Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

ideální průměr středového reproduktoru
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MSW
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 október 2006
Príspevky: 704

PríspevokZaslal: Po marec 05, 2007 09:44:49    Predmet: Odpovedať s citátom

German Physiks mají konus z titanové fólie. Nehomogenní tlumení tam je jiné než u Ohm Acoustics. Vyzařovací charakteristika je toroidní, vertikální rozptyl nevím. K tomu dipolu se někde vyjadřovali, že to vniklo na základě neznalosti nanagementu.

Tou prkennou membránou myslíte NXT (distributed mode loudspeakers)? Ty jsem slyšel jen jedny, omnipolární, hrálo to blbě. ale myslím, že by se to dalo dost vychytat do čistoty. Manger je a není v podstatě NXT v nejjednodušší podobě, bych to tak viděl.

Takže plazma jede. Jak hluboko se to teoreticky dá (v extrému) použít? Je tam nějaké omezení velikosti korony? Slyšel jste i omnipolární plazmu nebo jen v hornu?

_________________
Nothing is best
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po marec 05, 2007 11:15:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Plasmu jsem slyšel v hornu. Omni je tuším Ionofane, ale nevím, zdali se to ještě vyrábí. Max průměr korony může být řádově milimetry, je to limitované hlavně tím, aby nedocházelo k intenzivní ozonizaci. Používá se to snad tak od 5 k výš.

Ten prkenný reprák byla Tavola Armonica - systém prkýnek buzený dynamickým měničem. NXT je něco jiného, to je věc docela dobrá, akorát má problémy na nízkých frekvencích - holt zvuk je vlna a s tím se toho moc nenadělá. Narůstá tam zkreslení a má to divnou směrovost. Teda divnou - né tak divnou jako na vyšších - ona ta divnost až prapodivnost směrovosti je v podstatě základní princip, na kterém je NXT založen.

Manger bych s NXT zrovna nesrovnával, u něj by kmitání mělo být relativně jednoduché s koncentrickým uspořádáním, což potvrzují i ty hologramy. Není ovšem po celé ploše ve fázi a vzdálenější segmenty membrány jsou vždycky ve zpoždění, což vyplývá z toho, že ohybová vlna se v naprosté většině technicky realizovatelných případů šíří o dost pomaleji než zvuk ve vzduchu (při případných pochybnostech doporučuji Slavík a kol. - Základy fyziky). Což je dost principiální problém při konstrukci repráků vůbec a znamená to, že Manger rozhodně nemůže fungovat tak, jak se firma snaží přesvědčit veřejnost. Což - znovu opakuji - ještě nemusí znamenat, že by to nechodilo. Kdysi jsem ostatně zkoušel měřit lokální kmity na membráně normálního konusového dynamiku ultralehkým snímačem zrychlení a došel jsem k závěru, že funkce tohoto repráku je omylem přírody.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Po marec 05, 2007 12:11:24    Predmet: Odpovedať s citátom

S plasmou dokážeme akustické vlny od desítek Hz nahoru, výkon 150kW, ak. tlak dost nad 110dB. Není to ale moc libozvučné.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MSW
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 október 2006
Príspevky: 704

PríspevokZaslal: Po marec 05, 2007 13:24:35    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo
Lansche audio mají plazmu od 1,5kHz. Horna asi 6 palců.

Manger má koincidenční frekvenci 80kHz (frekvence, kdy se rychlost šíření zvuku v membráně vyrovná rychlosti šíření zvuku ve vzduchu, pokud to chápu dobře). U DDD je tahle frekvence uprostřed slyšitelné oblasti.

http://www.kettering.edu/~drussell/Demos/rad2/mdq.html

_________________
Nothing is best
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
coffee
Hifi expert


Založený: 04 október 2006
Príspevky: 2324
Bydlisko: různě

PríspevokZaslal: Po marec 05, 2007 17:28:21    Predmet: Odpovedať s citátom

...
_________________
“And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.” ― Friedrich Nietzsche


Naposledy upravil coffee dňa Št jún 03, 2010 18:16:00, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MSW
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 október 2006
Príspevky: 704

PríspevokZaslal: Po marec 12, 2007 14:54:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale stejně je 5, 333333333333339 centimetru ten nejlepší průměr, jaký kdo kdy pro membránu střeďáku vymyslel, jelikož není lepšího čísla, které by vyjadřovalo veškerou podstatu bytí a tedy i bytí středů v jejich plné parádě uprostřed basů a výšek namísto těch shitů, které běžně posloucháme. toto číslo řwší vše, co lze v akustice řešit v souvislosti se střžedy, které dsamy so sobě nemohou noic a tak znějí naprosto nahovno, když mají absenci zvvrchu a zespodu i zecvnitř i zezadu a hlavně zezadu. Wink
_________________
Nothing is best
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MSW
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 október 2006
Príspevky: 704

PríspevokZaslal: Po marec 12, 2007 15:00:55    Predmet: Odpovedať s citátom

samozřejmě horny mění v ši a tak průměr 5, ššššššš9 je ten nejvhodnější právě bez nich a snimi je vše jinak, neboť není boga aby z boje bez horny utíkal atak to horna stáhne dolů co to de ale furt málo takže to vlastně ano nemá smysl a je to celkem jen teoretickjé zlepšení, kteréé možná nějdy funguje ale mě ne Shocked
_________________
Nothing is best
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po marec 12, 2007 15:26:26    Predmet: Odpovedať s citátom

MSW napísal:
Ale stejně je 5, 333333333333339 centimetru ten nejlepší průměr, jaký kdo kdy pro membránu střeďáku vymyslel, jelikož není lepšího čísla, které by vyjadřovalo veškerou podstatu bytí a tedy i bytí středů v jejich plné parádě uprostřed basů a výšek namísto těch shitů, které běžně posloucháme. toto číslo řwší vše, co lze v akustice řešit v souvislosti se střžedy, které dsamy so sobě nemohou noic a tak znějí naprosto nahovno, když mají absenci zvvrchu a zespodu i zecvnitř i zezadu a hlavně zezadu. Wink


Co hulíš ?

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
coffee
Hifi expert


Založený: 04 október 2006
Príspevky: 2324
Bydlisko: různě

PríspevokZaslal: Po marec 12, 2007 16:32:35    Predmet: Odpovedať s citátom

...
_________________
“And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.” ― Friedrich Nietzsche


Naposledy upravil coffee dňa Št jún 03, 2010 18:16:15, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MSW
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 október 2006
Príspevky: 704

PríspevokZaslal: Ut marec 13, 2007 08:55:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Nic nehulím, měli jsme tu menší oslavu a dal jsem si fernet s pivem a vínem, fuj už nikdy.
_________________
Nothing is best
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne august 12, 2007 11:10:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Asi to tu máte vyriešené. Ja len že streďáky by mali byť dva. Jeden 6až10" a druhý 3až5" Wink Reagujem na toto vlákno lebo mi udrel do očí názov témy.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So november 17, 2007 20:18:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Vďaka Tomtomovi som našiel zaujímavý odkaz z DiyAudio - porovnacie meranie reproduktorov

http://s139.photobucket.com/albums/q288/augerpro/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: St január 23, 2008 13:40:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Jak je to s použitím středotónových kalot? Jako např v sérii Opus firmy Wharfedale?

Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: St január 23, 2008 17:36:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Měly by mít lepší vlastnosti než konusy - lepší kontrola, nenší zkreslení, lepší směrovost...
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi február 29, 2008 16:00:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Ktoré 3" kaloty sú vhodné a dostupné na trhu? ...keď ste to nakusli Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: Pi február 29, 2008 16:09:40    Predmet: Odpovedať s citátom

http://www.partsexpress.com/pe/showdetl.cfm?&Partnumber=264-550
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi február 29, 2008 16:23:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Máš dobré skúsenosti s týmto meničom?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi február 29, 2008 16:27:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Ten tuším nemá komoru... myslel som niečo od 1k až 1,5kHz... a tých 6kHz podľa papierov je k diskusii, 4kHz bez diskusie ale vyššie asi ani moc nie...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: Pi február 29, 2008 16:28:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Nemám zkušenosti Smile Ale víc jsem jich nenašel. Možná tak nějakej předraženej Morel. Joo, ještě Visaton...
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi február 29, 2008 21:44:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantrax napísal:
http://www.partsexpress.com/pe/showdetl.cfm?&Partnumber=264-550


Nejsem si jistý, zdali se ještě vůbec někde vyrábí - s Vifou je to dost problematické od té doby, co je z ní Tymphany Peerless. Výhoda tohohle repráku je, že se dá použít i bez výhybky - má totiž charakteristiku typu pásmová propust 400 Hz až 3 kHz. Confused Confused Confused

Což jsem myslel ironicky - kdysi jsem na něj totiž výhybku navrhoval a pasivně to skoro nemá smysl zkoušet. Poměrně slušně chodí 50 mm kaloty, např. ten Morel. Dobré jsou kaloty ATC, ale nedají se nikde koupit.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
frakan
Hifista


Založený: 16 máj 2007
Príspevky: 158
Bydlisko: Nové Mesto n/V

PríspevokZaslal: Pi február 29, 2008 22:07:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Dayton RS52

Nie je drahý, podľa meraní na Zaph - ových stránkach výborný.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
zelenac
Hifista - pokročilec


Založený: 13 december 2006
Príspevky: 260
Bydlisko: pri Piešťanoch

PríspevokZaslal: So marec 01, 2008 17:18:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Stojí za úvahu aj ribon BG neo8?
http://www.partsexpress.com/pe/showdetl.cfm?&Partnumber=264-712
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: So marec 01, 2008 17:44:37    Predmet: Odpovedať s citátom

No to si piš. Nad to NEO3 a jen dost kvalitně vyřešit ty dvě pásma pod to.
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po marec 03, 2008 01:24:04    Predmet: Odpovedať s citátom

ATC SM75 sa mi páči, má perfektné parametre pre 3 pásmo 800Hz až 3.5kHz. Mne sa však nehodí do 4 pásmovej sústavy 800Hz-1,5kHz až cca 8kHz. Vraj sa dá zohnať.
http://www.zerogain.com/forum/showpost.php?p=184167&postcount=1

Dayton RS52 z tohto pohľadu sa mi páči viac, len by sa musela odfiltrovať rezonancia na cca 12kHz.

Morel EM1308, tu som až prekvapený ako zvládli postupný útlm na hornom konci. Keby tam nebolo toho tlmenia, tak by sa mohol použiť aj do tých mnou požadovaných 6-8kHz. Takto je použiteľný do 5kHz a ďalej s 6dB výhybkou? Citlivosť by sa tiež ziška vyšie než tých 88dB u toho TOP modelu.

Neo8 predpokladám, že je to myslené tak, že sa podľa odporúčania výrobcu zaradí "pásmová zádrž" na cca 12kHz? Nemám tušenia či to takto bude dobre fungovať. Má s tým niekto skúsenosť? Inak by to bol perfektný kúsok. Máte niekto viac meraní najmä pri vyššom výkone 110dB, CSD a THD?

Pozeral som sa na tie podklady zatiaľ len v rýchlosti. Ešte si pozháňam podrobnejšie údaje a preštudujem. Ďakujem Vám za nasmerovanie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
coffee
Hifi expert


Založený: 04 október 2006
Príspevky: 2324
Bydlisko: různě

PríspevokZaslal: Po marec 03, 2008 08:04:36    Predmet: Odpovedať s citátom

...
_________________
“And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.” ― Friedrich Nietzsche


Naposledy upravil coffee dňa Št jún 03, 2010 13:07:22, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St marec 05, 2008 10:21:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Pozrite sa na tento výškač s hornou
http://www.audioheritage.org/vbulletin/showthread.php?t=14369
Je to PA výškač (v našom ponímaní kvalitný streďák), ale má aj HiFi brata pre stredy a výšky s podobným označením JBL 435Be a 045Be viď produkty K2 série
http://www.jbl.com/home/k2_story/k2_tech1.aspx

Nízke harmonické skreslenie u týchto kúskov je úžasné. Vždy som mal zafixované, že horna a tlakový systém už z princípu je zdrojom kolorujúcej 2hej harmonickej. Teraz som z toho zmätený.

Mohol by som poprosiť niekoho teoreticky zdatného o vysvetlenie? Ako to je so skreslením horny a tlakového systému. Priaznivejšému akustickému pôsobeniu impedancie na vyžarovanie membrány rozumiem. Ďakujem vopred.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Št marec 13, 2008 03:53:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Od 3" kaloty žiadať 120dB v pásme 1kHz-8kHz je asi nezmysel. Ledva tak 110dB. Pritom Morel MDM55 má tak lákavú cenu 120€/pair, ale malú Xmax. Tu by som musel ísť aspoň na 1,5kHz. Vie niekto ako to je s ním pri vyšších hlasitostiach?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Št marec 13, 2008 04:01:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Máte niekto viac skúsenosti s full range speakers? Nechcem ich však použiť do hornovej aplikácie len ako klasický strednotónový reproduktor 800Hz až 8kHz? Nie je tu veľký výber, citlivosť nad 90dB, vyrovnaný priebeh do 10k, nízke skreslenie, výkonové zaťaženie pre ak. tlak do 120dB. Poradíte mi prosím?

Z ponuky Fostex som si vybral http://www.lautsprechershop.de/hifi/index_en.htm?/hifi/fostex_en.htm Majú však málo informácii, meraní... nízke výkonové zaťaženie...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št marec 13, 2008 07:43:29    Predmet: Odpovedať s citátom

jmd napísal:
Máte niekto viac skúsenosti s full range speakers? Nechcem ich však použiť do hornovej aplikácie len ako klasický strednotónový reproduktor 800Hz až 8kHz? Nie je tu veľký výber, citlivosť nad 90dB, vyrovnaný priebeh do 10k, nízke skreslenie, výkonové zaťaženie pre ak. tlak do 120dB. Poradíte mi prosím?

Z ponuky Fostex som si vybral http://www.lautsprechershop.de/hifi/index_en.htm?/hifi/fostex_en.htm Majú však málo informácii, meraní... nízke výkonové zaťaženie...


Hezký je, že mají membrány z banánových vláken ... ovšem zdá se, že jsou konstrukčně vyhnané hodně do výšek, což znamená malou kmitačku a malou výchylku (s některými výjkimkami), takže to nejsou full-range v pravém slova smyslu, spíš středovýškáče. Pro některé aplikace je to vhodné, ale pro hifi to myslím není to pravé ořechové.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Št marec 13, 2008 11:05:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Ospravedlňujem sa, že som dal omylom všeobecný odkaz. Mal som však na mysli konkrétny model:
http://www.lautsprechershop.de/pdf/fostex/fx120.pdf

Neviem však s akou plochou membrány môžem u týchto full range typov meničov rátať vo vzťahu k max. akustickému výkonu. Je to tých 46mm Equivalent Diaghram Radius, alebo čo je to za údaj po - pre akú frekvenciu je platný?

Je k nemu málo informácii, no pravdou je malá cievka s nízkym zaťažením. Xmax. je však postačujúce. Impedančka aj fr. charakteristika sú vyrovnané, bez výrazných rezonancií. Ale zase rýchlosť posuvu záznamu alebo filter nepoznám - nedostatočné údaje.

VB ďakujem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5  Ďalšia
Strana 4 z 5

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist