je tam nepříliš strmý filtr, takže se doporučuje, aby vzorkovací frekvence byla aspoň trojnásobek šířky pásma. Nejsou s tím absolutně žádné problémy. Ovšm měřící signál je generovaný jinak než MLS obvyklé u programů pro PC, vypadá opravdu jako bílý šum. Žádné problémy s tím nejsou. A nevidím žádný důvod, proč by zrovna tady neměl fungovat vzorkovací teorém. Samozřejmě šířka pásma je určená vzorkovací frekvencí a tím pádem je omezené i časové rozlišení impulzní odezvy - ale ani v tom nevidím problém, je otázkou volby, v jak širokém pásmu chci měřit a mně osobně 25 kHz stačí. Měřící mikrofony 1/2" chodí jakž takž do 20 kHz, kdo chce měřit výš, musí si obstarat čtvrtpalec, který má ale zpravidla blbý odstup, anebo Earthworks, které nejsou kalibrovatelné. Pokud to někdo chce řešit, ať založí vlákno "hifi pro netopýry".

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut august 25, 2009 23:26:12    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
velky bobo napísal:
Nesouhlasím tak docela - když to ufikneš hodně tvrdě, tak v oblasti útlumu to bude počítat blbě, poněvadž se to nebude mít čeho chytit...


V oblasti útlumu to nepočítá vůbec, jsou tam klikyháky nahoru a dolu. Jenže to nemá žádný vliv na oblast, která se měří.

Tohle je jenom simulace, ale v principu to tak je i v reálu, samozřejmě s větším podílem rušení a šumu.


To je sice hezké, ale je dobré vědět, jak se reprák chová aspoň oktávu pod rezonancí. Myslím, že to měkčí omezení není nic proti ničemu. Někdy to možná vyzkouším, ale teď mám jiné starosti.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St august 26, 2009 07:38:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Právě že vzorkovací teorém platí, takže u výškových měničů s vysokou mezní frekvencí se toho mnoho nenaměří, pokud se nespokojíme s průběhem nad Fs/2 useklým, příroda to useknutí nemá a FCH klesá plynule (totéž platí pro red book CD, že). Moje karta má jen 48kHz Fs, a 1 - 2 vzorky ná náběhu mi přijdou poněkud málo. 160kHz Fs je jistě lepších.

Opravdu mě zajímá, jak věrohodně lze rekonstruovat fázovou charakteristiku. Z jedné a té samé impulsní (tudíž i skokové) odezvy vycházejí v závislosti na volbě časového zpoždění různé fázové charakteristiky, a určení zpoždění je vždy otázka operátora nebo SW. Z toho, co zatím bylo napsáno, nedocházím k žádnému přesvědčení, že by skoková odezva nebyla subjektivně důležitá, zejména pokud je hudební materiál bohatý na tranzienty. V "ustáleném" signálu to bude opravdu jedno.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12746

PríspevokZaslal: St august 26, 2009 08:03:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud jde o fázi na (pro člověka) vysokých frekvencích, zpravidla toto pásmo vyzařuje už jen jeden měnič, tedy fáze v tomto pásmu bude odpovídat pouze jeho odezvě, neboli jeho frekvenční charakteristice. "Zkoherentnění" bedny ve smyslu výhybky a uspořádání měničů s tím moc nesouvisí, a je to právě toto, o čem zde byla z počátku řeč - skoková odezva je v praxi zdaleka nejvíce "zmršena" právě tím, že se víc měničů dělí (musí dělit) o stejné pásmo, resp. na sebe navazovat, z různých míst v prostoru, přirozeně spolu s vlastním fázových průběhem použité výhybky. Už o tom padla řeč u Merhautova měniče.

S čím nesouhlasíte?

Jinak, pokud jde o:
"Z jedné a té samé impulsní (tudíž i skokové) odezvy vycházejí v závislosti na volbě časového zpoždění různé fázové charakteristiky ...."

Tím tedy říkáte, že záleží na tom, jak daleko od bedny posloucháte. To je jistě pravda. Ale můj názor je, že ze zcela jiných důvodů (poměr intenzity přímého zvuku k odrazům, "rozptýlenému poli", aj. - vliv na stereo obraz, lokalizaci...). Vyjma extrémů, kdy budete moc blízko na to, aby se to vše složilo správně amplitudově. Výhybky by se také měly z tohoto důvodu dělat pro měření v "dostatečně" vzdáleném poli, kde by se měly reprosoustavy podle mě i poslouchat, nemá-li to celé připomínat poslech na sluchátka. Ale to už jsem zas OT. Jenže ono to všechno se vším souvisí... Sad
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St august 26, 2009 09:13:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Dám zcela konkrétní dotaz - který bod z této impulsní odezvy je validní pro definici zpoždění pro výpočet fázové charakteristiky?


odezva.PNG
 Description:
 Filesize:  63.76 KB
 Viewed:  168 Time(s)

odezva.PNG



_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12746

PríspevokZaslal: St august 26, 2009 09:17:16    Predmet: Odpovedať s citátom

To je právě to - tahle samotná otázka ani nemá dost dobrý smysl v celé souvislosti. Pokud jde o měření samotného měniče, stačí vypočítat minimální fázi ze samotné amplitudové charakteristiky, popř. nastavit počátek tak, aby výsledná fáze té minimální co nejvíc odpovídala, ale o to vůbec nejde - v kontextu problematiky. V momentě, kdy k tomu přidáte druhý měnič, vše se mění a pro výsledek je důležité zpoždění mezi nimi... Debata o tom, jak to v praxi dělat, už tu proběhla. Jde to dělat různě.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: St august 26, 2009 09:19:13    Predmet: Odpovedať s citátom

S těmi různými fázovými charakteristikami pro různé zpoždění je to velmi jednoduché - ony se od sebe liší právě o to, co dělá rozdíl zpoždění, což je fázová charakteristika daná jako nějaký fázový úhel přímo úměrný frekvenci. Jiná věc je, která je ta správná, neboli jaké kompenzační zpoždění zvolit. Na to se už tak jednoduše odpovědět nedá. Velmi zhruba řečeno je to takové zpoždění, při kterém celkové skupinové zpoždění se blíží nule, když frekvence roste nade všechny meze, a nikde nemění znaménko. Což je přibližně ekvivalentní požadavku, aby fázový úhel měl konečnou limitu v nekonečnu a fázová charakteristika byla monotónní. Ovšem to je opravdu jen zhruba, poněvadž aktuální charakteristiky bývají dost "kudrnaté" - takže pro posouzení, zdali příslušné podmínky splňují, je nutno je poněkud "vyžehlit" - třeba průměrováním přes pohyblivé okno s konstantní relativní šířkou pásma (např. "third-octave-smoothing").
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St august 26, 2009 09:25:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky Bobo, to zní rozumně.
V jiném případě je určení snazší, třeba u této:



odezva2.PNG
 Description:
 Filesize:  50.75 KB
 Viewed:  163 Time(s)

odezva2.PNG



_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: St august 26, 2009 09:27:16    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Dám zcela konkrétní dotaz - který bod z této impulsní odezvy je validní pro definici zpoždění pro výpočet fázové charakteristiky?


To je dobrá otázka - ten signál je zřejmě zpracován FIR filtrem a průběh se "vlní" ještě před vlastním impulzem - nicméně s trochou zkušenosti se to dá odhadnout. Chtělo by to ovšem znát impulzní odezvu systému, tedy vlastně cosi jako loopback - hlavně kolik má průchodů nulou v oblasti "předkmitu".

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St august 26, 2009 09:35:11    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
- ten signál je zřejmě zpracován FIR filtrem a průběh se "vlní" ještě před vlastním impulzem -


No jistě, vzorkovací frekvence už nestačí a interpolátor to rozvlní.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: St august 26, 2009 10:12:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Jestli se mluví o těch mikrovlnkách na osmi bodech před předchozí impulsky, tak, ať už se zahrnou do FFT nebo ne, způsobí naprosto minimální chybu. Prosím PMA, aby ukázal FFT s a bez těchto vlnek
Ohledně měření, které k něčemu má být (ne měření pro měření), je to naprosto nepodstatné.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St august 26, 2009 10:54:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Vlnovky před impulsovkou nejsou důležité.

Fázovky, podle volby zpoždění (1., 2., nebo 3. vrchol vypadají viz. obrázek, jsou to 3 obrázky na sobě. Amplitudová se pochopitelně nehne.



delay 3x.PNG
 Description:
 Filesize:  57.39 KB
 Viewed:  179 Time(s)

delay 3x.PNG



_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5 ... 18, 19, 20  Ďalšia
Strana 4 z 20

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist