Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

DIRE STRAITS: BROTHERS IN ARMS (HALF SPEED MASTERING)

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Rock
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
zdenoeddie
Hifista - pokročilec


Založený: 17 marec 2010
Príspevky: 331

PríspevokZaslal: Ne február 14, 2021 11:25:40    Predmet: DIRE STRAITS: BROTHERS IN ARMS (HALF SPEED MASTERING) Odpovedať s citátom

Ahojte,

narazil som na toto
https://www.dvdbest.sk/LP/243291/dire-straits-brothers-in-arms-half-speed-mastering-180-gram-2lp
Ma niekto k tomu viacej info prosim?
Nieco podobne som nasiel na discogs
https://www.discogs.com/Dire-Straits-Brothers-In-Arms/release/2803237

Co znamena vlastne half speed mastering? Cakal by som ze tie LP budu aspon 45rpm, ale to starsie vydanie je len 33. Zo skusenosti s maxi singlami, pokial to nebude 45rpm, su to vyhodene peniaze.

_________________
Vacuum Madness
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ne február 14, 2021 19:43:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Nestretol som s tým, ale podľa toho, čo som narýchlo našiel, tak "master disk" pre lisovanie je vyrytý polovičnou rýchlosťou. Prehrávanie je štandardné. Budú ale asi širšie medzery medzi drážkami, keď je to 2LP.

Podľa mňa, vymýšľajú plné hlúposti. Keby vydali kvalitne spracované pôvodné nahrávky v digitálnej forme s pôvodným dynamickým rozsahom, to by malo zmysel. Najlepšie v hi-res formáte.
Toto sú úplné marketingové nezmysly. Najprv znehodnotia pôvodné nahrávky nekvalitným remasteringom, a teraz to "vylepšia" vydaním LP. Pritom album Brothers in Arms bol jednou z prvých digitálnych nahrávok.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blueneon81
Hifista


Založený: 19 november 2009
Príspevky: 152

PríspevokZaslal: Po február 22, 2021 15:18:54    Predmet: Odpovedať s citátom

MaG napísal:
Nestretol som s tým, ale podľa toho, čo som narýchlo našiel, tak "master disk" pre lisovanie je vyrytý polovičnou rýchlosťou. Prehrávanie je štandardné. Budú ale asi širšie medzery medzi drážkami, keď je to 2LP.

Podľa mňa, vymýšľajú plné hlúposti. Keby vydali kvalitne spracované pôvodné nahrávky v digitálnej forme s pôvodným dynamickým rozsahom, to by malo zmysel. Najlepšie v hi-res formáte.
Toto sú úplné marketingové nezmysly. Najprv znehodnotia pôvodné nahrávky nekvalitným remasteringom, a teraz to "vylepšia" vydaním LP. Pritom album Brothers in Arms bol jednou z prvých digitálnych nahrávok.

Half-speed mastering je len vyššia forma rytia pomocou polovičnej rýchlosti a nie je to žiadna novinka, používa sa už vyše 50 rokov na nahrávkach, kde je potrebné dostať najviac z pásu a vyhnúť sa nepríjemným skresleniam (prvýkrát sa polovičnou rýchlosťou rezalo v ČSSR v roku 1969 - výberovka Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick & Tich). Práve polovičnou rýchlosťou vedia lepšie vyryť drážky najmä z pásma, kde pri normálnej rýchlosti dochádza k najväčšej akcelerácii rycieho hrotu. Za ostatných niekoľko rokov sa z toho stal samozrejme trend, navodzujúci exkluzivitu. To ste nevedeli?
BTW, Brothers in arms je na 2LP preto, lebo v neskrátenej verzii je dlhý 58 minút, zatiaľ čo skrátená verzia trvá 47 minút.

_________________
Sony MZ-R 70
Sony MDS-JE 520
Sony PCM-501 ES
Sony TC-K 511S
Technics SL-QX 300 - Ortofon TM 20U
Pro-Ject Phono Box II
Tesla B115
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BK
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 december 2016
Príspevky: 723

PríspevokZaslal: Po február 22, 2021 16:22:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Ze vraj polovicna rychlost umoznuje nahrat na LP aj vyssie frekvencie ako 18 kHz.
Tym sa stane z platne nieco ako Hi-Res nahravka lebo ma aj vyssie frekvencie ako bezne nahrate platne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blueneon81
Hifista


Založený: 19 november 2009
Príspevky: 152

PríspevokZaslal: Po február 22, 2021 21:09:56    Predmet: Odpovedať s citátom

BK napísal:
Ze vraj polovicna rychlost umoznuje nahrat na LP aj vyssie frekvencie ako 18 kHz.
Tym sa stane z platne nieco ako Hi-Res nahravka lebo ma aj vyssie frekvencie ako bezne nahrate platne.

Vyššie frekvencie ako 18 kHz sa dajú vyrezať aj normálnou rýchlosťou. To nie je veda.

Na priloženom obrázku je detail z obalu albumu Boney M. z roku 1981, ktorý bol vyrezaný polovičnou rýchlosťou už v tej dobe.

A aby ste mali predstavu, o čom to je, zoberte svoje dvojrýchlostné magnetofóny. Predpokladám, že máte magiče s rýchlosťami 9,5 cm/s a 19 cm/s. Zoberte si pás, dajte ho do magiču a dajte ho nahrávať rýchlosťou 9,5 cm/s. Z počítača si pustite vašu obľúbenú pesničku polovičnou rýchlosťou a takto to nahrajte na ten pás. Po skončení prepnite rýchlosť na 19 cm/s a nahrajte pesničku odznova, ale tentokrát normálnou rýchlosťou. A potom si oba záznamy pustite a analyzujte rozdiely v záznamoch. Počujete rozdiel?



HANSA Half speed mastered.jpg
 Description:
 Filesize:  26.53 KB
 Viewed:  71 Time(s)

HANSA Half speed mastered.jpg



_________________
Sony MZ-R 70
Sony MDS-JE 520
Sony PCM-501 ES
Sony TC-K 511S
Technics SL-QX 300 - Ortofon TM 20U
Pro-Ject Phono Box II
Tesla B115
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BK
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 december 2016
Príspevky: 723

PríspevokZaslal: Ut február 23, 2021 06:53:33    Predmet: Odpovedať s citátom

blueneon81 napísal:
Vyššie frekvencie ako 18 kHz sa dajú vyrezať aj normálnou rýchlosťou. To nie je veda.


O tomto som sa docital na nete ze vyrezavacia ihla pri vyssich frekvenciach dostava velmi zabrat a preto je filtrom extremne frekvencne "orezana" pri 18 kHz.

Ked ale ihla reze polovicnou rychlostou tak aj frekvencia rezania je tiez polovicna a nie je problem vyrezat aj 24 kHz kedze ich ihla realne reze frekvenciou 12 kHz.

Ja ale realne pocujem do 13 kHz tak ma to uz netrapi Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Rock Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist